Προς το περιεχόμενο

ΦΑΝΤΑΡΟΙ - ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΑ ΜΕΛΗ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΗΤΕΙΑ 18 ΜΑΙΟΥ 2009 ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2010. ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΩΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟ 2010, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ, ΓΙΑ ΤΟ 2010?

ΑΝ ΝΑΙ, ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΑΡΚΕΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΑΝ ΟΧΙ, ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΤΗ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΗ ΤΟΥ ΘΗΤΕΙΑ 18 ΜΑΙΟΥ 2009 ΚΑΙ ΑΠΟΛΥΘΗΚΕ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ 2010. ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ 1 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ ΕΩΣ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟ 2010, ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ, ΓΙΑ ΤΟ 2010?

ΑΝ ΝΑΙ, ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΑΡΚΕΙ ΩΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ? ΑΝ ΟΧΙ, ΤΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ?

Αν το απολυτήριο θεωρείται βεβαίωση από την υπηρεσία....καλύπτεις τους 3 μήνες και για τους υπόλοιπους 9 μήνες θέλεις βεβαίωση από Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι εγγεγραμένος στα μητρώα του ως άνεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το απολυτήριο θεωρείται βεβαίωση από την υπηρεσία....καλύπτεις τους 3 μήνες και για τους υπόλοιπους 9 μήνες θέλεις βεβαίωση από Ο.Α.Ε.Δ. ότι είναι εγγεγραμένος στα μητρώα του ως άνεργος.

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ? ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ?

ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΜΗΝΕΣ ΤΟΥ 2010.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΓΩ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΣΤΡΑΤΟΥ ΜΕ ΗΜ/ΝΙΑ 18 ΜΑΡΤΙΟΥ ΤΟΥ 2010, Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΔΕΝ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΑΛΛΟ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΟ. ΜΠΟΡΕΙ ΜΕ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ ΝΑ ΜΠΕΙ ΩΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ (ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 2900 ΕΥΡΩ)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επεκτείνω το ερώτημα: Αν κάποιος παρουσιασθεί στο Στρατό το Δεκέμβριο του 2010 θεωρείται προστατευόμενο μέλος; Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τους φοιτητές που η αποφοιτούν κάποιο μήνα μέσα στο 2010. Τι γίνεται με αυτούς; Νομίζω ότι μετράει ολοκληρη η χρονιά σε όλες τις περιπτώσεις άσχετα αν είσαι στρατιώτης ή φοιτητής για 1 μήνα, καθότι η διατύπωση του άρθρου 7 του ΚΦΕ είναι γενική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ επεκτείνω το ερώτημα: Αν κάποιος παρουσιασθεί στο Στρατό το Δεκέμβριο του 2010 θεωρείται προστατευόμενο μέλος; Το ίδιο πρόβλημα υπάρχει και με τους φοιτητές που η αποφοιτούν κάποιο μήνα μέσα στο 2010. Τι γίνεται με αυτούς; Νομίζω ότι μετράει ολοκληρη η χρονιά σε όλες τις περιπτώσεις άσχετα αν είσαι στρατιώτης ή φοιτητής για 1 μήνα, καθότι η διατύπωση του άρθρου 7 του ΚΦΕ είναι γενική.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΩ..ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΡΩΤΗΣΑ...ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ...ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΕΝΤΥΠΩΣΗ ΕΧΩ..ΑΠΛΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ ΡΩΤΗΣΑ...ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΟΙ ΓΝΩΜΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΕΣ...ΟΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΑΣ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ...

ΤΕΛΙΚΑ βρήκα κάτι ΠΟΛ.1016/7.2.2005 Άρθρο 1 παρ.11. Νομίζω ότι από τα συμφραζόμενα θεωρείται προστατευόμενο μέλος τώρα για το απολυτήριο μπορεί να μην είναι βεβαιώση αλλά είναι ένα ισχυρό αποδεικτικό!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΤΕΛΙΚΑ βρήκα κάτι ΠΟΛ.1016/7.2.2005 Άρθρο 1 παρ.11. Νομίζω ότι από τα συμφραζόμενα θεωρείται προστατευόμενο μέλος τώρα για το απολυτήριο μπορεί να μην είναι βεβαιώση αλλά είναι ένα ισχυρό αποδεικτικό!!!

ΜΑΛΛΟΝ ΤΟ ΠΕΤΥΧΕΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.

ΑΡΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ: ΤΟ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΞΕΤΑΖΟΥΜΕ ΤΟΣΗ ΩΡΑ, ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2011 (ΧΡΗΣΗ 2010), ΑΣΧΕΤΑ ΠΟΥ ΤΟ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΗΣ ΘΗΤΕΙΑΣ ΤΟ ΕΚΠΛΗΡΩΣΕ ΤΟ 2009 ΚΑΙ ΠΟΥ ΣΤΗΝ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗ ΔΗΛΩΣΗ ΤΟΥ 2010 (ΧΡΗΣΗ 2009) ΗΤΑΝ ΕΠΙΣΗΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΛΟΓΟ.

ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΗΡΙΟ ΕΙΝΑΙ ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ ΑΠΟΔΕΙΚΤΙΚΟ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΠΙΣΥΝΑΠΤΟΜΕΝΟ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ, ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΙΚΑΝΟ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΣΕΙ ΟΛΑ ΤΑ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΑ, ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

ΤΕΛΙΚΑ βρήκα κάτι ΠΟΛ.1016/7.2.2005 Άρθρο 1 παρ.11. Νομίζω ότι από τα συμφραζόμενα θεωρείται προστατευόμενο μέλος τώρα για το απολυτήριο μπορεί να μην είναι βεβαιώση αλλά είναι ένα ισχυρό αποδεικτικό!!!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΜΗΜΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΕΚΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΠΩΣ ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ???????????

ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΙ ΞΑΝΑ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ???????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.

ΜΗΜΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΤΕΚΝΟ ΠΟΥ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΕΣ ΠΩΣ ΑΠΟΔΙΚΝΥΕΤΑΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΜΕΝΟ ΜΕΛΟΣ???????????

ΠΑΙΡΝΕΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΟΤΙ ΞΑΝΑ ΔΙΝΕΙ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ???????????

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ ΚΑΙ ΓΡΑΦΤΕΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ ΑΕΙ Ή ΤΕΙ, ΠΡΕΠΕΙ ΛΟΓΙΚΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΓΓΕΓΡΑΜΕΝΟΣ ΣΤΑ ΜΗΤΡΩΑ ΤΟΥ ΟΑΕΔ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Αν κάπιος είναι φαντάρος και το 2011 ( 2μήνες) και το 2010 (7 μήνες) μπορεί να θεωρηθεί προστατευόμενο μέλος και τις δύο χρονιές στη δήλωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για παράδειγμα, το έτος 2004 ένα τέκνο ενός φορολογουμένου στην ηλικία των 23 ετών παίρνει το δίπλωμα της Νομικής Σχολής. Το έτος 2004 (δήλωση οικον. έτους 2005) είναι το τελευταίο έτος που το τέκνο αυτό θεωρείται προστατευόμενο, εφόσον δε συνεχίζει άλλες σπουδές. Ως άνεργος εγγράφεται στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ για δύο έτη, το 2005 και το 2006. Το τέκνο αυτό συνεχίζει να είναι προστατευόμενο μέλος του γονέα για τα δύο αυτά έτη, δηλαδή μέχρι την ηλικία των 25 ετών (23+2) και επομένως ο γονέας του μπορεί να το συμπεριλάβει στις δηλώσεις των οικον. ετών 2006 και 2007.

Τέκνο άλλου φορολογουμένου το έτος 2005 σπουδάζει σε αναγνωρισμένη σχολή του εσωτερικού, είναι ηλικίας 25 ετών και την 1.3.2005 γράφεται στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ για ένα έτος, δηλαδή μέχρι 1.3.2006. Το τέκνο αυτό συνεχίζει να βαρύνει τον γονέα του και για το έτος 2006 (οικον. έτος 2007), δηλαδή μέχρι την ηλικία των 26 ετών.

Σε άλλη περίπτωση, τέκνο του φορολογουμένου σε ηλικία 22 ετών τελειώνει τις σπουδές του σε αναγνωρισμένη σχολή. Το επόμενο έτος μένει άνεργο, επομένως δεν είναι προστατευόμενο μέλος. Το μεθεπόμενο εγγράφεται ως άνεργο στα μητρώα ανέργων του ΟΑΕΔ, για δύο έτη.

Για το πρώτο έτος που είναι γραμμένος στον ΟΑΕΔ, δηλαδή το 24ο της ηλικίας του, θα βαρύνει φορολογικά τον γονέα του. Αυτό γιατί η παράταση είναι μέχρι δύο επιπλέον συνεχόμενα έτη από το έτος που ολοκλήρωσε τις σπουδές του και το οποίο ήταν το τελευταίο που θεωρούνταν προστατευόμενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα . τεκνο που κανει δηλωση μονο του διοτι εχει αυτ/το στο ονομα του το 2011 δεν εργαζοταν γιατι ηταν φανταρος μεχρι τον Αυγουστο . εαν κανει δηλωση μονος του τον πιανει το τεκμηριο .Μπορει να μπει προστατευομενο λογω στρατιωτικης θητειας ( σε αυτην την περιπτωση το αυτ/το το δηλωνει ο πατερας?) ή πρεπει να κανει δηλωση και να αποδειξει στον εφορο οτι το τεκμηριο ειναι μαχητο , διοτι ηταν φανταρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάπιος είναι φαντάρος και το 2011 ( 2μήνες) και το 2010 (7 μήνες) μπορεί να θεωρηθεί προστατευόμενο μέλος και τις δύο χρονιές στη δήλωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημερα . τεκνο που κανει δηλωση μονο του διοτι εχει αυτ/το στο ονομα του το 2011 δεν εργαζοταν γιατι ηταν φανταρος μεχρι τον Αυγουστο . εαν κανει δηλωση μονος του τον πιανει το τεκμηριο .Μπορει να μπει προστατευομενο λογω στρατιωτικης θητειας ( σε αυτην την περιπτωση το αυτ/το το δηλωνει ο πατερας?) ή πρεπει να κανει δηλωση και να αποδειξει στον εφορο οτι το τεκμηριο ειναι μαχητο , διοτι ηταν φανταρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ΧΡΥΣΑΛΕΞ

καλημερα,να κανω μια ερώτηση φαντάρος με ενα ιχ στο ονομα του 1600 κυβ.κανει φορολογική δήλωση λογω του αμαξιου ή το βάζω προστατευόμενο μέλος?ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάπιος είναι φαντάρος και το 2011 ( 2μήνες) και το 2010 (7 μήνες) μπορεί να θεωρηθεί προστατευόμενο μέλος και τις δύο χρονιές στη δήλωση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκέπτης

Φοιτητής που τελειώνει την φοίτησή του τον Φεβρουάριο του 2011, θα δηλωθεί ως προστατευόμενο μέλος για όλη την χρονιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν κάπιος είναι φαντάρος και το 2011 ( 2μήνες) και το 2010 (7 μήνες) μπορεί να θεωρηθεί προστατευόμενο μέλος και τις δύο χρονιές στη δήλωση??

Καλησπέρα.

Βρήκατε απάντηση για αυτό το ερώτημα σας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα...

με μια βεβαίωση από τον στρατό για το πότε απολύθηκε και μια βεβαίωση άπό τον οαεδ για τους υπόλοιπους (εάν είναι γραμμένος)...δε νομίζω να έχεις πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη επισκεπτης

Φοιτητής που τελειώνει την φοίτησή του τον Φεβρουάριο του 2011 και έχει βεβαίωση από την σχολή του, θα δηλωθεί ως προστατευόμενο μέλος για όλη την χρονιά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να ρωτήσω και γω κάτι σχετικό

παιδί που γεννήθηκε στις 31/12 θα το θεωρήσω προστατευόμενο όλο τον χρόνο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...