Προς το περιεχόμενο

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΔ ΜΕ ΜΕΙΩΣΗ ΕΡΓΔ.ΕΙΣΦΟΡΩΝ


Samiamos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

προς διαχειριστή ...

PROAKIS's Warnings

Κατάσταση προειδοποίησης

τι σημαίνει αυτό? γιατί τώρα το είδα.

περιμένετε κάτι από μένα ή εγώ από εσάς?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς διαχειριστή ...

PROAKIS's Warnings

Κατάσταση προειδοποίησης

τι σημαίνει αυτό? γιατί τώρα το είδα.

περιμένετε κάτι από μένα ή εγώ από εσάς?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!! ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ(ΕΧΕΤΕ ΤΟ mail ΜΟΥ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς διαχειριστή ...

PROAKIS's Warnings

Κατάσταση προειδοποίησης

τι σημαίνει αυτό? γιατί τώρα το είδα.

περιμένετε κάτι από μένα ή εγώ από εσάς?

ΚΑΛΗΜΕΡΑ !!! ΚΑΙ ΣΕ ΜΕΝΑ ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΡΑΦΕΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΜΑΣ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΤΕ(ΕΧΕΤΕ ΤΟ mail ΜΟΥ) ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Και σε μένα το γράφει καιρό τώρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το βλέπετε όμως μόνο εσείς.. αν κλικάρετε επάνω του θα δείτε αν τρέχει κάτι.. που δεν τρέχει.. :)

There are no warnings to display.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι ακριβώς φέτα συνάδελφε.

Η διοίκηση ασχολείται και ασχολείται μάλιστα και με πολύ σοβαρά θέματα.

Όχι τόσο μεγάλης σημασίας όπως πχ. οι ΑΠΔ, αλλά όπως να απαντά σε δημοσιεύματα.

Αθήνα, 16 Οκτωβρίου 2012

Σας γνωστοποιούμε απάντηση της Διοίκησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ σε δημοσίευμα της εφημερίδας "ΤΑ ΝΕΑ" και στη στήλη "'Αποψη" του Ζώη Τσώλη:

Η δική μας 'Αποψη

Με ιδιαίτερη έκπληξη διαβάσαμε το δημοσίευμά σας με τίτλο "Οι ευθύνες των Διοικητών" (16/10/2012) στην έγκριτη στήλη "'Αποψη", στην οποία ο δημοσιογράφος Ζώης Τσώλης εγκαλεί τη Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ για τη μη αντιμετώπιση του προβλήματος που αφορά στην απόδοση συντάξεων σε "μη δικαιούχα" πρόσωπα.

Ο δημοσιογράφος προτρέπει μάλιστα στις εισαγγελικές αρχές να ελέγξουν τις Διοικήσεις των Ταμείων και κυρίως τη Διοίκηση του ΙΚΑ για τις επιπτώσεις που είχε στους φορολογουμένους πολίτες αυτό το τεράστιο σκάνδαλο- "με κόστος (όπως ο ίδιος εκτιμά) που ανέρχεται στα 700 εκατ. ευρώ".

Ειλικρινά, καλοπροαίρετα και χωρίς διάθεση υπερβολής αναρωτιόμαστε: Εγκαλούμεθα γι' αυτό που τολμήσαμε; Εγκαλούμεθα για περιόδους που δεν είχαμε την ευθύνη και την διαχείριση των ταμείων ή μήπως εγκαλούμεθα γιατί δεν διαθέτουμε μαγικές ιδιότητες και ικανότητες για άμεση διόρθωση προβλημάτων και παθογενειών που "οικοδομήθηκαν" εδώ και δεκαετίες;

Ας ερωτηθούμε από τον αρθρογράφο και να απαντήσουμε δημόσια, καθώς αναρωτιόμαστε εάν ο κ. Τσώλης γνωρίζει ή δεν γνωρίζει ότι:

  • Η παρούσα Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ τόλμησε και ήταν η πρώτη που διερεύνησε ένα θέμα για πρώτη φορά από την σύσταση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ;
  • Η ίδια η διαδικασία της απογραφής διασφάλισε στο ΙΚΑ-ΕΤΑΜ πάνω από 100.εκατ ευρώ το 2012 διακόπτοντας τη σύνταξη σε πάνω από 8000 περιπτώσεις;
  • Η απογραφή του 2012 φυσικά δεν αφορά 52.000 συντάξεις. Αυτός ο αριθμός μετά το πέρας της ημερομηνίας για ολοκλήρωση της απογραφής του 2011 ήταν 100.000 άτομα. Ο τελικός αριθμός πιθανών περιπτώσεων μετά από 2 - 3 μήνες είναι βέβαιο ότι θα αποκαλύψει τον πραγματικό αριθμό που είμαστε βέβαιοι ότι θα είναι εντυπωσιακά μικρότερος.

Η στήλη "'Αποψη", που εγκαλεί την Διοίκηση του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ επειδή φέρνει σήμερα στην επιφάνεια παθογένεια δεκαετιών, μας δημιουργεί, όπως άλλωστε και στους πολίτες, ένα εύλογο ερώτημα. Μήπως δηλαδή θα έπρεπε και σήμερα να συνεχίζουμε την παλιά και δοκιμασμένη τακτική "άσε τα σκουπίδια κάτω από το χαλί"; Μήπως λοιπόν έχουμε σήμερα εμείς την ευθύνη επειδή αποκαλύπτουμε προβλήματα που ήταν άγνωστα; Μήπως σε αυτήν τη χώρα είναι προτιμότερο να μην πράττεις αλλά να σιωπάς;

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΕΙ Κ ΑΛΛΟ ...

Αθήνα, 16 Οκτωβρίου 2012

Σας γνωστοποιούμε απάντηση της Διοίκησης του ΙΚΑ-ΕΤΑΜ σε δημοσίευμα του "ΒΗΜΑΤΟΔΟΤΗ" στην ηλεκτρονική έκδοση της εφημερίδας "ΤΟ ΒΗΜΑ":

Αγαπητέ Βηματοδότη,

Με μεγάλη έκπληξη και απορία διαβάσαμε το δημοσίευμά σας με τίτλο "Το ΙΚΑ ζητεί 30 εκατ. ευρώ... για μπογιάτισμα" (13.10.2012- στην ιστοσελίδα του Βήματος), στο οποίο αναφέρεστε σε έγγραφο-αίτημα του ΙΚΑ, με το οποίο το Ίδρυμα φέρεται να ζητά από το Υπουργείο Εργασίας 30 εκατ. Ευρώ "για ανακαίνιση και φρεσκομπογιάτισμα κτιρίου του".

Για τη δική σας ορθή ενημέρωση και κυρίως για την ορθή και ολοκληρωμένη ενημέρωση των αναγνωστών σας, σας ενημερώνουμε ότι ουδέποτε υποβλήθηκε τέτοιο αίτημα προς το υπουργείο Εργασίας.

ΑΠΟ ΤΗ ΔΙΟΙΚΗΣΗ

ΤΟΥ ΙΚΑ-ΕΤΑΜ

clear.gif

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

; ; ;

δεν κατάλαβα...

:blink:

Βλέπετε; μην αδικείται, συλλήβδην, τα πάντα ... :P:lol:

Διότι θα αναγκαστεί η διοίκηση του ικα να σας απαντήσει και εσάς, οπότε θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο η εγκύκλιος για τα κωλοποσοστά..............................

Σταματήστε να τους καθυστερείτε μπας και βγάλουν την απόφαση................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι θα αναγκαστεί η διοίκηση του ικα να σας απαντήσει και εσάς, οπότε θα καθυστερήσει ακόμα περισσότερο η εγκύκλιος για τα κωλοποσοστά..............................

Σταματήστε να τους καθυστερείτε μπας και βγάλουν την απόφαση................

Η φωτογραφία "κατέβηκε", γιατί ήταν αντίθετη με τα οριζόμενα στον κώδικα δεοντολογίας :(

(Συγγνώμη :( )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε στέλνουμε με τα μειωμένα ποσοστά;

ο κ. Doctor τι λέει;

Είπα. Κάντε ό,τι γουστάρετε. :ph34r:

Doctor

Υ.Γ. Κεριά. Άκου ...κ. Doctor!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αν μετα...σου ζητανε με προστιμο και συμπληρωματικες ΑΠΔ, την διαφορα?ισως τα ποσα δεν ειναι και μεγαλα..ειδικα σε μικρες επιχειρησεις,. , αλλα βρε παιδι μου, βαριεμαι αυτη την φασαρια...

Καλα, και αυτη η εγκυκλιος-αποφαση-διευκρινηση και το κερατο τους...το τραγιο.. ,που θα εβγαινε εντος της χθεσινης μερας,που βρισκεται αραγε? καθοδον? με τα ποδια ερχεται??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα, και αυτη η εγκυκλιος-αποφαση-διευκρινηση και το κερατο τους...το τραγιο.. ,που θα εβγαινε εντος της χθεσινης μερας,που βρισκεται αραγε? καθοδον? με τα ποδια ερχεται??

Όταν είχα παρουσιαστεί στον στρατό, την πρώτη ημέρα, ήταν εκεί ένας παλιός ο οποίος απολυόταν την ίδια μέρα. Θέλοντας να με πικάρει και να με ...απογοητεύσει για το τι τρελά και παλαβά θα ζούσα στη θητεία μου, μου είπε: "νέους, είδα το απολυτήριό σου. Το φέρνουν μυρμήγκια από το Πεκίνο...."....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν είχα παρουσιαστεί στον στρατό, την πρώτη ημέρα, ήταν εκεί ένας παλιός ο οποίος απολυόταν την ίδια μέρα. Θέλοντας να με πικάρει και να με ...απογοητεύσει για το τι τρελά και παλαβά θα ζούσα στη θητεία μου, μου είπε: "νέους, είδα το απολυτήριό σου. Το φέρνουν μυρμήγκια από το Πεκίνο...."....

καλοοο :D :D :D να ζησης Δημητρη το 1ο γελιο μετα απο τα διαφορα που εζησα.την τελευταια βδομαδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπενθυμίζω καταληκτικές........

post-5038-0-03269800-1350397882_thumb.jp

Αυτές τις πάμε πιό πίσω με ένα δελτίο τυπου.......... κ.κ. συνεργάτες.

Να υπενθυμίσω κι εγώ ότι η προθεσμία ενημέρωσης των βιβλίων έληξε χθές.

Αλλά τι καταλαβαίνει ο ΙΚΑς από βιβλία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...