Προς το περιεχόμενο
  • 0

πολυνομοσχεδιο και αγροτες τελικα ....περιοδικη φπα


dodos

Ερώτηση

1.αγροτης που απο το απαλλασσομενο ενταχθηκε στο κανονικο καθεστως απο 01/01/2014

με απλογραφικα βιβλια ,(που του δινει την δυνατοτητα να μην τα τηρει αλλα για λογους προφανεις θα τα τηρει οπως ολοι νομιζω...),οπως αναφερει το πολυνομοσχεδιο θα στελνει μονο μια εκκαθαριστικη φπα στο τελος του χρονου ?

αν θελει μπορει να υποβαλλει καθε τριμηνο η οχι?

με της συγκεντρωτικες τιμολογιων τι θα γινει θα στελνει μια φορα το χρονο και αυτες ?

μιλαμε γιοα καδ 1471101,1472300,1472100,1411001,1411003,1411002...

 

2.αυτοι οι αγροτες που παραμενουν στο ειδικο καθεστως θα στελνουν και αυτοι μια εκκαθαριστικη φπα η οχι ? και συγκεντρωτικη θα στελνουν μια φορα το χρονο?

 

εκαι που τα ξεμπερδευαμε ηρθε το πολυνομοσχεδιο και τα εκανε χαμο...οχι μονο για τους αγροτες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Σε ΔΟΥ μου ειπαν οτι περιμενουν διευκρινιστηκη που θα δωθει αυτη την εβδομαδα κ θα οριζει οτι θα μπορει να επιλεξει καποιος να αποστελει ανα τριμηνο Φπα με την υποχρεωση να κανει αποστολη κ των 4 3μηνων....Για να δουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΓΙΑ ΤΗ ΜΕΤΑΤΑΞΗ ΑΓΡΟΤΩΝ ΣΤΟ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ ΜΕ ΑΠΛΟΓΡΑΦΙΚΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΧΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ 20/5????

Νομιζω ναι,η απογραφη ειναι μεχρι 31/5 αλλα καλυτερα να το επιβεβαιωσεις κ απο αλλον συναδελφο,καλημερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αγρότες που πωλούν στις λαικές αγορές και έχουν ενταχθεί στο καν. καθεστώς ΦΠΑ για όλη τη δραστηριότητα τους ???? υποβάλλουν τρίμηνο ή μια εκκαθαριστική ... ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν τον ρωτάς (μιας και έχεις το προνόμοιο της απευθείας συνομιλίας με το ΘΕΟχάρη ;) )  αν ισχύει το ίδιο ΚΑΙ για τους αγρότες που ήταν ήδη σε κανονικό καθεστώς ΦΠΑ πριν την 1/1/2014 για άλλους λόγους πχ νέοι αγρότες, πρόγραμμα βελτίωσης κλπ.

Νομίζω ότι χρειάζεται απαραίτητα διευκρίνηση και αυτό...

Δες ΠΟΛ 1079/14 παράγραφος 3 ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οι αγρότες που πωλούν στις λαικές αγορές και έχουν ενταχθεί στο καν. καθεστώς ΦΠΑ για όλη τη δραστηριότητα τους ???? υποβάλλουν τρίμηνο ή μια εκκαθαριστική ... ?????

Νόμος 4254:

γ) ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλία σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία. Η διάταξη αυτή δεν ισχύει για τους αγρότες που πωλούν προϊόντα δικής τους παραγωγής από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή πραγματοποιούν εξαγωγές ή παραδόσεις προς άλλο κράτος-μέλος της Ε.Ε., καθώς και για τους αγρότες οι οποίοι εντάσσονται στο Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων, σύμφωνα με το ν. 3874/2010 (Α' 151) και ασχολούνται με τη διαχείριση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας έως 100 KW ή τη λειτουργία αγροτουριστικών μονάδων έως 10 δωματίων.

Ας προσπαθήσω....

Αν πουλάει σε λαϊκές προϊόντα δικής του παραγωγής, τότε πάει ετήσια. Διαφορετικά, τρίμηνο. Δεν είναι όμως ξεκάθαρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νόμος 4254:

γ) ασκούν παράλληλα και άλλη οικονομική δραστηριότητα, για την οποία έχουν υποχρέωση να τηρούν βιβλία σύμφωνα με τη φορολογική νομοθεσία. Η διάταξη αυτή δεν ισχύει για τους αγρότες που πωλούν προϊόντα δικής τους παραγωγής από δικό τους κατάστημα ή από λαϊκές αγορές ή πραγματοποιούν εξαγωγές ή παραδόσεις προς άλλο κράτος-μέλος της Ε.Ε., καθώς και για τους αγρότες οι οποίοι εντάσσονται στο Μητρώο Αγροτών και Αγροτικών Εκμεταλλεύσεων, σύμφωνα με το ν. 3874/2010 (Α' 151) και ασχολούνται με τη διαχείριση ανανεώσιμων πηγών ενέργειας έως 100 KW ή τη λειτουργία αγροτουριστικών μονάδων έως 10 δωματίων.

Ας προσπαθήσω....

Αν πουλάει σε λαϊκές προϊόντα δικής του παραγωγής, τότε πάει ετήσια. Διαφορετικά, τρίμηνο. Δεν είναι όμως ξεκάθαρο.

Νομίζω συμφωνούμε ...  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε ΔΟΥ μου ειπαν οτι περιμενουν διευκρινιστηκη που θα δωθει αυτη την εβδομαδα κ θα οριζει οτι θα μπορει να επιλεξει καποιος να αποστελει ανα τριμηνο Φπα με την υποχρεωση να κανει αποστολη κ των 4 3μηνων....Για να δουμε

Αγροτης ζητησε να στελνω ανα 3μηνο ΦΠΑ (για να εχει τον ελεγχο) ...εφοσον το συστημα μου δινει τη δυνατοτητα να μπω να στειλω ,να το κανω?Δεν εχει βγει ομως καποια διεκρινιστικη για την 3μην αποστολη...να προχωρησω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σύμφωνα με την τροποποίηση του άρθρου 41 του Κώδικα ΦΠΑ, που έγινε με το πολυνομοσχέδιο (Ν.4254/14 - ΦΕΚ 85- 7/4/14) παύει η θεώρηση των καταστάσεων απογραφής των αγροτών, καθώς απαλείφθηκε η φράση περί θεώρησης.

Πιο συγκεκριμένα το επίμαχο εδάφιο στην παρ. 7 που περιέχεται στην τροποποίηση του άρθρου 41, αναφέρει: 

7. Οι μετατασσόμενοι είναι υποχρεωμένοι να διενεργούν, μέσα σε προθεσμία δύο (2) μηνών από τη μετάταξη, απογραφή που να περιλαμβάνει: 

α) τα αποθέματα των αγροτικών προϊόντων, στα οποία περιλαμβάνονται όσα έχουν συλλεχθεί, οι ηρτημένοι καρποί και οι καλλιέργειες που βρίσκονται σε εξέλιξη, κατά συντελεστή του κατ΄ αποκοπή φόρου,

β) τα αποθέματα των πρώτων υλών της αγροτικής παραγωγής, όπως σπόρων, λιπασμάτων, φυτοφαρμάκων, ζωοτροφών και λοιπών συναφών, κατά συντελεστή φόρου,

γ) τα αγαθά επένδυσης, εφόσον είναι χρησιμοποιήσιμα για τους σκοπούς της επιχείρησης και δεν παρήλθε η πενταετής περίοδος του διακανονισμού. 

Τα αποθέματα των πιο πάνω περιπτώσεων β΄ και γ΄ απογράφονται σε τιμές κόστους. 

Έτσι από την Δευτέρα 7/4/14 οι ΔΟΥ σταμάτησαν την θεώρηση των καταστάσεων απογραφής.


9/4/2014 
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

OΠΩΣ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΑΝ ΜΕ ΜΕΓΑΛΑ ΓΡΑΜΜΑΤΑ ΟΙ ΕΚΛΕΚΤΟΙ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ ΜΙΑ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΙ ΕΣΟΔΩΝ ΧΩΡΙΣ ΟΡΙΟ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟΙ ΕΞΟΔΩΝ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...

ΕΠΙΣΗΣ ΑΝΑΜΕΝΕΤΕ ΝΑ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΞΙΣ ΜΕΧΡΙ ΤΗΣ 20 ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΣΤΕΛΝΕΙΣ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΚΑΘΕ ΤΡΙΜΗΝΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΓΡΟΤΕΣ ΠΟΥ ΑΦΗΝΕΙ ΤΩΡΑ..

 

Αγρότης κανονικό καθεστώς  έλαβε αυτό το μήνυμα .

 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι σε λίγες ημέρες λήγει η προθεσμία υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. και παρακαλούμε να μην αμελήσετε την έγκαιρη υποβολή της. 

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι πλέον ισχύει ο Ν. 4174/2013 ο οποίος τροποποιήθηκε με τον N. 4254/2014 που μεταξύ άλλων προβλέπει σημαντικές αλλαγές στον τρόπο καταβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. καθώς και στα πρόστιμα που επιβάλλονται σε περιπτώσεις μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής όλων των δηλώσεων. 

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήρα στο υπουργείο τμήμα φπα μπας και με λύσουν τις απορίες.Απάντηση:Αναφέρεται στον 4254 και δεν έχουμε άλλη ενημέρωση μου λέει και το κλείνει.Και από ότι κατάλαβα απο τον τόνο της φωνής δεν ήμουν ο πρώτος που του έκανε αυτή την ερώτηση.Αππό τη μία διαβάζουμε για τους αγρότες κανονικού καθεστώτος 1 φορά συγκεντρωτικη το χρόνο φπα και μετά ρίχνει και του ειδικόυ καθεστώτος και μας μπερδεύει περισσότερο άσε που ένας τοπικός συνεταιρισμος παίρνει τους αγρότες να στείλουν το ΦΠΑ α΄τριμμηνου  και εκεί λέω ότι μάλλον έχω χάσει κάποιο tweet :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνια που ειχα με το τμημα φπα στο υπουργειο για το αν θα υποβαλλουμε περιοδικη για του αγροτες μου ειπαν επιμονα ΟΧΙ.

 

Οταν την ρωτησα αν μπορω να στειλω αφου το συστημα μου δινει την δυνατοτητα παλι μου ειπε ΟΧΙ να μην στειλω.

 

Τωρα οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μπλεξουμε αν ΔΕΝ στειλουμε κατα την αποψη μου ΥΠΑΡΧΕΙ

 

Τηλεφωνο που πηρα 210-3645848

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε επικοινωνια που ειχα με το τμημα φπα στο υπουργειο για το αν θα υποβαλλουμε περιοδικη για του αγροτες μου ειπαν επιμονα ΟΧΙ.

 

Οταν την ρωτησα αν μπορω να στειλω αφου το συστημα μου δινει την δυνατοτητα παλι μου ειπε ΟΧΙ να μην στειλω.

 

Τωρα οτι υπαρχει η πιθανοτητα να μπλεξουμε αν ΔΕΝ στειλουμε κατα την αποψη μου ΥΠΑΡΧΕΙ

 

Τηλεφωνο που πηρα 210-3645848

μια εκκαθαριστικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια εκκαθαριστικη

ε τοτε γιατι δεν την κλεινουν την ρημαδα?μηπως γι αυτο δωσανε παραταση μεχρι τελος του μηνα για ολες απο εδω και περα?

το μια εκκαθαριστικη το χρονο περιλαμβανει και αυτους που κανανε εναρξη φετος στο κανονικο καθεστως ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αγρότης κανονικό καθεστώς  έλαβε αυτό το μήνυμα .

 

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Θα θέλαμε να σας υπενθυμίσουμε ότι σε λίγες ημέρες λήγει η προθεσμία υποβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. και παρακαλούμε να μην αμελήσετε την έγκαιρη υποβολή της. 

Επίσης, σας ενημερώνουμε ότι πλέον ισχύει ο Ν. 4174/2013 ο οποίος τροποποιήθηκε με τον N. 4254/2014 που μεταξύ άλλων προβλέπει σημαντικές αλλαγές στον τρόπο καταβολής της περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. καθώς και στα πρόστιμα που επιβάλλονται σε περιπτώσεις μη υποβολής ή εκπρόθεσμης υποβολής όλων των δηλώσεων. 

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα. 

Πήραν και δικοί μου αγρότες τέτοιο μειλ, αλλά έχω μια επιφύλαξη όσο αφορά την υποβολή τριμήνου ΦΠΑ για αυτούς συγκεκριμένα, γιατί και οι δύο ΗΤΑΝ στο κανονικό καθεστώς ενταγμένοι  από πέρυσι.

 

Στη δική σου περίπτωση είναι αγρότης με ένταξη από 1/1/2014 ή παλιός?? (σε κανέναν από τους δικούς μου του φετινούς δεν στείλανε μειλ μέχρι στιγμής βέβαια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήραν και δικοί μου αγρότες τέτοιο μειλ, αλλά έχω μια επιφύλαξη όσο αφορά την υποβολή τριμήνου ΦΠΑ για αυτούς συγκεκριμένα, γιατί και οι δύο ΗΤΑΝ στο κανονικό καθεστώς ενταγμένοι  από πέρυσι.

 

Στη δική σου περίπτωση είναι αγρότης με ένταξη από 1/1/2014 ή παλιός?? (σε κανέναν από τους δικούς μου του φετινούς δεν στείλανε μειλ μέχρι στιγμής βέβαια).

φετινος με εναρξη απο 02/02/2014 στο κανονικο καθεστως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήραν και δικοί μου αγρότες τέτοιο μειλ, αλλά έχω μια επιφύλαξη όσο αφορά την υποβολή τριμήνου ΦΠΑ για αυτούς συγκεκριμένα, γιατί και οι δύο ΗΤΑΝ στο κανονικό καθεστώς ενταγμένοι  από πέρυσι.

 

Στη δική σου περίπτωση είναι αγρότης με ένταξη από 1/1/2014 ή παλιός?? (σε κανέναν από τους δικούς μου του φετινούς δεν στείλανε μειλ μέχρι στιγμής βέβαια).

 

αγρότης με ένταξη από 1/1/2014

Για να δούμε μετά τις 20:00 

Σας ενημερώνουμε ότι οι ηλεκτρονικές υπηρεσίες υποβολών δηλώσεων ΦΠΑ δε θα είναι διαθέσιμες την Μ. Τρίτη 15/4/2014 από ώρα 16:00μμ έως 20:00μμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗ ΔΟΥ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΟΤΙ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΚΑΝΟΥΣ Σ ΓΠΣΣ ΘΑ ΚΛΕΙΣΟΥΝ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΔΗΛΩΣΕΩΝ ΦΠΑ ΑΓΡΟΤΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις τώρα μπήκα να δώ άν έχουν κλειδώσει τα φπα αγροτών..αλλά με αφήνει κανονικά να καταθέσω.. Μας δουλεύουν μου φαίνεται.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκολλάτε με το ΦΠΑ των αγροτών λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ...................

 

ΥΜΑΡΤΟΝ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...