Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΑΕΔ - πρόγραμμα απόκτησης εμπειρίας 16-24 ετών και επιδότηση δώρων


skylogiannis

Ερώτηση

Καλησπέρα,

 

Η επιδότηση αφορά το πρώτο έτος και δίνεται σύμφωνα με την ΚΥΑ 13251/531/15.10.2010.

 

Μου είπε υπάλληλος του ΟΑΕΔ ότι η επιδότηση αφορά τις μηνιαίες εισφορές

αλλά τα δώρα Πάσχα, Χριστουγέννων και επίδομα άδειας ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ!

 

Γνωρίζει κάτι κάποιος γιατί μου φαίνεται λίγο παράλογο, επίσης δεν αναφέρεται ρητά στο ΦΕΚ κάτι τέτοιο.

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

ΝΑΙ!!! έτσι είναι ...... το έχω διασταυρώσει από δύο πηγές

 

 

Εγώ δεν βγάζω καθόλου τα δώρα επιδόματα κτλ.

 

Και στο ΙΚΑ που κάποιος άλλος συνάδελφος τα είχε βγάλει (τα επιδόματα και τα είχε συμπεριλάβει στην απδ)  επειδή δεν γνώριζε μετά έκανε συμπληρωματική απδ για να τα βγάλει μετά από υπόδειξη του οαεδ και του ικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όπως τα είπε η Sarliz.

 

Δεν βγάζεις ούτε δώρα ούτε επιδόματα, και προφανώς αφού δεν υπάρχουν, ούτε επιδοτούνται κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά το λέει κάπου αυτό μέσα στο ΦΕΚ, ότι ο εργαζόμενος δεν δικαιούται δώρα;;;

Μου φαίνεται λίγο παράλογο...

Για το αν επιδοτούνται είναι κάτι άλλο και δέχομαι την άποψή σας αφού το λέει και ο ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν έχει να κάνει με το τι λέει ο ΟΑΕΔ.

Ούτε με το τι λέει το ΦΕΚ το συγκεκριμένο.

Έχει να κάνει ότι ο εργαζόμενος δεν παίρνει μισθό, αλλά αποζημίωση (πρακτικής) άσκησης εργασιακής εμπειρίας.

 

Δες ανάλογα θέματα στο φόρουμ για πρακτική άσκηση ΤΕΙ κτλπ - και θα βρεις κάτι πολύ ωραίες αναφορές του doctor που τα εξηγεί αναλυτικά.

 

Αν δεν τα βρίσκεις ξαναγράψε εδώ και θα σου βρω εγώ τις σχετικές αναφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο προγραμμα. Επειδή ειναι απόκτηση εργασιακης εμπειρίας για τον 1 χρόνο δεν καταθέτουμε ούτε πρόσληψη ούτε προγραμμα ωρών εργασίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το συγκεκριμένο προγραμμα. Επειδή ειναι απόκτηση εργασιακης εμπειρίας για τον 1 χρόνο δεν καταθέτουμε ούτε πρόσληψη ούτε προγραμμα ωρών εργασίας?

Κατέθεσε το παραπάνω δεν έβλαψε κανέναν .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τρέχω το πρόγραμμα εργασιακής εμπειρίας 16-24 του ΟΑΕΔ. Γνωρίζει κάποιος το ύψος των αποδοχών και το πακέτο κάλυψης γιατί στις υπηρεσίες ΟΑΕΔ και ΙΚΑ δεν ξέρουν για να με εξυπηρετήσουν.


Ισχύουν τα παρακάτω;


 


Ακαθάριστες αποδοχές=510,95*80%=408,76€


Ειδική περίπτωση ασφάλισης=40


Πακέτο κάλυψης=2103


Εισφορές ασφαλισμένου=408,76*8,82%=36,05€


Εισφορές εργοδότη=408,76*17,63%=72,06€


Επιδότηση=100%


Ποσό επιδότηση=108,11€


Καταβληθέν εισφορές=0€


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ME ΕΓΓΡΑΦΟ ΤΟΥ Η ΔΙΟΙΚΗΣΗ  ΔΙΝΕΙ ΝΕΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΑΝΑΙΡΕΙ ΒΑΣΕΙ ΕΓΚΥΚΛΙΟΥ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ Η ΒΑΣΙΚΗ ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ.  ( ΑΡ.ΠΡΩΤ. 85491/13-10-2014 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, καλή χρονιά και καλο κουράγιο

 

Στο πρόγραμμα του οαεδ 16-24 της α φάσης τελικά επιδοτούνται τα δώρα πασχα, επίδομα αδείας και δώρο χριστουγέννων? Και αν όχι που υπάρχει αυτή η εγκύκλιος που να το αναφερει αυτό? γιατί στη πρόσκληση δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο. Είδα πως το μέλος I KARATZ αναφέρει ένα έγγραφο με αρ.πρωτ. 85491/15-10-14 αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα συνάδελφοι, καλή χρονιά και καλο κουράγιο

 

Στο πρόγραμμα του οαεδ 16-24 της α φάσης τελικά επιδοτούνται τα δώρα πασχα, επίδομα αδείας και δώρο χριστουγέννων? Και αν όχι που υπάρχει αυτή η εγκύκλιος που να το αναφερει αυτό? γιατί στη πρόσκληση δεν αναφέρει τίποτα τέτοιο. Είδα πως το μέλος I KARATZ αναφέρει ένα έγγραφο με αρ.πρωτ. 85491/15-10-14 αλλά δεν μπορώ να το βρω.

Ναι την ίδια απορία έχουμε και εμείς .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΤΕ?ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ?

 

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. 

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΠΔ ΩΣ ΤΙΣ 30/1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΠΙΤ (ΠΡΩΗΝ ΤΑΜΕΙΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ)?

 

ΑΣ ΜΕ ΦΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟς ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΕΧΕΤΕ?ΕΓΩ ΓΙΑΤΙ ΕΧΩ ΕΚΑΤΟΝΤΑΔΕΣ?

 

ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΙΔΟΤΟΥΝΤΑΙ ΤΑ ΔΩΡΑ ΑΛΛΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ. 

 

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΠΔ ΩΣ ΤΙΣ 30/1 ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ... ΘΑ ΚΑΤΑΘΕΣΩ ΑΠΔ ΚΑΙ ΓΙΑ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΠΙΤ (ΠΡΩΗΝ ΤΑΜΕΙΟ ΜΕΤΑΛΛΟΥ)?

 

ΑΣ ΜΕ ΦΩΤΗΣΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟς ΠΑΡΑΚΑΛΩ!

Τελικα δεν υπαρχουν δωρα και επιδοματα σε αυτους κατα το α σταδιο διοτι δεν ειναι μισθοτοι αλλα πρακτικα ασκουμενοι , οπως λεει πανω και οΠετρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν τελειώσει το α΄στάδιο και εφόσον δεν υπάρχει πια το β υποβάλλουμε απόλυση? Ρώτησα στον ΟΑΕΔ και μου είπαν ότι δεν υποβάλλουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ Α΄ ΣΤΑΔΙΟ, ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΓΩ, ΟΤΑΝ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΤΟ Α΄ ΣΤΑΔΙΟ, ΛΕΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΠΩΣ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΛΗΨΗ.. ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΑΠΟΨΗ?

Ναι πρόσληψη και πίνακα κανονικά μετά την λήξη α σταδίου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη ρε παιδιά αλλά το πρόγραμμα το λέει ξεκάθαρα ότι πληρώνει δώρα και αδειες στο φεκ του ....λέει ότι δίνει 70% όπως και στις κανονικές αμοιβές....γιατί να το πάμε βάσει του έτσι και όχι του προγράμματος..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνώμη ρε παιδιά αλλά το πρόγραμμα το λέει ξεκάθαρα ότι πληρώνει δώρα και αδειες στο φεκ του ....λέει ότι δίνει 70% όπως και στις κανονικές αμοιβές....γιατί να το πάμε βάσει του έτσι και όχι του προγράμματος..?

Στο Β σταδιο ειναι αυτο, εμεις μιλαμε για το α σταδιο της πρακτικης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μήπως κάποιος συνάδελφος μπορεί να με βοηθήσει..Από που προκύπτει ότι κατά το α στάδιο δεν πληρώνονται επιδόματα , δχ, δπ...Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδεύτηκα αρκετά με το συγκεκριμένο πρόγραμμα, το οποίο έχει αλλάξει σε πολλά σημαντικά θέματα με εξαιρετικά επείγουσες διατάξεις. Στην αρχή υπήρχε ρητή εντολή να μπαίνει ειδική κατηγορία αν θυμάστε στην πρόσληψη.Μετά καταργήθηκε . Διαβάζοντας ΦΕΚ και προκηρύξεις κατέληξα στον υπολογισμό δώρων και πληρωμή αυτών απο μεριάς εργοδότη. Ψάχνοντας βρήκα και μία σχετική υπάλληλο που μου το επιβεβαίωσε στο ΙΚΑ και η οποία ετοίμαζε ελέγχους για το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Η προκήρυξη δεν απαλλάσει .. Αυτά κατά την ταπεινή μου άποψη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς εδώ δεν έχουμε υπολογίσει επιδόματα σε κανέναν στην Α φάση επειδή θεωρήσαμε ότι έχουμε καθαρή περίπτωση σύμβασης μαθητείας...Στην β φάση που αλλάζει σε σύμβαση εργασίας τότε έχουμε υπολογίσει κανονικά..Το πρόβλημα είναι ότι στον ΟΑΕΔ δεν συμφωνούν με μας και ζητάνε διόρθωση.Στο ΙΚΑ και επιθεώρηση δεν ξέρουν...

Δεν πρόκειται να διορθώσουμε τίποτα προς το παρόν γιατί πιστεύουμε ότι ο ΟΑΕΔ κάνει λάθος αλλά ήθελα να δω πως το έχετε χειριστεί άλλοι συνάδελφοι..

Δυστυχώς μπλέξαμε με αυτά τα προγράμματα..Όσον και να θέλει ένας λογιστής να βοηθήσει τις επιχειρήσεις του και να προσφέρει καλές υπηρεσίες με ότι εργαλεία υπάρχουν καταλήγει να βρίσκεται εκτεθειμένος και μπερδεμένος .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς εδώ δεν έχουμε υπολογίσει επιδόματα σε κανέναν στην Α φάση επειδή θεωρήσαμε ότι έχουμε καθαρή περίπτωση σύμβασης μαθητείας...Στην β φάση που αλλάζει σε σύμβαση εργασίας τότε έχουμε υπολογίσει κανονικά..Το πρόβλημα είναι ότι στον ΟΑΕΔ δεν συμφωνούν με μας και ζητάνε διόρθωση.Στο ΙΚΑ και επιθεώρηση δεν ξέρουν...

Δεν πρόκειται να διορθώσουμε τίποτα προς το παρόν γιατί πιστεύουμε ότι ο ΟΑΕΔ κάνει λάθος αλλά ήθελα να δω πως το έχετε χειριστεί άλλοι συνάδελφοι..

Δυστυχώς μπλέξαμε με αυτά τα προγράμματα..Όσον και να θέλει ένας λογιστής να βοηθήσει τις επιχειρήσεις του και να προσφέρει καλές υπηρεσίες με ότι εργαλεία υπάρχουν καταλήγει να βρίσκεται εκτεθειμένος και μπερδεμένος .

Κανονικά δεν υπάρχει δώρο και επιδόματα στο α στάδιο. Αυτά λόγο του ότι δεν είναι εξαρτημένη εργασία αλλά σύμβαση μαθητείας όπως της πρακτικής. Το ίδιο μου το επιβεβαίωσαν και στον ΟΑΕΔ 12νήσου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ stavr..Εδώ στον ΟΑΕΔ Ρεθύμνου λένε άλλα επειδή έχουν ένα υπηρεσιακό έγγραφο που λέει ότι δεν επιχορηγούνται τα επιδόματα στο α στάδιο...Τους απάντησα λοιπόν ότι ίσως κάποιοι εργοδότες πλήρωσαν επιδόματα επειδή έτσι ήθελαν όχι ότι ήταν υποχρεωτικό να το κάνουν και η απάντηση αφορά αυτές τις περιπτώσεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ πολύ stavr..Εδώ στον ΟΑΕΔ Ρεθύμνου λένε άλλα επειδή έχουν ένα υπηρεσιακό έγγραφο που λέει ότι δεν επιχορηγούνται τα επιδόματα στο α στάδιο...Τους απάντησα λοιπόν ότι ίσως κάποιοι εργοδότες πλήρωσαν επιδόματα επειδή έτσι ήθελαν όχι ότι ήταν υποχρεωτικό να το κάνουν και η απάντηση αφορά αυτές τις περιπτώσεις..

Καλά τους είπες, εαν θα έχεις πρόβλημα τελικά πες μας γιατί μπορεί να το αντιμετωπίσουμε και εμείς αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έως και την ημερομηνία δημοσίευσης της ΠΥΣ 6 /2012 δεν υπήρχε πρόβλημα με αυτό.

 

Δηλαδή όχι πληρωμή δώρων και επιδομάτων ως ειδική περίπτωση σύμβασης μαθητείας.

 

Η ΠΥΣ 6 (αυτή με τον κατώτατο μισθό), κατάργησε αυτή τη σύμβαση ως ειδική περίπτωση - αν θυμάμαι καλά, το άρθρο 1...

 

Οπότε συμβάσεις τέτοιες από εκείνη τη μέρα και μετά αντιμετωπίζονται ως κανονικές συμβάσεις - που σημαίνει δώρα και επιδόματα, αλλά επειδή το ΦΕΚ του ΟΑΕΔ δεν ανέφερε δώρα και επιδόματα, δεν επιδοτούνται...

 

Το θέμα το έψαξα με ΟΑΕΔ, ΣΕΠΕ, κεντρικά ΟΑΕΔ κτλπ. Υπάρχει τρομερή και δικαιολογημένη σύγχυση με το θέμα αυτό και λόγω της αλλαγής των πακέτων κάλυψης το 2014 από πλευράς ΙΚΑ...

 

Ελπίζω να βοήθησα, γενικά στο πρόγραμμα αυτό είχα συμβάσεις και το 2011 που ξεκίνησαν και στο τέλος του 2014 που έκλεισε το πρόγραμμα (30/10 νομίζω) και το έχω ψάξει αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...