Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ - -ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


επισκέπτη Guest

Ερώτηση

ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΩΡΟΜΙΣΘΙΟΣ ΣΕ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΟ ΞΕΝΩΝ ΓΛΩΣΣΩΝ ΜΕ ΣΥΜΒΑΣΗ ΟΡΙΣΜΕΝΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΑΠΟ 15/9 ΕΩΣ 15/06 ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟ.

ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΦΕΤΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 81 ΗΜΕΡΟΜΙΣΘΙΑ.

ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΕΡΥΣΙΝΗ ΠΕΡΙΟΔΟ 198 ΗΕΜΡΟΜΙΣΘΙΑ.

1)ΤΙ ΕΝΤΥΠΟ ΚΑΤΑΘΕΤΟΥΜΕ ΣΤΟΝ Ο.Α.Ε.Δ. ΜΕ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ ΚΑΙ ΣΕ ΠΟΣΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΛΗΞΗ ΤΗΣ ΣΥΜΒΑΣΗΣ.

2)ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΝΑΙ , ΤΙ ΔΙΑΚΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΥΠΟΒΑΛΛΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΠΕΙΓΟΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

Απολύθηκα 15 Οκτώβρη και έκανα αίτηση για ταμείο ανεργίας. Η αίτηση απορρίφθηκε στις 13 Δεκέμβρη λόγω του ότι μου λείπουν 20 ένσημα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω έτσι ώστε να μπορέσω να πάρω το επίδομα ανεργίας ή/και το δώρο?

Με 100 ένσημα σου δίνουν 5 μήνες. Αναλογικά, με 80 ένσημα γιατί δε δίνουν 4 μήνες? Σόνι και καλά να χάνουμε και το δώρο? Κοντεύω να τρελαθώ από τη μέρα που βγήκε η απόφαση και το γ*μώτο είναι ότι δεν έχω άλλους πόρους κ μέχρι στιγμής όσες αιτήσεις έχω κάνει για δουλειά έχουν πάει στράφι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική. Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 10/10/10 και λήγει στις 13/1/12. Πλήρης απασχόληση 5ημερη.Δικαιούμαι επίδομα? Αν όχι πόσες μέρες επιπλέον θέλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

Απολύθηκα 15 Οκτώβρη και έκανα αίτηση για ταμείο ανεργίας. Η αίτηση απορρίφθηκε στις 13 Δεκέμβρη λόγω του ότι μου λείπουν 20 ένσημα. Υπάρχει κάτι που μπορώ να κάνω έτσι ώστε να μπορέσω να πάρω το επίδομα ανεργίας ή/και το δώρο?

Με 100 ένσημα σου δίνουν 5 μήνες. Αναλογικά, με 80 ένσημα γιατί δε δίνουν 4 μήνες? Σόνι και καλά να χάνουμε και το δώρο? Κοντεύω να τρελαθώ από τη μέρα που βγήκε η απόφαση και το γ*μώτο είναι ότι δεν έχω άλλους πόρους κ μέχρι στιγμής όσες αιτήσεις έχω κάνει για δουλειά έχουν πάει στράφι!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Εποχιακος ησουν?2010 και 2009 τι ενσημα εχεις?ρωτας, και εισαι πολυ γενικος,λες και ξερουμε πως δουλευες και που..Οσο γαι την αναλογια επιδοματος...ξεχασετην ,υπαρχει σχετικος Νομος για τα επιδοματα,οτι θελουν θα δωσουν?δεν κανεις το στραυρο σου.... που διατηρηθηκε εστω... και αυτο και γλυτωσε απο το...κουρεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα και συγνώμη αν γίνομαι κουραστική. Έχω σύμβαση ορισμένου χρόνου από 10/10/10 και λήγει στις 13/1/12. Πλήρης απασχόληση 5ημερη.Δικαιούμαι επίδομα? Αν όχι πόσες μέρες επιπλέον θέλω?

Και συ επισης εισαι πολυ...επιγραμματικη. εχεις μονο αυτα τα ενσημα? θα ζητησης για 1η φορα? αν ναι ξεχασε το θελεις αρκετο..δρομο ακομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Μιχάλης

καλησπέρα...

είμαι με σύμβαση ορισμένου χρόνου διάρκειας ενός έτους...στο τελος της σύμβασης μου θα έχω χωρίς να υπολογίσω τους τελευταίους 2 μήνες 250 ένσημα...Το θέμα είναι ότι έχω δουλέψει μόνο αυτούς τους 12 μήνες ...δεν έχω δουλέψει άλλους....Μπορεί να μου απαντησει κάποιος αν δικαιούμαι επίδομα ανεργίας?..ευχαριστώ....

Μ.Α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Και συ επισης εισαι πολυ...επιγραμματικη. εχεις μονο αυτα τα ενσημα? θα ζητησης για 1η φορα? αν ναι ξεχασε το θελεις αρκετο..δρομο ακομη.

Δούλευα παλιά από το Σεπτέμβριο του 2004 εως τον Δεκεμβριο του 2008. Μέχρι τις 10/10/11 που έκανα τη σύμβαση ορισμένου χρόνου

δε δούλευα για να πάρω το πτυχίο. 1η φορά θα ζητήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Δούλευα παλιά από το Σεπτέμβριο του 2004 εως τον Δεκεμβριο του 2008. Μέχρι τις 10/10/11 που έκανα τη σύμβαση ορισμένου χρόνου

δε δούλευα για να πάρω το πτυχίο. 1η φορά θα ζητήσω...

10/10/10 εννοούσα, συγνώμη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δούλευα παλιά από το Σεπτέμβριο του 2004 εως τον Δεκεμβριο του 2008. Μέχρι τις 10/10/11 που έκανα τη σύμβαση ορισμένου χρόνου

δε δούλευα για να πάρω το πτυχίο. 1η φορά θα ζητήσω...

Οχι δεν δικαιουσαι εαν εργαστης εστω λιγο απο τα μεσα του 4ου/12και μετα, τοτε θα δικαιουσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εποχιακος ησουν?2010 και 2009 τι ενσημα εχεις?ρωτας, και εισαι πολυ γενικος,λες και ξερουμε πως δουλευες και που..Οσο γαι την αναλογια επιδοματος...ξεχασετην ,υπαρχει σχετικος Νομος για τα επιδοματα,οτι θελουν θα δωσουν?δεν κανεις το στραυρο σου.... που διατηρηθηκε εστω... και αυτο και γλυτωσε απο το...κουρεμα?

Μπορώ να πω "σχεδόν εποχιακός".. Δούλεψα από 25/5/2011 εως 15/10/2011.

Το 2009 δε ξέρω πόσα ένσημα είχα, αλλά μαζί με του '10 υπολογίστηκαν απ' ότι μου είπαν για να πάρω επίδομα ανεργίας την προηγούμενη φορά.. (Δεκέμβριος του 10 εως Μάιο του 11).. Την ξεχνάω την αναλογία ε? Φτου.. Φαντάζομαι πως χωρίς επίδομα δε πρόκειται να πάρω ούτε δώρο έτσι?

(Α! Και πού 'σαι.. Πάλι ευχαριστώ! :) )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπορώ να πω "σχεδόν εποχιακός".. Δούλεψα από 25/5/2011 εως 15/10/2011.

Το 2009 δε ξέρω πόσα ένσημα είχα, αλλά μαζί με του '10 υπολογίστηκαν απ' ότι μου είπαν για να πάρω επίδομα ανεργίας την προηγούμενη φορά.. (Δεκέμβριος του 10 εως Μάιο του 11).. Την ξεχνάω την αναλογία ε? Φτου.. Φαντάζομαι πως χωρίς επίδομα δε πρόκειται να πάρω ούτε δώρο έτσι?

(Α! Και πού 'σαι.. Πάλι ευχαριστώ! :) )

Καλα εσενα,που φαγωθηκες, :) το Δωρο σε μαρανε που θα ηταν, αντε 60-70 ευρω,ή να επιδοτηθης? επισης δεν ξερω τι ενοεις οταν λες<σχεδον εποχιακος>,δεν εχει σημασια αν εσυ εργαστηκες καποια εποχη,ανοιξη ή καλοκαιρι ή και τα δυο μαζι,σημασια εχει,αν η επιχειρηση εργαζεται εποχιακα,και οχι ολο τον χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Οχι δεν δικαιουσαι εαν εργαστης εστω λιγο απο τα μεσα του 4ου/12και μετα, τοτε θα δικαιουσαι.

Μου είπε το αφεντικό μου να με κρατήσει μέχρι μέσα Φεβρουαρίου, να υποθέσω οτι και πάλι δε δικαιούμαι ε?

Μόνο όπως μου λες από τα μέσα του Απριλίου και μετά με καλύπτει?

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γεια σας, χρειαζομαι την βοηθεια σας!

ας τα παρω απο την αρχη το 2009 εχω 288 ενσημα, το 2010 εχω 190 ενσημα, και μετα εχω 5ο μηνα 7 ενσημα, 6ο 21 ενσημα,7ο 22 ενσημα, 8ο 23, 9ο 21 και 10ο 6 ενσημα, απολυθηκα 10/10/11 στισ 11/10 πηγα στο οαεδ κατεθεσα τα χαρτια μου για το επιδομα και μου ειπαν να παω 19/12 για το επιδομα. πηγα χτες και ενω εγω περιμενα οτι ολα ειναι καλα και θα παρω το επιδομα τρωω πορτα. δεν το δικαιουσε σου λειπουν ενσημα. δεν μου μετρανε τους 2 τελεταιους και εχω 68 αντι 80 ενσημα.θα ηθελα να ρωτησω εαν με το νεο ετος βρω καποιον να μου κολλησει τα ενσημα που μου λειπουν θα μπορω να το παρω το επιδομα η επειδη αλλαζει η χρονια αλλαζουν και τα πραγματα και θα χρειαστω και αλλα ενσημα? ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
γεια σας, χρειαζομαι την βοηθεια σας! ας τα παρω απο την αρχη το 2009 εχω 288 ενσημα, το 2010 εχω 190 ενσημα, και μετα εχω 5ο μηνα 7 ενσημα, 6ο 21 ενσημα,7ο 22 ενσημα, 8ο 23, 9ο 21 και 10ο 6 ενσημα, απολυθηκα 10/10/11 στισ 11/10 πηγα στο οαεδ κατεθεσα τα χαρτια μου για το επιδομα και μου ειπαν να παω 19/12 για το επιδομα. πηγα χτες και ενω εγω περιμενα οτι ολα ειναι καλα και θα παρω το επιδομα τρωω πορτα. δεν το δικαιουσε σου λειπουν ενσημα. δεν μου μετρανε τους 2 τελεταιους και εχω 68 αντι 80 ενσημα.θα ηθελα να ρωτησω εαν με το νεο ετος βρω καποιον να μου κολλησει τα ενσημα που μου λειπουν θα μπορω να το παρω το επιδομα η επειδη αλλαζει η χρονια αλλαζουν και τα πραγματα και θα χρειαστω και αλλα ενσημα? ευχαριστω!

Εαν προσληφθης τον 1ο/12 επειδη θα μεσολαβησουν 3 μηνες και δεν ξερω ποιους μηνες ειχες ενσημα το 2010 , θα λογαριασης π.χ εαν απολυθης 20/1/2012 , εαν, απο τον 20/1/2010-20/1/2011 εχεις τα 80 ενσημα καθως επισης και απο 20/1/2011-20/1/2012 που θα απολυθης εχεις αλλα 80 .

Την αλλη προυποθεση ,δηλαδη τα 125 ενσημα το 14μηνο μειον 2 τελευταιοι μηνες, φαινεται οτι τα εχεις και στην περιπτωση που< απολυθεις> τον 1ο του12.εγω θεωρω οτι και στο 2011 να το εκανες απο 11/12-31/12,παλι θα επαιρνες,αλλα ξερω γω.....εδω, μην φανει πλεον οτι ειναι εικονικο,επειδη μολις χθες..πηρες την αποφαση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ξερει καποιος τι θα γινει απο το 2013 με το ταμειο για εποχιακους υπαλληλους...θελω να ξερω αν του χρονου θα μπω στο ταμειο..μεχρι τωρα ειχα..θα εχω ομως μετα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εαν προσληφθης τον 1ο/12 επειδη θα μεσολαβησουν 3 μηνες και δεν ξερω ποιους μηνες ειχες ενσημα το 2010 , θα λογαριασης π.χ εαν απολυθης 20/1/2012 , εαν, απο τον 20/1/2010-20/1/2011 εχεις τα 80 ενσημα καθως επισης και απο 20/1/2011-20/1/2012 που θα απολυθης εχεις αλλα 80 .

Την αλλη προυποθεση ,δηλαδη τα 125 ενσημα το 14μηνο μειον 2 τελευταιοι μηνες, φαινεται οτι τα εχεις και στην περιπτωση που< απολυθεις> τον 1ο του12.εγω θεωρω οτι και στο 2011 να το εκανες απο 11/12-31/12,παλι θα επαιρνες,αλλα ξερω γω.....εδω, μην φανει πλεον οτι ειναι εικονικο,επειδη μολις χθες..πηρες την αποφαση.

σε ευχαριστς για την απαντηση. το 2010 ειχα απο 1/1/10 εωσ 18/8/10 εαν το αφησω να το κανω τον φεβρουαριο δεν γινετε? μου ειχαν πει οτι παιρνω επιδομα και για αυτο δεν το εκανα απο την στιγμη που απολυθηκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
σε ευχαριστς για την απαντηση. το 2010 ειχα απο 1/1/10 εωσ 18/8/10 εαν το αφησω να το κανω τον φεβρουαριο δεν γινετε? μου ειχαν πει οτι παιρνω επιδομα και για αυτο δεν το εκανα απο την στιγμη που απολυθηκα.

ΝΑΙ παλι θα παρης.επισης γραψε αν θες , αναλυτικα τα ενσημα του 2009 να δουμε γιατι δεν πηρες τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ξερει καποιος τι θα γινει απο το 2013 με το ταμειο για εποχιακους υπαλληλους...θελω να ξερω αν του χρονου θα μπω στο ταμειο..μεχρι τωρα ειχα..θα εχω ομως μετα???

απο οτι εχει ψηφιστει στο μεσοπροθεσμο,θα ισχυση...?λενε το πιο κατω .παραθετω μονο οτι αφορα τους εποχιακους.

Έως σήμερα, στην επαρχία κρίως, ένας ξενοδοχουπάλληλος μπορεί, με βάση τη νομοθεσία, να εργάζεται τέσσερις μήνες τον χρόνο, να συμπληρώνει τα 100 ένσημα και στη συνέχεια να μπαίνει στο ταμείο ανεργίας για πέντε μήνες (ή 125 ημερήσια επιδόματα ανεργίας).

Εισπράττει έτσι έως 500 ημερήσια επιδόματα σε μια τετραετία. Αυτό κόβεται πια, γιατί αν πάει έτσι να ζητήσει επίδομα και πάλι, ο ΟΑΕΔ θα αρνηθεί να του δώσει γιατί θα έχει ξεπεράσει τα 450 (ή 400 από το 2014).

......Θα πρέπει λοιπόν είτε να περιμένει τρεις μήνες ή έως και ένα χρόνο ακόμα χωρίς επίδομα, ώστε τουλάχιστον να «παλιώσουν» τουλάχιστον 100 ένσημα και να μην μετράνε μέσα στην 5ετία, είτε να μην κάνει «κατάχρηση» των επιδομάτων αυτών, ώστε να μπορεί να τα ζητήσει και …μαζεμένα, όταν θα τα έχει πραγματικά ανάγκη. Στην καλύτερη περίπτωση πάντως, θα εισπράξουν ένα ή ως δύο επιδόματα ανεργίας λιγότερα, από συνήθιζαν και έπαιρναν ως τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΝΑΙ παλι θα παρης.επισης γραψε αν θες , αναλυτικα τα ενσημα του 2009 να δουμε γιατι δεν πηρες τωρα.

απο 1/1/2009 εως 31/12/2009 εχω 25 ενσημα καθε μηνα, απο 1/1/2010 εως 31/07/10 εχω 25 ενσημα καθε μηνα ενω τον αυγουστο δουλεψα εως 18 του μηνα και ειχα 15 ενσημα, μετα δουλεχα οπως σας ειχα πει τελος μαιου του 11 εως 10/10/11.μου ειπαν οτι απο 10/08/11 εως 10/10/11 δεν μετρανε τα ενσημα γιατι δεν μετρανε οι δυο τελελευταιοι μηνες και δεν συμπληρωνω 80 ημερες εργασιας.οπως μου τα ειπαν αυτοι εχω 68 και μου λειπουν 12.εχω καποιον γνωστο γα να μου κολλησει αυτα τα 12 ενσημα (βεβαια θα κολλησω λιγο παραπανω για να μην φανει).θα τα καταφερω δηλαδη να παρω το επιδομα?ειναι κριμα γα 12 ενσημα να μην μπορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

απο 1/1/2009 εως 31/12/2009 εχω 25 ενσημα καθε μηνα, απο 1/1/2010 εως 31/07/10 εχω 25 ενσημα καθε μηνα ενω τον αυγουστο δουλεψα εως 18 του μηνα και ειχα 15 ενσημα, μετα δουλεχα οπως σας ειχα πει τελος μαιου του 11 εως 10/10/11.μου ειπαν οτι απο 10/08/11 εως 10/10/11 δεν μετρανε τα ενσημα γιατι δεν μετρανε οι δυο τελελευταιοι μηνες και δεν συμπληρωνω 80 ημερες εργασιας.οπως μου τα ειπαν αυτοι εχω 68 και μου λειπουν 12.εχω καποιον γνωστο γα να μου κολλησει αυτα τα 12 ενσημα (βεβαια θα κολλησω λιγο παραπανω για να μην φανει).θα τα καταφερω δηλαδη να παρω το επιδομα?ειναι κριμα γα 12 ενσημα να μην μπορω.

ΑΜ..δεν τα καταλαβες καλα...ειδες λοιπον τι ρολο παιζουν ποτε εχεις τα ενσημα?δεν αφαιρουνται οι δυο τελευταιοι μηνες για τα 80 που χρειαζεσαι κατ ετος τα 2 προηγουμενα ετη.Οι δυο τελευταιοι μηνες αφαιρουνται για την αλλη και κυρια προυποθεση απο ολα τα ενσημα που εχεις, τα 125 απο αυτα, πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ΜΕΣΑ στο τελευταιο 14μηνο χωρις ομως να υπολογιζονται οι δυο τελευταιοι μηνες. αυτα τα 125,μεσα στο 14μηνο, εσυ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΣ αν σου αφαιρεθουν οι μηνες 9ος/11και 10ος/11.οποτε, σωστα σου ειπαν οτι βασει δεκατετραμηνου δεν παιρνεις..ΟΜΩΣ γιατι δεν σε πηγαν στην παρακατω εναλλακτικη περιπτωση που εκει δικαιουσουν?

απο το site του ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg που μεταξυ αλλων λεει :

......• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Να πας παλι λοιπον και να τους το ρωτησης και να κανης ενσταση αν δεν δεχονται τιποτα.διοτι αν σε πανε αλλιως....για να εχης αυτα τα 125 χωρις τους δυο τελευταιους μηνες πρι την απολυση , πρεπει να εργαστης ολο τον 1ο του 12 και παλι αρχες απριλιου του 12 και μετα να απολυθης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΑΜ..δεν τα καταλαβες καλα...ειδες λοιπον τι ρολο παιζουν ποτε εχεις τα ενσημα?δεν αφαιρουνται οι δυο τελευταιοι μηνες για τα 80 που χρειαζεσαι κατ ετος τα 2 προηγουμενα ετη.Οι δυο τελευταιοι μηνες αφαιρουνται για την αλλη και κυρια προυποθεση απο ολα τα ενσημα που εχεις, τα 125 απο αυτα, πρεπει οπωσδηποτε να ειναι ΜΕΣΑ στο τελευταιο 14μηνο χωρις ομως να υπολογιζονται οι δυο τελευταιοι μηνες. αυτα τα 125,μεσα στο 14μηνο, εσυ ΔΕΝ ΤΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΝΕΣ αν σου αφαιρεθουν οι μηνες 9ος/11και 10ος/11.οποτε, σωστα σου ειπαν οτι βασει δεκατετραμηνου δεν παιρνεις..ΟΜΩΣ γιατι δεν σε πηγαν στην παρακατω εναλλακτικη περιπτωση που εκει δικαιουσουν? απο το site του ΟΑΕΔ http://www.oaed.gr/Pages/SN_58.pg που μεταξυ αλλων λεει : ......• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο. Να πας παλι λοιπον και να τους το ρωτησης και να κανης ενσταση αν δεν δεχονται τιποτα.διοτι αν σε πανε αλλιως....για να εχης αυτα τα 125 χωρις τους δυο τελευταιους μηνες πρι την απολυση , πρεπει να εργαστης ολο τον 1ο του 12 και παλι αρχες απριλιου του 12 και μετα να απολυθης.

σε ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια σου.αρα για να καταλαβω και εγω τι γινετε γιατι ειμαι και ξανθια και με ολα αυτα μπερδευτικα....εαν παω στον οαεδ και κανω ενσταση υπαρχει περιπτωση να μου το δωσουν? απλα απορω γιατι απο την αρχη που κατεθεσα τα χαρτια μου με ρωτησαν εαν εχω ξανα παρει επιδομα και τουσ ειπα οχι, αρα απο την στιγμη που εχω τισ 200 ημερες απο τα 2 προηγουμενα ετη δικαιουμαιι εστω για 5 μηνες το επιδομα?εγω αυτο ειχα διαβασει και πιστευα οτι δικαιουμαι τ επιδομα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Επειδή απ'ότι φαίνεται έρχεται και η δική μου απόλυση τον προσεχές μήνα.. κάπου διάβασα σήμερα αλλά δεν μπορώ να ξαναβρώ την πηγή για να την δημοσιεύσω, ότι από 1/1/2012 θα αρχίσει να ισχύει το νέο ασφαλιστικό μέσα στο οποίο υπάρχει (μέσα σε όλα τα υπόλοιπα τραγελαφικά περι συνταξεων..) ένα κομμάτι που αφορά σε όσους βγαίνουν για πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας..

Ότι δηλαδή θα χρειάζονται τα 80 ένσημα για τα 3 προηγούμενα έτη και όχι για τα 2 προηγούμενα, όπως ισχύει τώρα..

Υπάρχει καμία αξιόπιστη πηγή ή ξέρει κάποιος απο εσάς αν όντως ισχύει απο 1/1/2012 ή ισχύει αυτό που διάβασα σε προηγούμενα posts αυτού του forum ότι οι αλλαγές θα ισχύσουν από τον Ιούλιο του 2012 ή ακόμα και από 1/1/2013..??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2007 είχα 96 ένσημα

Το 2008 είχα 131 ένσημα

Το 2009 είχα 75 ένσημα (από 11/2008 'εως 8/2009 φαντάρος) (Τα ένσημα από 10/2009)

Το 2010 είχα 308 ένσημα

Το 2011 έχω 304 ένσημα

Λογικά θα το δικαιούμαι αν απολυθώ τον επόμενο μήνα αλλά θα εκτιμούσα μια απάντηση από καποιον που πραγματικά ξέρει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το 2007 είχα 96 ένσημα

Το 2008 είχα 131 ένσημα

Το 2009 είχα 75 ένσημα (από 11/2008 'εως 8/2009 φαντάρος) (Τα ένσημα από 10/2009)

Το 2010 είχα 308 ένσημα

Το 2011 έχω 304 ένσημα

Λογικά θα το δικαιούμαι αν απολυθώ τον επόμενο μήνα αλλά θα εκτιμούσα μια απάντηση από καποιον που πραγματικά ξέρει..

ΝΑΙ δικαιουσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Επειδή απ'ότι φαίνεται έρχεται και η δική μου απόλυση τον προσεχές μήνα.. κάπου διάβασα σήμερα αλλά δεν μπορώ να ξαναβρώ την πηγή για να την δημοσιεύσω, ότι από 1/1/2012 θα αρχίσει να ισχύει το νέο ασφαλιστικό μέσα στο οποίο υπάρχει (μέσα σε όλα τα υπόλοιπα τραγελαφικά περι συνταξεων..) ένα κομμάτι που αφορά σε όσους βγαίνουν για πρώτη φορά στο ταμείο ανεργίας..

Ότι δηλαδή θα χρειάζονται τα 80 ένσημα για τα 3 προηγούμενα έτη και όχι για τα 2 προηγούμενα, όπως ισχύει τώρα..

Υπάρχει καμία αξιόπιστη πηγή ή ξέρει κάποιος απο εσάς αν όντως ισχύει απο 1/1/2012 ή ισχύει αυτό που διάβασα σε προηγούμενα posts αυτού του forum ότι οι αλλαγές θα ισχύσουν από τον Ιούλιο του 2012 ή ακόμα και από 1/1/2013..??

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων !

1)1.Στο άρθρο 6 του ν. 1545/1985 (A΄ 91) προστίθεται παράγραφος 8 ως εξής:

«8. Από 1.1.2013, σε κάθε περίπτωση τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας, εντός της προηγούμενης από την εκάστοτε έναρξη της επιδότησης λόγω ανεργίας, τετραετίας, δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων πενήντα (450). Εάν εντός της τετραετίας ο άνεργος έχει επιδοτηθεί για χρονικό διάστημα μικρότερο των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων, δικαιούται να επιδοτηθεί λόγω ανεργίας για τον υπόλοιπο αριθμό ημερήσιων επιδομάτων, μέχρι τη συμπλήρωση του ανώτατου ορίου των τετρακοσίων πενήντα (450) ημερήσιων επιδομάτων. Από 1.1.2014 τα ημερήσια επιδόματα ανεργίας στην τετραετία δεν είναι δυνατόν να είναι περισσότερα των τετρακοσίων (400).»

2)Ανεργία και «μεσοπρόθεσμο»

Στερούν το δικαίωμα της επιδότησης ανεργίας σε χιλιάδες ανέργους ιδιαίτερα σε εποχικά εργαζόμενους αλλά και νεοεισερχόμενους στην αγορά εργασίας.

  • Συγκεκριμένα: Απαιτούνται ο άνεργος να έχει κάνει 80 μεροκάματα το έτος, για τα τρία προηγούμενα έτη από την έναρξη της επιδότησης. Σήμερα απαιτούνται 80 μεροκάματα για τα δύο προηγούμενα έτη.
  • Εναλλακτικά απαιτούνται να κάνει 280 ένσημα στα τρία προηγούμενα έτη (τα 200 στα δύο τελευταία) από την έναρξη της επιδότησης. Σήμερα απαιτούνται 200 μεροκάματα τα δύο προηγούμενα έτη (και τουλάχιστον 80 ανά έτος).

Η πραγματική σφαγή γίνεται στους εποχικούς εργαζόμενους (π.χ. στον τουρισμό). Απαιτούνται δύο προϋποθέσεις για να πάρουν νέα επιδότηση: Η πρώτη είναι να έχουν κάνει 100 μεροκάματα τους τελευταίους 12 μήνες, η δεύτερη προϋπόθεση είναι ότι απαιτούνται 150 μεροκάματα «από τη λήξη της αμέσως προηγούμενης επιδότησής του έως και την ημερομηνία λύσης της εργασιακής σχέσης με βάση την οποία αιτείται νέα επιδότηση».

Σήμερα ισχύει μόνο η πρώτη προϋπόθεση. Η προσθήκη της δεύτερης προϋπόθεσης πρακτικά σημαίνει ότι ένας εργαζόμενος στον τουρισμό που δουλεύει έστω και λίγο λιγότερο από έξι μήνες το χρόνο (δε συμπληρώνει δηλαδή τα 150 μεροκάματα) σταματά να δικαιούται το επίδομα ανεργίας. Εδώ πρέπει να σημειωθεί ότι οι εποχιακοί εργαζόμενοι στα ξενοδοχεία αποτελούν το 80% του κλάδου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θελω να κανω μια ερωτηση αν γνωριζετε... ειμαι καθηγήτρια αγγλικών και το καλοκαιρι που μας πέρασε (2011) δεν συμπλήρωνα τα 125 ένσημα για το επίδομα ανεργιας, αλλά πήρα 3 μήνες επίδομα ΥΠΟΛΟΙΠΟ απο το καλοκαίρι του 2010 . Για το καλοκαίρι που έρχεται (2012) έχω υπολογίσει πως θα έχω (15-9-2011 εως 31-3-2012) 116 ενσημα. Δεν πρέπει να υπολογιστούν και τα ένσημα που έχω τον 4ο και 5ο του 2011? αφου δε μετρησαν για το επίδομα που πήρα το καλοκαίρι του 2011, όπως και όλα τα ένσημα του 2011 δεν υπολογίστηκαν καν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...