Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΡΧΕΙΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ-ΤΡΟΠΟΣ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ


gapdk

Ερώτηση

Καλησπέρα και καλό χειμώνα! Είπα να ασχοληθώ με το αρχείο των δηλώσεων και ομολογώ ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο αν το έχεις παρατήσει για αρκετούς μήνες (…..Σήμερα κατανόησα απόλυτα γιατί κάποια τμήματα των Δ.Ο.Υ.-Εισόδημα, ΚΒΣ, Μητρώο δεν συναλλάσσονται Παρασκευή, γιατί ασχολούνται με διεκπεραίωση εσωτερικών εργασιών τους……….εντάξει….βρε παιδιά μη μουτζώνετε! Μια &%#%&^% είπαμε , πως κάνετε έτσι!)

Θα μπορούσε να προτείνει κάποιος έναν πρακτικό τρόπο ώστε στους φακέλους των πελατών του γραφείου να μην αναγράφεται η επωνυμία π.χ. ΕΜΒΟΛΟ Α.Ε., ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ Ε.Ε., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ , ΠΑΥΛΙΔΗΣ κλπ και κάθε περαστικός να βλέπει όλο το πελατολόγιο (αφού οι φάκελοι είναι σε κοινή θέα)? Εφαρμόζει κανείς παρόμοιο κωδικολόγιο?

Σκέφτηκα να βάλω Κατηγορία βιβλίων και μετά έναν αριθμό ή το Α.Φ.Μ.

Π.χ. Β-1, Β-2 Β-3 κλπ ή Γ-099776654 .

2) Τις ετήσιες δηλώσεις π.χ. Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, Οριστικές ΦΜΥ, Συγκεντρωτικές Καταστάσεις κλπ είναι ευκολότερο να τις έχουμε αρχειοθετημένες μέσα στο φάκελο του κάθε πελάτη ή εξυπηρετεί να τις φυλλάσσουμε ΟΛΕΣ τις δηλώσεις μαζί (π.χ. ανά Κατηγορία βιβλίων ) σε ένα φάκελο ανά έτος?

Π.χ. Εκκαθαριστικές ΦΠΑ 2008-Β’ Κατηγορίας

Οριστικές Φ.Μ.Υ. Έτους 2008 κλπ….

Πασα ιδέα δεκτή. Καλό βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Καλησπέρα και καλό χειμώνα! Είπα να ασχοληθώ με το αρχείο των δηλώσεων και ομολογώ ότι δεν είναι και ότι πιο εύκολο αν το έχεις παρατήσει για αρκετούς μήνες (…..Σήμερα κατανόησα απόλυτα γιατί κάποια τμήματα των Δ.Ο.Υ.-Εισόδημα, ΚΒΣ, Μητρώο δεν συναλλάσσονται Παρασκευή, γιατί ασχολούνται με διεκπεραίωση εσωτερικών εργασιών τους……….εντάξει….βρε παιδιά μη μουτζώνετε! Μια &%#%&^% είπαμε , πως κάνετε έτσι!)

Θα μπορούσε να προτείνει κάποιος έναν πρακτικό τρόπο ώστε στους φακέλους των πελατών του γραφείου να μην αναγράφεται η επωνυμία π.χ. ΕΜΒΟΛΟ Α.Ε., ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΙΚΗ Ε.Ε., ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ , ΠΑΥΛΙΔΗΣ κλπ και κάθε περαστικός να βλέπει όλο το πελατολόγιο (αφού οι φάκελοι είναι σε κοινή θέα)? Εφαρμόζει κανείς παρόμοιο κωδικολόγιο?

Σκέφτηκα να βάλω Κατηγορία βιβλίων και μετά έναν αριθμό ή το Α.Φ.Μ.

Π.χ. Β-1, Β-2 Β-3 κλπ ή Γ-099776654 .

2) Τις ετήσιες δηλώσεις π.χ. Εκκαθαριστικές ΦΠΑ, Οριστικές ΦΜΥ, Συγκεντρωτικές Καταστάσεις κλπ είναι ευκολότερο να τις έχουμε αρχειοθετημένες μέσα στο φάκελο του κάθε πελάτη ή εξυπηρετεί να τις φυλλάσσουμε ΟΛΕΣ τις δηλώσεις μαζί (π.χ. ανά Κατηγορία βιβλίων ) σε ένα φάκελο ανά έτος?

Π.χ. Εκκαθαριστικές ΦΠΑ 2008-Β’ Κατηγορίας

Οριστικές Φ.Μ.Υ. Έτους 2008 κλπ….

Πασα ιδέα δεκτή. Καλό βράδυ

ΠΑΣΑ ΙΔΕΑ ΔΕΚΤΗ?

ΚΑΝΕ ΠΑΤΑΡΙ :unsure: , ΕΓΩ ΕΤΣΙ ΤΟ ΧΩ!

ΑΛΛΙΩΣ ΒΑΛΕ ΝΤΟΥΛΑΠΑΚΙΑ, ΑΠ' ΟΣΟ ΞΕΡΩ ΤΑ ΦΥΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΣΤΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αρχείο σε κρυφό δωμάτιο μακριά από αδιάκριτα βλέματα, εαν αυτό δεν είνια δυνατόν επάνω στους φακέλους μόνο νούμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσωπικά έχω ένα κλασέρ για κάθε πελάτη με όλων των ειδών τις δηλώσεις του ανά χρονιά

Όσο αφορά τα αδιάκριτα βλέμματα τώρα , ένας ξυλουργός και μια κρυφή ντουλάπα .

Πιάνει χώρο , αλλά και η μπροστινή μεριά είναι μια καλή θέση για όλα όσα θέλεις να φαίνονται .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχεις δει στις Αμερικανικες κυριως ταινιες τις τεραστιες καρτελλοθηκες - συρταρια με κρεμαστους φακελλους?

Αυτο το συστημα αρχειοθετησης με εχει βοηθησει πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω πάλι ακολουθώ το σύστημα Χυμα στο Κύμα

Οσο πιο πολύ ψάχνεις κάτι, τόσο πιο πολύ χαίρεσαι οταν το βρίσκεις !

Παρμενιων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγω πάλι ακολουθώ το σύστημα Χυμα στο Κύμα

Οσο πιο πολύ ψάχνεις κάτι, τόσο πιο πολύ χαίρεσαι οταν το βρίσκεις !

Παρμενιων

Σωστός !!!!! :unsure::o

Το χρησιμοποιούμε πολύ τελευταία και είναι και ιδιέταιρα ααγχολυτικό !!!! :(

Επείδη σαν χώρος το γραφείο μας είναι αρκετά μικρό και δεν υπάρχει μεγάλος χωρός για κρυφό δωμάτιο που θεωρώ ότι είναι η καλύτερη λύση , για τους πελάτες που κάνουμε μόνο δήλωση (δηλαδή τους ετήσιους) έχουμε ντουλάπι με κλειστά φύλλα και αλφαβητικό κλασέρ με Α1 κλπ και ονόματα σους φακέλους , για τους τακτικούς πελάτες μεγάλοι φάκελοι σε ράφια αλλά και εκεί με Α1 κλπ και με μολύβι το επώνυμο , πρακτικό και δεν φαίνεται .

Προσπάθησα να ακολουθήσω τη συμβουλή να τα αποθηκεύω σε cd όλες τις δηλώσεις αλλά δυστυχώς παρότι είναι από τις καλύτερες μεθόδους απαιτεί πάρα πολύ χρόνο είτε για σκανάρισμα(ασε που δεν έχουμε και σκάνερ!! :o ) είτε σαν αποθήκευση από taxis .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κι εγώ κρυφό δωμάτιο έχω.

Αλλά όχι για τέτοια χρήση... :unsure:

Η ταράτσα του Γιάννη.. :o

msq.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όχι και χλαπάτσες αρχηγέ!!!

Δεν βλέπεις δίπλα πως έχουμε.... λιώσει;;;

Σε λίγο θα χωράω στα ρούχα του γιου μου :o

Κι εγώ κρυφό δωμάτιο έχω.

Αλλά όχι για τέτοια χρήση... :unsure:

Τωρα εξηγουνται ολα .... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω πάλι ακολουθώ το σύστημα Χυμα στο Κύμα

Οσο πιο πολύ ψάχνεις κάτι, τόσο πιο πολύ χαίρεσαι οταν το βρίσκεις !

Παρμενιων

[/quot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...