Προς το περιεχόμενο
  • 0

Βεβαίωση απο ΙΚΑ του Ν. 2084/92 για απαλλαγή απο ΟΑΕΕ.


AYPA

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλησπέρα σας, θέλω να πάρω απαλλαγή απο ΟΑΕΕ και να κρατήσω την ασφάλιση του ΙΚΑ

Είχα πάρει και παλαιότερα απαλλαγή προσκομίζοντας στον ΟΑΕΕ μια βεβαίωση απο ΙΚΑ του νόμου 2084/92 οτι έχω ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά το 1993. Τώρα που πάω να ξαναπάρω την απαλλαγή ο ΟΑΕΕ μου ζητάει ξανά την ίδια βεβαίωση , τους την προσκομίζω και μου λένε ότι πρέπει να πάρω νεα βεβαίωση απο ΙΚΑ Το πρόβλημά μου είναι ότι το ΙΚΑ δεν χορηγεί δεύτερη βεβαίωση και αυτό το γνώριζα εξ αρχής λεγοντάς μου ότι αυτή τη βεβαίωση θα την έχεις για όλα τα χρόνια και θα δίνεις αντίγραφα.

Μήπως έχει κανείς το ίδιο θέμα και πως το χειριστήκατε??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Συνάδελφοι καλησπέρα σας, θέλω να πάρω απαλλαγή απο ΟΑΕΕ και να κρατήσω την ασφάλιση του ΙΚΑ

Είχα πάρει και παλαιότερα απαλλαγή προσκομίζοντας στον ΟΑΕΕ μια βεβαίωση απο ΙΚΑ του νόμου 2084/92 οτι έχω ασφαλιστεί για πρώτη φορά μετά το 1993. Τώρα που πάω να ξαναπάρω την απαλλαγή ο ΟΑΕΕ μου ζητάει ξανά την ίδια βεβαίωση , τους την προσκομίζω και μου λένε ότι πρέπει να πάρω νεα βεβαίωση απο ΙΚΑ Το πρόβλημά μου είναι ότι το ΙΚΑ δεν χορηγεί δεύτερη βεβαίωση και αυτό το γνώριζα εξ αρχής λεγοντάς μου ότι αυτή τη βεβαίωση θα την έχεις για όλα τα χρόνια και θα δίνεις αντίγραφα.

Μήπως έχει κανείς το ίδιο θέμα και πως το χειριστήκατε??

1ον : Τη βεβαίωση αυτή το ΙΚΑ στην παρέχει όσες φορές την ζητήσεις.

2ον : Αν το Τμήμα του ΟΑΕΕ που υπάγεσε και θα σου χορηγήσει την εξαίρεση του Ν2084/92 είναι το ίδιο που σου χορήγησε την προηγούμενη (δηλαδή δεν έχει προκύψει μεταφορά έδρας για το επάγγελμα στον ΟΑΕΕ) δεν χρειάζεται να προσκομίσεις εκ νέου αυτή τη βεβαίωση αφού υπάρχει ήδη μέσα στον ατομικό σου φάκελο αλλά μόνο τα ένσημα ΙΚΑ για το διάστημα της προηγούμενης εξαίρεσης και την βεβαίωσητου εργοδότη που δηλώνει ότι σε απασχολεί.

Σημειώνω ότι τη βεβαίωση Ν2084/92 από το ΙΚΑ τη ζητάμε από ασφαλισμένο που εξαιρείται 1η φορά από τον ΟΑΕΕ και όχι από ασφαλισμένο που συνεχίζει την εξαίρεσή του.

Ιωάννης Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1ον : Τη βεβαίωση αυτή το ΙΚΑ στην παρέχει όσες φορές την ζητήσεις.

2ον : Αν το Τμήμα του ΟΑΕΕ που υπάγεσε και θα σου χορηγήσει την εξαίρεση του Ν2084/92 είναι το ίδιο που σου χορήγησε την προηγούμενη (δηλαδή δεν έχει προκύψει μεταφορά έδρας για το επάγγελμα στον ΟΑΕΕ) δεν χρειάζεται να προσκομίσεις εκ νέου αυτή τη βεβαίωση αφού υπάρχει ήδη μέσα στον ατομικό σου φάκελο αλλά μόνο τα ένσημα ΙΚΑ για το διάστημα της προηγούμενης εξαίρεσης και την βεβαίωσητου εργοδότη που δηλώνει ότι σε απασχολεί.

Σημειώνω ότι τη βεβαίωση Ν2084/92 από το ΙΚΑ τη ζητάμε από ασφαλισμένο που εξαιρείται 1η φορά από τον ΟΑΕΕ και όχι από ασφαλισμένο που συνεχίζει την εξαίρεσή του.

Ιωάννης Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

Εφοσον συντρεχουν οι προυποθεσεις ασφαλισης και στους δυο φορεις το ΙΚΑ δεν χορηγει αλλη βεβαιωση διοτι η αρχικη συνεχιζει να ισχυει. Συνεπως κακως ζητειται νεα βεβαιωση απο το ΙΚΑ.

Μηπως πρεπει να ενημερωθουν οι υπηρεσιες του ΟΑΕΕ και να μη ζητανε οτι θελουν ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης
Εφοσον συντρεχουν οι προυποθεσεις ασφαλισης και στους δυο φορεις το ΙΚΑ δεν χορηγει αλλη βεβαιωση διοτι η αρχικη συνεχιζει να ισχυει. Συνεπως κακως ζητειται νεα βεβαιωση απο το ΙΚΑ.

Μηπως πρεπει να ενημερωθουν οι υπηρεσιες του ΟΑΕΕ και να μη ζητανε οτι θελουν ??

Θα σου παραθέσω ένα απλό παράδειγμα :

Σαν επαγγελματίας υπαγόμενος στην ασφάλιση του ΟΑΕΕ έχεις έδρα στο Περιστέρι και έχεις πάρει εξαίρεση από τον ΟΑΕΕ λόγω ασφάλισης στο ΙΚΑ.

Πριν τη λήξη της εξαίρεσής σου μεταφέρεις την επαγγελματική σου έδρα στην Ηλιούπολη.

Λήγει η εξαίρεση και ζητάς συνέχιση από το ΤΜ. ΟΑΕΕ Ηλιούπολης αλλά ο ατομικός σου φάκελλος δεν έχει πάει ακόμη στην Ηλιούπολη, τι κάνεις; Περιμένεις να πάει ο φάκελλος στην Ηλιούπολη ή προσκομίζεις εκ νέου τη βεβαίωση και΄κάνεις άμμεσα τη δουλειά σου;

Εξάλλου όπως είπα παραπάνω όταν πρόκειται για συνέχιση εξαίρεσης δεν ζητάμε αυτή τη βεβαίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
1ον : Τη βεβαίωση αυτή το ΙΚΑ στην παρέχει όσες φορές την ζητήσεις.

2ον : Αν το Τμήμα του ΟΑΕΕ που υπάγεσε και θα σου χορηγήσει την εξαίρεση του Ν2084/92 είναι το ίδιο που σου χορήγησε την προηγούμενη (δηλαδή δεν έχει προκύψει μεταφορά έδρας για το επάγγελμα στον ΟΑΕΕ) δεν χρειάζεται να προσκομίσεις εκ νέου αυτή τη βεβαίωση αφού υπάρχει ήδη μέσα στον ατομικό σου φάκελο αλλά μόνο τα ένσημα ΙΚΑ για το διάστημα της προηγούμενης εξαίρεσης και την βεβαίωσητου εργοδότη που δηλώνει ότι σε απασχολεί.

Σημειώνω ότι τη βεβαίωση Ν2084/92 από το ΙΚΑ τη ζητάμε από ασφαλισμένο που εξαιρείται 1η φορά από τον ΟΑΕΕ και όχι από ασφαλισμένο που συνεχίζει την εξαίρεσή του.

Ιωάννης Ξενικάκης - υπάλληλος ΟΑΕΕ

ΑΥΤΗ ΤΗ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΠΟ ΠΟΙΟ ΙΚΑ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΩ, ΑΠΟ ΤΟ ΥΠ/ΜΑ ΠΟΥ ΑΝΟΙΚΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ Ο ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΕΠΙΧ/ΑΣ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...