Προς το περιεχόμενο
  • 0

E9 ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΩΝ ΟΡΟΦΩΝ


ARETH

Ερώτηση

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,

ΘΕΜΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ Ε9, Η ΓΙΑΓΙΑ ΜΕ ΔΙΑΘΗΚΗ ΟΡΙΖΕΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΟΥΣ 2 ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΗΣ ΩΣ ΕΞΗΣ: ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΕΝΤΟΣ ΤΟΥ ΟΠΟΙΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΑΦΗΝΕΙ 100% ΣΤΟ 1 ΕΓΓΟΝΙ. ΣΤΟΝ 2 ΕΓΓΟΝΟ ΑΦΗΝΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΣΤΟΝ 1 ΟΡΟΦΟ ΚΑΙ ΑΦΗΝΕΙ ΕΞ' ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΕΓΓΟΝΙΑ ( 50% ΕΚΑΣΤΟΣ) ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΟΡΟΦΟΥ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΟΙΚΟΔΟΜΗ! ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΘΗΚΗ ΕΧΕΙ ΣΥΣΤΑΘΕΙ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ( ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΙΣΟΓΕΙΟ, ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ 1ος ΟΡΟΦΟς, ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ 2ος ΟΡΟΦΟΣ)! ΠΩΣ ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΙ ΑΥΤΟ ΣΤΑ Ε9 ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΓΓΟΝΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΤΩΝ ΟΡΟΦΩΝ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ Η ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ . ΑΡΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΨΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ Η ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΣΤΟΝ 1 ΚΑΙ 2 ΟΡΟΦΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΤΑ ΟΙΚΟΠΕΔΑ ΓΙΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖΟΝΤΙΟΥ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΧΩΡΗΣΕΙ Η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΤΟΥ ΣΚΕΛΕΤΟΥ ΤΩΝ ΟΡΟΦΩΝ ΔΗΛΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΚΑΤΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ Η ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ . ΑΡΑ ΘΑ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΤΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΥΨΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ Η ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΓΙΑ ΤΑ ΕΓΓΟΝΙΑ ΤΗΣ ΓΙΑΓΙΑΣ ΣΤΟΝ 1 ΚΑΙ 2 ΟΡΟΦΟ

ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕΙΣ ΟΜΩΣ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙ ΚΟΛΑΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ?

1)ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΜΜΗ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΧΤΙΣΜΕΝΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΔΗΛΩΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΕΦΟΣΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ?

2) ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΓΙΑΤΟΝ ΕΓΓΟΝΟ ΠΟΥ ΚΛΗΡΩΝΟΜΕΙ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΔΥΟ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΥΣ ΟΡΟΦΟΥΣ ΘΑ ΤΟ ΔΗΛΩΣΩ ΣΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ Ή ΣΕ ΣΕ ΔΥΟ ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΑΝΑ ΟΡΟΦΟ?

ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΝ 1ο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟ ΟΡΟΦΟ ΠΟΥ ΤΟΝ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ 100% ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 30% ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΧΕΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 15% ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΜΟΙΡΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΟΥ ΘΑ ΔΗΛΩΘΟΥΝ ΣΕ ΔΥΟ ΧΩΡΙΣΤΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΚΑΙ ΘΑ ΔΗΛΩΣΩ ΟΡΟΦΟ 1 & 2 ΑΝΤΙΣΤΟΙΧΑ Η ΣΕ ΜΙΑ ΓΡΑΜΜΗ ΠΟΣΟΣΤΟ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ 45% ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΑΣΤΕΡΙ

Για κάθε ένα ξεχωριστή γραμμή αφού υπάρχει σύσταση οριζοντίου ιδιοκτησία, τόσο για το ισόγειο όσο και για το δικαίωμα υψούν.Δηλαδή για τον εγγονό που κληρονομεί το ισόγειο και δύο μελλοντικούς ορόφους, θα τα δηλώσεις σε τρείς γραμμές συνολικά με τα ποσοστά των μελλοντικών ορόφων ξεχωριστά.

Τον 1ο μελλοντικό 100% με ποσοστό επί του οικοπέδου 30%, Τον 2ο μελλοντικό με 50% με ποσοστό επί του οικοπέδου 15%, και το ισόγειο σε ξεχωριστή γραμμή χωρίς στοιχεία οικοπέδου όπως σωστά ρωτάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ! ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΑΡΧΙΚΟ ΜΟΥ ΕΡΩΤΗΜΑ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ- ΕΦΟΣΟΝ ΔΟΘΗΚΕ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΣΤΑ Ε9 ΤΟ ΠΙΑΝΩ ΤΩΡΑ ΠΑΛΙ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΜΟΥ- ΕΧΩ ΤΗΝ ΕΞΗΣ ΑΛΛΗ ΑΠΟΡΙΑ: ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΥΜΒΟΛΑΙΟΓΡΑΦΟΣ ( ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ) ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΥΣΤΑΣΗ ΟΡΙΖ. ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΣΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ, ΝΑ ΚΑΘΟΡΙΖΟΝΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΙ ΙΔΙΟΚΤΗΤΕΣ ΣΕ

" ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΕΣ" ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΕΣ? ΔΗΛΑΔΗ Ο ΕΓΓΟΝΟΣ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΑΝΕΓΕΡΣΗΣ ΣΤΟΝ 2ο ΟΡΟΦΟ ΠΩΣ ΘΑ ΧΤΙΣΕΙ ΑΝ ΔΕΝ ΧΤΙΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΚΛΗΡΟΝΟΜΕΙ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΥΨΟΥΝ ΣΤΟΝ 1ο ΟΡΟΦΟ? ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΡΩΤΩ ΜΗΠΩΣ ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΟΥΝ ΑΘΡΟΙΣΤΙΚΑ!

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ Η ΑΠΟΡΙΑ ΜΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΦΕΛΗΣ ΑΛΛΑ Η ΚΟΙΝΗ ΛΟΓΙΚΗ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΡΟΚΑΛΕΣΑΙ!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη givrgos

ΔΩΡΕΑ ΕΝ ΖΩΗ ΨΙΛΗΣ ΚΙΡΙΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

ΑΝΑΦΕΡΕΙ :

εμβαδο οικοπεδου 204,45

Η ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΟΡΟΦΟΣ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΟΡΟΦΟΥ Η ΟΡΟΦΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΟΡΟΦΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΟΡΟΦΟΙ (ΑΒΕΒΑΙΗ ΔΟΜΗΣΗ) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΟΙΝΩΝ ΜΕΡΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ 50/1000 ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ .

H ερωτηση μου ειναι πως αναγραφεται αυτη η περιπτωση στο Ε9 ?

δεν υπαρχει κτισμα για να αναγραφει ...

δεν υπαρχει περιγραφη του οροφου που θα ανεγερθει...

μου κανει κατι σαν δικαιωμα υψουν αλλα δεν αναφερετε πουθενα ετσι ...

και αν ειναι ετσι γινετε να γραφτει ,οπως γραφοντε τα δικαιωματα υψουν, χωρις να υπαρχει κανενα αλλο εμπραγματο δικαιωμα στην οικοδομη η στο οικοπεδο? \

παρακαλω οποιος συναδελφος μπορει να βοηθησει ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΔΩΡΕΑ ΕΝ ΖΩΗ ΨΙΛΗΣ ΚΙΡΙΟΤΗΤΑΣ ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑΣ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ

ΑΝΑΦΕΡΕΙ :

εμβαδο οικοπεδου 204,45

Η ΔΙΑΙΡΕΜΕΝΗ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΚΑΙ ΑΥΤΟΤΕΛΗΣ ΟΡΙΖΟΝΤΙΑ ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ ΟΡΟΦΟΣ ΑΝ Κ ΕΦΟΣΟΝ ΕΠΙΤΡΑΠΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΚΟ ΓΡΑΦΕΙΟ Η ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΟΡΟΦΟΥ Η ΟΡΟΦΩΝ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΗ ΤΑΡΑΤΣΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΥ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΙΣΟΓΕΙΟ ΟΡΟΦΟΥ Ο ΟΠΟΙΟΣ ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ η ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΙ ΟΡΟΦΟΙ (ΑΒΕΒΑΙΗ ΔΟΜΗΣΗ) ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΥΝΟΛΙΚΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΣΥΝΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΟΛΟΥ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΚΑΤΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΚΟΙΝΩΝ ΜΕΡΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΕΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ 50/1000 ΕΞ ΑΔΙΑΙΡΕΤΟΥ .

H ερωτηση μου ειναι πως αναγραφεται αυτη η περιπτωση στο Ε9 ?

δεν υπαρχει κτισμα για να αναγραφει ...

δεν υπαρχει περιγραφη του οροφου που θα ανεγερθει...

μου κανει κατι σαν δικαιωμα υψουν αλλα δεν αναφερετε πουθενα ετσι ...

και αν ειναι ετσι γινετε να γραφτει ,οπως γραφοντε τα δικαιωματα υψουν, χωρις να υπαρχει κανενα αλλο εμπραγματο δικαιωμα στην οικοδομη η στο οικοπεδο? \

παρακαλω οποιος συναδελφος μπορει να βοηθησει ...

Δικαιωμα υψουν ειναι (μελλοντικος οροφος).

Τα νουμερα μου φαινονται λιγο περιεργα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη givrgos

ποια νουμερα ?

τα μονο που αναφερει ειναι το εμβαδον του οικοπεδου και χιλιοστα επι του οικοπεδου της οριζοντιας ιδιοκτησιας...ουτε το ισογειο αναφερει πουθενα τι ειναι... ουτε ο μελλοντικος οροφος ποσο θα ειναι ....

ξεχασα να αναφερω οτι πουθενα δεν αναφερει επικαρπωτη ουτε ποιανου ειναι ιδιοκτησια το ισογειο.....

εξακολουθω να εχω τους ενδοιασμους μου ..θα προσπαθησω να επικοινωνησω με την συμβολαιογραφο .

τελος παντων ....

κατηγορια ακινητου 4 , 204,45cm2 ,με ποσοστο 5% και σημειωση μπροστα οτι αποτελει ποσοστο μελλοντικης δομησης right ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. 

Έχω το εξής θέμα : Οικόπεδο 193 τμ, χτισμένο "ισόγειον οικία μετά του κάτωθεν ταύτης υπογείου χώρου", άρα μία κατοικία με τα συνολικά τετραγωνικά ισογείου και υπογείου. Ύστερα, με πράξη σύστασης οριζόντιας ιδιοκτησίας - ταυτόχρονα με πράξη αποδοχής κληρονομιάς από 4 κληρονόμους -  το ισόγειο και υπόγειο περιγράφονται ως "κατεδαφιστέα", και μοιράζονται οι όροφοι που θα ανεγερθούν (οι Α και Β το υπόγειο, ο Γ το ισόγειο, κ.ο.κ.). Στη "μοιρασιά", το υπόγειο και το ισόγειο αποτελούν ξεχωριστές οριζόντιες ιδιοκτησίες. Ποτέ δεν υπήρξε κατεδάφιση, και ποτέ δεν ανεγέρθηκαν οι υπόλοιποι όροφοι. Το ερώτημά μου είναι, με την υπόθεση ότι οι κληρονόμοι έχουν από 25% έκαστος, ποια είναι η σημερινή σωστή απεικόνιση ; Μία κατοικία (υπόγειο και ισόγειο) με 4 δικαιούχους από 25% (με τη λογική ότι ποτέ δεν πραγματοποιήθηκαν τα όσα προέβλεπε η πράξη σύστασης οριζ.ιδιοκτ.), ή υπόγειο και ισόγειο όπως περιγράφονται και μοιράζονται στην πράξη οριζόντιας ιδιοκτησίας, και οι υπόλοιποι όροφοι δικαιώματα υψούν ; Δηλαδή, ισχύει αυτή η συμβολαιογραφική πράξη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα...

 

Έχω μια σύσταση η οποία στο κομμάτι που αφορά αναφέρει:

 

Α΄ ΟΡΟΦΟΣ: 27,99 τοις χιλιοις (89,08 τ.μ) και αέρας 48,24 χιλιοστά.

 

Ερωτηση:

 

Ο Αέρας ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΊ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΟΚ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Α΄ΟΡΟΦΟ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα...

 

Έχω μια σύσταση η οποία στο κομμάτι που αφορά αναφέρει:

 

Α΄ ΟΡΟΦΟΣ: 27,99 τοις χιλιοις (89,08 τ.μ) και αέρας 48,24 χιλιοστά.

 

Ερωτηση:

 

Ο Αέρας ΘΑ ΔΗΛΩΘΕΊ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΠΟΣΟΤΟ ΤΟΥ ΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟ ΟΚ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ,

 

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΑΛΩ ΠΟΣΟΣΤΟ ΟΙΚΟΠΕΔΟΥ ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ Α΄ΟΡΟΦΟ ΒΑΣΗ ΤΩΝ ΧΙΛΙΟΣΤΩΝ ΤΗΣ ΣΥΣΤΑΣΗΣ

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=67835&p=656004

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Το θέμα μου είναι οτι ΔΕΝ είναι πολυκατοικία αλλά ισόγειο και πρώτος... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το θέμα μου είναι οτι ΔΕΝ είναι πολυκατοικία αλλά ισόγειο και πρώτος... 

 

Ε άμα δεν είναι πολυκατοικία θα γράψεις και στοιχεία οικοπέδου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά έχω μπερδευτεί λίγο.

Ιδιοκτήτης που έχει δικαίωμα υψούν 115 τ.μ. στον 1ο όροφο και 49 τ.μ. στον 2 όροφο άνωθεν ισογείου καταστήματος πως θα πρέπει να περαστεί στο Ε9?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ε άμα δεν είναι πολυκατοικία θα γράψεις και στοιχεία οικοπέδου...

 

 

Κλειστή βεράντα η οποια αποτελλει οριζοντια ιδιοκτησια μαζι με το σπιτι θα δηλωθεί ????Και αν ναι στους κυριους χωρους ή στους βοηθητικους???????

 

Σε ευχαριστω πολυ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κλειστή βεράντα η οποια αποτελλει οριζοντια ιδιοκτησια μαζι με το σπιτι θα δηλωθεί ????Και αν ναι στους κυριους χωρους ή στους βοηθητικους???????

 

Σε ευχαριστω πολυ...

 

 

???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κλειστή βεράντα η οποια αποτελλει οριζοντια ιδιοκτησια μαζι με το σπιτι θα δηλωθεί ????Και αν ναι στους κυριους χωρους ή στους βοηθητικους???????

 

Σε ευχαριστω πολυ...

 

Δεν κατάλαβα την ερώτησή σου... Είναι χώρος που τακτοποιήθηκε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επί οικοπέδου 560τμ. υπάρχει δικαίωμα  υψούν αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό στο κοινό οικόπεδο 53,295/100

η οποί ανήκει 50% σε έναν ιδιοκτήτη και 50% σε έναν άλλο. 

πως γίνεται η εγγραφή?

κατηγορία ακινήτου 4  

 

   στήλη 18   560

 

στήλη   20  ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Επί οικοπέδου 560τμ. υπάρχει δικαίωμα  υψούν αυτοτελής οριζόντια ιδιοκτησία με ποσοστό στο κοινό οικόπεδο 53,295/100

η οποί ανήκει 50% σε έναν ιδιοκτήτη και 50% σε έναν άλλο. 

πως γίνεται η εγγραφή?

κατηγορία ακινήτου 4  

 

   στήλη 18   560

 

στήλη   20  ?

 

26,6475%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

26,6475%

 

το ίδιο λέω και εγώ αλλά έχω πρόβλημα με συμβολαιογράφο, όπως έχω δει και από άλλους συναδέλφους.που ακριβώς βασίζονται?

 

αναγράφεται ως οικόπεδο με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου,

 εννοούν το ποσοστό που έχει η οριζόντια επί του οικοπέδου και δεν έχεις δικαίωμα να διαιρέσεις.

 

Το δικαίωμα υψούν αναγράφεται σε άλλη γραμμή εφόσον αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία, σε εκατοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου.πολ1001

 

το δικαίωμα υψούν, που έχει δημιουργηθεί ως αυτοτελής ιδιοκτησία με συμβολαιογραφικό έγγραφο, αναγράφεται ως οικόπεδο με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου, χωρίς να συμπληρώνεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που υπάρχουν στο οικόπεδο.πολ1237

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το ίδιο λέω και εγώ αλλά έχω πρόβλημα με συμβολαιογράφο, όπως έχω δει και από άλλους συναδέλφους.που ακριβώς βασίζονται?

 

Το δικαίωμα υψούν αναγράφεται σε άλλη γραμμή εφόσον αποτελεί ξεχωριστή ιδιοκτησία, σε εκατοστά συνιδιοκτησίας επί του οικοπέδου.πολ1001

 

το δικαίωμα υψούν, που έχει δημιουργηθεί ως αυτοτελής ιδιοκτησία με συμβολαιογραφικό έγγραφο, αναγράφεται ως οικόπεδο με το ποσοστό συνιδιοκτησίας επί του όλου οικοπέδου, χωρίς να συμπληρώνεται η συνολική επιφάνεια των κτισμάτων που υπάρχουν στο οικόπεδο.πολ1237

 

Το άθροισμα των ποσοστών συνιδιοκτησίας όλων των ιδιοκτητών πρέπει να μας δίνει το συνολικό ποσοστό του δικαιώματος επί του ακινήτου. Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα έχει ο συμβολαιογράφος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το άθροισμα των ποσοστών συνιδιοκτησίας όλων των ιδιοκτητών πρέπει να μας δίνει το συνολικό ποσοστό του δικαιώματος επί του ακινήτου. Δεν καταλαβαίνω τί πρόβλημα έχει ο συμβολαιογράφος...

ούτε κι εγώ.έχω δώσει σωστά τα ποσοστά το 50% του  53,295  δηλ. 26,6475

 

εννοούν το ποσοστό που έχει η οριζόντια επί του οικοπέδου και δεν έχεις δικαίωμα να διαιρέσεις, 

ισχύει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ούτε κι εγώ.έχω δώσει σωστά τα ποσοστά το 50% του  53,295  δηλ. 26,6475

 

εννοούν το ποσοστό που έχει η οριζόντια επί του οικοπέδου και δεν έχεις δικαίωμα να διαιρέσεις, 

ισχύει αυτό?

 

Εγώ λέω όχι, δεν ισχύει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...