Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΤΡΟΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ-ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ


επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

Ερώτηση

επισκέπτη ΤΑΤΙΑΝΗ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.ΜΕ ΜΕΑΛΗ ΧΑΡΑ ΒΡΗΚΑ ΤΥΧΑΙΑ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΣΑΣ.ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ.ΔΙΑΜΕΝΩ ΣΕ ΜΙΑ ΕΞΑΟΡΟΦΗ ΟΙΚΟΔΟΜΗ 12 ΔΙΑΜΕΡΕΙΣΜΑΤΩΝ.ΤΟ ΚΑΘΕ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΟΜΩΣ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΥΞΗΜΕΝΟ.ΟΤΑΝ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΑΝΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕΙ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΥΝ ΤΟ ΠΟΣΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΛΟΓΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ, ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΜΕΝΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑΣ ΤΗΣ ΟΙΚΟΔΟΜΗΣ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ ΚΛΗΘΗΚΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ 100 ΕΥΡΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΚΑΨΩ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟΥ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΕΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣΕΤΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΥΠΟΛΟΓΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΩΝ ΜΕ ΑΥΤΟΝΟΜΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 140
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Λέγοντας "αυτόνομη" θέρμανση, υποθέτω ότι εννοείς ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση.

Εστω ότι

ei είναι το πάγιο ποσοστό συμμετοχής , όπου i=1,2,3..., 12

Mi είναι οι ώρες όταν υπάρχει ωρομέτρηση , ή οι κιλοβατώρες όταν υπάρχει θερμιδομέτρηση

Σei = e1 + e2 + e3 + .... + e12

π.χ εάν e1 = 0.023 , e2= 0.018 κτλ και ας πουμε ότι Σei = 0.278

Εστω ότι Μ1=58, M2=103, M3=0 (αυτός δηλαδή δεν λειτούργησε καθόλου τα καλοριφέρ του) και εστω ΣΜi=950.

Tότε

Πi= ei + (1-Σei)XMi/ΣMi

π.χ. Π1= 0.023 +(1-0.278)Χ58/950 = 0.023 +0.04408 = 0.06708 = 6.708%

Το ποσοστό αυτό πολλαπλασιάζεται επί την δαπάνη θέρμανσης και προκύπτει το αναλογούν ποσό.

Κώστας-Μάρθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Κώστας-Μάρθα

Διόρθωση. Στην περίπτωση της ωρομέτρησης το Μi ΔΕΝ είναι οι ώρες του κάθε διαμερίσματος. Το Μi είναι το γινόμενο των ωρών του κάθε διαμερίσματος επί ένα συντελεστή του κάθε διαμερίσματος.

Κώστας-Μάρθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Κώστας-Μάρθα-

Να προσθέσω ακόμα ότι η δαπάνη θέρμανσης υπολογίζεται από τον όγκο του πετρελαίου που έχει καταναλωθεί (δηλαδή που έχει καεί) την ίδια περίοδο που έχει γίνει η καταμέτρηση των θερμίδων (ή των ωρών) και όχι από τον όγκο του πετρελαίου που έχει αγοραστεί.

Επειδή η τιμή του πετρελαίου (ανάμεσα σε δύο διαδοχικά "γεμίσματα") μπορεί να κυμαίνεται αρκετά λεπτά του ευρώ, θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη προσοχή στον ακριβή υπολογισμό της δαπάνης. Νομίζω στα λογιστικά λέγεται "υπολογισμός κόστους αποθέματος με μέση τιμή της αξίας κτήσεως".

Κώστας-Μάρθα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημέρα σας. Επειδή και στην δική μας πολυκατοικία υπάρχει πάγιο θα ήθελα να ρωτήσω το εξής. Η μελέτη θέρμανσης μίας πολυκατοικίας καταλήγει σε ένα δεκαδικό της δικής μας είναι 0,353 . Αυτό αποτελεί τον συντελεστή που υπολογίζεται η δαπάνη θέρμανσης; Μπορεί αυθαίρετα κάποιος να πει ότι αυτό το 35% είναι το πάγιο που αντιστοιχεί στην δαπάνη πετρελαίου; μα αυτό το νούμερο δεν είναι διαφορετικό για κάθε οικοδομή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Επειδή και εγώ είμαι καμμένος και βρήκα μέσα στα νεύρα μου το site σας μήπως μπορεί κάποιος να μου πεί τι πρέπει να ρωτήσω στην εταιρία που βγάζει τα κοινόχρηστα και τι πρέπει να ζητήσω απο τον διαχειριστή της οικοδομής μιάς και μου έστειλαν ΦΕΣΙ για 58 μονάδες διαφορά στην μέτρηση (δεν ξέρω αν είναι ωρομέτρηση ή θερμιδομέτρηση, νομίζω το 1ο) να πληρώσω 406,45 € ΜΟΝΟ για το πετρέλαιο για ΕΝΑΝ μήνα!!!!!!

Επειδή είμαι σε έξαλλη κατάσταση και είμαι έτοιμος να εκραγώ μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε????

Η οικοδομή έχει 15 διαμερίσματα απο 3 σε κάθε όροφο, και εγώ μένω στον τελευταίο όροφο σε ένα απο τα μεγάλα διαμερίσματα. Δώστε οποιαδήποτε βοήθεια μπορείτε σας παρακαλώ γιατί είμαι κατά 99% σίγουρος ότι κάτι δεν πάει καλά και το λέω αυτό διότι στην οικοδομή που έμενα πρίν έμενα σε οροφοδιαμέρισμα 3ου ορόφου σε 6όροφη οικοδομή και για 59 ώρες πλήρωσα περίπου 110,00 € σε προηγούμενο λογαριασμό κοινοχρήστων που βρήκα και έχω τρελλαθεί τώρα!!!!

HELP PLEASE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ioannis kokkinis

Γεια σας, μένω σε ενα διαμερισμα κτιρίου 5 διαμερισμάτων. Μετα απο πολλές διαφωνίες απο ενοίκους που ο καθενας ειχε το δικο του υπολογισμό, αποφασισα να λυσω το προβλημα μια και καλη με ενα φύλλο excel το οποιο λύνει το ίδιο πρόβλημα με 3 διαφορετικούς τροπους, και να το προσφέρω εδώ για τον απογνωσμένο περιηγητή που καταληγει σε αυτό το thread οταν γραφει στο google "πετρελαιο υπολογισμος" και αλλα :lol:

ο υπολογισμος της φορμας απο υπουργειο ειναι απο καποιον στο taxheaven, οι υπολοιπες φορμες ειναι απο εμενα οπως τις ακουσα απο τους ενοικους, και πιθανον η ωρολογια να ειναι λαθος. πχ ΧΙΛΙΟΣΤΩΡΑ

ΤΙΜΗ ΜΙΑΣ ΘΕΡΜΙΔΑΣ κτλ.

Τα αφηνω ετσι εσκεμενα για να τους καλυψω ολους, οποιος θελει ας προτεινει αλλους τροπους, χρησιμοποιηστε το αρχειο οπως θελετε :lol:

έχω ανεβασει το αρχειο σε δικο μου server και θα ειναι εκει για παντα

http://www.electronicgr.com/petreleo.xls

Γιαννης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Φίλε ioannis kokkinis θα ήθελα εάν είναι εφικτό να δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα.

1) Στο κτίριο που κατοικείς υπάρχει ένας κυκλοφορητής;

2) Εάν υπάρχουν περισσότεροι - από έναν - κυκλοφορητές τότε μπορείς σε παρακαλώ να σημειώσεις τι μοντέλο είναι ο καθένας και σε πια ταχύτητα λειτουργεί; Έχουν επάνω τους ένδειξη π.χ. 30/4 και η ταχύτητά τους φαίνεται ανάλογα σε πια βαθμίδα είναι τοποθετημένος ο διακόπτης τους.

3) Αυτό που στο φύλλο excel ονομάζεις ως "Δώμα" είναι διαμέρισμα που καταλαμβάνει μεγάλο τμήμα του ορόφου ή είναι κάποια μικρή γκαρσονιέρα και τα χιλιοστά της είναι αυξημένα λόγω δικαιώματος μελλοντικής επέκτασης;

4) Για ζεστό νερό τι χρησιμοποιείται; Υπάρχουν μπόϊλερς; Ηλιακοί τριπλής; Είναι συνδεμένα στο κύκλωμα της θέρμανσης;

5) Εάν κρίνω από τα χιλιοστά τότε τα διαμερίσματα είναι παρόμοιου μεγέθους; Πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα περίπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Φίλε ioannis kokkinis θα ήθελα εάν είναι εφικτό να δώσεις μερικές πληροφορίες ακόμα.

1) Στο κτίριο που κατοικείς υπάρχει ένας κυκλοφορητής;

2) Εάν υπάρχουν περισσότεροι - από έναν - κυκλοφορητές τότε μπορείς σε παρακαλώ να σημειώσεις τι μοντέλο είναι ο καθένας και σε πια ταχύτητα λειτουργεί; Έχουν επάνω τους ένδειξη π.χ. 30/4 και η ταχύτητά τους φαίνεται ανάλογα σε πια βαθμίδα είναι τοποθετημένος ο διακόπτης τους.

3) Αυτό που στο φύλλο excel ονομάζεις ως "Δώμα" είναι διαμέρισμα που καταλαμβάνει μεγάλο τμήμα του ορόφου ή είναι κάποια μικρή γκαρσονιέρα και τα χιλιοστά της είναι αυξημένα λόγω δικαιώματος μελλοντικής επέκτασης;

4) Για ζεστό νερό τι χρησιμοποιείται; Υπάρχουν μπόϊλερς; Ηλιακοί τριπλής; Είναι συνδεμένα στο κύκλωμα της θέρμανσης;

5) Εάν κρίνω από τα χιλιοστά τότε τα διαμερίσματα είναι παρόμοιου μεγέθους; Πόσα τετραγωνικά είναι το καθένα περίπου;

1. Δεν ξερω θα το κοιταξω

2. Θα το κοιτάξω και αυτό

3. Το κτίριο εχει 2 διαμερίσματα στο Ισόγειο περίπου 100 τετραγωνικών, 2 διαμερίσματα στο δεύτερο όροφο παρόμοια με τα κάτω, και ένα διαμέρισμα απο πάνω ελαφρώς μεγαλύτερο απο όλα τα άλλα, κάτι σαν ρετιρέ. Απο πάνω υπάρχει κεραμίδι.

4. Για ζεστό νερό υπάρχει ένα boiler στη τουαλέτα, το οποίο είναι συνδεμένο σαν καλοριφέρ. Βέβαια μπορώ να το ανάψω και απο τον πίνακα με ρεύμα.

5. Κοίτα το 3

Όπως καταλαβαίνεις δε ξέρω και πολλά απο το θεμα, αλλα όπως είπα θα κοιτάξω στην αποθήκη που είναι ο καυστήρας και θα σου πώ. το διαμέρισμα 1Α, έχει ένα σώμα το οποίο καίει παραπάνω απο ότι μου είπανε, για αυτό και το 20% αντι για 19%.

Έχω κάποιες απορίες βασικά αν μπορείς εσύ η άλλος να απαντήσει.

Καταρχίν, αν κλείσω κάποιο σώμα θα γράψει ο μετρητής μου λιγότερο?

Αν θεωρητικά τοποθετούσα ένα σώμα μεγαλύτερο σε ένα δωμάτιο, θα έπεζε ρόλο για αυτόν που υπολογίζει με βάση τα δεδομένα χιλιοστά ?

Επίσης κάνοντας τις φόρμες, είδα οτι γενικά στους υπολογισμούς δε συμπεριλαμβάνετε το fi καθόλου. Η φόρμα που πηρα απο εδώ και ειναι αυτη με τη φόρμουλα είναι αυτη που το αναφέρει και την έβαλα τελευταία, και μάλιστα δοκίμασα διάφορες τιμές για να κάνω τα αποτελέσματα να συμφωνούνε με αυτό απο τις άλλες φόρμες. το 0.2 σε όλλα κάνει το αποτέεσμά μου σωστό (σωστό με βάση τους άλλους 2 τρόπους οι οποίοι ειναι 1) απο γραφείο 2) απο πολιτικό μηχανικό(νομίζω) (απλά διαφορετικοί ενοίκοι μου τις δώσανε.)

Είμαι σίγουρος πως αν δεν έχω το fi και το ei δε γίνετε δουλειά σωστή και νόμιμη αλλά και αλλού που ρώτησα ο υπολογισμός γίνετε με τους τρόπους που μάζεψα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καταρχίν, αν κλείσω κάποιο σώμα θα γράψει ο μετρητής μου λιγότερο?

Όχι. Πρόσεξε το γιατί. Ο συγκεκριμένος χώρος που βρίσκεται το σώμα που θα κλείσεις δεν θα ζεσταθεί. Ο κρύος αέρας "κάθεται" χαμηλά και ο ζεστός ανεβαίνει ψηλά. Έτσι θα έχουμε κυκλοφορία ( έστω και αργή ) του αέρα μέσα στο διαμέρισμα. Αυτό θα έχει σαν συνέπεια την μεταφορά θερμότητας. Στον αέρα δεν μπορούμε να του πούμε " ε ψίτ κάτσε εδώ". Άρα θα αναγκαστείς να το δουλέψεις παραπάνω για τα υπόλοιπα ώστε να καλύψεις το έλλειμμα.

Αν θεωρητικά τοποθετούσα ένα σώμα μεγαλύτερο σε ένα δωμάτιο, θα έπεζε ρόλο για αυτόν που υπολογίζει με βάση τα δεδομένα χιλιοστά ?

Αυτό απαγορεύεται να το κάνεις χωρίς να τροποποιηθεί η μελέτη κατανομής δαπανών θέρμανσης. Είναι κλέψιμο έναντι των υπολοίπων συγκατοίκων. Θα εξηγήσω αργότερα τον λόγο.

Δώσε εάν σου είναι εύκολο και τις υπόλοιπες απαντήσεις. Θα σας τα εξηγήσω αναλυτικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Βάσω-

Καλημέρα σε όλους! Κάνω μια εργασία και πρέπει να γνωρίζω τι παράμετροι χρειάζονται για να εκδοθούν τα κοινόχρηστα μιας πολυκατοικίας. Δηλαδή τι χρειάζεται να γνωρίζω για τις κατοικίες , τους ενοίκους , τους διαχειριστές , για τα έσοδα και έξοδα της πολυκατοικίας. Ουσιαστικά πρέπει να νωρίζω όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για την έκδοση των κοινοχρήστων..Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει...

Καθώς επίσης θα ήθελα να ξέρω και πως βγαίνουν τα λεγόμενα χιλιοστά και τι είναι.. ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βάσω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Καλημέρα σε όλους! Κάνω μια εργασία και πρέπει να γνωρίζω τι παράμετροι χρειάζονται για να εκδοθούν τα κοινόχρηστα μιας πολυκατοικίας. Δηλαδή τι χρειάζεται να γνωρίζω για τις κατοικίες , τους ενοίκους , τους διαχειριστές , για τα έσοδα και έξοδα της πολυκατοικίας. Ουσιαστικά πρέπει να νωρίζω όλα τα στοιχεία που χρειάζονται για την έκδοση των κοινοχρήστων..Όποιος γνωρίζει παρακαλώ να μου απαντήσει...

Καθώς επίσης θα ήθελα να ξέρω και πως βγαίνουν τα λεγόμενα χιλιοστά και τι είναι.. ;)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Βάσω

Βάσω για τα κοινόχρηστα χρειάζεσαι τον πίνακα κατανομής δαπανών της πολυκατοικίας. Αυτός ο πίνακας έχει το ποσοστό συμμετοχής της κάθε ιδιοκτησίας για κάθε είδος δαπάνης όπως: για την θέρμανση, για τον ανελκυστήρα, για τον φωτισμό κ.λ.π.

Υ.Γ. Τι είδους εργασία είναι αυτή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Βάσω για τα κοινόχρηστα χρειάζεσαι τον πίνακα κατανομής δαπανών της πολυκατοικίας. Αυτός ο πίνακας έχει το ποσοστό συμμετοχής της κάθε ιδιοκτησίας για κάθε είδος δαπάνης όπως: για την θέρμανση, για τον ανελκυστήρα, για τον φωτισμό κ.λ.π.

Υ.Γ. Τι είδους εργασία είναι αυτή;

ΚΟΙΤΑΞΤΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΑΝΑΛΥΤΙΚΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑΤΑ, ΘΑ ΣΑΣ ΛΥΣΕΙ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ... ΚΑΛΗ ΜΕΛΕΤΗ.

Κατανομή κοινοχρήστων στην Κεντρική Θέρμανση

Σύστημα αυτονομίας με ωρομετρητές

Για να υπολογίσουμε το ποσοστό συμμετοχής (στο πετρέλαιο) κάθε διαμερίσματος εφαρμόζουμε την εξίσωση δαπανών που είναι η ακόλουθη:

Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100.

Όπου:

Π (%) είναι το ποσοστό συμμετοχής του διαμερίσματος στις δαπάνες θέρμανσης (ΜΟΝΟ πετρέλαιο).

Τα fi και εi είναι σταθεροί συντελεστές που βρίσκονται στον πίνακα κατανομής δαπανών που συνέταξε ο μηχανικός για την οικοδομή.

Είναι συντελεστές που υπολογίζονται μαθηματικά και πρακτικά δεν σημαίνουν τίποτε.

Είναι δηλαδή ενδιάμεσα στάδια του υπολογισμού, χωρίς να σημαίνουν κάτι από μόνοι τους.

ωi είναι η ένδειξη του ωρομετρητή (σε ώρες) για το διαμέρισμα i.

Το fi λέγεται συντελεστής παραμένουσας επιβάρυνσης ιδιοκτησίας και βγαίνει από την πράξη:

fi = ω - ( x + y + z )

Όπου:

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ω

1) Για κτήρια με θερμομόνωση σύμφωνα με τον κανονισμό

ω=0.55 για ρετιρέ και διαμερίσματα πάνω από πιλοτές

ω=0.60 για τα υπόγεια και ημιυπόγεια

ω=0.65 για ενδιάμεσα διαμερίσματα

2) Για κτίρια χωρίς θερμομόνωση σύμφωνα με τον κανονισμό

ω=ο.45 για ρετιρέ και διαμερίσματα πάνω από πιλοτές

ω=0.50 για διαμερίσματα σε υπόγειο και ημιυπόγειο

ω=0.55 για ενδιάμεσα διαμερίσματα

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ x

1) χ=0 αν οι κεντρικές σωληνώσεις για περισσότερα από τα 2/3 των σωμάτων της ιδιοκτησίας διέρχονται μέσα από την ιδιοκτησία.

2) x=0.06 αν οι κεντρικές σωληνώσεις λιγότερο από το 1/3 των σωμάτων διέρχονται μέσα από την ιδιοκτησία, ή αν οι κεντρικές σωληνώσεις θέρμανσης διέρχονται από κοινόχρηστους χώρους (πλειοψηφία των οικοδομών με σύγχρονη κατασκευή)

3) x=0.03 για τις υπόλοιπες περιπτώσεις.

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ y

Το y εξαρτάται από το εμβαδόν του διαμερίσματος και είναι:

y=0 για εμβαδόν ίσο ή μεγαλύτερο από 110m2

y=0.04 για εμβαδόν από 75m2 μέχρι 109.99m2

y=0.08 για εμβαδόν από 40m2 μέχρι 74.99m2

y=0.12 για εμβαδόν μικρότερο από 40m2

ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ z

Το z εξαρτάται από τον παράγοντα σf= Fεξi / Fπαρi όπου :

Fεξi = ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ παράπλευρη επιφάνεια της ιδιοκτησίας ΧΩΡΙΣ την οροφή και το δάπεδο.

Fπαρi = ΣΥΝΟΛΙΚΗ παράπλευρη επιφάνεια της ιδιοκτησίας ΧΩΡΙΣ την οροφή και το δάπεδο.

Αν

σf <= 0.20 τότε z = 0.00

0.20 < σf <= 0.35 τότε z = 0.05

0.35 < σf <= 0.50 τότε z = 0.10

0.50 < σf <= 0.65 τότε z = 0.15

σf > 0.65 τότε z = 0.20

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 1ο (εύρεση fi)

Έστω λοιπόν ότι έχουμε μία οικοδομή κάτοψης 10x12m (εμβαδόν κάτοψης 120m2) με τέσσερα διαμερίσματα. Η οικοδομή έχει θερμομονωθεί σύμφωνα με τον κανονισμό θερμομόνωσης (πάντα το υποθέτουμε σε καινούριες οικοδομές) και ότι οι κεντρικές σωληνώσεις διέρχονται από τον διάδρομο της οικοδομής. Η οικοδομή του παραδείγματός μας έστω ότι έχει:

Ένα διαμέρισμα στο ισόγειο (Δ1)(όχι πυλωτής) (120m2, συνολική παράπλευρη επιφάνεια = (10 + 12 + 10 + 12) x (ύψος = π.χ. 3m) = 132m2 και έστω ότι τα 100m2 είναι εξωτερική επιφάνεια, δηλαδή μόνο τα 32m2 παράπλευρης επιφάνειας χωρίζουν την ιδιοκτησία από εσωτερικό χώρο)

Δύο διαμερίσματα στον 1ο (Δ2)και (Δ3)(60 + 60 m2 με έστω 80m2 συνολική παράπλευρη επιφάνεια το καθένα και 45m2 εξωτερική παράπλευρη επιφάνεια) και

Ένα διαμέρισμα στον δεύτερο (Δ4)(120m2 με συνολική παράπλευρη 132m2 και εξωτερική παράπλευρη 100m2)

(τα εμβαδά είναι μικτά)

τότε θα έχουμε τους ακόλουθους συντελεστές:

διαμέρισμα Δ1:

ω = 0.60

x = 0.06

y = 0

σf = 100/132 = 0.7575 --> z = 0.20 και συνεπώς

fi = ω - ( x + y + z ) = 0.60 - ( 0.06 + 0 + 0.20) = 0.34

διαμέρισμα Δ2:

ω = 0.65

x = 0.06

y = 0.08

σf = 45/80 = 0.5625 --> z = 0.15 και συνεπώς

fi = ω - ( x + y + z ) = 0.65 - ( 0.06 + 0.08 + 0.15) = 0.36

διαμέρισμα Δ3:

ω = 0.65

x = 0.06

y = 0.08

σf = 45/80 = 0.5625 --> z = 0.15 και συνεπώς

fi = ω - ( x + y + z ) = 0.65 - ( 0.06 + 0.08 + 0.15) = 0.36

διαμέρισμα Δ4:

ω = 0.55

x = 0.06

y = 0.0

σf = 100/132 = 0.7575 --> z = 0.20 και συνεπώς

fi = ω - ( x + y + z ) = 0.55 - ( 0.06 + 0 + 0.20) = 0.29

Ο εi λέγεται συντελεστής επιβάρυνσης ιδιοκτησίας, και υπολογίζεται από την εξίσωση:

εi = Qi / ΣQi

Όπου Qi οι απώλειες του διαμερίσματος i και ΣQi οι συνολικές απώλειες της οικοδομής. (το Σ στα μαθηματικά σημαίνει σύνολο - άθροισμα).

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 2ο (εύρεση εi)

Στα παραπάνω τέσσερα διαμερίσματα αν π.χ. έχουμε απώλειες Δ1=18.000 kcal/h, Δ2=9.000 kcal/h, Δ3=9.000 kcal/h, Δ4=22.000 kcal/h τότε το ΣQi είναι 58.000 kcal/h και τα εi θα είναι Δ1=0.3103, Δ2=0.1552, Δ3=0.1552 και Δ4=0.3793 (θα πρέπει πάντα να στρογγυλεύονται τα νούμερα στο τελευταίο δεκαδικό ώστε να δίνουν άθροισμα ΑΚΡΙΒΩΣ 1.0000)

Έχουμε λοιπόν ανακεφαλαιώνοντας τα παρακάτω μεγέθη για κάθε Διαμέρισμα

Δ1

fi=0.34

εi=0.3103

ωi=10(π.χ)

fi x εi=0.1055

εi x ωi=3.103

Δ2

fi=0.36

εi=0.1552

ωi=10(π.χ)

fi x εi=0.0559

εi x ωi=1.552

Δ3

fi=0.36

εi=0.1552

ωi=10(π.χ)

fi x εi=0.0559

εi x ωi=1.552

Δ4

fi=0.29

εi=0.3793

ωi=10(π.χ)

fi x εi=0.11

εi x ωi=3.793

Το άθροισμα των fi x εi των τεσσάρων διαμερισμάτων είναι 0,3273 και επομένως:

(1 - Σ(fi x εi)=1-0,3273=0.6727

(Σ (εi x ωi)=3.103+1.552+1.552+3.793=10

ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ 3ο (εφαρμογή του τύπου)

Εφαρμόζοντας τον τύπο βρίσκουμε:

Ποσοστό συμμετοχής για Δ1

Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100.

Π (%) = [0.1055+(0.6727 x 3.103/10)] x 100

Π (%) =(0.1055+0.2087) x 100

Π (%) =31,42

Ποσοστό συμμετοχής για Δ2 και Δ3

Π (%) =[0.0559+(0.6727 x 1.552/10)] x 100

Π (%) =(0.0559+0.1044) x 100

Π (%) =16.03

Ποσοστό συμμετοχής για Δ4

Π (%) =[0.11+(0.6727 x 3.793/10)] x 100

Π (%) =(0.11+0.2552) x 100

Π (%) =36.52

Συμπεράσματα- Παρατηρήσεις

Στην πρώτη εξίσωση ( Π (%) = [fi x εi + (1 - Σ(fi x εi) x (εi x ωi)/(Σ (εi x ωi))] x 100) υπάρχει ένα μέρος σταθερό ανεξάρτητο από την ένδειξη των ωρομετρητών. Είναι το 1ο τμήμα της εξίσωσης fi x εi. Το τμήμα αυτό εξαρτάται από τα γεωμετρικά χαρακτηριστικά του διαμερίσματος (εμβαδόν, παράπλευρες επιφάνειες, απώλειες κ.λ.π.).

Εκτός του σταθερού, υπάρχει και το 2ο τμήμα της εξίσωσης, το κλάσμα (εi x ωι)/Σ(εi x ωi) το οποίο λαμβάνει υπ' όψη τις ενδείξεις των ωρομετρητών.

Στον υπολογισμό των ποσοστών συμμετοχής (στο πετρέλαιο) λοιπόν συμμετέχει και το σταθερό και το μεταβλητό μέρος. Δεν ισχύει το ίδιο για τα έκτακτα έξοδα (δαπάνες συντήρησης κ.λ.π.) τα οποία υπολογίζονται βάσει ΜΟΝΟ του σταθερού μέρους fi x εi .

Αυτό που θα πρέπει να προσέξει κανείς, είναι ότι τα Qi κ.λ.π. είναι οι ΑΠΩΛΕΙΕΣ στα διαμερίσματα και ΟΧΙ τα εγκατεστημένα σώματα.

Είναι άδικο να μπαίνουν στον πίνακα σαν παράμετροι οι απώλειες του κτιρίου και όχι τα εγκατεστημένα σώματα, πράγμα που σημαίνει πρακτικά ότι όποιος βάλει μεγαλύτερα σώματα στο σπίτι του "κλέβει" τους άλλους νόμιμα, αλλά δυστυχώς αυτός είναι ο νόμος και έτσι είναι νόμιμος ο υπολογισμός κατανομής δαπανών.

Κάποιοι υπολογίζουν τον πίνακα με εγκατεστημένα σώματα, αλλά μπορεί κάποιος ιδιοκτήτης να προσβάλει τον πίνακα αυτόν, με συνέπεια μπερδέματα μεταξύ των ενοίκων και σκοτούρες για τον μηχανικό.

Επίσης, το ποσοστό 30% (πάγιο) είναι επίσης λανθασμένο. Το ποσοστό αυτό διαφέρει από οικοδομή σε οικοδομή και ισούται με Σ(fi x εi) και όχι με 30%.

Το ποσοστό αυτό δηλαδή, είναι το σταθερό μέρος της εξίσωσης και όχι κάποιο σταθερό ποσοστό όπως το 30%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα

με ενδιαφερει το ιδιο θεμα..ο υπολογισμος των κοινοχρηστων

με βοηθησατε πολυ με τον περιβοητο τυπο για τον υπολογισμο του πετρελαιου

απλα δεν εχω καταλαβει πως προκυπτει για το ei (e1, e2 κτλ) οι τιμες του i...

μπορειτε να μου εξηγησετε για να υπολογισω και γω ποσο μας κλεβουν??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!ΟΤΑΝ ΒΑΛΑΜΕ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΦΟΡΑ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ ΔΕΝ ΚΑΝΑΜΕ ΜΕΤΡΗΣΗ ΤΩΝ ΩΡΩΝ (ΔΥΟ ΔΙΑΜΕΡΙΣΜΑΤΑ) ΚΑΙ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ ΕΙΝΑΙ 40 ΩΡΕΣ.ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΥΠΟΛΟΓΙΣΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΒΑΛΟΥΜΕ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ?ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓιαννηςR

καλησπερα, θα ηθελα μια βοήθεια στον τρόπο υπολογισμού των κοινοχρήστων.

1. Με ποιο τρόπο επιμερίζονταν τα χιλιοστά της δαπάνης πετρελαίου σε πολυκατοικίες του 1980? Αναφέρομαι στον παλιό κανονισμό.

2. Επίσης εάν γνωρίζετε το προεδρικό διάταγμα που τα ρύθμιζε αυτά τότε.

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είχα και εγώ αντίστοιχους προβληματισμούς, όταν με ψήφισαν για Διαχειριστή και μετά από μεγάλη ταλαιπωρία, τελικά έφτιαξα ένα Ερασιτεχνικό ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ για ΚΟΙΝΟΧΡΗΣΤΑ Πολυκατοικίας σε Excel-2007, για Υπολογισμό-Εκτύπωση Κοινοχρήστων, παρακολούθηση Ταμείου Διαχείρισης κλπ, πλήρως παραμετροποιήσιμο και έβαλα οδηγίες στη διεύθυνση: http://dorean-free.blogspot.com για όποιον ενδιαφέρεται να το κατεβάσει και να το χρησιμοποιήσει εντελώς ΔΩΡΕΑΝ.

Αν το χρειαστείτε και σας εξυπηρετήσει, περιμένω προτάσεις και παρατηρήσεις.

Φώτης

http://ofotis.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια μια και βλεπω καποια τζιμανια πανω σε αυτο το θεμα θα ρωτησω και εγω για το δικη μου περιπτωση

εχω νοικιασει ενα εξοχικο το οποιο ειναι δυοροφο και εχει 2 διαμερισματα 50τμ το καθενα στο ισογειο στο ενα μενει ο σπιτονοικοκυρης στο αλλο ενας φιλος και των δυο πολλα χρονια και ενα 100τμ στο 1ο στο οποιο μενω εγω στο ισογειο δεν πολυ ερχονται οποτε το 70% το καιω εγω ο οποιος και το αντκαθιστω και θαθελα την γνωμη σας αν ο υπολογισμος μου απεχει πολυ απο την πραγματικοτητα διοτι εδω ουτε εγγυηση μενει ουτε τιποτα στην αρχη γεμισαμε ολοι μαζι 300ευρω /3 παιρνουμε τα πραγματικα γεγονοτα και ο καθενας απο αυτο οτι καιει πληρωνει αν δεν ελθει και δεν καψει δεν πληρωνει καθε φορα τιποτα ουτε και ποσοστο εγγυησης ωσπου να καψει τα αρχικα 100ευρω το συμπληρωνει αυτος που το εκαψε ομως καθε φορα που καιει καποιος απο τους υπολοιπους δυο πρεπει εγω που συνηθως το γεμιζω να του αφαιρω την αναλογια του απο τα 100 ευρω που ειχε βαλει αρχικα για το γεμισμα οσπου να εξαντηθουν και τοτε να αρχιζει να πληρωνει βεβαια ουτε συντελεστες υπαρχουν ολα ειναι αυθερετα και αυτος που το εχει φυσικα δεν εχει κανονισμο και τα συναφη.

το πετραιλεο το υπολογιζω ως εξης

παιρνω τις ενδειξεις μαλλον ωρες ειναι ουτε ξερω π.χ

ισογειο1=500

ισογειο 2=700

1ος=1000 συνολο 2200

αφαιρω απο τις προυγουμενες τις επομενες και γραφω την διαφορα

π.χ ισογειο 1=70

ισογειο 2=50

1ος=200συνολο=320

πεσε οτι εκεινη την στιγμη βαζω πετραιλεο 500ευρω κανω για το ισογειο1 500/320χ70=109,38

ισογειο2 500/320χ50=78,12

1ος 500/320χ200=312,5=500ευρω οσο πετραιλεο εβαλα

σωστα ? σας ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εάν η οικοδομή είναι μετά το 1985, εφαρμόζεις τον Κανονισμό Κατανομής Δαπανών Κεντρικής Θέρμανσης, Π.Δ. 27-9 (7-11-85), ΦΕΚ-631 Δ'.

Οπότε βρες από τη Μηχανολογική Μελέτη τα fi και εi καθώς και τους συντελεστές (χιλιοστά) των λοιπών κοινόχρηστων δαπανών.

Μετά, για να κάνεις παιχνιδάκι το πρόβλημά σου, κατέβασε το ερασιτεχνικό πρόγραμμα που έκανα σε Excel για Υπολογισμό & Εκτύπωση Κοινοχρήστων Πολυκατοικιών μέσω της διεύθυνσης: http://dorean-free.blogspot.com

Φώτης

http://ofotis.blogspot.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας

Θα ήθελα την βοήθειά σας για τον υπολογισμό των κοινοχρήστων όταν ένα από τα διαμερίσματα είναι κλειστό (δεν κατοικεί κανένας). Βρήκα κάτι που αναφέρει ότι πληρώνει ο ιδιοκτήτης του το 30% των κοινοχρήστων που του αντιστοιχεί. Ισχύει κάτι τέτοιο; αν πράγματει ισχύει πως υπολογίζονται τελικά τα κοινόχρηστα για τους υπολοίπους;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Μαρία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μένω σε κανούρια οικοδομή με 12 διαμερίσματα, 3ο όροφο, 85 μεικτα τετρ. μέτρα (50 καθαρά) και έχουμε κεντρική θέρμαση πετρελαίου με ωρομέτρηση. Τα κοινόχρηστα τα δώσαμε σε εξωτερική εταιρία, δεν υπάρχει επιτροπή πολυκατοικίας. Επίσης υπάρχει ιστορικό υπερτιμολόγησης κοινοχρήστων. Παρόλα αυτά θα ήθελα παρακαλώ να ρωτήσω το εξής: για 10 ώρες που "ανάψαμε" την κεντρική θέρμανση του διαμερίσματος μου χρέωσαν 130 ευρώ. Επίσης μου έβαλαν και άλλα 30 ευρώ για το υπόλοιπο πετρέλαιο που καίει ο καυστήρας, για να κρατάει σε μία θερμοκρασία την όλη οικοδομή (αυτό το πληρώνουν όλοι λένε). Όταν ρώτησα αυτόν που φέρνει και βγάζει τα κοινόχρηστα μου είπε ότι έτσι είναι φυσιολογικό και με τους συντελεστές έτσι βγαίνει. Είναι φυσιολογικά τα 130 ευρώ; Βέβαια αυτό γινόταν και πριν, αλλά δεν το πρόσεξα ως τότε. Και μετά βέβαια δούλεψα κλιματιστικό. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παιδιά καλησπέρα! μια ερώτηση..

αν δεν υπάρχει μελέτη σε πολυκατοικία με 3 διαμερίσματα, υπάρχει τρόπος να υπολογίσεις την θέρμανση με θερμιδομετρητές??

επίσης βρήκα αυτήν την σελίδα koinoxrista24.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αλεξανδρα

θα ηθελα να ρωτησω, εαν ζητησω απο το διαχειριστη να μου κλεισει τα σωματα στο διαμερισμα μου (μιας και τις ωρες που φανταζομαι θα βαζουν θερμανση -κεντρικη- δεν θα ειμαι ποτε σπιτι) θα πληρωνω στα κοινοχρηστα το 50% της αξιας του πετρελαιου ή μπορω να το αποφυγω και τελειως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...