Προς το περιεχόμενο

Ποθεν εσχες στην μεταβιβαση - αγορα επιχ/σης ΑΕ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οταν στο εντυπο Δηλωση μεταβιβασης ΠΟΛ 1053 (μετοχες απο ΑΕ εκτος ΧΑΑ )  προκυπτει ενα ποσο πχ 50 000 ( οχι φορος αξια μετοχων )

στην πραγματικοτητα οι μετοχες δεν εχουν  τοση  αξια ουτε 1 000.

Στην περιπτωση που  θα εφαρμοστει ποθεν εσχες (γι αυτην την πραξη- αγορα ) ,

μπορουμε να αμφισβητισουμε  το ποσο της δηλωσης μεταβιβασης του εντυπο της ΔΟΥ  δηλ 50 000  εαν  υπαρχει καποιο εγγραφο πχ συμβολαιογραφικη πραξη που οριστει   ποσο  κατωτερο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ποιο πόθεν έσχες? 

2) Συμφωνητικό μεταβίβασης με τη συμφωνηθείσα τιμή δεν κάνατε?

 

1) το οτι δεν εχει ΣΗΜΕΡΑ  ποθεν εσχες το γνωριζω

2) συμφωνητικο θα κανουμε  ,  η ερωτηση ειναι ,  εαν το ποσο του συμφωνητικου υπερισχυει   του ποσου της δηλωσεως , σε περιπτωση εφαρμοχης του ποθεν εσχες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) το οτι δεν εχει ΣΗΜΕΡΑ  ποθεν εσχες το γνωριζω

2) συμφωνητικο θα κανουμε  ,  η ερωτηση ειναι ,  εαν το ποσο του συμφωνητικου υπερισχυει   του ποσου της δηλωσεως , σε περιπτωση εφαρμοχης του ποθεν εσχες

 kaneis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν στο εντυπο Δηλωση μεταβιβασης ΠΟΛ 1053 (μετοχες απο ΑΕ εκτος ΧΑΑ )  προκυπτει ενα ποσο πχ 50 000 ( οχι φορος αξια μετοχων )

στην πραγματικοτητα οι μετοχες δεν εχουν  τοση  αξια ουτε 1 000.

Στην περιπτωση που  θα εφαρμοστει ποθεν εσχες (γι αυτην την πραξη- αγορα ) ,

μπορουμε να αμφισβητισουμε  το ποσο της δηλωσης μεταβιβασης του εντυπο της ΔΟΥ  δηλ 50 000  εαν  υπαρχει καποιο εγγραφο πχ συμβολαιογραφικη πραξη που οριστει   ποσο  κατωτερο .

Φίλε μου, οπωσδήποτε ισχύει η συμφωνηθείσα αξία βάσει του συμφωνητικού, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά από την ονομαστική (πραγματική) αξία,  έχει οσμή "πλυντηρίου" με την απουσία του πόθεν έσχες. Είσαι σίγουρος για αυτά που ρωτάς; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H αξία που βγαίνει ,για να υπολογιστεί η υπεραξία,είναι ένα πλασματικό μέγεθος μόνο για να

υπολογιστεί ο φόρος ,αυτό που ισχύει είναι η αξία στο συμφωνητικό,καλό θα είναι η 

εξόφληση μέσω τράπεζας.

Προσοχή στον ν.3888.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ SARAKHNOS

Φίλε μου, οπωσδήποτε ισχύει η συμφωνηθείσα αξία βάσει του συμφωνητικού, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά από την ονομαστική (πραγματική) αξία, έχει οσμή "πλυντηρίου" με την απουσία του πόθεν έσχες. Είσαι σίγουρος για αυτά που ρωτάς;

 

Μην βλεπεις (στι περιπτωση αυτη ) φαντασματα και εγω δεν ξερω τι αλλο .

Είσαι σίγουρος για αυτά που ρωτάς; Εσυ τι λες ? Σου εκθετω τα πραγματικα στοιχεια, Παντως σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Να λαβεις υποψην σου οτι η συγκεκριμενη εταιρια πριν την εφαρμογη της ΠΟΛ 1053 για να γινει η ιδια ακριβως

μεταβιβαση με τα ιδια πανω -κατω οικονομικα δεδομενα - η αξια μεταβιβασης στα (χαρτια παντα )ηταν 1.500 ευρω

σημερα η εταιρια ειναι για κλεισιμο- οχι μονο αξια δεν εχει αλλα εχει υπ'αξια - απλα εχει μεγαλο κεφαλαιο αρα και ιδια κεφαλαια

εαν σου λεει κατι αυτο, πιστευω να σε καλυψα φιλε μου.

.......................................................

Προς KΑBONTOROS

H αξία που βγαίνει ,για να υπολογιστεί η υπεραξία,είναι ένα πλασματικό μέγεθος μόνο για να υπολογιστεί ο φόρος ,αυτό που ισχύει είναι η αξία στο συμφωνητικό,καλό θα είναι η εξόφληση μέσω τράπεζας. Προσοχή στον ν.3888.

 

Οτι ειναι πλασματικο και ολα γινονται για τον φορο το ξερω , αλλα ξερεις σκεφτομαι μην ισχυει κατι οπως με τα συμβολαια των ακινητων που η αντικειμενικη αξια εαν ειναι μεγαλυτερη υπερισχυει της εμπορικης .

Προσοχή στον ν.3888. τι θελεις να πεις ?

(Συγνωμη για την τροπο που απαντω αλλα δεν μου εκανε παραθεση )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΡΟΣ SARAKHNOS

Φίλε μου, οπωσδήποτε ισχύει η συμφωνηθείσα αξία βάσει του συμφωνητικού, αλλά τόσο μεγάλη διαφορά από την ονομαστική (πραγματική) αξία, έχει οσμή "πλυντηρίου" με την απουσία του πόθεν έσχες. Είσαι σίγουρος για αυτά που ρωτάς;

 

Μην βλεπεις (στι περιπτωση αυτη ) φαντασματα και εγω δεν ξερω τι αλλο .

Είσαι σίγουρος για αυτά που ρωτάς; Εσυ τι λες ? Σου εκθετω τα πραγματικα στοιχεια, Παντως σ'ευχαριστω για τα καλα σου λογια

Να λαβεις υποψην σου οτι η συγκεκριμενη εταιρια πριν την εφαρμογη της ΠΟΛ 1053 για να γινει η ιδια ακριβως

μεταβιβαση με τα ιδια πανω -κατω οικονομικα δεδομενα - η αξια μεταβιβασης στα (χαρτια παντα )ηταν 1.500 ευρω

σημερα η εταιρια ειναι για κλεισιμο- οχι μονο αξια δεν εχει αλλα εχει υπ'αξια - απλα εχει μεγαλο κεφαλαιο αρα και ιδια κεφαλαια

εαν σου λεει κατι αυτο, πιστευω να σε καλυψα φιλε μου.

.......................................................

Το σχόλιο και το ερώτημά μου ήταν για την διαφορά μεταξύ των 50.000 και των 1.000 που εσύ έβαλες. Για τον λόγο αυτό και μόνο,  και για τον κίνδυνο ελέγχου της διαφοράς. Δεν υπονοούσα τίποτε άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...