Προς το περιεχόμενο

Ρύθμιση Ληξιπρόθεσμων Οφειλών βάσει ν. 4038/2012


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι ψεύτικο και δεν καταλαβαίνω αυτή την καχυποψία... Στείλανε στις εταιρείες, και από ότι βλέπω αυτές είτε έχουνε οφειλές είτε πληρώνουν το ΦΠΑ σε δόσεις (βεβαιωμένες οφειλές είναι και αυτές).

Πρώτον οι ρύθμιση αφορά ληξιπρόθεσμες οφειλές και οι δόσεις ΦΠΑ είναι βεβαιωμένες αλλά ΟΧΙ ληξιπρόθεσμες!!!

Και δεύτερον το σ 'ολα τα προηγούμενα μηνυματα από την ΓΓΠΣ εκτός από την επωνυμία γράφαν και το username του φορολογούμενου (είτε φυσικό είτε νομικο πρόσωπο)....

Το μηνυμα είναι σαφές είναι από κακοβουλη πηγη....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Πρώτον οι ρύθμιση αφορά ληξιπρόθεσμες οφειλές και οι δόσεις ΦΠΑ είναι βεβαιωμένες αλλά ΟΧΙ ληξιπρόθεσμες!!!

Και δεύτερον το σ 'ολα τα προηγούμενα μηνυματα από την ΓΓΠΣ εκτός από την επωνυμία γράφαν και το username του φορολογούμενου (είτε φυσικό είτε νομικο πρόσωπο)....

Το μηνυμα είναι σαφές είναι από κακοβουλη πηγη....

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρώτον οι ρύθμιση αφορά ληξιπρόθεσμες οφειλές και οι δόσεις ΦΠΑ είναι βεβαιωμένες αλλά ΟΧΙ ληξιπρόθεσμες!!!

Και δεύτερον το σ 'ολα τα προηγούμενα μηνυματα από την ΓΓΠΣ εκτός από την επωνυμία γράφαν και το username του φορολογούμενου (είτε φυσικό είτε νομικο πρόσωπο)....

Το μηνυμα είναι σαφές είναι από κακοβουλη πηγη....

Το γνωρίζω ότι δεν είναι ληξιπρόθεσμες, απλώς σου εξηγώ με ποια κριτήρια έφυγε το mail (με την ύπαρξη οφειλών - προφανώς τα βεβαιωμένα του ΦΠΑ όταν είναι σε δόσεις δεν υπάγονται σε ρύθμιση, αλλά από όσο ξέρω το σύστημα των εσόδων δεν είναι πολύ καλό στο να παρέχει κατηγοριοποιημένη πληροφόρηση, ενώ πληροφόρηση για το σύνολο των οφειλών είναι απλό).

Στις εταιρείες που δεν χρωστάνε και δώσανε το ΦΠΑ εφάπαξ το mail δεν ήρθε, στις άλλες όλες ήρθε στο mail που έχω δηλώσει στο taxis.

Κάτσε εσύ τώρα και φαντάσου συνομωσίες και πράσινα άλογα...

Το έστειλε η διεύθυνση φορολογικής συμμόρφωσης και αν έχεις αντίρρηση μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις, είναι τόσο προφανές για μένα όσο προφανές είναι για σένα και μερικούς άλλους εδώ μέσα ότι κάποιος κακός άνθρωπος θέλει να επιτύχει κάτι κακό (τι να είναι αυτό άραγε?). Αυτό το mail είναι μια καλή πρωτοβουλία του Υ.Ο για να ενημερώσει για τη ρύθμιση κάποιους που δεν το έχουν πάρει χαμπάρι. Δεν είμαι δικηγόρος του Υ.Ο αλλά κάτι καλό πρέπει να αναγνωρίζεται (δεν κάνει και πολλά καλά). Τόσες φορές δεν πήρατε spam για μη υποβολή περιοδικών σε πεθαμένες εταιρείες που είχατε παλιά? Εγώ κάθε τρίμηνο παίρνω καμιά εικοσαριά... Επειδή είναι λίγο διαφορετικό αμέσως να πάει ο νους σας σε βλακώδη συμπεράσματα...

Ρε σεις σοβαρευτείτε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Το γνωρίζω ότι δεν είναι ληξιπρόθεσμες, απλώς σου εξηγώ με ποια κριτήρια έφυγε το mail (με την ύπαρξη οφειλών - προφανώς τα βεβαιωμένα του ΦΠΑ όταν είναι σε δόσεις δεν υπάγονται σε ρύθμιση, αλλά από όσο ξέρω το σύστημα των εσόδων δεν είναι πολύ καλό στο να παρέχει κατηγοριοποιημένη πληροφόρηση, ενώ πληροφόρηση για το σύνολο των οφειλών είναι απλό).

Στις εταιρείες που δεν χρωστάνε και δώσανε το ΦΠΑ εφάπαξ το mail δεν ήρθε, στις άλλες όλες ήρθε στο mail που έχω δηλώσει στο taxis.

Κάτσε εσύ τώρα και φαντάσου συνομωσίες και πράσινα άλογα...

Το έστειλε η διεύθυνση φορολογικής συμμόρφωσης και αν έχεις αντίρρηση μπορείς να τους πάρεις τηλέφωνο να το επιβεβαιώσεις, είναι τόσο προφανές για μένα όσο προφανές είναι για σένα και μερικούς άλλους εδώ μέσα ότι κάποιος κακός άνθρωπος θέλει να επιτύχει κάτι κακό (τι να είναι αυτό άραγε?). Αυτό το mail είναι μια καλή πρωτοβουλία του Υ.Ο για να ενημερώσει για τη ρύθμιση κάποιους που δεν το έχουν πάρει χαμπάρι. Δεν είμαι δικηγόρος του Υ.Ο αλλά κάτι καλό πρέπει να αναγνωρίζεται (δεν κάνει και πολλά καλά). Τόσες φορές δεν πήρατε spam για μη υποβολή περιοδικών σε πεθαμένες εταιρείες που είχατε παλιά? Εγώ κάθε τρίμηνο παίρνω καμιά εικοσαριά... Επειδή είναι λίγο διαφορετικό αμέσως να πάει ο νους σας σε βλακώδη συμπεράσματα...

Ρε σεις σοβαρευτείτε....

Πέτρο βλέπω ένα μεγάλο ζήλων δείχνεις να στηρίξεις την ΓΓΠΣ

Τσιράκια τον οικονομικών δολοφόνων έχουν γίνει

Όταν ο τελευταίος καπιταλιστής κρεμαστεί με τα έντερα του τελευταίου γραφειοκράτη τότε η κοινωνία θα αλλάξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μου υποσχέθηκαν ότι άμα τους στηρίξω θα φτιάξουν το Ε9 και θα δώσουν και παράταση... :D

Ρε συ Πέτρο και σε μένα το ίδιο τάξανε ........... (γιατί λέει τους τα έχω ζαλίσει με το 31/12/12) :D :D

Υγ 1 Όπως λένε και στο χωριό μου όμως .... Το τάξ'μο δε χαλάει , το δώσ'μο χαλάει ...... :D

Υγ 2 Πάντως επαναλμβάνω ότι η σωστή ρύθμιση είναι να γίνουν όλες οι δόσεις 60 και βέβαια να μπορούν να μπουν μεγαλύτερα ποσά , αυτά βέβαια εφόσον θέλουν να εισπράξουν χρήμα και εφόσον θέλουν να βοηθήσουν το κόσμο .......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το mail είναι λανθασμένο συνολικά

Ο ν.4038 (2/2/12)

- ΔΕΝ έβαζε όριο στα ποσά της ρύθμισης

- Έθετε την 29/2/12 σαν όριο για την αίτηση ρύθμισης

Ο 4047 (23/2/12)

- έβαλε τα όρια 10000 και 75000,

- έθεσε το όριο των 24 δόσεων

- έθεσε προυποθεσεις για περισσότερες δόσεις

- Εδωσε στον Βενιζέλο την δυνατότητα μεταφοράς της ημερομηνία της 29/2/12 για αίτηση ρύθμισης

Τί κάνει σήμερα το Υπ.Οικ:

Εφαρμόζει τον 4038 (χωρίς δλδ όριο 10000 και 75000) για αιτήσεις έως 29/2/12 εκβιάζοντας ότι μετά την 1/3/12 δεν θα μπορούν να κάνουν αίτηση οι έχοντες μεγάλα ποσά ληξιπρόθεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρυθμίσεις για ΕΦΟΡΙΑ (ΟΧΙ ΙΚΑ)

Ν. 2648 = http://www.taxheaven...aw/index/law/85

Ν. 3888 Αρ 14= http://www.taxheaven...w/index/law/258

Ν. 4038 Αρ 3 = http://www.taxheaven...w/index/law/410

Ν. 4047 Αρ πέμπτο (όχι 5) και παρ 9 = http://www.taxheaven...w/index/law/415

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Χτες, Κυριακή 26-2, έλαβα κι εγώ αυτό το email, χωρίς να είμαι λογιστής (είμαι Δικηγόρος) και χωρίς να έχω καμία φορολογική παράβαση, χωρίς ποτέ να μου έχει βεβαιωθεί οφειλή και χωρίς ποτέ να έχω λάβει κανένα σχετικό έγγραφο. Μπορούμε να επιβεβαιώσουμε αν είναι γνήσιο ή πλαστό email; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα e-mail είναι γνήσια και αυτό αποδεικνύεται από τις headers τους:

Content-Type: multipart/mixed; boundary="----=_Part_340280_9831543.1330348142710" Date: Mon, 27 Feb 2012 15:09:02 +0200 [15:09:02 EET] From: [email protected] MIME-Version: 1.0 Message-ID: <23136881.340282.1330348142804.JavaMail.Administrator@CBAL> Received:

  • from ********.gr ([unix socket]) by ********.gr (Cyrus v2.2.12) with LMTPA; Mon, 27 Feb 2012 15:23:20 +0200
  • from localhost (localhost [127.0.0.1]) by ********.gr (iNODE/1.7.2/MTA-TX) with ESMTP id q1RDNKhg028375 for <ACCOUNT@********.GR>; Mon, 27 Feb 2012 15:23:20 +0200
  • from mail.taxisnet.gr (mail.taxisnet.gr [84.205.246.173]) by ********.gr (********/1.7.2/MTA-RX) with ESMTP id q1RDMbUu028310 for <ACCOUNT@********.GR>; Mon, 27 Feb 2012 15:23:17 +0200
  • from taxisnet.gr ([10.30.11.245]) by taxisnet.gr (10.2/10.2) with ESMTP id q1RDc1ke005424 for <ACCOUNT@********.GR>; Mon, 27 Feb 2012 15:38:01 +0200

Return-Path: <[email protected]> Subject: Γνωστοποίηση νέων διατάξεων που αφορούν στη ρύθμιση ληξιπροθέσμων οφειλών

Οι ip 84.205.246.* ανήκουν (και) στη ΓΓΠΣ (ενδεικτικά):

84.205.246.104 => www.gsis.gr

84.205.246.137 => www1.gsis.gr

84.205.246.170 => mail.ggps.gr

84.205.246.173 => mail.taxisnet.gr

84.205.246.174 => mail.kepyo.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Και γνήσια να είναι, δεν μπορούν να στέλνουν μέηλ σε άτομα που δεν έχουν οφειλές (και χωρίς username) και να τους λένε "Μετά από έλεγχο που διενεργήθηκε στα ηλεκτρονικά αρχεία της Γενικής Γραμματείας Πληροφοριακών Συστημάτων του Υπουργείου Οικονομικών στις 12/02/2012, διαπιστώθηκε ότι έχετε ληξιπρόθεσμες δόσεις οφειλών σας, βεβαιωμένες στις Δ.Ο.Υ.." Αυτό είναι ψευδής βεβαίωση και παράβαση καθήκοντος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

".....Έρχονται οι Γερμανοί... να βοηθήσουν στην είσπραξη φόρων

Ομάδα καταφθάνει από τη Γερμανία για την ενίσχυση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού.

Πάνω από 160 στελέχη γερμανικών οικονομικών υπηρεσιών πρoτίθενται να μεταβούν στην Ελλάδα προκειμένου να ενισχύσουν τον ελληνικό φορολογικό μηχανισμό, σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού «Wirtschafts Woche», το οποίο θα κυκλοφορήσει την Καθαρά Δευτέρα."....

Πουτ@ν@ς γιοι οι Γερμανοί...... !!! Παιδιά, αλήθεια πως θα σας φαινόταν να πάτε στη ΔΟΥ να παρακαλέσετε για περισσότερες δόσεις και να βγεί ένα @ρχίδι γερμανικό Χανς-Παπαρεν και να σας κάνει μανούρα?

Και μόνο στην ιδέα τρελαίνομαι! Αλλά δεν φταίνε αυτοί! Οι άλλοι ..τανας γιοι φταίνε ...οι πολιτικοί μας που μας έφτασαν σε τετοιο σημείο εξεφτελισμού και έδωσαν το δικαίωμα σε κάθε ξενέρωτο και ανέραστο λαό να μας υποτιμάει!!

Συγνώμη για το λεξιλόγιο αλλά το διάβασα και αναψαν τα αίματά μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

".....Έρχονται οι Γερμανοί... να βοηθήσουν στην είσπραξη φόρων

Ομάδα καταφθάνει από τη Γερμανία για την ενίσχυση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού.

Πάνω από 160 στελέχη γερμανικών οικονομικών υπηρεσιών πρoτίθενται να μεταβούν στην Ελλάδα προκειμένου να ενισχύσουν τον ελληνικό φορολογικό μηχανισμό, σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού «Wirtschafts Woche», το οποίο θα κυκλοφορήσει την Καθαρά Δευτέρα."....

Πουτ@ν@ς γιοι οι Γερμανοί...... !!! Παιδιά, αλήθεια πως θα σας φαινόταν να πάτε στη ΔΟΥ να παρακαλέσετε για περισσότερες δόσεις και να βγεί ένα @ρχίδι γερμανικό Χανς-Παπαρεν και να σας κάνει μανούρα?

Και μόνο στην ιδέα τρελαίνομαι! Αλλά δεν φταίνε αυτοί! Οι άλλοι ..τανας γιοι φταίνε ...οι πολιτικοί μας που μας έφτασαν σε τετοιο σημείο εξεφτελισμού και έδωσαν το δικαίωμα σε κάθε ξενέρωτο και ανέραστο λαό να μας υποτιμάει!!

Συγνώμη για το λεξιλόγιο αλλά το διάβασα και αναψαν τα αίματά μου!

".....Έρχονται οι Γερμανοί... να βοηθήσουν στην είσπραξη φόρων

Ομάδα καταφθάνει από τη Γερμανία για την ενίσχυση του φοροεισπρακτικού μηχανισμού.

Πάνω από 160 στελέχη γερμανικών οικονομικών υπηρεσιών πρoτίθενται να μεταβούν στην Ελλάδα προκειμένου να ενισχύσουν τον ελληνικό φορολογικό μηχανισμό, σύμφωνα με δημοσίευμα του γερμανικού περιοδικού «Wirtschafts Woche», το οποίο θα κυκλοφορήσει την Καθαρά Δευτέρα."....

Πουτ@ν@ς γιοι οι Γερμανοί...... !!! Παιδιά, αλήθεια πως θα σας φαινόταν να πάτε στη ΔΟΥ να παρακαλέσετε για περισσότερες δόσεις και να βγεί ένα @ρχίδι γερμανικό Χανς-Παπαρεν και να σας κάνει μανούρα?

Και μόνο στην ιδέα τρελαίνομαι! Αλλά δεν φταίνε αυτοί! Οι άλλοι ..τανας γιοι φταίνε ...οι πολιτικοί μας που μας έφτασαν σε τετοιο σημείο εξεφτελισμού και έδωσαν το δικαίωμα σε κάθε ξενέρωτο και ανέραστο λαό να μας υποτιμάει!!

Συγνώμη για το λεξιλόγιο αλλά το διάβασα και αναψαν τα αίματά μου!

Καλα αυτοι (οι ανεραστοι Γερμανοι οπως λες) κανουν την δουλια τους. ..Οι δικοι μας ομως πως χαρακτηριζονται ? Που ακουστηκε να αρνηθουν τις 60 δοσεις για ολους επειδη το θελανε οι Τροικανοι?

Ανακοινωνουν στις 24/2/2012 οτι ληγει η προθεσμια στις 29/2 και εχει μεσολαβησει εν τω μεταξυ ενα Σαββατοκυριακο και μια Καθαρα Δευτερα....

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ !!!( ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ 1976 κι ομως τοσο επικαιρη)

http://www.uniteforf.../2011/01/6.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

Καλα αυτοι (οι ανεραστοι Γερμανοι οπως λες) κανουν την δουλια τους. ..Οι δικοι μας ομως πως χαρακτηριζονται ? Που ακουστηκε να αρνηθουν τις 60 δοσεις για ολους επειδη το θελανε οι Τροικανοι?

Ανακοινωνουν στις 24/2/2012 οτι ληγει η προθεσμια στις 29/2 και εχει μεσολαβησει εν τω μεταξυ ενα Σαββατοκυριακο και μια Καθαρα Δευτερα....

ΗΜΑΡΤΟΝ !!!!

ΔΕΙΤΕ ΤΟ !!!( ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ 1976 κι ομως τοσο επικαιρη)

http://www.uniteforf.../2011/01/6.html

φοβερο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1979 Φεστιβαλ Κινημ/φου Θεσσαλονικης : Βραβειο Καλυτερης Ταινιας - Ανατολικη Περιφερεια ...

http://www.greektube.org/content/view/126088/2/

Ένας νέος επιστήμονας, χημικός την ειδικότητα, ψάχνει για δουλειά. Πηγαίνει αρχικά σε μια μικρή βιοτεχνία, προσωπική επιχείρηση οικογενειακής μορφής, που διευθύνεται από μια γυναίκα και το οργανωτικό της επίπεδο είναι στοιχειώδες. Ο νεαρός απογοητεύεται πλήρως και φεύγει. Στη συνέχεια πιάνει δουλειά σ’ ένα εργοστάσιο μιας πολυεθνικής εταιρείας, όπου τα πράγματα είναι πολύ διαφορετικά, υπό τη διεύθυνση ενός αμερικανού διευθύνοντος συμβούλου. Εδώ, ο μηχανισμός είναι απρόσωπος αλλά πιο αποτελεσματικός. ........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω λαβει email σχεδον για το συνολο των πελατων μου. Νομιζω οτι εχουν χασει τον ελεγχο και κανουν μαζικες αποστολες χωρις να οφειλουν οι φορολογουμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη δεν έχω ληξηπρόθεσμες οφειλές, υποθέτω ότι με ειδοποιουν για κάποια κλήση(παρκαρισμα κλπ)

αύριο θα γνωρίζω σίγουρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις επικοινώνησα με το Δικαστικό Τμήμα της ΔΟΥ Μεγ.Επιχειρήσεων

για να ρωτήσω τι ποσό θα πάω για προκαταβολή της ρύθμισης και

μου είπαν ότι αυτοί ακόμη δεν είναι έτοιμοι, και περιμένουν

οδηγίες. Δεν μπορούν να κάνουν ρύθμιση προς το παρόν.

Να περιμένουμε να λάβουν οδηγίες.

Σε ερωτησή μου " μα μέχρι αύριο δεν είναι η προθεσμία ?"

μου απάντησε η υπάλληλος ότι ναι μεν είναι μέχρι αύριο

αλλά αφού δεν έχουν οδηγίες, προς το παρόν δεν

μπορούν να κάνουν τίποτα.

Θα μας τρελλάνουν και εμάς αλλά και τους υπαλλήλους των ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το φπα ( 3μηνο που δεν εχει υποβληθει- αρα και δεν εχει βεβαιωθει ακόμη ) μπορει να υπαχθει στη ρυθμιση ?

ΝΑΙ αν το κάνεις ... swap !!!!!!

(πλάκα κάνω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η ρυθμιση προβλεπει προκαταβολη?

δεν διάβασα πουθενα να ζητάει προκταβολή.

ξερει κανενας τι παιζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...