Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση εισφορών ταμείου νομικών στα βιβλία των δικηγόρων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το πώς θα καταχωρούνται οι πληρωμές των εισφορών των δικηγόρων στο ταμείο νομικών?Καθώς θα πληρώσουν τις εισφορές του 2013 τον Φεβρουάριο του 2014 και μέσα στο 2013 πλήρωσαν τις εισφορές του 2012, τις οποίες όμως τις δήλωσαν στο Ε1 οικ.2013.Αυτό σημαίνει ότι για το 2013 δεν καταχωρούν εισφορές στα βιβλία αφού τις καταβάλλουν το 2014?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν το βιβλίο εσόδων-εξόδων (νυν απλογραφικό) μετατρέπεται σε βιβλίο εισπράξεων-πληρωμών με ένα άτακτο και ασύντακτο τρόπο, δημιουργούνται προβλήματα , εκεί που προηγουμένως δεν υπήρχαν  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το πώς θα καταχωρούνται οι πληρωμές των εισφορών των δικηγόρων στο ταμείο νομικών?Καθώς θα πληρώσουν τις εισφορές του 2013 τον Φεβρουάριο του 2014 και μέσα στο 2013 πλήρωσαν τις εισφορές του 2012, τις οποίες όμως τις δήλωσαν στο Ε1 οικ.2013.Αυτό σημαίνει ότι για το 2013 δεν καταχωρούν εισφορές στα βιβλία αφού τις καταβάλλουν το 2014?Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το πώς θα καταχωρούνται οι πληρωμές των εισφορών των δικηγόρων στο ταμείο νομικών?Καθώς θα πληρώσουν τις εισφορές του 2013 τον Φεβρουάριο του 2014 και μέσα στο 2013 πλήρωσαν τις εισφορές του 2012, τις οποίες όμως τις δήλωσαν στο Ε1 οικ.2013.Αυτό σημαίνει ότι για το 2013 δεν καταχωρούν εισφορές στα βιβλία αφού τις καταβάλλουν το 2014?Ευχαριστώ.

 

Δε βλέπω το για ποιό λόγο να μην περάσουν στο βιβλίο τις καταβληθείσες εντός του 2013 ασφαλιστικές εισφορές. Αφού ο νόμος κάνει λόγο για ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ασφαλιστικές εισφορές ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ θα πάρει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε βλέπω το για ποιό λόγο να μην περάσουν στο βιβλίο τις καταβληθείσες εντός του 2013 ασφαλιστικές εισφορές. Αφού ο νόμος κάνει λόγο για ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ ασφαλιστικές εισφορές ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΙΣΕΣ θα πάρει. 

 

Έτσι είναι Σωτήρη. Αλλά κάποιοι πίνουν μπάφους μου φαίνεται και μετά πιάνουν πληκτρολόγιο και γράφουν. Τι θέλουν να πουν οι πολογράφτες με αυτό;

 

 

2. Περαιτέρω, σε συνέχεια της ΠΟΛ.1130/5.6.2013 διαταγής μας αναφορικά με τη φορολογική μεταχείριση των καταβαλλόμενων ασφαλιστικών εισφορών από μέλη νομικών προσώπων της παρ.4 του άρθρου 2 του ν.2238/1994. (προσωπικές εταιρείες κ.λπ.) σας γνωρίζουμε ότι όταν το μέλος της προσωπικής εταιρείας τηρεί βιβλία και στοιχεία του Κ.Φ.Α.Σ. λόγω άσκησης ατομικής επιχείρησης ή ελευθέριου επαγγέλματος τότε υποχρεωτικά οι ασφαλιστικές εισφορές που καταβλήθηκαν μέσα στο έτος 2013, εκπίπτουν από τα ακαθάριστα έσοδα της ατομικής επιχείρησης ή του ελευθέριου επαγγέλματος (δεν ισχύει σε περίπτωση αδράνειας της επιχείρησης). Το ίδιο ισχύει και για τις ασφαλιστικές εισφορές που ενώ αφορούσαν την χρήση του έτους 2012, έχουν καταβληθεί εμπρόθεσμα έως και τις 29.3.2013. Αν ο φορολογούμενος συμμετέχει σε περισσότερες από μία προσωπικές εταιρείες, γίνεται δεκτό, οι καταβαλλόμενες ασφαλιστικές εισφορές σε ταμεία ασφάλισης να εκπίπτουν ως ανωτέρω, εξολοκλήρου από την εταιρία επιλογής του.

 

Αν πλήρωσα δλδ 01/04/13, τι θα γίνει....???? :angry: :angry: :angry: :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Σωτήρη. Αλλά κάποιοι πίνουν μπάφους μου φαίνεται και μετά πιάνουν πληκτρολόγιο και γράφουν. Τι θέλουν να πουν οι πολογράφτες με αυτό;

 

 

Αν πλήρωσα δλδ 01/04/13, τι θα γίνει....???? :angry: :angry: :angry: :angry:

  

Τι να γίνει δηλαδή ? Με βάση το νόμο θα εκπεσθεί η δαπάνη . Αλλο θέμα από την ΠΟΛ , αν δηλαδή στις 28/03/2013 καταβλήθηκαν εισφορές που αφορούσαν τη χρήση 2010 και 2011 δε θα εκπεσθούν αυτές ? Κάνει διάκριση ο νόμος ? Υπάρχει κάποια διαφορετική θέση στην εισηγητική έκθεση του νόμου (4110/2013) ? Γενικά αυτοί οι....πολογράφτες είναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟΙ  :angry:  :angry:  :angry:  :angry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Υπάρχει κάποια διευκρίνηση για το πώς θα καταχωρούνται οι πληρωμές των εισφορών των δικηγόρων στο ταμείο νομικών?Καθώς θα πληρώσουν τις εισφορές του 2013 τον Φεβρουάριο του 2014 και μέσα στο 2013 πλήρωσαν τις εισφορές του 2012, τις οποίες όμως τις δήλωσαν στο Ε1 οικ.2013.Αυτό σημαίνει ότι για το 2013 δεν καταχωρούν εισφορές στα βιβλία αφού τις καταβάλλουν το 2014?Ευχαριστώ.

ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ,ΔΙΟΤΙ ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΟ 2013 ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η' ΟΡΘΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ 2012 ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΟΙΚ 2013.ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΟΥΝ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΟΙ ΔΙΚΗΓΟΡΙΚΟΙ ΣΥΛΛΟΓΟΙ ,ΔΙΟΤΙ ΝΑΙ ΕΧΕΤΕ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΣΤΟ 2013 ΕΙΣΦΟΡΕΣ Η' ΟΡΘΟΤΕΡΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΕΣ ΤΟΥ 2012 ΑΛΛΑ ΜΠΗΚΑΝ ΣΤΟ Ε1 ΤΟΥ ΟΙΚ 2013.ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΛΟΙΠΟΝ......

 

Λέτε να βγάλουν τα ματάκια τους τελικά ? :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την αρχή του 2013 είχε τεθεί το ερώτημα τι θα γίνει με τους ΔΣ, που έδιναν διαχρονικά βεβαιώσεις για τα ποσά που αναλογούσαν και όχι για τα καταβεβλημένα. 

Και τώρα πάνω στην μεταβατική χρονιά βγαίνει το πρόβλημα, που έχουν δημιουργήσει οι ίδιοι οι Σύλλογοι μόνοι τους.

Η λύση είναι απλή.... τα βαλες στο Ε1 του 2013 και πληρώθηκαν το 2013.... έκπτωση δαπάνης γιοκ. Δεν τα βαλες... έκπτωση δαπάνης σι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ νομίζω ότι τελικά θα χάσουν αυτή τη χρονιά.Και από το 2014 θα περνάνε στα βιβλία τους αυτά που πληρώσανε το 2014 κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ τα πέρασα στα βιβλία και όχι στο Ε1. Κατεβλήθησαν μέσα στο 2013, αν ο ΔΣ δίνει λάθος βεβαιώσεις, γούστο του καπέλο του. Δεν μπορεί όλα τα ταμεία να δίνουν σωστές βεβαιώσεις και των νομικών λάθος.

Άλλωστε ο νόμος και οι οδηγίες του 2012 είναι σαφείς:

 

053-054.

Γράψτε το ποσό των υποχρεωτικών από το νόμο εισφορών που καταβάλατε μέσα στο 2012 σε ασφαλιστικά ταμεία (Ο.Α.Ε.Ε. κτλ.), καθώς και το ποσό των εισφορών που καταβάλατε στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισής σας σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.
Στους κωδικούς αυτούς δε γράφονται οι εισφορές που παρακράτησαν οι εργοδότες από τους μισθωτούς και έχουν αφαιρεθεί από τις αποδοχές τους.
Ποσοστό 10% της δαπάνης αυτής θα αφαιρεθεί από το φόρο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα 

Τα λογιστικά βιβλία κλείνουν την χρήση μέχρι την υποβολή της δήλωσης γιατί λοιπόν να μην μπορούν να κάνουν καταχώρηση των ταμείων οι δικηγόροι με 31/12/2013 και γιατι πρέπει να το συνδέσουμε με την ημερομηνία καταβολης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρ. πρωτ.: Δ12Α 1054299 ΕΞ 26.3.2014
Έκπτωση ασφαλιστικών εισφορών από τα ακαθάριστα έσοδα της χρήσεως 2013 των ελευθέρων επαγγελματιών

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/18516

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του ΚΦΕ (ν.4172/2013) από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος του οικείου έτους.

 

To άρθρο 23 αναφέρει ότι δεν εκπίπτουν οι μη καταβληθέισες ασφαλιστικές εισφορές. Το έως το τέλος του οικείου έτους δεν το καταλαβαίνω. Δηλ. οι εισφορές του δώρου Χριστουγέννων που καταβάλλονται τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους, δεν είναι καταβληθείσες εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 23; Σε καμία περίπτωση το άρθρο 23 δεν αναφέρει έκπτωση στον χρόνο καταβολής, όπως συνέβαινε στον 2238 με τα τέλη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τέλος διευκρινίζεται, ότι σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 23 του ΚΦΕ (ν.4172/2013) από την 1.1.2014 και μετά θα εκπίπτουν μόνο οι καταβληθείσες ασφαλιστικές εισφορές που έχουν καταβληθεί έως το τέλος του οικείου έτους.

 

To άρθρο 23 αναφέρει ότι δεν εκπίπτουν οι μη καταβληθέισες ασφαλιστικές εισφορές. Το έως το τέλος του οικείου έτους δεν το καταλαβαίνω. Δηλ. οι εισφορές του δώρου Χριστουγέννων που καταβάλλονται τον Φεβρουάριο του επόμενου έτους, δεν είναι καταβληθείσες εισφορές σύμφωνα με το άρθρο 23; Σε καμία περίπτωση το άρθρο 23 δεν αναφέρει έκπτωση στον χρόνο καταβολής, όπως συνέβαινε στον 2238 με τα τέλη.

 

Θα διευκρινιστούν και αυτά εν καιρώ .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα περιμέναμε τρεις μήνες για την διευκρινιστικη.Τωρα θα περιμένουμε άλλους τρεις για την διευκρνιστικη της διευκρινιστικης 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διευκρινιστούν και αυτά εν καιρώ .....

Θεωρώ πως οι εισφορές του 2014 θα καταχωρηθούν το 2014. Από εκεί και πέρα θα αναγνωριστούν φορολογικά εφόσον έχουν καταβληθεί. Από πουθενά δεν προκύπτει πως οι εισφορές του 2014 για να αναγνωριστούν θα πρέπει και να έχουν καταβληθεί το 2014. Το έγγραφο του υπουργείου κάπου χάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Τελικα τι κανουμε με τις εισφορες των δικηγορων?Εγω καταχωρησα στα βιβλια τις εισφορες που πληρωθηκαν το 2013 και αφορουσαν το 2012.Τωρα πρεπει να τις διαγραψω απο τα βιβλια και να καταχωρησω στο 2013 αυτες που πληρωθηκαν το 2014 ?Εχω κλεισει ηδη τα βιβλια και εχω στειλει εκκαθαριστικες.Ασε που το 2012 εφαρμοσα το "γράψτε το ποσό των υποχρεωτικών από το νόμο εισφορών που καταβάλατε μέσα στο 2012 σε ασφαλιστικά ταμεία (Ο.Α.Ε.Ε. κτλ.).Γνωριζει καποιος?Μιλαμε τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι κανουμε με τις εισφορες των δικηγορων?Εγω καταχωρησα στα βιβλια τις εισφορες που πληρωθηκαν το 2013 και αφορουσαν το 2012.Τωρα πρεπει να τις διαγραψω απο τα βιβλια και να καταχωρησω στο 2013 αυτες που πληρωθηκαν το 2014 ?Εχω κλεισει ηδη τα βιβλια και εχω στειλει εκκαθαριστικες.Ασε που το 2012 εφαρμοσα το "γράψτε το ποσό των υποχρεωτικών από το νόμο εισφορών που καταβάλατε μέσα στο 2012 σε ασφαλιστικά ταμεία (Ο.Α.Ε.Ε. κτλ.).Γνωριζει καποιος?Μιλαμε τα νευρα μου εχουν γινει τσαταλια..

καποια γνωμη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο που πηγα χθες σε σχεση με την φορολογια των δικηγορων εκανα την παραπανω ερωτηση και μου απαντησαν οτι σωστα περαστηκαν οι εισφορες του 2012 μεσα στο 2013 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σεμινάριο που πηγα χθες σε σχεση με την φορολογια των δικηγορων εκανα την παραπανω ερωτηση και μου απαντησαν οτι σωστα περαστηκαν οι εισφορες του 2012 μεσα στο 2013 .

Ναι αλλα τωρα τι κανουμε ?Πως θα εμφανισουμε τις εισφορες που αφορουν το 2013 και πληρωθηκανε το 2014 ?Εφοσον αυτες θα πρεπει να αφαιρεσουμε απο τα εσοδα?Εκτος αν κατι δεν καταλαβα καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ στο 2013 πέρασα τις εισφορές του 2013 τις οποίες πλήρωσαν έως 31/3/2014.

ΟΜΟΙΩΣ...εξάλλου αυτό λέει και το έγγραφο του Υ.Ο. , και δεν χάλασε ο κόσμος για μια τροποποιητική εκκαθαριστική ΦΠΑ μέχρι 30/04/2014.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά,

Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με την καταχώρηση των ασφαλιστικών εισφορών στα βιβλία εσόδων-εξόδων και τη συμπλήρωση του σχετικού κωδικού στην εκκαθαριστική ΦΠΑ.

Είμαι (ανενεργή για πολλά χρόνια) δικηγόρος, χωρίς έσοδα από την άσκηση αυτής ή άλλης δραστηριότητας, υποβάλλω μηδενικές περιοδικές ΦΠΑ κ.ο.κ, αλλά διατηρώ τη δικηγορική ιδιότητα, καταβάλλοντας εμπρόθεσμα τις εισφορές μου στα Ταμεία. Μέχρι στιγμής το ποσό αυτό καλύπτεται από προγενέστερη εκποίηση περιουσιακού μου στοιχείου και με την οικονομική συνδρομή του συζύγου μου.

Ενόψει της υποχρέωσης καταχώρησης των ασφαλιστικών εισφορών στα βιβλία, αναρωτιέμαι τι θα σημαίνει πρακτικά η ζημία που θα προκύψει και ποιες θα είναι οι συνέπειες. Αντιλαμβάνομαι ότι είναι προβληματικό να εμφανίζεται ένα τόσο μεγάλο έξοδο, όταν τα έσοδα από την άσκηση του επαγγέλματος είναι μηδενικά.

Είναι υποχρεωτική η καταχώρηση ή εναπόκειται στη διακριτική μου ευχέρεια η δήλωση των εισφορών ως εξόδων; Πραγματικά θα εκτιμούσα τη γνώμη σας σχετικά με τις επιλογές που υπάρχουν, βάσει των δεδομένων που σας περιέγραψα.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθειά σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...