Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΙΣΘΩΤΟΥ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.ΜΕ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2004.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ (ΚΑΤΩ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.ΜΕ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2004.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ (ΚΑΤΩ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Το "κάτω 2000 κατοίκων" γιατί το έγραψες??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το "κάτω 2000 κατοίκων" γιατί το έγραψες??

μαλλον για την ασφαλιση ΟΓΑ.. αλλα μην ανησυχεις.. αν εχεις αρκετα ΙΚΑ καθε χρονο απαλλασεσαι απο αλλο ασφαλιστικο ταμειο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνεις, να κάνεις! Μπορείς! Αρκέι να είαι γραμμένος σε κάποιο οικονομικό επιμελητήριο ως κάτοχος αδειας ασκήσεως επαγγέλματος (προς το παρόν ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαλλον για την ασφαλιση ΟΓΑ.. αλλα μην ανησυχεις.. αν εχεις αρκετα ΙΚΑ καθε χρονο απαλλασεσαι απο αλλο ασφαλιστικο ταμειο

Πάντως έχω την εντύπωση ότι ακόμα και κάτω από 2.000 κάτοικοι να είναι,ο λογιστής πρέπει να ασφαλιστεί στον ΟΑΕΕ-ΤΕΒΕ και όχι στον ΟΓΑ.

Ψάξτε το το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 months later...

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω νέο.

Λογιστής που εργάζεται 4 χρόνια σε λογιστικό γραφείο, με άδεια λογιστή άνω της διετίας από το οικον. επιμελητήριο, και πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ (ως μισθωτός) μπορεί να κάνει έναρξη επαγγέλματος για να τηρεί πελάτες και να κάνει δηλώσεις εκτός γραφείου και ωρών εργασίας; Και αν ναι τι απαιτείται να γίνει; Απαλλάσσεται από τον ΟΑΕΕ ή όχι και με τι προϋποθέσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά και μπορείς να κάνεις έναρξη.Παίρνεις βεβαίωση από το επιμελητήριο για έναρξη εργασιών στην ΔΟΥ, και όσο για τον ΟΑΕΕ από την στιγμή που συμπληρώνεις 25 ένσημα τον μήνα, απαλλάσσεσαι πλήρως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναφέρω το θέμα για να μην ανοίγω νέο.

Λογιστής που εργάζεται 4 χρόνια σε λογιστικό γραφείο, με άδεια λογιστή άνω της διετίας από το οικον. επιμελητήριο, και πλήρη ασφάλιση στο ΙΚΑ (ως μισθωτός) μπορεί να κάνει έναρξη επαγγέλματος για να τηρεί πελάτες και να κάνει δηλώσεις εκτός γραφείου και ωρών εργασίας;

Ναι.

Και αν ναι τι απαιτείται να γίνει;

Έναρξη επιτηδεύματος.

Απαλλάσσεται από τον ΟΑΕΕ ή όχι και με τι προϋποθέσεις;

Ναι, αν είναι νέος ασφαλισμένος και 25 ασφαλιστικές για κάθε μήνα παράλληλης δραστηριότητας μισθωτής εργασίας και επιτηδεύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.

Έναρξη επιτηδεύματος.

Ναι, αν είναι νέος ασφαλισμένος και 25 ασφαλιστικές για κάθε μήνα παράλληλης δραστηριότητας μισθωτής εργασίας και επιτηδεύματος.

Το 25 απο που προκυπτει ρε παιδια, εχω φαγωθει να βρω καποια διαταξη! Εδω στη Θεσσαλονικη ζητανε απο 15 και ανω αναλογα το υποκαταστημα του ΟΑΕΕ, με το σκεπτικο των υπαλληλων του Ο.Α.Ε.Ε οτι υπαρχει κενο στον Νομο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 25 απο που προκυπτει ρε παιδια, εχω φαγωθει να βρω καποια διαταξη! Εδω στη Θεσσαλονικη ζητανε απο 15 και ανω αναλογα το υποκαταστημα του ΟΑΕΕ, με το σκεπτικο των υπαλληλων του Ο.Α.Ε.Ε οτι υπαρχει κενο στον Νομο.

Απόφαση του ΝΣΚ, δεν θυμάμαι τώρα ποια είναι...

Ανάγει το δικαίωμα επιλογής κύριου ασφαλιστικού φορέα σε κάθε ημέρα, όχι σε μήνα......

Έστω και μία ημέρα να μην έχεις ικα, οφείλεις να ασφαλιστείς στον οαεε, καθότι και για 1 ημέρα, ως γνωστό, ο οαεε σε ασφαλίζει για ολόκληρο το μήνα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 25 απο που προκυπτει ρε παιδια, εχω φαγωθει να βρω καποια διαταξη! Εδω στη Θεσσαλονικη ζητανε απο 15 και ανω αναλογα το υποκαταστημα του ΟΑΕΕ, με το σκεπτικο των υπαλληλων του Ο.Α.Ε.Ε οτι υπαρχει κενο στον Νομο.

Εδώ σε εμάς είναι χουβαρντάδες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΣΥΝΑΔΕΛΦΕ ΕΧΥΕΣ ΤΟ ΕΨΑΧΝΑ ΔΕΣ ΤΗΝ ΓΝΩΜΟΔΟΤΗΣΗ ΠΟΥ ΒΓΗΚΕ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΤΡΥΠΑ ΠΟΥ ΑΝΑΚΑΛΗΦΘΗΚΕ ΣΤΟΝ Ν.2084 ΣΤΟ ΑΡΘΡΟ 39 ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΤΑΓΑΝ ΠΟΛΛΟΙ ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑΝ ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΜΕ 4-5 ΕΝΣΗΜΑ ΙΚΑ ΤΟ ΜΗΝΑ ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΜΠΟΥΓΙΟΥΡΝΤΙ .....

Λεπτομέρειες Γνωμοδότησης

Αριθμός : 43

Έτος : 2010

Τίτλος : Εξαίρεση ή μη από την ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. αυτοαπασχολουμένων, οι οποίοι διέκοψαν την παράλληλη μισθωτή εργασία λόγω ανεργίας, γονικής άδειας ανατροφής παιδιών, άδειας άνευ αποδοχών κ.λπ. – Εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 39 του Ν 2084/1992.

Πρόεδρος : ΚΟΝΤΟΛΑΙΜΟΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ

Εισηγητής : ΝΑΣΟΠΟΥΛΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ

Περίληψη : Πρόεδρος: Β. Κοντόλαιμος, Αντιπρόεδρος

Εισηγήτρια: Κ. Νασοπούλου, Πάρεδρος

α) Αυτοαπασχολούμενος ο οποίος ασφαλίζεται στον Ο.Α.Ε.Ε. και παράλληλα εργάζεται ως μισθωτός για λιγότερες των 25 ημερών εργασίας το μήνα, έχει την δυνατότητα να επιλέξει ως φορέα ασφάλισης το Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. και να απαλλαγεί από την υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. μόνο για τις ημέρες της παράλληλης απασχόλησης.

β) Αυτοαπασχολούμενος ο οποίος διέκοψε την παράλληλη εξαρτημένη εργασία λόγω ανεργίας και για το λόγο αυτό επιδοτείται από τον Ο.Α.Ε.Δ. δεν επανέρχεται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε. Το αυτό ισχύει και στην περίπτωση της διακοπής της μισθωτής εργασίας λόγω εκπαιδευτικής άδειας και γονικής άδειας ανατροφής παιδιών. Αντιθέτως, ο ως άνω αυτοαπασχολούμενος επανέρχεται στην υποχρεωτική ασφάλιση του Ο.Α.Ε.Ε., στην περίπτωση διακοπής της μισθωτής εργασίας ένεκα αδείας άνευ αποδοχών.

Διατάξεις : Ν 2084/1992Α1 Ν 2084/1992Α2 Ν 2084/1992Α39 Ν 2084/1992Α40 Ν 2084/1992Α47 Ν 2556/1997Α16Π1 Ν 2676/1999Α75 Ν 2335/1995Α2

Λήμματα : ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ,ΕΠΙΛΟΓΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ,ΑΥΤΟΑΠΑΣΧΟΛΗΣΗ,ΔΙΑΚΟΠΗ,ΜΙΣΘΩΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ,ΠΟΛΛΑΠΛΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διευκρινιση

συναδελφε πρακτικα ο ΟΑΕΕ στον ελεγχο θα σου ζητησει τα χρηματα για τις ημερες εργασιας που δεν πληρωσες

και ας υπαγεσαι σε αλλο ασφαλιστικο φορεα

δηλαδη.. το δικαιωμα σου επιλογης του ασφαλιστικου σου φορεα ειναι ενα θεμα.. το οποιο ορθα αναλυεις παραπανω

(ας πουμε για να παρεις συνταξη απο το ΙΚΑ και οχι μεικτη)

η υποχρεωση σου ομως για πληρωμη minimum 25 ενσημων το μηνα ειτε στον ΟΑΕΕ ειτε σε αλλο ασφαλιστικο φορεα που εσυ επιλεγεις ειναι αλλο θεμα .. εφοσον εισαι ΚΑΙ επαγγελματιας οπως σωστα αναφερει ο stefanos_her

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΜΑΙ ΛΟΓΙΣΤΗΣ Γ ΤΑΞΗΣ ΣΤΟΝ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΤΟΜΕΑ ΜΙΣΘΩΤΟΣ.ΜΕ ΙΚΑ ΑΠΟ ΤΟ 2004.ΘΕΛΩ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΣΑΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΟ ΧΩΡΙΟ ΜΟΥ (ΚΑΤΩ 2000 ΚΑΤΟΙΚΩΝ) ΓΙΑ ΝΑ ΕΞΥΠΗΡΕΤΩ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΠΕΛΑΤΕΣ ΕΚΤΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ).ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

1. Απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ λογο εδρας σε περιοχη με λιγους κατοικους δεν μπορείς να έχεις διότι ασκείς επάγγελμα που παρέχει υπηρεσίες,

2. μπορείς να μπείς στο ΙΚΑ με τα ένσημα που έχεις και απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ κάθε έτος

3. κατα τα άλλα η διαδικάσία είναι ίδια όπως η έναρξη επαγγέλματος λογιστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ λογο εδρας σε περιοχη με λιγους κατοικους δεν μπορείς να έχεις διότι ασκείς επάγγελμα που παρέχει υπηρεσίες,

2. μπορείς να μπείς στο ΙΚΑ με τα ένσημα που έχεις και απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ κάθε έτος

3. κατα τα άλλα η διαδικάσία είναι ίδια όπως η έναρξη επαγγέλματος λογιστή.

δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα, αλλά για τις περιοχές με κατοίκους κάτω των 2000 κατοίκων δείτε την εγκύκλιο του ΟΑΕΕ σχετικά με τα κριτήρια υπαγωγής ή όχι

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16139/hl/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CF%8D%CE%BA%CE%BB%CE%B9%CE%BF%CF%82%20%CE%9F.%CE%91.%CE%95.%CE%95.%20%CE%B1%CF%81.%2013%5C/10.4.2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Αγαπητά μέλη καλησπέρα σας,

 

Εργάζομαι part time σε ιδιωτική εταιρεία και θέλω να κάνω έναρξη σαν λογιστής. Μπορώ να πληρώνω μόνος μου τα υπόλοιπα ένσημα για να φτάνω την πλήρη ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτές είναι συμφωνίες αλλά πλέον για να πάρεις απαλλαγή πρέπει να έχεις 25 ένσημα το μήνα και να είσαι ασφαλισμένος μετά το 93..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΣΑΡΑΚΟΣΤΗ.

ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΖΗΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΙΣΘΩΤΟΣ ΑΠΟ ΤΟ 1999.

ΕΧΟΝΤΑΣ ΜΟΛΙΣ 25 ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΤΟ 1992 ΣΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟΥ ΛΟΓΙΣΤΗ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΑΙΟΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΚΥΡΙΟΥ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΟΥ ΦΟΡΕΑ ΣΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΠΟΥ ΚΑΝΩ ΕΝΑΡΞΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΟΣ?

ΕΙΜΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΤΑΜΕΙΑ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είσαι παλαιός ασφαλισμένος (πριν το 1993) δεν παίρνεις πλήρη απαλλαγή απο τον ΟΑΕΕ.
Απαλλάσσεσαι μόνο απο τον κλάδο ασθενείας και οχι απο τον κλάδο σύνταξης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπερα σε ολους.

Επανερχομαι στο θεμα αν κ παλιο.

Εργαζομαι ως μισθωτος βοηθος λογιστη 1,5 χρονο  σε επιχειρηση με Γ κατηγοριας με 25 ενσημα.

θελω να ξεκινησω να κραταω καποια βιβλια μονος μου μετα την δουλεια,εχω αδεια επαγγελματος β ταξης.

Μπορει να μου πει καποιος τι αλλες ενεργειες χρειαζεται να κανω στην εφορια-δικαιολογητικα κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγνώμη, αλλά το έχω απορία..πως θα κρατάς βιβλία άλλων όταν δεν γνωρίζεις τις διαδικασίες και τα δικαιολογητικά για κάτι τόσο απλό όπως η έναρξη ελεύθερου επαγγέλματος ? 

 

Anyway...

Πρώτο βήμα Εγγραφή επιμελητήριου 

δεύτερο βήμα ΟΑΕΕ προσωρινή βεβαίωση απογραφής στον ΟΑΕΕ

τρίτο βήμα εφορεία για έναρξη εργασιών 

 

ξανά ΟΑΕΕ και επιμελητήριο για να τους δώσεις το χαρτί της έναρξης.

 

παντού χρειάζεσαι ή μισθωτήριο ή συμβόλαιο ή υπεύθυνη δήλωση που θα δηλώνει την έδρα σου και βεβαίωση εργοδότη καθώς και ένσημα από ΙΚΑ για να τα πας στον ΟΑΕΕ στην περίπτωση που είσαι ασφαλισμένος μετά το 92 και άρα δικαιούσαι απαλλαγής από ασφάλιση ΟΑΕΕ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...