Προς το περιεχόμενο
  • 0

Σχετικά με επίδομα κυοφορίας και λοχείας - Παράμετροι για τον υπολογισμό τους


kpanagiotis

Ερώτηση

Αν μια κοπέλα εργάζεται με μερική απασχόληση και τον μήνα που είναι να σταματήσει για κυοφορία την ασφαλίσουν για full time θα οφεληθεί οικονομικά καθόλου όταν θα πάρει το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας; Δηλαδή θα πάρει περισσότερα χρήματα απο το ΙΚΑ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Αν μια κοπέλα εργάζεται με μερική απασχόληση και τον μήνα που είναι να σταματήσει για κυοφορία την ασφαλίσουν για full time θα οφεληθεί οικονομικά καθόλου όταν θα πάρει το επίδομα κυοφορίας και το επίδομα λοχείας; Δηλαδή θα πάρει περισσότερα χρήματα απο το ΙΚΑ;

Όχι, δυστυχώς. Ως σημείο αναφοράς το ΙΚΑ παίρνει τον Δεκέμβριο του προηγούμενου έτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όχι, δυστυχώς. Ως σημείο αναφοράς το ΙΚΑ παίρνει τον Δεκέμβριο του προηγούμενου έτους.

Δηλαδή αν μια γυναίκα μεινει εγκυος τον Ιούλιο του 2009. Άρα είναι να γεννήσει τον Απρίλιο του 2010. Σταματάει για κυοφορία τον Φεβρουάριο του 2010. Ο Δεκέμβριος του 2009 θα είναι η βάση του υπολογισμού του επιδόματος κυοφορίας και λοχείας ; Δηλαδή αν την ασφαλίσω full εκείνο τον Δεκέμβριο θα πάρει περισσότερα χρήματα απο το ΙΚΑ ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Είναι πολύ σημαντική αυτή η απάντηση αν κάποιος έχει τη γνώση και δυνατότητα να μου τη δώσει

ευχαριστώ θερμά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το ποσο του ημερησιου επιδοματος ασθενειας ανερχεται στο μισο (50%) του τεκμαρτου ημερομισθιου της ασφαλιστικης κλασης στην οποια κατατασσεται ο ασφαλισμενος, βασει του μεσου ορου των αποδοχων του κατα τις τελευταιες τριαντα (30) ημερες εργασιας, που πραγματοποιησε στο προηγουμενο απο την αναγγελια της ασθενειας ημερολογιακο ετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ποσο του ημερησιου επιδοματος ασθενειας ανερχεται στο μισο (50%) του τεκμαρτου ημερομισθιου της ασφαλιστικης κλασης στην οποια κατατασσεται ο ασφαλισμενος, βασει του μεσου ορου των αποδοχων του κατα τις τελευταιες τριαντα (30) ημερες εργασιας, που πραγματοποιησε στο προηγουμενο απο την αναγγελια της ασθενειας ημερολογιακο ετος

Ευχαριστώ θερμά. Είδα και παράδειγμα εδώ.

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=30657

ομοίως υπολογίζεται και το επίδομα λοχείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Παρακαλώ αν γνωρίζει κάποιος ας με διαφωτίσει

Αυτά ίσχυαν για το 2008:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_38_2008.pdf

και τα ίδια ισχύουν και για το 2009:

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_52_2009.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Το ποσο του ημερησιου επιδοματος ασθενειας ανερχεται στο μισο (50%) του τεκμαρτου ημερομισθιου της ασφαλιστικης κλασης στην οποια κατατασσεται ο ασφαλισμενος, βασει του μεσου ορου των αποδοχων του κατα τις τελευταιες τριαντα (30) ημερες εργασιας, που πραγματοποιησε στο προηγουμενο απο την αναγγελια της ασθενειας ημερολογιακο ετος

Ερώτημα : Και τί γίνεται στην περίπτωση που η ασφαλισμένη δεν έχει ξαναδουλέψει ποτέ; Και άρα δεν έχει προηγούμενο έτος ασφάλισης για να υπολογιστεί ο μέσος όρος των αποδοχών της; Δεν δικαιούται επίδομα κυοφορίας σε αυτή την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ερώτημα : Και τί γίνεται στην περίπτωση που η ασφαλισμένη δεν έχει ξαναδουλέψει ποτέ; Και άρα δεν έχει προηγούμενο έτος ασφάλισης για να υπολογιστεί ο μέσος όρος των αποδοχών της; Δεν δικαιούται επίδομα κυοφορίας σε αυτή την περίπτωση;

Παίρνουν υπ' όψιν τους τον τελευταίο μήνα μισθοδοσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μίλησα με ΙΚΑ αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν η πληροφορία είναι σωστή

Μου είπαν λέει πως απαιτούνται 200 ένσημα την τελευταία 2ετία για το επίδομα κυοφορίας και 60 ένσημα το τελευταίο έτος για το επίδομα λοχείας. Ισχύει αυτό;

Ερώτηση 2η: Αν η πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι Φεβρουάριο. Το οποίο σημαίνει πως η ασθένεια αρχίζει Δεκέμβριο, θα ληφθούν υπόψη οι 30 τελευταίες ημέρες του 2009 ή του 2008;

Γι' αυτό ρωτάω :

"βασει του μεσου ορου των αποδοχων του κατα τις τελευταιες τριαντα (30) ημερες εργασιας, που πραγματοποιησε στο προηγουμενο απο την αναγγελια της ασθενειας ημερολογιακο ετος"

Ευχαριστώ θερμά εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μα αφού είπαμε ότι το ΙΚΑ βλέπει τον τελευταίο μήνα του προηγούμενου έτους...

Γιατί ρωτάτε τόσο επίμονα; Έχουν μεγάλη διαφορά στο μισθό οι δύο Δεκέμβριοι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Μα αφού είπαμε ότι το ΙΚΑ βλέπει τον τελευταίο μήνα του προηγούμενου έτους...
Ερώτηση 2η: Αν η πιθανή ημερομηνία τοκετού είναι Φεβρουάριο. Το οποίο σημαίνει πως η ασθένεια αρχίζει Δεκέμβριο, θα ληφθούν υπόψη οι 30 τελευταίες ημέρες του 2009 ή του 2008;

Γι' αυτό ρωτάω :

"βασει του μεσου ορου των αποδοχων του κατα τις τελευταιες τριαντα (30) ημερες εργασιας, που πραγματοποιησε στο προηγουμενο απο την αναγγελια της ασθενειας ημερολογιακο ετος"

Από την αναγγελία της ασθένειας; Δηλαδή το προηγούμενο έτος είναι το 2008

Από την ημερομηνία τοκετού; Δηλαδή το προηγούμενο έτος ειναι το 2009

Γιατί ρωτάτε τόσο επίμονα;

Λυπάμαι που κούρασα. Απλά είναι πραγματικά πολύ σημαντικό θέμα για μένα.

Έχουν μεγάλη διαφορά στο μισθό οι δύο Δεκέμβριοι;

Δεν είναι τόσο απλό. Είναι λίγο πιο περίπλοκο το ζήτημα.

Μίλησα με ΙΚΑ αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν η πληροφορία είναι σωστή

Μου είπαν λέει πως απαιτούνται 200 ένσημα την τελευταία 2ετία για το επίδομα κυοφορίας και 60 ένσημα το τελευταίο έτος για το επίδομα λοχείας. Ισχύει αυτό;

Ισχύει αυτό;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρόσεξε συνάδελφε (δεν είπα ότι με κούρασες προς Αλλάχ!).

Έστω ότι η εργαζόμενη σταμάτησε να εργάζεται λόγω εγκυμοσύνης στις 5/11/2009.

Ξεκινά η επιδότηση κυοφορίας (56 ημέρες) της εγκυμονούσας 6/11/2009 και εκτείνεται μέχρι στις 31/12/2009. Θα πληρωθεί με βάση τον μισθό του Δεκ. του 2008.

Έπειτα, ξεκινά η άδεια λοχείας από 1/1/2010 και εκτείνεται για 63 ημέρες. Εκεί θα υπολογιστεί το επίδομα λοχείας με βάση την τελευταία μισθοδοσία του 2009, δηλαδή του Οκτωβρίου του 2009 (ή μπορεί να γίνει και αναγωγή των ημερών του Νοεμβρίου σε 25άρι). Κάπως έτσι επιδοτήθηκε η σύζυγός μου πέρσυ, οπότε μιλώ εξ ιδίας πείρας!

Ελπίζω να βοήθησα.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πρόσεξε συνάδελφε (δεν είπα ότι με κούρασες προς Αλλάχ!).

doctor

:rolleyes::)

Ελπίζω να βοήθησα.

doctor

Πάρα πολύ

Ευχαριστώ θερμότατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη σπυριδουλα

Καλησπέρα και απο εμένα.Θα παρακαλούσα αν ειναι δυνατόν τον doctor ο οποίος γνωρίζει απο αυτά τα θέματα να μου απαντήσει.Εργάζομαι απο το 2003 στην ιδια εταιρεία.απο το 2004 ειμαι αορίστου χρονου σύμβαση πλήρους απασχόληση.Στις 10/8/2008 βγηκα σε άδεια κυοφορίας για το πρώτο μου παιδι.Ο μεικτός μισθός μου τότε ήταν περίπου 850-880ε.Το επίδομα κυοφορίας που εισέπραξα ήταν 34,63 * 56 = 1939,28.Τώρα ο μισθός μου ειναι 1202 μεικτα και μέχρι τον δεκέμβριο ήταν 1183,τον δεκέμβριο ειχα πάρει και καποιες μέρες αναρρωτηκής αδείας.βγήκα στις 16/07 σε αδεια κυοφορίας και σήμερα μου είπαν οτι το ποσό που δικαιούμε ειναι 1472ε.Μπορέις σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις διοτι δεν τα εισέπραξα και θέλω να το ψάξω!Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα και απο εμένα.Θα παρακαλούσα αν ειναι δυνατόν τον doctor ο οποίος γνωρίζει απο αυτά τα θέματα να μου απαντήσει.Εργάζομαι απο το 2003 στην ιδια εταιρεία.απο το 2004 ειμαι αορίστου χρονου σύμβαση πλήρους απασχόληση.Στις 10/8/2008 βγηκα σε άδεια κυοφορίας για το πρώτο μου παιδι.Ο μεικτός μισθός μου τότε ήταν περίπου 850-880ε.Το επίδομα κυοφορίας που εισέπραξα ήταν 34,63 * 56 = 1939,28.Τώρα ο μισθός μου ειναι 1202 μεικτα και μέχρι τον δεκέμβριο ήταν 1183,τον δεκέμβριο ειχα πάρει και καποιες μέρες αναρρωτηκής αδείας.βγήκα στις 16/07 σε αδεια κυοφορίας και σήμερα μου είπαν οτι το ποσό που δικαιούμε ειναι 1472ε.Μπορέις σε παρακαλώ να με διαφωτήσεις διοτι δεν τα εισέπραξα και θέλω να το ψάξω!Σε ΕΥΧΑΡΙΣΤΏ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!!!!!

 

Είναι λίγες οι πληροφορίες για να γίνει ταυτοποίηση.

Γράψε για τον Δεκέμβριο τι λένε τα ένσημά σου και γράψε πως σε πλήρωσε το ΙΚΑ, με τι τεκμαρτό ημερομίσθιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενη με μερική απασχόληση 12 ημέρες την εβδομάδα,από 15/04 παίρνει άδεια κυοφορίας ( μέχρι 09/06/2017) με υπολογιζόμενο τεκμαρτό ημερομίσθιο από το ΙΚΑ 21,24 και επίδομα ημερών κυοφορίας 11.06. Ο μικτός μηνιαίος μισθός της ήταν 259,54....Πόσα θα πρέπει να τις υπολογίσω μέσα στον Απρίλιο για ασφάλιση ? ( θα είναι με κωδικό 08?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενη με μερική απασχόληση 12 ημέρες την εβδομάδα,από 15/04 παίρνει άδεια κυοφορίας ( μέχρι 09/06/2017) με υπολογιζόμενο τεκμαρτό ημερομίσθιο από το ΙΚΑ 21,24 και επίδομα ημερών κυοφορίας 11.06. Ο μικτός μηνιαίος μισθός της ήταν 259,54....Πόσα θα πρέπει να τις υπολογίσω μέσα στον Απρίλιο για ασφάλιση ? ( θα είναι με κωδικό 08?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εργαζόμενη με μερική απασχόληση 12 ημέρες την εβδομάδα,από 15/04 παίρνει άδεια κυοφορίας ( μέχρι 09/06/2017) με υπολογιζόμενο τεκμαρτό ημερομίσθιο από το ΙΚΑ 21,24 και επίδομα ημερών κυοφορίας 11.06. Ο μικτός μηνιαίος μισθός της ήταν 259,54....Πόσα θα πρέπει να τις υπολογίσω μέσα στον Απρίλιο για ασφάλιση ? ( θα είναι με κωδικό 08?)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε περίπτωση που λόγω ενσήμων δεν δικαιούται από το ΙΚΑ τις παροχές κυοφορίας/λοχείας και μετέπειτα το εξάμηνο του ΟΑΕΔ, ποιες είναι οι υποχρεώσεις του εργοδότη;

Ψάχνω αλλά δεν βρίσκω κάτι σχετικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε αντιστοιχη περίπτωση , θεώρησα πως η εργαζόμενη θα πρέπει να ασφαλιστεί ως το ανώτατο οριο των 15 η 25 ημερών για το διάστημα που θα διαρκεί η άδεια  κυοφορίας λοχείας που δικαιούται ,αυτό ορίζει και νομος . 

δες και εδω http://www.den.gr/Post/4/788/el/Dikaiomata-egkuon-kai-tekouson-gunaikon/

Το 6μηνο δεν είναι υποχρεωτικό  και δεν μπορεί να το πάρει , πρέπει να προσέλθει στην εργασία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...