Προς το περιεχόμενο
  • 0

μισθωτηρια μεσω ταχις εχει στειλει κανενας ?αποριες


dodos

Ερώτηση

εχει στειλει καποιος μισθωτηριο μεσω ταχις?

 

να ρωτησω

 

1.τα μισθωματα που εληγαν 31/12 και ανανεωνονταν  σιωπηρα τι γινετε ?

πρεπει απο 1/1/2014 να τα αποστειλουμε μεσω ταχις?

 

2.οταν ειναι πανω απο 50τ.μ το ενεργειακο πιστοποιητικο πως πληρωνετε ?

βγαζει ταυτοτητα οφειλης ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ερώτηση(θα έπαιρνα το τάξις αλλά έχω βλάβη τηλεφωνική αυτή τη στιγμή). Κατάστημα(2 εκμισθωτές από 50% έκαστος) νοικιάστηκε τον ιούνιο του 2014 με ένα συγκεκριμένο μίσθωμα και υπεβλήθη από τον έναν εκ των δύο εκμισθωτών ηλεκτρονικά το αρχικό μισθωτήριο.Τον Οκτώβριο επήλθε τροποποίηση λόγω μείωσης ενοικίου και υπέβληθη πάλι μόνο από τον ίδιο εκμισθωτή. Ο άλλος έκανε μόνο τις αποδοχές με αποτέλεσμα να του εμφανίζεται στα πληροφοριακά στοιχεία μίσθωσης ο αριθμός πρωτοκόλλου της κατάθεσης  των 2 ηλεκτρονικά υποβληθέντων μισθωτηρίων(αρχικού και τροποποιητικού). Τώρα γίνεται εκ νέου τροποποίηση για κάποια παράταση. Μπορώ να υποβάλλω τροποποιητικό μισθωτήριο από την πλευρά του πελάτη μου που δεν είχε υποβάλλει τα 2 προηγ.ή όχι? Ξέρω ότι στις οδηγίες λέει ότι πρέπει όλοι οι εκμισθωτές να μπαίνουν με τους κωδικούς τους και να στέλνουν(εκτός από την αποδοχη).Ο Αριθμός πρωτοκόλλου που βλέπω ότι έχουν πάρει τα 2 μισθωτήρια είναι και των 2 εκμισθωτών ή μόνο του ενός που έχει υποβάλλει με τους κωδικούς του?Θα με α΄φησει να χρησιμοποιήσω τον αριθμό πρωτοκόλλου του άλλου εκμισθωτή ,τροποποιώντας αυτό που πρέπει?

Το βρήκα. Τροποποιητική δεν μπορώ γιατί δεν έχει το πράσινο + δίπλα από τις υποβληθείσες δηλώσεις. Με αφηνει λοιπόν να υποβάλλω αρχική με τη δυνατότητα όμως να πληκτρολογήσω ότι αποτελεί συνέχεια της προηγούμενης μίσθωσης.και να βάλω αριθμό πρωτοκόλλου της αρχικής(Ιουνιος 2014). Μπορώ να το κάνω για να γλυτώσει το πρόστιμο ο πελάτης μου? στο ταξις μου ειπαν οτι καντο αλλα μην βαλεις ΑΤΑΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνιδιοκτησια αγρου λογω κληρονομιας.

Ο Α εχει ποσοστο 37,5% και ο Β ποσοστο 62,5%.

Ο Α ενοικιαζει το μεριδιο του στο Β

Στην υποβολη του μισθωτηριου

1. Αν εχει καταχωρηθει ο Α ως εκμισθωτης και ο Β ως μισθωτης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν εχει συμπληρωθει το 100% της ιδιοκτησιας στο πεδιο του εκμισθωτη

2. Οταν συμπληρωθουν και τα στοιχεια του Β ως εκμισθωτης τοτε το μηνυμα ειναι οτι εμφανιζεται στο πεδιο του μισθωτη και το ΑΦΜ του εκμισθωτη

Με ποιο τροπο τελικα μπορω να υποβαλω το μισθωτηριο που ο ενας ενοικιαζει το μεριδιο του στον αλλο συνιδιοκτητη ???????????????

Αδιεξοδο, κατι αλλο που δεν βλεπω ? Καμια ιδεα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνιδιοκτησια αγρου λογω κληρονομιας.

Ο Α εχει ποσοστο 37,5% και ο Β ποσοστο 62,5%.

Ο Α ενοικιαζει το μεριδιο του στο Β

Στην υποβολη του μισθωτηριου

1. Αν εχει καταχωρηθει ο Α ως εκμισθωτης και ο Β ως μισθωτης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν εχει συμπληρωθει το 100% της ιδιοκτησιας στο πεδιο του εκμισθωτη

2. Οταν συμπληρωθουν και τα στοιχεια του Β ως εκμισθωτης τοτε το μηνυμα ειναι οτι εμφανιζεται στο πεδιο του μισθωτη και το ΑΦΜ του εκμισθωτη

Με ποιο τροπο τελικα μπορω να υποβαλω το μισθωτηριο που ο ενας ενοικιαζει το μεριδιο του στον αλλο συνιδιοκτητη ???????????????

Αδιεξοδο, κατι αλλο που δεν βλεπω ? Καμια ιδεα ?

Καλημέρα. Αυτές είναι οι μ....ίες του συστήματος. Εγώ το παίρνω αλλιώς (για τέτοιες περιπτώσεις). Αυτός έχει το 62,5% του συνόλου του αγρού. Όταν όμως το νοικιάζει, νοικιάζει το 100% του δικού του κομματιού. Δοκίμασε αν γίνεται να βάλεις 100% (κυριότητα), αλλά στα στρέμματα βάλε αυτά που του αναλογούν, όχι το σύνολο του αγρού!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνιδιοκτησια αγρου λογω κληρονομιας.

Ο Α εχει ποσοστο 37,5% και ο Β ποσοστο 62,5%.

Ο Α ενοικιαζει το μεριδιο του στο Β

Στην υποβολη του μισθωτηριου

1. Αν εχει καταχωρηθει ο Α ως εκμισθωτης και ο Β ως μισθωτης εμφανιζει μηνυμα οτι δεν εχει συμπληρωθει το 100% της ιδιοκτησιας στο πεδιο του εκμισθωτη

2. Οταν συμπληρωθουν και τα στοιχεια του Β ως εκμισθωτης τοτε το μηνυμα ειναι οτι εμφανιζεται στο πεδιο του μισθωτη και το ΑΦΜ του εκμισθωτη

Με ποιο τροπο τελικα μπορω να υποβαλω το μισθωτηριο που ο ενας ενοικιαζει το μεριδιο του στον αλλο συνιδιοκτητη ???????????????

Αδιεξοδο, κατι αλλο που δεν βλεπω ? Καμια ιδεα ?

 

Θα βάλεις τον Α εκμισθωτή  με ποσοστό 100% ως ιδιοκτήτη και στις σημειώσεις το πραγματικό γεγονός, βάσει όσων εγγράφων προκύπτει, πχ διαθήκη, κληρονομιά κλπ.και τον Β μισθωτή 100%.Στο ποσό ενοικίου θα πρέπει να υπολογιστεί το μίσθωμα που αναλογεί στο ποσοστό του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Αυτές είναι οι μ....ίες του συστήματος. Εγώ το παίρνω αλλιώς (για τέτοιες περιπτώσεις). Αυτός έχει το 62,5% του συνόλου του αγρού. Όταν όμως το νοικιάζει, νοικιάζει το 100% του δικού του κομματιού. Δοκίμασε αν γίνεται να βάλεις 100% (κυριότητα), αλλά στα στρέμματα βάλε αυτά που του αναλογούν, όχι το σύνολο του αγρού!!!

 

Θα βάλεις τον Α εκμισθωτή  με ποσοστό 100% ως ιδιοκτήτη και στις σημειώσεις το πραγματικό γεγονός, βάσει όσων εγγράφων προκύπτει, πχ διαθήκη, κληρονομιά κλπ.και τον Β μισθωτή 100%.Στο ποσό ενοικίου θα πρέπει να υπολογιστεί το μίσθωμα που αναλογεί στο ποσοστό του.

Ευχαριστω και τους δυο, με ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι αυτα παθαινεις. Αυτο δε το ειχα σκεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστω και τους δυο, με ενα μυαλο χειμωνα-καλοκαιρι αυτα παθαινεις. Αυτο δε το ειχα σκεφτει

 

Δεν φταίει το δικό μας μυαλό για τις μ@λ@κίες τους, απλά όταν μου  έτυχε  το ίδιο θέμα  αναγκάστηκα  να επικοινωνήσω  με 15515 και μου είπαν για το χειρισμό αυτό.Προσωπικά δεν το σκέφτηκα μόνη μου και ούτε θα έμπαινα στη διαδικασία να χαλάσω φαιά ουσία σκεπτόμενη πως θα αντιμετωπίσω τεχνικά μια μ@..... :wacko:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, σύζυγοι μισθωτές οικίας εκ των οποίων μόνο ο ένας έκανε αποδοχή του μισθωτηρίου για το 2014 και ο άλλος μη αποδοχή , μπορεί να δηλώσει την οικία στο ε1 στον πίνακα 5 και αντίστοιχα στα ενοίκια ;εννοώ αυτός που έκανε μη αποδοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπέρα, σύζυγοι μισθωτές οικίας εκ των οποίων μόνο ο ένας έκανε αποδοχή του μισθωτηρίου για το 2014 και ο άλλος μη αποδοχή , μπορεί να δηλώσει την οικία στο ε1 στον πίνακα 5 και αντίστοιχα στα ενοίκια ;εννοώ αυτός που έκανε μη αποδοχή

εάν το μισθωτήριο είναι στο όνομα και των δύο και ο ένας το απέρριψε, τότε το μισθωτήριο θα έλεγα ότι δεν ισχύει... όσο για τον σύζυγο που δεν το απεδέχθει που θα δείξεις ότι μένει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ο σύζυγος δε συμφωνεί με τη διάρκεια μίσθωσης , του πρότεινα να ζητήσει τροποποιητική από τον μισθωτή του για τη διάρκεια , για   αυτόν ακριβώς το λόγο για το που θα φαίνεται ότι μένει. 

δηλαδή αν ο ένας δε το δεχτεί δεν ισχύει ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν το μισθωτήριο είναι στο όνομα και των δύο συζύγων, όπως σου ξαναέγραψα, χρειάζεται η αποδοχή και των δύο για να ισχύει. Από την άλλη υπάρχει και το,πραγματικό γεγονός, μένει εκεί? πληρώνει ενοίκιο? Εάν υπάρχει πρόβλημα με τα τεκμήρια του άνδρα, τότε θα μπορούσες να τα μοιράσεις όπως εξυπηρετεί με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εάν το μισθωτήριο είναι στο όνομα και των δύο συζύγων, όπως σου ξαναέγραψα, χρειάζεται η αποδοχή και των δύο για να ισχύει. Από την άλλη υπάρχει και το,πραγματικό γεγονός, μένει εκεί? πληρώνει ενοίκιο? Εάν υπάρχει πρόβλημα με τα τεκμήρια του άνδρα, τότε θα μπορούσες να τα μοιράσεις όπως εξυπηρετεί με τα ποσοστά συνιδιοκτησίας.

Απο που προκυπτει αυτο το δεν ισχυει ?

Υπαρχει μισθωτηριο με υπογραφες και ΔΕΝ ισχυει ?

Εχει γινει καταγγελια του μισθωτηριου και ΔΕΝ ισχυει ?

Εχω την εντυπωση οτι το μισθωτηριο ειναι μια συμβαση και διεπεται απο καποιο νομο ( εφ οσον υπαρχει και εχει τις υπογραφες)

Αν μιλαμε για μη αποδοχη της ηλεκτρονικης υποβολης του ( που στην ουσια ειναι ηλεκτρονικο ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ) απο ποιο νομο προκυπτει οτι ενα υπογεγραμμενο συμφωνητικο που δεν εχει γινει ηλεκτρονικη αποδοχη , δεν ισχυει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Απο που προκυπτει αυτο το δεν ισχυει ?

Υπαρχει μισθωτηριο με υπογραφες και ΔΕΝ ισχυει ?

Εχει γινει καταγγελια του μισθωτηριου και ΔΕΝ ισχυει ?

Εχω την εντυπωση οτι το μισθωτηριο ειναι μια συμβαση και διεπεται απο καποιο νομο ( εφ οσον υπαρχει και εχει τις υπογραφες)

Αν μιλαμε για μη αποδοχη της ηλεκτρονικης υποβολης του ( που στην ουσια ειναι ηλεκτρονικο ΠΡΩΤΟΚΟΛΟ) απο ποιο νομο προκυπτει οτι ενα υπογεγραμμενο συμφωνητικο που δεν εχει γινει ηλεκτρονικη αποδοχη , δεν ισχυει ?

Εάν υπέγραφε- συμφωνούσε με το μισθωτήριο, θα έκανε και αποδοχή στο taxisnet. Αυτή την λογική παραδοχή έκανα. Μένει να το διευκρινίσει ο mannikos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εντελως πληροφοριακα, τοτε που γινοταν ο χαμος στις αρχες του 2015 με τα αγροτικα συμφωνητικα, στο ταξις μου λεγανε κατηγορηματικα πως η αρνηση-αποδοχη ειναι καθαρα πληροφοριακου χαρακτηρα.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν υπέγραφε- συμφωνούσε με το μισθωτήριο, θα έκανε και αποδοχή στο taxisnet. Αυτή την λογική παραδοχή έκανα

 

δεν το έγραψα αλλά ούτε μισθωτήριο χειρόγραφο έχουν συντάξει με υπογραφές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ,ΠΟΥ ΑΝΗΚΕΙ ΣΕ ΦΥΣΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ,ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΤΗΝ ΕΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΝΟΜΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΠΟΥ ΘΑ ΡΤΑΓΜΑΤΟΠΟΙΗΣΕΙ

ΕΡΓΑΣΙΕΣ ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ..

ΣΕ ΠΟΙΟ ΑΦΜ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟΥ ΝΟΜΙΚΟΥ ΠΡΟΣΩΠΟΥ?

ΚΑΙ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΕΙ ΑΠΛΑ ΣΤΟ ΜΙΣΘΩΤΗΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟ ΟΝΟΜΑΤΕΠΩΝΥΜΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥ ΤΗΣ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

31 Δεκ. 2015 τελειώνει η μίσθωση κατ/τος (<50τμ). Κάθε χρόνο γινόταν μια απλή τροποποίηση της δήλωσης μίσθωσης στο Taxis, αλλάζοντας μόνο την περίοδο μίσθωσης (παράταση για 1 χρόνο). Από 1/1/16 που είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ και για ακίνητα <50τμ έχουμε τα εξής:

 

1) "Επομένως, από τη δημοσίευση του ανωτέρω νόμου, ήτοι από 09-11-2015 και εφεξής, οι εκμισθωτές ακίνητης περιουσίας, εφόσον έχουν την υποχρέωση έκδοσης Π.Ε.Α. για το ακίνητο που εκμισθώνουν, πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου του εν λόγω πιστοποιητικού στο αντίστοιχο πεδίο της Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας κατά την υποβολή αυτής." http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22303

 

2) Στην παρ. 3, αρθ. 58, ν. 4342 γράφει ακριβώς: "Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας» της ιστοσελίδας της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (www.gsis.gr)."

 

3) Στην εφαρμογή των δηλώσεων μίσθωσης του Taxis αναφέρεται: "ΠΡΟΣΟΧΗ- Εάν για το/τα ακίνητο/τα που εκμισθώνετε έχετε υποχρέωση έκδοσης Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α), αυτό πρέπει να συμπληρώνεται στα σχετικά πεδία των ηλεκτρονικών δηλώσεων μίσθωσης που υποβάλλονται μετά την 09/11/2015 βάσει του άρθρου 58, παρ. 3, Ν.4342 /2015."

 

Δεδομένου ότι στην τροποποιητική δήλωση δεν ανοίγει το πεδίο του ΠΕΑ για να συμπληρωθεί ο αρ.πρωτ., θα πρέπει να γίνει ξανά αρχική δήλωση για την συγκεκριμένη μίσθωση?

Νομίζω το να προχωρήσει η τροποποιητική χωρίς τον αρ. ΠΕΑ το ξεχνάμε πλέον, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

 

31 Δεκ. 2015 τελειώνει η μίσθωση κατ/τος (<50τμ). Κάθε χρόνο γινόταν μια απλή τροποποίηση της δήλωσης μίσθωσης στο Taxis, αλλάζοντας μόνο την περίοδο μίσθωσης (παράταση για 1 χρόνο). Από 1/1/16 που είναι υποχρεωτική η έκδοση ΠΕΑ και για ακίνητα <50τμ έχουμε τα εξής:

 

1) "Επομένως, από τη δημοσίευση του ανωτέρω νόμου, ήτοι από 09-11-2015 και εφεξής, οι εκμισθωτές ακίνητης περιουσίας, εφόσον έχουν την υποχρέωση έκδοσης Π.Ε.Α. για το ακίνητο που εκμισθώνουν, πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώνουν τον αριθμό πρωτοκόλλου του εν λόγω πιστοποιητικού στο αντίστοιχο πεδίο της Δήλωσης Πληροφοριακών Στοιχείων Μίσθωσης Ακίνητης Περιουσίας κατά την υποβολή αυτής." http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/22303

 

2) Στην παρ. 3, αρθ. 58, ν. 4342 γράφει ακριβώς: "Σε κάθε μίσθωση ακινήτου, ο αριθμός πρωτοκόλλου του ΠΕΑ πρέπει να αναγράφεται υποχρεωτικά στην ηλεκτρονική εφαρμογή «Δήλωση Πληροφοριακών Στοιχείων Μισθώσεων Ακίνητης Περιουσίας» της ιστοσελίδας της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων (www.gsis.gr)."

 

3) Στην εφαρμογή των δηλώσεων μίσθωσης του Taxis αναφέρεται: "ΠΡΟΣΟΧΗ- Εάν για το/τα ακίνητο/τα που εκμισθώνετε έχετε υποχρέωση έκδοσης Πιστοποιητικού Ενεργειακής Απόδοσης (Π.Ε.Α), αυτό πρέπει να συμπληρώνεται στα σχετικά πεδία των ηλεκτρονικών δηλώσεων μίσθωσης που υποβάλλονται μετά την 09/11/2015 βάσει του άρθρου 58, παρ. 3, Ν.4342 /2015."

 

Δεδομένου ότι στην τροποποιητική δήλωση δεν ανοίγει το πεδίο του ΠΕΑ για να συμπληρωθεί ο αρ.πρωτ., θα πρέπει να γίνει ξανά αρχική δήλωση για την συγκεκριμένη μίσθωση?

Νομίζω το να προχωρήσει η τροποποιητική χωρίς τον αρ. ΠΕΑ το ξεχνάμε πλέον, σωστά?

έχει γίνει μία κρούση από τον ΠΟΜΙΔΑ στο Υ.Ο. για το θέμα των τροποποιήσεων των μισθώσεων ώστε να μήν συμπεριληφθούν στην υποχρεωτική κατηγορία των ΠΕΑ . Οπότε μάλλον αναμένουμε κάποια εξέλιξη σε αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια χρονική προθεσμία για την αποδοχή του υποβληθέντος μισθωτηρίου; δεν υπάρχουν πρόστιμα από όσο γνωρίζω για τις αποδοχές -αρνήσεις σωστά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα 

Μπορεί να μου πει κάποιος αν υπάρχει κάποια χρονική προθεσμία για την αποδοχή του υποβληθέντος μισθωτηρίου; δεν υπάρχουν πρόστιμα από όσο γνωρίζω για τις αποδοχές -αρνήσεις σωστά;

σωστά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν καταλαβα που εξυπηρετεί και σε τί ακριβώς αυτή η αλλαγή που έγινε στην εφαρμογή της υποβολής των μισθωτηρίων σχετικά με την επιλογή πολλαπλών επιλογών στην ιδιότητα του δηλούντος!!!! το σκέτο κύριος από το κύριος-επικαρπωτής τί διαφορά έχει?????? ειλικρινά θα με βγάλουν έξω από τα ρούχα μου !!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αφήστε το άλλο το τραγελαφικό που για όλες τις μεταβολές από 1/1/16 όπου είναι υποχρεωτικό το ΠΕΑ δεν σε αφήνει να τροποποιήσεις την υπάρχουσα αρχική ηλεκτρονική μίσθωση που έχει υποβληθεί το 2014 ή 2015, αλλά σου λέει υποχρεωτικά ότι πρέπει να υποβάλλεις νέα μίσθωση για να προσθέσεις μέσα και το ΠΕΑ!!!!!!!!! Οπότε θα πρέπει να γράφουμε στις σημειώσεις ένα κειμενάκι που να εξηγείς ότι η εν λόγω μισθωτική σύμβαση δεν αποτελεί νέα αλλά συνέχειας της προηγούμενης με αριθμό ηλεκτρονικού πρωτοκόλλου τάδε....γιατί το σύστημα δεν με αφήνει να τροποποιήσω την υφιστάμενη αρχική μίσθωση!!!!!!!!!!!!!!!! Ποιόν να φονεύσω πείτε μου και θα το κάνω!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

"Πότε υπάρχει υποχρέωση υποβολής;

Οι εκμισθωτές – υπεκμισθωτές ακίνητης περιουσίας, και όσοι προβαίνουν σε παραχώρηση χρήσης γης και ακινήτου (δωρεάν παραχώρηση ή με αντάλλαγμα σε είδος) υποχρεούνται να δηλώνουν με ηλεκτρονικό τρόπο, όλα τα πληροφοριακά στοιχεία των αρχικών ή τροποποιητικών μισθώσεων ή της παραχώρησης της χρήσης, ανεξάρτητα αν πρόκειται για γραπτή ή προφορική συμφωνία. Εξαιρούνται της υποχρέωσης όσοι παραχωρούν δωρεάν κατοικία μέχρι 200 τ.μ προκειμένου να χρησιμοποιηθεί ως κύρια κατοικία προς ανιόντες ή κατιόντες."

Τι γίνεται με τις ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΕΣ δωρεάν παραχωρήσεις επαγγελματικής στεγης? Θα πρέπει να υποβάλουμε συμφωνητικό?

επανέρχομαι έστω και αργοπορημένα στο θέμα των μισθωτηρίων και ρωτώ...αποτελούν τελικά οι σιωπηρές παρατάσεις των αρχικά υποβαλλόμενων μισθώσεων  τροποποίηση ή όχι? δηλ. αν μεθαύριο 31/1/2016 λήγει ένα συμφωνητικό και δεν αλλάζει κανένας όρος εκτός από την περίοδο ισχύος(σιωπηρή παράταση πχ μέχρι 31/1/2017) είναι υποχρεωμένος ο εκμισθωτής να υποβάλλει τροποποιητικό μισθωτήριο ή όχι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επανέρχομαι έστω και αργοπορημένα στο θέμα των μισθωτηρίων και ρωτώ...αποτελούν τελικά οι σιωπηρές παρατάσεις των αρχικά υποβαλλόμενων μισθώσεων  τροποποίηση ή όχι? δηλ. αν μεθαύριο 31/1/2016 λήγει ένα συμφωνητικό και δεν αλλάζει κανένας όρος εκτός από την περίοδο ισχύος(σιωπηρή παράταση πχ μέχρι 31/1/2017) είναι υποχρεωμένος ο εκμισθωτής να υποβάλλει τροποποιητικό μισθωτήριο ή όχι?

Ισχύει τελικά αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ δεν καταλαβα που εξυπηρετεί και σε τί ακριβώς αυτή η αλλαγή που έγινε στην εφαρμογή της υποβολής των μισθωτηρίων σχετικά με την επιλογή πολλαπλών επιλογών στην ιδιότητα του δηλούντος!!!! το σκέτο κύριος από το κύριος-επικαρπωτής τί διαφορά έχει?????? ειλικρινά θα με βγάλουν έξω από τα ρούχα μου !!!!!!!!!!!!

κάνω λάθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...