Προς το περιεχόμενο

ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΤΩΝ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΕΙ ΠΑΡΑΤΑΣΗ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ? Η ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ

ΕΧΕΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΟΙ ΙΣΟΛΟΓΙΣΜΟΙ ΑΕ ΕΧΟΥΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΕΩΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ ? Η ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΕ

ΠΟΛ 1070/2011

http://www.taxheaven...r/12109/hl/1070

Στην κυριολεξία οι ΑΕ δεν έχουν πάρει παράταση εκτός και αν έχουν ήδη προβεί σε εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σε σύνταξη απογραφής και θα πρέπει να τροποποιήσουν τις εγγραφές αυτές.

Κατά τη γνώμη μου και επειδή εφέτος δουλευόμαστε ναι έχουν πάρει παράταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παιδιά μου.. τι να σας πω..

είχα ήδη προ ΠΟΛ, προβεί σε όλα αυτά (εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σύνταξη απογραφής) για όλες τις ΑΕ που παρακολουθώ..

έτσι αναγκάστηκα να διαγράψω όλες τις κινήσεις .. (πάλι καλά που δεν είχα εκτυπώσει).. και θα ξεκινήσω πάλι στο τέλος της βδομάδας απ'την αρχή..

Τι? δεν με πιστεύετε? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Εγώ παιδιά μου.. τι να σας πω..

είχα ήδη προ ΠΟΛ, προβεί σε όλα αυτά (εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σύνταξη απογραφής) για όλες τις ΑΕ που παρακολουθώ..

έτσι αναγκάστηκα να διαγράψω όλες τις κινήσεις .. (πάλι καλά που δεν είχα εκτυπώσει).. και θα ξεκινήσω πάλι στο τέλος της βδομάδας απ'την αρχή..

Τι? δεν με πιστεύετε? :D

ΧΜΜΜΜΜΜΜΜ ΠΟΛΥ ΜΕΛΑΝΙ ΘΑ ΧΑΛΑΣΕΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΖΗΜΙΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην μπερδεύεστε δεν έχουν πάρει παράταση.

Για μιά ακόμα φορά έχουμε πρόβλημα στην σύνταξη της ΠΟΛ.1070.

Η απόφαση αναφέρει.

Όσοι έχουν ήδη συντάξει την απογραφή και τον ισολογισμό της χρήσης 1/1-31/12/2010 και εφόσον επηρεάζονται τα δεδομένα αυτών από τις αλλαγές της φορολογίας εισοδήματος, υποχρεούνται να προβούν σε τροποποίηση αυτών μέχρι το χρόνο της εμπρόθεσμης υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος.

και φυσικά το υπουργείο με την λέξη "συντάξει" ενοεί έχει προβεί σε εγγραφές και έχει εκτυπώσει !!!! .

Συνεπώς η παράταση για τις ΑΕ πιάνει μόνο τον soulis και παρόμοιες περιπτώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.....

και φυσικά το υπουργείο με την λέξη "συντάξει" ενοεί έχει προβεί σε εγγραφές και έχει εκτυπώσει !!!! .

Συνεπώς η παράταση για τις ΑΕ πιάνει μόνο τον soulis και παρόμοιες περιπτώσεις.

Άσε μας βρε Κώστα .. που θα μας τους βγάλεις και αγράμματους.. σαν δεν ντρέπεσαι .. "καλοθελητή".. :P

Οι άνθρωποι το είπαν καθαρά.. συντάξει = συντάξει ..

εκτυπώσει από που κι ως που? όταν ακόμη δεν έχουμε φτάσει 30/04?

Τουλάχιστον συμφωνείς πως εμένα με πιάνει η παράταση.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"ΟΥΔΕΜΙΑ ΠΑΡΑΤΑΣΙΣ ΔΙΔΕΤΑΙ ΠΡΟ ΤΗΣ ΠΑΡΕΛΕΥΣΕΩΣ ΤΗΣ ΚΑΤΑΛΗΚΤΙΚΗΣ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑΣ"

ΜΤΦΡ: ΟΤΙ ΦΑΜΕ, ΟΤΙ ΠΙΟΥΜΕ, ΚΙ ΟΤΙ ΑΡΠΑΞΕΙ Ο Κ....ΟΣ ΜΑΣ

Άσε μας βρε Κώστα .. που θα μας τους βγάλεις και αγράμματους.. σαν δεν ντρέπεσαι .. "καλοθελητή".. :P

Οι άνθρωποι το είπαν καθαρά.. συντάξει = συντάξει ..

εκτυπώσει από που κι ως που? όταν ακόμη δεν έχουμε φτάσει 30/04?

Τουλάχιστον συμφωνείς πως εμένα με πιάνει η παράταση.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσε μας βρε Κώστα .. που θα μας τους βγάλεις και αγράμματους.. σαν δεν ντρέπεσαι .. "καλοθελητή".. :P

Οι άνθρωποι το είπαν καθαρά.. συντάξει = συντάξει ..

εκτυπώσει από που κι ως που? όταν ακόμη δεν έχουμε φτάσει 30/04?

Τουλάχιστον συμφωνείς πως εμένα με πιάνει η παράταση.. :)

Ξέρω τι σημασία της λέξης .

Πάρε τηλέφωνο το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΟΙΚ όμως να σου πεί τι ενοεί. Γιατί εγώ αυτό έμαθα από κάποια πηγή .

Το υπουργείο ενοεί : Συντάξει = συντάξει και εκτυπώσει. !!!!!

Ενα τηλέφωνο όμως θα σου λύσει την απορία. Μπρεί εγώ να κάνω λάθος. (με τόσα που έχουν δει τα αυτιά μου τελευταία.......)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά πληροφορημένες πηγές λένε ότι έχει δοθεί οδηγία να μην γίνονται έλεγχοι για τους ισολογισμούς μέχρι την ημερομηνία υποβολής της δήλωσης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ παιδιά μου.. τι να σας πω..

είχα ήδη προ ΠΟΛ, προβεί σε όλα αυτά (εγγραφές κλεισίματος ισολογισμού και σύνταξη απογραφής) για όλες τις ΑΕ που παρακολουθώ..

έτσι αναγκάστηκα να διαγράψω όλες τις κινήσεις .. (πάλι καλά που δεν είχα εκτυπώσει).. και θα ξεκινήσω πάλι στο τέλος της βδομάδας απ'την αρχή..

Τι? δεν με πιστεύετε? :D

Τι έχει αλλάξει στη φορολογία; δεν ξέρω κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω τι σημασία της λέξης .

Πάρε τηλέφωνο το αρμόδιο τμήμα του ΥΠΟΙΚ όμως να σου πεί τι ενοεί. Γιατί εγώ αυτό έμαθα από κάποια πηγή .

Το υπουργείο ενοεί : Συντάξει = συντάξει και εκτυπώσει. !!!!!

Ενα τηλέφωνο όμως θα σου λύσει την απορία. Μπρεί εγώ να κάνω λάθος. (με τόσα που έχουν δει τα αυτιά μου τελευταία.......)

Έλα Κώστα.. πήρα τηλέφωνο και μου είπαν ότι εγώ διάβαζα σωστά κι εσύ λάθος.. :P

Σημειώνεται ότι για την εξυπηρέτηση των επιχειρήσεων και των λογιστών και για λόγους ίσης μεταχείρισης η δυνατότητα που δόθηκε με την παράγραφο 1 της ΠΟΛ.1070/7.4.2011 σε ορισμένα πρόσωπα (ατομικές, προσωπικές, ΕΠΕ κ.λπ.) για κλείσιμο του ισολογισμού μέχρι την προθεσμία υποβολής της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος, ισχύει αναλόγως και για τις ανώνυμες εταιρείες και τους συνεταιρισμούς, καθώς και για τις Δημόσιες, Δημοτικές και Κοινοτικές Επιχειρήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες.. ωχ.. τα κοκαλάκια μου ακόμη πονάνε.. :D

Θέλω να υποβάλω.. (κάποια στιγμή) δήλωση ατομικής επιχείρησης με Γ' κατηγορίας..

εκείνο τον ισολογισμό τι θα τον κάνω? αφού στις δηλώσεις φυσικών προσώπων δεν υπάρχει εφαρμογή ισολογισμού..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες.. ωχ.. τα κοκαλάκια μου ακόμη πονάνε.. :D

Θέλω να υποβάλω.. (κάποια στιγμή) δήλωση ατομικής επιχείρησης με Γ' κατηγορίας..

εκείνο τον ισολογισμό τι θα τον κάνω? αφού στις δηλώσεις φυσικών προσώπων δεν υπάρχει εφαρμογή ισολογισμού..

Αλλαξε βιβλία . γύρνα σε Β' αναδρομικά (αν μπορείς) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε παίδες.. ωχ.. τα κοκαλάκια μου ακόμη πονάνε.. :D

Θέλω να υποβάλω.. (κάποια στιγμή) δήλωση ατομικής επιχείρησης με Γ' κατηγορίας..

εκείνο τον ισολογισμό τι θα τον κάνω? αφού στις δηλώσεις φυσικών προσώπων δεν υπάρχει εφαρμογή ισολογισμού..

ΠΟΛ 1080

ΘΕΜΑ: Τύπος και περιεχόμενο της δήλωσης φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων, οικονομικού έτους 2011, των λοιπών εντύπων και των δικαιολογητικών εγγράφων που υποβάλλονται με αυτή, καθώς και θέματα επιστροφής φόρου που προκύπτει από την εκκαθάριση αυτής.

Άρθρο 3

Με τη δήλωση φορολογίας εισοδήματος φυσικών προσώπων συνυποβάλλονται, κατά περίπτωση, και τα δικαιολογητικά πρωτότυπα,...................

1. Οι φορολογούμενοι που ασκούν ατομική επιχείρηση με τη δήλωση εισοδήματος υποβάλλουν και τα εξής δικαιολογητικά έγγραφα και στοιχεία, εφόσον συντρέχει περίπτωση:

α) Σε περίπτωση τήρησης βιβλίων Γ΄ κατηγορίας του Κ.Β.Σ., αντίγραφο του ισολογισμού, της κατάστασης λογαριασμού Αποτελεσμάτων Χρήσης και της κατάστασης λογαριασμού Γενικής Εκμετάλλευσης, νόμιμα υπογραμμένα.

14. Σε περίπτωση ηλεκτρονικής υποβολής της δήλωσης δε συνυποβάλλονται δικαιολογητικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...