Προς το περιεχόμενο

ΔΑ.ΤΙΜ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΠΙΟ ΠΟΣΟ ΔΕΝ ΓΊΝΟΝΑΤΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ?


επισκέπτη Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

Καλησπέρα .....θα ήθελα να σας κάνω μια ερωτησούλα!!πρώτα απο ολα να σας πω οτι δεν είμαι λογίστρια απλα δουλευω σε επιχ/ση και βοηθάω σε λογιστίριο.Πείτε μου σας παρακαλώ οταν κόβεται ΔΑ.ΤΙΜ σε δημόσιο(ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ) , μέχρι πιο ποσό δεν κάνουμε κρατησεις?σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Καλησπέρα .....θα ήθελα να σας κάνω μια ερωτησούλα!!πρώτα απο ολα να σας πω οτι δεν είμαι λογίστρια απλα δουλευω σε επιχ/ση και βοηθάω σε λογιστίριο.Πείτε μου σας παρακαλώ οταν κόβεται ΔΑ.ΤΙΜ σε δημόσιο(ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΈΝΑ ΣΕ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ) , μέχρι πιο ποσό δεν κάνουμε κρατησεις?σας ευχαριστώ

Κρατήσεις πάντα υπάρχουν, συγκεκριμένα 1,536% στο ποσό.....Μήπως εννοείς φόρο; Τότε το όριο είναι 146 ευρώ(τα παλιά 50 χιλιάρικα) οποιοδήποτε ποσό πάνω από τα 146 έχει φόρο(ανάλογα 4 ή 8%).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
Κρατήσεις πάντα υπάρχουν, συγκεκριμένα 1,536% στο ποσό.....Μήπως εννοείς φόρο; Τότε το όριο είναι 146 ευρώ(τα παλιά 50 χιλιάρικα) οποιοδήποτε ποσό πάνω από τα 146 έχει φόρο(ανάλογα 4 ή 8%).

ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΞΙΑΣ 50 ΕΥΡΩ.θα ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 1,536% ΚΑΙ ΦΠΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ 19% Η ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
ΕΑΝ ΥΠΟΘΕΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΚΟΨΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟ ΑΞΙΑΣ 50 ΕΥΡΩ.θα ΥΠΟΛΟΓΙΣΟΥΜΕ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ 1,536% ΚΑΙ ΦΠΑ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ 19% Η ΔΕΝ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΜΕ?

ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΕΙ , ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΚΔΙΔΕΙ Η ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΕΙ?ΣΥΓΝΩΜΗ ΕΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΣΤΕΙΟ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ..... :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Ποιός κάνει τις κρατήσεις......

μα τις κρατήσεις τις κάνει αυτός που πληρώνει και τις αποδίδει στα ανάλογα ταμεία.....στη συγκεκριμένη περίπτωση το ίδρυμα.....Εάν είναι κάποιο υλικό σε σύμβαση, λογικά ο προμηθευτής γνωρίζει ότι από αυτά που θα πάρει θα του αφαιρεθεί ο φόρος και οι κρατήσεις και έχει αναπροσαρμόσει την τιμή ανάλογα, όταν υπέγραφε τη σύμβαση δίνοντας την ανάλογη προσφορά.

Τώρα αν πρόκειται για κάτι έκτακτο και λογικά θα αγοραστεί από το ελεύθερο εμπόριο, λες στον προμηθευτή..."πόσο έχει; 45 ευρώ; βάλε και 1 ευρώ για τις κρατήσεις, αλλά ενοείτε ότι δεν θα αναγραφεί πουθενά στο φορολογικό στοιχείο", έτσι πάνω στο 45 +1 =46 ευρώ + 19% φ.π.α.

΄

Έτσι στην περίπτωση σου: 50 ευρώ * 1,536%, άρα οι κρατήσεις είναι 77 λεπτά = 50,77 +19% φ.π.α., φόρο είπαμε δεν έχει( είναι κάτω από 146 ευρώ), οπότε ο προμηθευτής θα εισπράξει στο χέρι 59,65. Η παραπάνω περίπτωση είναι ιδεατή για τον προμηθευτή γιατί δεν ζημιώνεται καθόλου με τις κρατήσεις.....

Βέβαια υπάρχει και η περίπτωση να έχει πληρωθεί το τιμολόγιο κανονικά χωρίς να έχουν γίνει κρατήσεις και όταν πάει αυτός που πλήρωσε στο ταμείο του ιδρύματος με το τιμολόγιο στο χέρι για να πάρει τα λεφτά του, τσακώνεται με τον ταμία για τις κρατήσει που δεν έκανε :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ.

1) ΥΠΕΡ ΜΤΠΥ , ΧΑΡΤ/ΜΟ ΜΤΠΥ , ΟΓΑ ΧΑΡΤ/ΜΟΥ ΜΤΠΥ . ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ . ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑΣ .

2)ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΠΟ 150,00 € ΚΑΙ ΑΝΩ. ( ΦΟΡΟΣ Ζ΄ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ )

ΓΙΑ ΑΓΟΡΑ ΥΛΙΚΩΝ 4% , ΓΙΑ ΠΑΡΟΧΗ ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ 8% ΕΠΙ ΤΗΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ .

ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΚΑΡΤΗΣΕΙΣ ΥΠΕΡ ΜΤΠΥ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΧΟΡΗΓΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΠΑΡΑΚΡΑΤΗΣΗΣ ΦΟΡΟΥ .

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΑΝΑΛΟΓΑ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ , ΑΛΛΑ ΟΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΙΟ ΔΙΑΔΕΔΟΜΕΝΕΣ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΕΙΔΩΝ.

1) ΥΠΕΡ ΜΤΠΥ , ΧΑΡΤ/ΜΟ ΜΤΠΥ , ΟΓΑ ΧΑΡΤ/ΜΟΥ ΜΤΠΥ . ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΩΣ ΚΑΘΑΡΗΣ ΑΞΙΑΣ ΤΙΜΟΛΟΓΙΟΥ . ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΥΠΕΡ ΠΙΣΤΕΩΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΔΑΣ .

Γιατί ο προμηθευτής πρέπει να πληρώνει για τα ταμεία των υπαλλήλων, μπορείτε να μου πείτε; Μην βιαστείτε να πείτε οτι ο προμηθευτής θα το υπολογίσει στην τιμή, γιατί στους διαγωνισμούς γίνεται σφαγή με τις τιμές (όσοι διαγωνισμοί είναι καθαροί).

Βεβαίως οταν οι προμήθειες γίνονται στο μιλητό, ο προμηθευτής θα τις υπολογίσει, αλλά τότε ποιά η αξία του; Το Δημόσιο το δίνει απο τη μια τσέπη και το βάζει στην άλλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

πρώτα απο ολα ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις......δεν μιλάμε για οταν υπάρχει συμβαση....έστω οτι είμαι εμπορική επιχ/ση , καταστημα και ερχονται απο δημόσιο να αγοράζουν εμπ/τα.Μου έχει τύχει, ήρθαν απο ένα πανεπιστήμιο και αγόρασαν κάποια πράγματα οχι με΄γαλης αξίας , περιπου 45-60 ευρώ.Κράτησεις δεν έγιναν ουτε υπήρξε κάποια αντίδραση απο το λογιστηριό τους.Γιατί αραγέ?δεν επρεπε να γίνουν κρατήσεις?και εαν ναι ποιες οι επιπτώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης
πρώτα απο ολα ευχαριστώ πολύ ολους για τις απαντήσεις......δεν μιλάμε για οταν υπάρχει συμβαση....έστω οτι είμαι εμπορική επιχ/ση , καταστημα και ερχονται απο δημόσιο να αγοράζουν εμπ/τα.Μου έχει τύχει, ήρθαν απο ένα πανεπιστήμιο και αγόρασαν κάποια πράγματα οχι με΄γαλης αξίας , περιπου 45-60 ευρώ.Κράτησεις δεν έγιναν ουτε υπήρξε κάποια αντίδραση απο το λογιστηριό τους.Γιατί αραγέ?δεν επρεπε να γίνουν κρατήσεις?και εαν ναι ποιες οι επιπτώσεις?

θα σου απαντήσω εγώ, που σου έδωσα και το παράδειγμα πιο πάνω....Εφόσον ήρθαν στο κατάστημα/εταιρία και πλήρωσαν επί τόπου δεν υπάρχει κανέναπρόβλημα για σένα...εσύ κόβεις κανονικά τιμολόγιο υπολογίζοντας το ανάλογο ΦΠΑ....Το όποιο πρόβλημα θα το έχει το ίδρυμα/ΝΠΔΔ και πιο συγκεκριμένα το....ταμείο τους, όταν παραδώσει το ανάλογο τιμολόγιο και του πουν ότι εδώ δεν έπρεπε να πληρώσει τόσα, αλλά έπρεπε να κάνει τις όποιες κρατήσεις οι οποίες προσοχή εδώ, αποδίδονται κανονικά από το ίδρυμα στα ταμεία, κατόπιν τούτου ας τα βάλουν από την τσέπη τους...Ούτως ή άλλως μιλάμε για μικροποσά, αλλά τα βιώνω καθημερινά. :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...