Προς το περιεχόμενο

ΕΝΤΥΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΑΞΙΑΣ ΑΓΡΟΤΕΜΑΧΙΟΥ( ΑΑ-ΓΗΣ)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημερα σε ολους...θα ηθελα την βοηθεια σας γιατι εχω ψαξει παντου...που θα βρω το εντυπο για τον υπολογισμο της αξιας αγροτεμαχιου α.α.-γης???στο site της εφοριας μου βγαζει σφαλμα...ευχαριστω εκ των προτερων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...
  • 1 year later...

Τις τελευταίες ημέρες υπάρχει φήμη για κατάργηση της ιδιόχρησης στα χωράφια.Αν γνωρίζουν κάτι οι διαχειριστές ας μας ενημερώσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από σεμινάριο Κορομηλά ειπώθηκε ότι θα υπάρξει πίνακας τιμών ανάλογο του πίνακα τεκμαρτών ενοικίων για ιδιόχρηση αγροτεμαχίων εντός των ημερών . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Που ειναι αυτος ο πινακας ρε παιδια? τι θα κανουμε? γιατι να κανουμε εμεις παλι τη δουλεια αλλων ?το ααγης ειναι δικη μας δουλεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που ειναι αυτος ο πινακας ρε παιδια? τι θα κανουμε? γιατι να κανουμε εμεις παλι τη δουλεια αλλων ?το ααγης ειναι δικη μας δουλεια?

απο φέτος είναι και αυτό δικιά μας δουλειά.... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λύση με νέες τιμές για την ιδιοχρήση αγροτικής γης

Τσατσάκης Γιάννης|  09/06/2015 - 08:43 πμ
UPDATE 09/06/2015 , 11:52 πμ

Στον αντικειμενικό τρόπο προσδιορισμού της ιδιοχρήσης ανά στρέμμα γης προκειμένου να υπολογισθεί ο σχετικός φόρος φαίνεται ότι καταλήγουν στο υπουργείο Οικονομικών αντιλαμβανόμενοι το γραφειοκρατικό όγκο αλλά και τις αδικίες που δημιουργεί το σύστημα με τις αντικειμενικές αξίες.

89D09A0A569A25005C7C0B48799CEA7A.jpgΦέτος, για πρώτη φορά, οι αγρότες υποχρεούνται να δηλώσουν τεκμαρτά εισοδήματα από ιδιοχρησιμοποίηση γεωργικής γης.
Σύμφωνα με πληροφορίες του Agronews, εντός των ημερών θα υπάρξει παρέμβαση είτε με τη μορφή εγκυκλίου που θα φέρει την υπογραφή της ΓΓ Κατερίνας Σαββαϊδου είτε με νομοθετική ρύθμιση (σ.σ. η κα Βαλαβάνη προανήγγειλε τη Δευτέρα την κατάθεση νομοσχεδίου με σειρά ρυθμίσεων φορολογικών θεμάτων που εκκρεμμούν). Τα χρονικά περιθώρια, άλλωστε, δεν είναι απεριόριστα δεδομένου ότι βρισκόμαστε στο μέσο της υποβολής των φετινών δηλώσεων. 

 Όπως αναφέρουν οι ίδιες πηγές, θα υιοθετηθεί μια προσωρινή λύση τεκμαρτού προσδιορισμού, πιθανότατα με βάση τα τεκμαρτά ενοίκια γης που ίσχυαν μέχρι το οικονομικό έτος 2013 χωρίς να αποκλείεται και ο υπολογισμός με βάση τη δήλωσης ενιαίας ενίσχυσης και της στρεμματικής έκτασης στη βάση δεδομένων του ΟΠΕΚΕΠΕ για κάθε αγρότη.

 

Οι πληροφορίες αναφέρουν ότι στο τραπέζι έχει πέσει και πρόταση κατάργησης της πρόβλεψης για δήλωση τεκμαρτών εισοδημάτων από ιδιοχρησιμοποίηση γης, ωστόσο αυτή τη στιγμή τουλάχιστον δε συγκεντρώνει πολλές πιθανότητες.

Υπενθυμίζεται ότι φέτος, για πρώτη φορά, οι αγρότες υποχρεούνται να δηλώσουν τεκμαρτά εισοδήματα από ιδιοχρησιμοποίηση γεωργικής γης για τα οποία φορολογούνται με συντελεστές 11% (εφόσον αυτά δεν ξεπερνούν τα 12.000 ευρώ) ή με 33% (αν ξεπερνούν τα 12.000 ευρώ).

Στο πλαίσιο αυτό θα πρέπει, να συμπληρώσουν τα αρκετά πολύπλοκα έντυπα «ΑΑ-ΓΗΣ» προκειμένου να προσδιορισθεί η αντικειμενική αξία των εκτάσεών τους και, στη συνέχεια, να υπολογίσουν το εισόδημα αυτό σε ποσοστό 3% επί των αντικειμενικών.

Να σημειωθεί επίσης ότι το ποσό αυτό ο παραγωγός μπορεί να το «περάσει» ως εκπιπτόμενη δαπάνη στα ακαθάριστα έσοδα της περυσινής χρονιάς, μειώνοντας σε ένα βαθμό τη φορολογική επιβάρυνση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι,

 

Ιδιόχρηση τεκμαρτό έσοδο όπου παράλληλα μπαίνει και σαν έξοδο εφόσον είμαι αγρότης....σωστά? Για ποια φορολογική επιβάρυνση μιλάει?  έχω μπερδευτεί ....ή θα μπει στο Ε1 ως εισόδημα από ακίνητη περιουσία? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης, μετα απο αυτο θα διαπραγματευτουμε με την τροικα την πορεια του μνημονιου

κατι μου λεει οτι μπορει ν τα καταφερναμε και καλυτερα και σ αυτο, εγω παντως τους εχω ολουε σ εκκρεμοτητα τους αγροτες, δεν προτιθεμαι ν κανω παλι τη δουλεια των αλλων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το άλλο ζήτημα είναι ότι πολλοί με αγροτικά εισοδήματα που έχουν κυρίως ελιές πέρυσι όπως ήταν η παραγωγή δεν πούλησαν καθόλου λάδι και συνεπώς δεν έχουν έσοδα πλην της επιδότησης. Σε αυτούς αν έχουμε τελικά ιδιόχρηση θα πληρώσουν 11% χωρίς να έχουν καθόλου κέρδος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να καταλάβω κάτι,

 

Ιδιόχρηση τεκμαρτό έσοδο όπου παράλληλα μπαίνει και σαν έξοδο εφόσον είμαι αγρότης....σωστά? Για ποια φορολογική επιβάρυνση μιλάει?  έχω μπερδευτεί ....ή θα μπει στο Ε1 ως εισόδημα από ακίνητη περιουσία? 

ναι φυσικα και θα μπει ως εσοδο στο Ε1 και θα φορολογηθει χωριστα με 11%... στην ουσια το οτι θα αφαιρεθει απ τα ακαθαριστα εσοδα ελαχιστα μας ενδιαφερει καθως πολλοι αγροτες θα πιαστουν στα τεκμηρια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι φυσικα και θα μπει ως εσοδο στο Ε1 και θα φορολογηθει χωριστα με 11%... στην ουσια το οτι θα αφαιρεθει απ τα ακαθαριστα εσοδα ελαχιστα μας ενδιαφερει καθως πολλοι αγροτες θα πιαστουν στα τεκμηρια....

 

και πάλι καλά που τα αγροτικά οχήματα δεν έχουν τεκμήριο. Η αλήθεια είναι ότι αν και το λέω σε όσους βλέπω να ετοιμαστούν γιατί φέτος θα πληρώσουν μεγάλα ποσά οι περισσότεροι νομίζω δεν έχουν αντιληφθεί την κατάσταση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και πάλι καλά που τα αγροτικά οχήματα δεν έχουν τεκμήριο. Η αλήθεια είναι ότι αν και το λέω σε όσους βλέπω να ετοιμαστούν γιατί φέτος θα πληρώσουν μεγάλα ποσά οι περισσότεροι νομίζω δεν έχουν αντιληφθεί την κατάσταση..

αυτο ειναι το μονο σιγουρο.... το κακο ειναι πως θα μας κοιταν και με καχυποψια του τυπου "δε μπορει κατι λαθος θα εκανες....."  :blink:  :blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 months later...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...