Προς το περιεχόμενο
  • 0

Μειώμενη σύνταξη γήρατος γυναίκας στό 55ο έτος της ηλικίας της


FAZEXA

Ερώτηση

Συναδελφοι παλι σας χρειαζομαι διοτι εχω εναν προβληματισμο με την αδελφη μου η οποια γινεται 55 ετων στις 16/11/2010 βασει νομου για να παρει μειωμενη συνταξη στα 55της χρειαζεται εκτος των αλλων και 100 ενσημα κατ ετος τα πεντε προηγουμενα ετη απο την υποβολη χαρτιων για συνταξη ή απο την συμπληρωση του οριου ηλικιας. και ερωτω οποιον ισως εχει ασχοληθει περισσοτερο με το θεμα πως ερμηνευεται αυτο? τα ερωτηματα μου ειναι τα πιο κατω

1) 17/11/2010 μπορει να υποβαλλει χαρτια για συνταξιοδοτηση ή πρεπει να μπη το 2011?

2)για το 2010 χρειαζεται τα 100 ενσημα ή οχι ? ποια ειναι τα 5 προηγουμενα ετη?

3) ξερει κανεις μηπως ανα ποσα ενσημα αναπροσαρμοζεται η συνταξη και περιπου ποσο?

το ερωτω διοτι σκεπτεται να βγη ταμειο ανεργειας(με απολυση) απο 11ο/09-11ο/010(εχει τα ενσημα) εαν ομως χρειαζεται και το 2010 τα 100 ενσημα θα το ρυθμηση διαφορετικα μην σας ζαλιζω τωρα εσας πως και τι.

επισης αν κανεις σας εχει και καποια επισημη ερμηνεια των ανωτερω θα το εκτιμουσα πολυ αν την περεθεται.

ευχαριστω ΟΛΟΥΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Η γυναίκα μου έχει λίγα ένσημα ικα απο το 1980,έχει δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα απο 6/1985-8/1988και 9/1991-12/1992και 6/1994-08/1995

χρόνια και δουλεύει τώρα σε νπδδ με ικα απο 1/1996-σήμερα είχε ανήλικο παιδί και 5500 ένσημα την 31/12/10,πότε μπορεί να βγει σε

σύνταξη και πότε συμφέρει? έως τώρα έχει γύρο στα 6500 ένσημα.Ημερομηνία γέννησης 21/01/1961.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η γυναίκα μου έχει λίγα ένσημα ικα απο το 1980,έχει δουλέψει και στον ιδιωτικό τομέα απο 6/1985-8/1988και 9/1991-12/1992και 6/1994-08/1995

χρόνια και δουλεύει τώρα σε νπδδ με ικα απο 1/1996-σήμερα είχε ανήλικο παιδί και 5500 ένσημα την 31/12/10,πότε μπορεί να βγει σε

σύνταξη και πότε συμφέρει? έως τώρα έχει γύρο στα 6500 ένσημα.Ημερομηνία γέννησης 21/01/1961.

Τωρα μειωμενη και στα 55της πληρη.αφου εχει γεννηθει Ιανουαριο εχει 3 χρονια και κατι...ψιλα οποτε λεω εγω, ας περιμενει για κατι καλλιτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τωρα μειωμενη και στα 55της πληρη.αφου εχει γεννηθει Ιανουαριο εχει 3 χρονια και κατι...ψιλα οποτε λεω εγω, ας περιμενει για κατι καλλιτερο...

Φοβάμαι φίλε FAZEXA μη γίνει καμιά στραβή και πάει στα 67 ,πάντως μέχρι τα μέσα του 2014 πρέπει να βγεί γιατί μετά νομίζω αλλάζουν τα δεδομένα,

αν βγεί το 2013 χάνει πολλά?

Σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φοβάμαι φίλε FAZEXA μη γίνει καμιά στραβή και πάει στα 67 ,πάντως μέχρι τα μέσα του 2014 πρέπει να βγεί γιατί μετά νομίζω αλλάζουν τα δεδομένα,

αν βγεί το 2013 χάνει πολλά?

Σε ευχαριστώ.

Αυτο...για την στραβη ...που να το ξερεις ? παντως αν βγει το 2013 απο τον ιανουαριο και επειτα ,χανει 18%(6% καθε ετος εως τα 55) απο το ποσο της πληρους. τωρα ποσο θα ειναι η πληρη...χμ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μέχρι 31/12/2012 θα έχει κλεισει τα 55 (τα εκλεισε τον Μαρτιο 2012) εχει ηδη τα 4500.

Αρα, εχει θεμελιωσει το δικαιωμα (το κραταει) απο τον Μαρτιο του 2012 ,δεν εχει ομως το οριο ηλικιας που απαιτειται, οποτε αιτηση συνταξιοδοτησης , μπορει να κανει ανα πασα στιγμη, απο τον Μαρτιο του 2014 και επειτα, για να εχει συμπληρωμενο και το οριο ηλικιας τα 57της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολυ,

Και μένει μονο η εκκρεμότητα των 100 ημ.εργ της 5ετιας 2013-2009.. (που δυστυχως θα στοιχισει 2400 ευρω αφου σε περιπτωση αυτασφαλισης οι μηνες πρεπει να ειναι συνεχομενοι)

Σχετικά με το αν θα αλλάξουν ολα αυτα με τα νεοτερα που ερχονται, τι να πω... Ελπίζω στη δικια μας περίπτωση οι αλλαγές να είναι για θεμελιωση μετα την 01/01/2013 - Φυσικα ελπιζω και για ολο τον κόσμο να έχει ευκολη ζωη με αυτο το ΙΚΑ που μπλέξαμε... Ειδομεν

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολυ,

Και μένει μονο η εκκρεμότητα των 100 ημ.εργ της 5ετιας 2013-2009.. (που δυστυχως θα στοιχισει 2400 ευρω αφου σε περιπτωση αυτασφαλισης οι μηνες πρεπει να ειναι συνεχομενοι)

Σχετικά με το αν θα αλλάξουν ολα αυτα με τα νεοτερα που ερχονται, τι να πω... Ελπίζω στη δικια μας περίπτωση οι αλλαγές να είναι για θεμελιωση μετα την 01/01/2013 - Φυσικα ελπιζω και για ολο τον κόσμο να έχει ευκολη ζωη με αυτο το ΙΚΑ που μπλέξαμε... Ειδομεν

Καλημέρα

Ενοεις οτι η αυτασφαληση για 4 μηνες κοστιζει 2.400!ευρω?διοτι αναδρομικη ξερω οτι δεν μπορεις να κανης.

μα αν βρης καποιον <εργοδοτη> να την προσλαβη για 4 μηνες θα πληρωσης αρκετα λιγοτερα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το ξερω πως με εργοδοτη θα είναι λιγοτερα αλλα μην φανταστείτε και πολυ λιγοτερα...!

Τα 4500 τα εχουμε συμπληρωσει με αυτασφαλιση μέχρι τον Απριλιο 2012

Δεδομένου πως θέλουμε και 100 απο το 2013, λόγω αυτασφάλισης - αναγκαστικα πρεπει να ειναι συνεχομενη/διαδοχικη συμφωνα με υπαλληλο του ΙΚΑ - αρα η αγορα ενσυμων πρεπει να ειναι για Μαιο 2012 εως Απρ 2013 (12 μηνες χ 200 ευρω τον μηνα = 2400 στην 12η ασφ κλαση)

Παραλογο μου φαινεται και αδυνατω να βρω την σχετικη εγκυκλιο που αναφερει πως η αυτασφαλιση - η αλλιως προαιρετικη ασφαλιση - πρεπει να ειναι συνεχομενη....

Αν ξέρει κανεις πριν πληρώσω...!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υ.Γ__Αναδρομική αυτασφαλιση - αν εχει βγει αποφαση αυτασφαλισης - γινεται, αρκει να μην περασουν 2 ετη απο την αποφαση.

Φυσικα για παλαιοτερους μηνες υπολογίζονται και οι σχετικες προσαυξησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ναι το ξερω πως με εργοδοτη θα είναι λιγοτερα αλλα μην φανταστείτε και πολυ λιγοτερα...!

Τα 4500 τα εχουμε συμπληρωσει με αυτασφαλιση μέχρι τον Απριλιο 2012

Δεδομένου πως θέλουμε και 100 απο το 2013, λόγω αυτασφάλισης - αναγκαστικα πρεπει να ειναι συνεχομενη/διαδοχικη συμφωνα με υπαλληλο του ΙΚΑ - αρα η αγορα ενσυμων πρεπει να ειναι για Μαιο 2012 εως Απρ 2013 (12 μηνες χ 200 ευρω τον μηνα = 2400 στην 12η ασφ κλαση)

Παραλογο μου φαινεται και αδυνατω να βρω την σχετικη εγκυκλιο που αναφερει πως η αυτασφαλιση - η αλλιως προαιρετικη ασφαλιση - πρεπει να ειναι συνεχομενη....

Αν ξέρει κανεις πριν πληρώσω...!!!!!

ΓΙΑΤΙ να ειναι 12 μηνων?

αν δεις πιο κατω στο ΙΚΑ στην ενοτητα ποτε ληγει η ασφαληση, ενας λογος ειναι και η εγγραφη δηλωση του ασφαλισμενου.οταν τα συμπληρωσει κανει δηλωση ,οτι δεν θελει αλλο.

και οταν θελει ποιος θα την εμποδιση να ξανασφαλιστη? ξερω και εγω...λαθος το λεω? ;)

http://www.ika.gr/gr/infopages/asf/insurance/optins.cfm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

12 μηνες ακομα για να καλυψουμε τα 100 ενσυμα του 13 (4 μηνες δηλαδη = εως Απρ 2013)

Αρα, απο Μαιο 2012 (λογω συνεχομενης μονο αυτασφαλισης) εως Απρ 2013 (για να καλυψουμε τα 100 ενσυμα του 2013)

Ευχαριστώ για το Link αλλα δεν αυτο σημαινει πως μπορεις να την διακοψεις για Μαιο 2012 εως Δεκ 2012 και μετα να την ξανα-αρχισεις απο Ιαν 2013 μεχρι Απρ 2013

Δυστυχως δεν γινεται, μακαρι να ανακαλυπτα οτι γινεται να βαζαμε λιγο πετρελαιο φετος ..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και φυσικα ολο αυτο γιατι τα 100 ενσυμα της τελευταιας 5ετιας ειναι της 5ετιας πριν την αιτηση...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Βασίλης87

Η μητέρα μου έχει θεμελιώσει δικαίωμα ως μητέρα με ανήλικο και 5500 ενσημα (ΙΚΑ) ήδη από το 07. Κλείνει τα 55 το φεβρουάριο που μας έρχεται. Θα μπορούσε να βγει και τώρα δηλαδή, με μια μικρή μείωση που αντιστοιχεί σε 2 τοις εκατό για τους 4 μήνες που απομένουν.

Επειδή όμως έρχονται αλλαγές, και μάλιστα από ότι άκουσα σήμερα, πιθανόν να επηρεάσουν και όσους έχουν ήδη θεμελιώσει δικαίωμα (!) θέλω να ρωτησω ΕΑΝ γίνεται να υποβάλλει αίτημα συνταξιοδότησης αύριο κιόλας, για παράδειγμα, αλλά να συνεχίσει να εργάζεται. Ετσι σε περίπτωση που αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο, να είναι εξασφαλισμένη με τη μειωμένη, διαφορετικά να περιμένει μέχρι το φλεβάρη και αν δεν την έχουν επηρεάσει οι αλλαγές μέχρι τότε, να ανακαλέσει την παλιά αίτηση και να υποβάλει νέα τότε για πλήρη, και έπειτα να παραιτηθει από τη δουλεια...

Είναι εφικτό να γίνει κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακουσα πως θα εξαιρεθουν απο τα νεα μετρα οσοι θεμελιωνουν δικαιωμα εντος 2012 αλλα αν δε ψηφιστουν ποτε δεν εισαι σιγουρος

Και γω στην περιπτωση μου, θεμελιωνουμε δικαιωμα εντος 2012 αλλα με αιτηση για συνταξη το 2014

Σκεφτομουν να καναμε απο τωρα την αιτηση αλλα δεν νομιζω πως αυτο επιβεβαιωνει την θεμελιωση...

Μπαχαλο οπως παντα

καλο μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μητέρα μου, γεννημένη τον 8/1963, έχει 5.677 ένσημα. Εργάζεται από το 1989 (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ). Μπορεί να βγει στη σύνταξη στα 55 με μειωμένη? Πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της μέχρι 31/12/12? Δεν έχει ανήλικο τέκνο. Αν όχι, σε ποια ηλικία μπορεί να βγει στη σύνταξη? (θα μπορούσε να θεμελιώσει δικαίωμα μέχρι τέλος του χρόνου ή χρειάζεται να γίνει 60)

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η μητέρα μου, γεννημένη τον 8/1963, έχει 5.677 ένσημα. Εργάζεται από το 1989 (ασφαλισμένη στο ΙΚΑ). Μπορεί να βγει στη σύνταξη στα 55 με μειωμένη? Πρέπει να καταθέσει τα χαρτιά της μέχρι 31/12/12? Δεν έχει ανήλικο τέκνο. Αν όχι, σε ποια ηλικία μπορεί να βγει στη σύνταξη? (θα μπορούσε να θεμελιώσει δικαίωμα μέχρι τέλος του χρόνου ή χρειάζεται να γίνει 60)

 

Ευχαριστώ

 

 

Πενηντα πεντε γινεται το 2018 οποτε.... μην τα πολυλογουμε,στα 67 της!!!

Σιγουρη απαντηση θα σου δωση   το ΙΚΑ ή αρμοδιος Δικηγορος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα ελπίζω να βρεθεί κάποιος να μου λύσει τον γρίφο.Γυναίκα ιδιωτική υπάλληλος γεννηθείς 6/5/1954 καταθέτει χαρτιά για σύνταξη το 2009 (55 ετών με καταμετρημένα 7449 ένσημα για ΙΚΑ ΕΤΑΜ & 5419 για επικουρική ΙΚΑ ΕΤΕΑΜ).

Απορρίπτεται από το ΙΚΑ παρόλο που, έχει τις απαιτούμενες μέρες εργασίας για θεμελίωση (4050-4500) και έχει συμπληρώσει το 55 έτος, γιατί τα 5 τελευταία χρόνια δεν συμπληρώνει 100 ένσημα (2009=63 - 2008=278 - 2007=93 - 2006=223 - 2005=293 - 2004=278).

Μπορεί να κάνει αίτηση τώρα ξανά και να αγοράσει πλασματικό χρόνο (γέννα έχει 1 παιδί)?Και αν ναι πρέπει μέχρι 31/12/2012?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποιον σπαταλήσει τον πολύτιμο χρόνο του να με βοηθήσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...