Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΝΕΟΙ ΑΓΡΟΤΕΣ ΕΙΔΙΚΟΥ ΚΑΘΕΣΤΏΤΟΣ- ΑΠΟΡΕΙΕΣ


bnpwm2008

Ερώτηση

Καλημέρα,

 

Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με τους αγρότες?

 

Πελάτης έλαβε έγκριση στις 30/07/2014 και έλαβε επιδότηση για νέος αγρότης.

 

Μου έφερε σήμερα τιμολόγιο πώλησης και προεγγραφή στον ΟΓΑ για να μπορέσω να τον εντάξω στην εφορία στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

 

Μέσα στο 2014 έχει λάβει αρκετά τιμολόγια εξόδων.

Στην εφορία θα τον βάλω στο ειδικό καθεστώτος αγροτών από 1/1/2015 ή 1/1/2014? Αν τον βάλω από 1/1/2014 θα έχει πρόστιμο?

 

Επίσης η μητέρα του έχει στο όνομά της αγροτικό αυτοκίνητο. Μπορεί να το χρησιμοποιεί για την μεταφορά των προϊόντων του?

 

Επίσης όταν μεταφέρει τα προϊόντα του, θα μπορεί να κόβει δελτίο αποστολής? Για να κόβει τιμολόγιο πώλησης των προϊόντων νομίζω ότι δεν μπορεί. Θα πρέπει να κόβει τιμολόγιο για την πώληση των προϊόντων του ο αγοραστής, με 0% ΦΠΑ.

 

Για να μπορεί να πουλά τα προϊόντα του π.χ. σε σούπερ μάρκετ, λογικά θα πρέπει να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς για να μπορεί να κόβει τιμολόγια. Σωστά?

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλημέρα,

 

Μήπως μπορεί να με διαφωτίσει κάποιος συνάδελφος που ασχολείται με τους αγρότες?

 

Πελάτης έλαβε έγκριση στις 30/07/2014 και έλαβε επιδότηση για νέος αγρότης.

 

Μου έφερε σήμερα τιμολόγιο πώλησης και προεγγραφή στον ΟΓΑ για να μπορέσω να τον εντάξω στην εφορία στο ειδικό καθεστώς αγροτών.

 

Μέσα στο 2014 έχει λάβει αρκετά τιμολόγια εξόδων.

Στην εφορία θα τον βάλω στο ειδικό καθεστώτος αγροτών από 1/1/2015 ή 1/1/2014? δεδομενου οτι εχει εξοδα στο 2014 θα τον ενταξουν απο 31/12/2014 κ ετσι ειναι καλυμμενος για επιστροφη φπα μεσω φ6 για χρηση 2014. Αν τον βάλω από 1/1/2014 θα έχει πρόστιμο? σε μια περιπτωση μου δε μου βαλανε προστιμο σε μια αλλη μου ειπαν πως εχει 100.!! who knows? καλυτερα να ρωτησετε ΔΟΥ

 

Επίσης η μητέρα του έχει στο όνομά της αγροτικό αυτοκίνητο. Μπορεί να το χρησιμοποιεί για την μεταφορά των προϊόντων του? το σωστο θα ηταν να κανει μια μεταβιβαση για να μπορει να δικαιολογει κ καυσιμα στο ονομα του αφου πια και το ειδικο καθεστως θα φορολογηθει με εσοδα εξοδα. παρ ολ αυτα ατυπα μπορει να τα μεταφερει με οτιδηποτε (φανταζομαι)

 

Επίσης όταν μεταφέρει τα προϊόντα του, θα μπορεί να κόβει δελτίο αποστολής? Για να κόβει τιμολόγιο πώλησης των προϊόντων νομίζω ότι δεν μπορεί. Θα πρέπει να κόβει τιμολόγιο για την πώληση των προϊόντων του ο αγοραστής, με 0% ΦΠΑ. μπορει να εχει σφραγιδα και να εκδιδει δελτιο αποστολης. οσο για το τιμολογιο ή την εκκαθαριση τα εκδιδει ο πελατης του

 

Για να μπορεί να πουλά τα προϊόντα του π.χ. σε σούπερ μάρκετ, λογικά θα πρέπει να ενταχθεί στο κανονικό καθεστώς για να μπορεί να κόβει τιμολόγια. Σωστά? γιατι να ισχυει αυτο; και ως αγροτης ειδικου μπορει να πουλα. αν περασει τα ορια 15000 τζιρο κλπ τοτε θα μπει κανονικο.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

 Στο τελευταίο μου ερώτημα, το πρόβλημα μου είναι, π.χ. το σούπερ μάρκετ, δεν θα κόβει τιμολόγιο για την αγορά προϊόντων που θα κάνει από τον αγρότη. Γι' αυτό αναφέρω μήπως θα έπρεπε να μπει στο κανονικό καθεστώς. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

 Στο τελευταίο μου ερώτημα, το πρόβλημα μου είναι, π.χ. το σούπερ μάρκετ, δεν θα κόβει τιμολόγιο για την αγορά προϊόντων που θα κάνει από τον αγρότη. Γι' αυτό αναφέρω μήπως θα έπρεπε να μπει στο κανονικό καθεστώς. 

 

Μπορεί να  εκδίδει τιμ πώλησης  ο ίδιος ο αγρότης, αλλά  θα αναγκαστεί να το κάνει για το σύνολο της παραγωγής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μαρία σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

 Στο τελευταίο μου ερώτημα, το πρόβλημα μου είναι, π.χ. το σούπερ μάρκετ, δεν θα κόβει τιμολόγιο για την αγορά προϊόντων που θα κάνει από τον αγρότη. Γι' αυτό αναφέρω μήπως θα έπρεπε να μπει στο κανονικό καθεστώς. 

ας μπει προαιερετικα τοτε στο κανονικο καθεστως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Σε συνέχεια των παραπάνω, πήγα στην εφορία και μου είπαν,

 

Ότι ο αγρότης μπορεί να μπει στο ειδικό καθεστώς με σημερινή ημερομηνία και δεν θα μπορεί μετά να μπει εντός του 2015 στο κανονικό καθεστώς ή θα μπει στο ειδικό καθεστώς με ημερομηνία 31/12/2015.

 

'Εχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι να κάνω!!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Σε συνέχεια των παραπάνω, πήγα στην εφορία και μου είπαν,
 
Ότι ο αγρότης μπορεί να μπει στο ειδικό καθεστώς με σημερινή ημερομηνία και δεν θα μπορεί μετά να μπει εντός του 2015 στο κανονικό καθεστώς ή θα μπει στο ειδικό καθεστώς με ημερομηνία 31/12/2015.
 
'Εχω μπερδευτεί, δεν ξέρω τι να κάνω!!

 

μηπως εννοειτε ...στο ειδικο καθεστως με ημ/νια 31/12/2014 κ οχι 2015;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μηπως εννοειτε ...στο ειδικο καθεστως με ημ/νια 31/12/2014 κ οχι 2015;;

 

όχι Μαρία, μου είπαν ένταξη στο ειδικό καθεστώς με ημερομηνία 31/12/2015 εφόσον το πρώτο τιμολόγιο πώλησης που έλαβαν είναι εντός του 2015.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για να πουλαει στα σουπερ μαρκετ!!!!!

 

Μπορεί να  εκδίδει τιμ πώλησης  ο ίδιος ο αγρότης  του ειδικού καθεστώτος, αλλά  θα αναγκαστεί να το κάνει για το σύνολο της παραγωγής του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι Μαρία, μου είπαν ένταξη στο ειδικό καθεστώς με ημερομηνία 31/12/2015 εφόσον το πρώτο τιμολόγιο πώλησης που έλαβαν είναι εντός του 2015.

 

Εφόσον το τιμολόγιο είναι μέσα στο 2015 μπορεί να μπει με σημερινή, όχι με 31/12/2015 αλλά ούτε και 31/12/2014. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι Μαρία, μου είπαν ένταξη στο ειδικό καθεστώς με ημερομηνία 31/12/2015 εφόσον το πρώτο τιμολόγιο πώλησης που έλαβαν είναι εντός του 2015.

μπορεις δλδ να πας σημερα και να κανεις ενταξη με 31/12/2015;;; στεκει κτ τετοιο; ή πρεπει να το κανεις σε 9 μηνες; δεν το καταλαβα αυτο.

βασικα θεωρω οτι σε μπερδευουν αρκετα με αυτα που λενε.

αν δεν κανεις ενταξη με 31/12/2014 δε θα παρεις επιστροφη φπα για τα εξοδα που πραγματοποιησε εντος 2014. αυτο ειναι σιγουρο. θεωρω σωστο ομως να γινει απο 31/12/2014 απ τη στιγμη που εχει λαβει παραστατικα εξοδων εντος του 2014 με την ιδιοτητα του αγροτη..  ουτως η αλλως για τα τιμολογια εξοδων οι αντισυμβαλλομενοι θα στειλουν ΜΥΦ θεωρωντας τον υποχρεο εαν ως επαγγελμα δηλωσε αγροτης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παντως αυτο που λεει και η epis πιο πανω ειναι σωστο. αν θες να μπει στο ειδικο καθεστως για χρηση 2015 μπορεις να μπεις με τρεχουσα ημ/νια. πχ 1/4/2015... ποιος ο λογος για 31/12/15;; δεν το καταλαβαινω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συνάδελφοι τις επιδοτήσεις των αγροτών τις βάζεται περιοδική 310? ή καθόλου?

Στον 310

 

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στον 310

 

Καλημέρα.

μιας και το αναφερετε, εχουμε καταληξει ποια ποσα των επιδοτησεων μπαινουν;

οι 2 δοσεις: προκαταβολη-εξοφληση ενιαιας ενισχυσης;

ή και επιστροφες πετρελαιου, αναδιαρθρωση καπνου, διεπαγγελματικη βαμβακος κλπ κλπ κλπ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μιας και το αναφερετε, εχουμε καταληξει ποια ποσα των επιδοτησεων μπαινουν;

οι 2 δοσεις: προκαταβολη-εξοφληση ενιαιας ενισχυσης;  και οι 2

ή και επιστροφες πετρελαιου, OXI επιστ. πετρελαίου

αναδιαρθρωση καπνου, διεπαγγελματικη βαμβακος κλπ κλπ κλπ;; αυτές δεν τις ξέρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

μιας και το αναφερετε, εχουμε καταληξει ποια ποσα των επιδοτησεων μπαινουν;

οι 2 δοσεις: προκαταβολη-εξοφληση ενιαιας ενισχυσης;  και οι 2

ή και επιστροφες πετρελαιου, OXI επιστ. πετρελαίου

αναδιαρθρωση καπνου, διεπαγγελματικη βαμβακος κλπ κλπ κλπ;; αυτές δεν τις ξέρω

 

εγω που τις ξερω τι να τις κανω;;;;  :huh:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την επιδοτηση που εχει παρει νεος αγροτης του κανονικου καθεστωτος ,σαν νεος αγροτης ,τι γινεται? δεν εχει εκδοθει ουτε τιμολογιο ουτε τιποτα.ο υπευθυνος γεοπωνος μελετητης μου ειπε οτι ποτε δεν του εχουν ζητησει τιμολογιο η κατι αλλο ? πως θα φορολογηθει γι αυτο το ποσο και πως θα περαστει στο βιβλιο του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που τις ξερω τι να τις κανω;;;;  :huh:

 

Θα κάνεις αναμονή!!!

 

Μπας κι αξιωθούν !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

την επιδοτηση που εχει παρει νεος αγροτης του κανονικου καθεστωτος ,σαν νεος αγροτης ,τι γινεται? δεν εχει εκδοθει ουτε τιμολογιο ουτε τιποτα.ο υπευθυνος γεοπωνος μελετητης μου ειπε οτι ποτε δεν του εχουν ζητησει τιμολογιο η κατι αλλο ? πως θα φορολογηθει γι αυτο το ποσο και πως θα περαστει στο βιβλιο του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

την επιδοτηση που εχει παρει νεος αγροτης του κανονικου καθεστωτος ,σαν νεος αγροτης ,τι γινεται? δεν εχει εκδοθει ουτε τιμολογιο ουτε τιποτα.ο υπευθυνος γεοπωνος μελετητης μου ειπε οτι ποτε δεν του εχουν ζητησει τιμολογιο η κατι αλλο ? πως θα φορολογηθει γι αυτο το ποσο και πως θα περαστει στο βιβλιο του ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νεος αγρότης και κανονικό?μπήκε προαιρετικά?

ναι γι αυτο ρωταω

την επιδοτηση που εχει παρει νεος αγροτης του κανονικου καθεστωτος ,σαν νεος αγροτης ,τι γινεται? δεν εχει εκδοθει ουτε τιμολογιο ουτε τιποτα.ο υπευθυνος γεοπωνος μελετητης μου ειπε οτι ποτε δεν του εχουν ζητησει τιμολογιο η κατι αλλο ? πως θα φορολογηθει γι αυτο το ποσο και πως θα περαστει στο βιβλιο του ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...