Προς το περιεχόμενο

Η αναλυτική κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης με τις δαπάνες που δεν αναγνωρίζονται καθώς και κατάσταση με τις δηλώσεις και τους οφειλόμενους φόρους, που πρέπει να συμπληρώσουν οι λογιστές φοροτεχνικοί


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 2 weeks later...

καλημερα σε ολους,,

τελικα υπάρχουν οδηγιες γραπτες απο το υπουργειο για τη συμπληρωση της καταστασης και μου εχουν ξεφύγει?

πως γινεται να βεβαιωθουμε οτι αυτα που γραφουμε ειναι οντως οπως τα ζητανε χωρις να εχουν δημοσιοποιεισει ενα φυλλαδιο οδηγιών?

ζητώ πολλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους, και καλό κουράγιο μας.

Κατόπιν τηλεφ. επικοινωνίας που είχα με το τμήμα φορολογίας νομικών προσώπων του ΥΠ.ΟΙΚ., και συγκεκριμένα με τον κο Χαπίδη, μου γνώρισε τα εξής:

(σε αυτά που πρόλαβα να τον ρωτήσω γιατί μετά μου έκλεισε το τηλεφ. αγχωμένος λόγω φόρτου εργασίας)

1. Την κατάσταση φορολογικής αναμόρφωσης θα την καταθέσους όλοι, ανεξάρτητα αν έχουν προβεί σε φορολογική αναμόρφωση με την κατάθεση της δήλωσης φορολ.εισοδήματος

2.Στον πιν.IV θα πρέπει να δηλωθούν οι φορολ. υποχρεώσεις που υπήρχαν στις 31-12-2010 ως εξής:

2α. Αν έχουν καταβληθεί οι φορολ. υποχρεώσεις μέχρι και την ημ/νια υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης τότε στην στήλη Αποδοθέντα ποσά συμπληρώνουμε όλο το ποσό και βάζουμε μηδέν (0) στη στήλη οφειλόμενα ποσά.

2β. Αν έχει καταβληθεί μέρος των φορολ. υποχρεώσεων μέχρι και την ημ/νια υποβολής της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης τότε στην στήλη Αποδοθέντα ποσά συμπληρώνουμε τα μέρος που έχουμε καταβάλλει και στη στήλη οφειλόμενα ποσά το υπολοιπόμενο.

Δηλαδή θα πρέπει πάντα η άθροιση των δύο στηλών Αποδοθέντα ποσά και Οφειλόμενα ποσά να μας δίνουν τις φορολ. υποχρεώσεις που υπήρχαν στις 31-12-2010 .

Μου τόνισε δε, ιδιαίτερα, ότι όλα αυτά είναι προφορικές οδηγίες και δεν υπάρχουν γραπτές οδηγίες.

3. Δεν γνωρίζει τίποτα για την κατάσταση αυτοκινήτων και ακινήτων.

Μου τόνισε δε, ιδιαίτερα, ότι όλα αυτά είναι προφορικές οδηγίες και δεν υπάρχουν γραπτές οδηγίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΡΩΤΗΣΗ....ΕΑΝ ΠΕΛΑΤΗΣ ΕΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΚΟ Ε3, ΑΡΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΙΝΗΣΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ 2010, ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????????

ΕΠΙΣΗΣ ΣΕ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΒΑΛΕΙ ΟΝΟΜΑ ΛΟΓΙΣΤΗ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ?????ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ Η ΟΧΙ????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έστω ελεύθερος επαγγελματίας με Β΄κατηγορίας βιβλία π.χ. συμβολαιογράφος που δεν απασχολεί προσωπικό με τις εξής δαπάνες το 2010:

1)δαπάνη κινητού τηλεφώνου 200,00 ευρώ

2)δαπάνη βενζίνης προσωπικού αυτοκινήτου ιδιόκτητου 100,00 ευρώ

3)παρακρατηθείς φόρος ελευθέρων επαγγελμάτων (π.χ. από απόδειξη παροχής υπηρεσιών λογιστή) οποίος αποδόθηκε κανονικά με διμηνιαίες προσωρινές δηλώσεις 200,00 ευρώ

4)φπα 2010 χρεωστικό που έχει αποδοθεί εμπρόθεσμα συνολικά 1500,00 ευρώ με τις περιοδικές φπα.

Ο κωδικός 566 του ε3 οικ. έτους 2011 έχει συμπληρωθεί με το ποσό των 130,00 ευρώ και έχει γίνει αυτοέλεγχος στον πίνακα Ι του ε3.

Η ερώτηση είναι αν το παρακάτω pdf που επισυνάπτω -αρχείο της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης είναι σωστά συμπληρωμένο σύμφωνα με τα στοιχεία που σας δίνω. Επίσης την κατάσταση την συμπληρώνουν όλοι ή μόνο όσοι έκαναν αυτοέλεγχo;

ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε αυτο τον τόπο δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.

Πρέπει να γκρεμιστεί απο τα θεμέλια το συστημα ,

μήπως καταφερουμε να το επαναφερουμε σε σωστες βάσεις.

Απο την εποχή του κλεισιματος της 9ετίας , στην εποχη των αντικειμενικων κριτηρίων , του αυτοελεγχου , της περαιωσης , της αυτοπεραιωσης , της φορολογικης αναμόρφωσης και της όποιας μαλακίας κατεβαίνει στο κεφάλι του καθε χρυσοπληρωμένου ανεγκέφαλου.

Ελεος πιά , έλεος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανάληψη γιατί δεν έγινε επισύμανση του αρχείου

Έστω ελεύθερος επαγγελματίας με Β΄κατηγορίας βιβλία π.χ. συμβολαιογράφος που δεν απασχολεί προσωπικό με τις εξής δαπάνες το 2010:

1)δαπάνη κινητού τηλεφώνου 200,00 ευρώ

2)δαπάνη βενζίνης προσωπικού αυτοκινήτου ιδιόκτητου 100,00 ευρώ

3)παρακρατηθείς φόρος ελευθέρων επαγγελμάτων (π.χ. από απόδειξη παροχής υπηρεσιών λογιστή) οποίος αποδόθηκε κανονικά με διμηνιαίες προσωρινές δηλώσεις 200,00 ευρώ

4)φπα 2010 χρεωστικό που έχει αποδοθεί εμπρόθεσμα συνολικά 1500,00 ευρώ με τις περιοδικές φπα.

Ο κωδικός 566 του ε3 οικ. έτους 2011 έχει συμπληρωθεί με το ποσό των 130,00 ευρώ και έχει γίνει αυτοέλεγχος στον πίνακα Ι του ε3.

Η ερώτηση είναι αν το παρακάτω pdf που επισυνάπτω -αρχείο της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης είναι σωστά συμπληρωμένο σύμφωνα με τα στοιχεία που σας δίνω. Επίσης την κατάσταση την συμπληρώνουν όλοι ή μόνο όσοι έκαναν αυτοέλεγχo;

η δαπανη του αυτοκινητου μπαινει στη σειρα 5 της κφε

επισης στη κατασταση των φορων στα οφειλομενα ποσα πρεπει να βαλεις μηδεν..κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά σε αυτο τον τόπο δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα.

Πρέπει να γκρεμιστεί απο τα θεμέλια το συστημα ,

μήπως καταφερουμε να το επαναφερουμε σε σωστες βάσεις.

Απο την εποχή του κλεισιματος της 9ετίας , στην εποχη των αντικειμενικων κριτηρίων , του αυτοελεγχου , της περαιωσης , της αυτοπεραιωσης , της φορολογικης αναμόρφωσης και της όποιας μαλακίας κατεβαίνει στο κεφάλι του καθε χρυσοπληρωμένου ανεγκέφαλου.

Ελεος πιά , έλεος .

+1000!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανάληψη γιατί δεν έγινε επισύμανση του αρχείου

Έστω ελεύθερος επαγγελματίας με Β΄κατηγορίας βιβλία π.χ. συμβολαιογράφος που δεν απασχολεί προσωπικό με τις εξής δαπάνες το 2010:

1)δαπάνη κινητού τηλεφώνου 200,00 ευρώ

2)δαπάνη βενζίνης προσωπικού αυτοκινήτου ιδιόκτητου 100,00 ευρώ

3)παρακρατηθείς φόρος ελευθέρων επαγγελμάτων (π.χ. από απόδειξη παροχής υπηρεσιών λογιστή) οποίος αποδόθηκε κανονικά με διμηνιαίες προσωρινές δηλώσεις 200,00 ευρώ

4)φπα 2010 χρεωστικό που έχει αποδοθεί εμπρόθεσμα συνολικά 1500,00 ευρώ με τις περιοδικές φπα.

Ο κωδικός 566 του ε3 οικ. έτους 2011 έχει συμπληρωθεί με το ποσό των 130,00 ευρώ και έχει γίνει αυτοέλεγχος στον πίνακα Ι του ε3.

Η ερώτηση είναι αν το παρακάτω pdf που επισυνάπτω -αρχείο της κατάστασης φορολογικής αναμόρφωσης είναι σωστά συμπληρωμένο σύμφωνα με τα στοιχεία που σας δίνω. Επίσης την κατάσταση την συμπληρώνουν όλοι ή μόνο όσοι έκαναν αυτοέλεγχo;

η δαπανη του αυτοκινητου μπαινει στη σειρα 5 της κφε

επισης στη κατασταση των φορων στα οφειλομενα ποσα πρεπει να βαλεις μηδεν..κατα τα αλλα νομιζω οτι ειναι ενταξει..

ευχαριστώ για την απάντηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στον αριθμό κινητών τηλεφώνων βάζεις 0 και στον αριθμό των εργαζομένων βάζεις μηδέν, γιατί δεν απασχολείς προσωπικό και άρα δεν έχουν και κινητά τηλέφωνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλημερα.

Στον πινακα φορων στο πεδιο χαρτοσημου γνωριζει κανεις ποιο πρεπει να βαλουμε?

Χσρτοσημο ενοικιου, απο αμοιβες Δ.Σ και τριτων όλα μαζι ή τιποτα?

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι στον αριθμό κινητών τηλεφώνων βάζεις 0 και στον αριθμό των εργαζομένων βάζεις μηδέν, γιατί δεν απασχολείς προσωπικό και άρα δεν έχουν και κινητά τηλέφωνα

ο επιχειρηματιας λογιζεται ως εργαζομενος , οποτε 1 και 1

πως θα κανει αναμορφωση σε κινητο αν ο αριθμος των κινητων ειναι 0?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε χρόνο τον πετυχαίνω σε σεμινάριο του ΟΕΕ (από το οποίο παίρνει ουκ ολίγα για την εισηγησή του)...

Δεν είναι άσχετος με το αντικείμενό του, αλλά έχει υφάκι και σχεδόν πάντα αρνείται να απαντήσει σε ερωτήσεις και εξαφανίζεται μόλις τελειώσει την εισήγησή του.....

Το alter ego του στα σεμινάρια, ο Κος Κατούδης, τουλάχιστον απαντάει στις ερωτήσεις.....tongue.gif

Και αυτές οι οδηγίες είναι αστείες.

Εμένα αν πελάτης μου ξόφλησε μετά τις 31/12/2010 υποχρέωσή του 2010 εννοείται ότι δεν πρόκειται να ακολουθήσω τις ηλίθιες προφορικές του οδηγίες και θα βάλω οφειλόμενα 0 και αποδοθέντα όλα... Ας το βγάλει γραπτά και βλέπουμε....

Για να μη σχολιάσω ότι με βάσει τη βλακώδη απάντησή του η απόδοση του ΦΠΑ Δ τριμήνου που δόθηκε 26-01-2011 πρέπει να γραφτεί σαν οφειλόμενη? laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Και κάμποσοι επιχειρηματίες που κάνανε τη δήλωση μόνοι τους υποτίθεται θα κάνουνε και αυτοί? biggrin.gif

Μάλλον βιαζεσαι να τον μειώσεις τον άνθρωπο , μήπως κάτι δεν το καταλαβες καλα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήταν φρόνιμο, πριν βγάλουμε συμπεράσματα να έχουμε τουλάχιστον ερευνήσει πρώτα.

http://et.diavgeia.gov.gr/f/oe-e/ada/4%CE%91%CE%A3%CE%A1469%CE%97%CE%9E%CE%9A-%CE%A09%CE%93

Απ΄ότι έχω καταλάβει απ την προσωπική μου εμπειρία, το "υφάκι" δεν το έχουν συνήθως οι υπάλληλοι του Υ.Ο., αλλά οι λογιστές (η πλειονότητά τους), το επίπεδο των οποίων σε μεγάλο βαθμό φαίνεται απο τη συμμετοχή τους στο φόρουμ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως κάτι δεν κατάλαβα καλά, πάντως ότι έγραψα για τα σεμινάρια ισχύει. Ζητώ συγνώμη αν προσεβλήθει κανείς από το σχόλιο μου - και το σβήνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΧΑΙΡΕΤΩ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΔΥΟ ΕΡΩΤΗΜΑΤΑ

α) ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΠΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΟΥΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΠΡΟΚΥΠΤΕΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΕΣ - ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ Η ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ???

β) ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΙΚΗ??ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΙΔΕΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η δική μου γνώμη είναι πως τελικά αυτοί που θα στείλουν, αυτοί και θα αντιμετωπίσουν προβλήματα , οι υπόλοιποι που δεν θα στείλουν θα είναι όλα καλά ......

Προχειρότητες ......

Και επείδη έτυχε να έχω στείλει μερικές ..... Μου φαίνεται απλά σαν χαμένο χαρτί που θα τυπώνουμε και χαμένες εργατοώρες (από εμάς εννοείτε) .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ΚΑΛΗΜΕΡΑ...<br><br>ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΤΑΞΙΤΖΗΔΕΣ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ???????????<br>ΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ ΜΕΧΡΙ 30/6/2010 ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΤΕΚΜΑΡΤΑ ΕΝΑ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΦΠΑ..<br><br>ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΟ ΘΑ ΜΠΕΙ ΣΤΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ?<br><br>ΚΑΙ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΞΕΡΟΥΜΕ ΑΝ ΚΑΙ ΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΒΙΒΛΙΑ?????<br><br>ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΗΛΩΣΕΙ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΤΟ Ε3?????<br><br>ΕΙΜΑΣΤΕ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΙ ΝΑ ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????????<br>ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...</p>

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον τρίτο πίνακα μπαίνουν οι υποχρεωσεις που έχουν δημιουργηθει μέσα στο 2010

Αν τα πληρώσεται ΄λεστω και την προηγούμενη ημέρα απο την υποβολή της δήλωσης μπαινουν ως πληρωμένα

αν δεν πληρωθούν μέχρι και την ημέρα αποστολής της δήλωσης μπαίνουν ως απλήρωτα

τα ερωτήματα αυτά έχουν απαντηθεί τουλάχιστον πέντε σελίδες πίσω στο θέμα

να διαβάζουμε και λίγο το θέμα πριν θέσουμε τις ερωτήσεις βρε συνάδελφοί

ΟΚ κατανοητό και συμφωνώ, το θέμα είναι ποιοι φόροι πρέπει να μπουν στη δήλωση. Στο υπόδειγμα μιλαει για παρακρατηθέντες, και σωστά αν δεν έχουν πληρωθεί μέχρι την προηγούμενη της αποστολής μπαίνουν στο δήλωση ως οφειλόμενα ποσά.

Βλέπω στα θέματα ότι συνάδερφοι μιλάνε για φόρο εισοδήματος κτλ . Εαν για τη χρήση 2010 σε ΟΕ εγώ έκανα τη δήλωση τον Απρίλιο του 2011 και την κατέθεσα , πλήρωσε την πρώτη δόση και μετά τίποτα , εγώ πρέπει να συμπεριλάβω τις ληξιπρόθεσμες δόσεις στην κατάσταση που θα στείλω; Μα δεν είναι ήδη βεβαιωμένες;

Και αν είναι ελευθερος επαγγελματίας με έσοδα απο ΟΕ από ατομική και του έχει έρθει το χρεωστικό εκκαθαριστικό χωρίς να πληρώσει καμία δόση; παλι πρέπει να μπεί το ποσό των ληξιπρόθεσμων δόσεων ; μα δεν αφορά την ατομική του επιχείρηση μόνο, και η δήλωση είναι κοινή με τη συζηγό του η οποία επίσης είναι ελευθερη επαγγελματίας, πως θα γίνει διαχωρισμός τι αφορά ποιον ;

Η απορία μου είναι μήπως τα βεβαιωμένα τα οποία φαίνονται στη ΔΟΥ ΔΕΝ πρέπει να μπουν στη δήλωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΟΚ κατανοητό και συμφωνώ, το θέμα είναι ποιοι φόροι πρέπει να μπουν στη δήλωση. Στο υπόδειγμα μιλαει για παρακρατηθέντες, και σωστά αν δεν έχουν πληρωθεί μέχρι την προηγούμενη της αποστολής μπαίνουν στο δήλωση ως οφειλόμενα ποσά.

Βλέπω στα θέματα ότι συνάδερφοι μιλάνε για φόρο εισοδήματος κτλ . Εαν για τη χρήση 2010 σε ΟΕ εγώ έκανα τη δήλωση τον Απρίλιο του 2011 και την κατέθεσα , πλήρωσε την πρώτη δόση και μετά τίποτα , εγώ πρέπει να συμπεριλάβω τις ληξιπρόθεσμες δόσεις στην κατάσταση που θα στείλω; Μα δεν είναι ήδη βεβαιωμένες;

Και αν είναι ελευθερος επαγγελματίας με έσοδα απο ΟΕ από ατομική και του έχει έρθει το χρεωστικό εκκαθαριστικό χωρίς να πληρώσει καμία δόση; παλι πρέπει να μπεί το ποσό των ληξιπρόθεσμων δόσεων ; μα δεν αφορά την ατομική του επιχείρηση μόνο, και η δήλωση είναι κοινή με τη συζηγό του η οποία επίσης είναι ελευθερη επαγγελματίας, πως θα γίνει διαχωρισμός τι αφορά ποιον ;

Η απορία μου είναι μήπως τα βεβαιωμένα τα οποία φαίνονται στη ΔΟΥ ΔΕΝ πρέπει να μπουν στη δήλωση;

Ζητώ συγνώμη για το βιαστικό της απάντησης, δεν είχα προσεξει ότι στην επικεφαλιδα του πίνακα 3 γράφει και για φόρο εισοδήματος. Αρα μπαίνει και αυτός σαν υποχρέωση;σε ποιο πεδίο ; Λοιποί φόροι;

και φυσικά μιλάμε για τη χρήση 2010 που η δήλωση κατατέθηκε τον Απρίλιο αν είναι ΟΕ; φαντάζομαι θα μπουν οι ληξιπρόθεσμες δόσεις ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΑΝΔΡΕΑΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ

Ζητώ συγνώμη για το βιαστικό της απάντησης, δεν είχα προσεξει ότι στην επικεφαλιδα του πίνακα 3 γράφει και για φόρο εισοδήματος. Αρα μπαίνει και αυτός σαν υποχρέωση;σε ποιο πεδίο ; Λοιποί φόροι;

και φυσικά μιλάμε για τη χρήση 2010 που η δήλωση κατατέθηκε τον Απρίλιο αν είναι ΟΕ; φαντάζομαι θα μπουν οι ληξιπρόθεσμες δόσεις ;

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ , ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. Η ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 3 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΦΜΥ ΚΑΙ ΦΕΕ .

Ο ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ , ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ.

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΝΤΥΠΩΣΗ, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΑΥΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ ΤΟ ΕΝΤΥΠΟ, ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ , ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΜΟΝΟΟΙ ΦΟΡΟΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΕΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΠΟΔΟΣΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ. Η ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ ΤΟΥ ΠΙΝΑΚΑ 3 ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ ΓΙΑ ΦΟΡΟ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΝΝΟΕΙ ΦΜΥ ΚΑΙ ΦΕΕ .

Ο ΦΟΡΟΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΟΣ ΕΧΕΙ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ , ΓΙΑΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΕΡΙΛΑΒΩ ΑΠΟ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΕΙΔΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΤΗΣ ΕΦΟΡΙΑΣ.

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΩ ,

Συναδερφοι επειδή εγώ έχω χάσει τη μπάλα, ξέρει κανένας με βεβαιότητα τι ισχύει η περιμένουμε όλοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...