Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΣΦΑΛΙΣΗ Α ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑΣ


diba

Ερώτηση

ΣΥΖΥΓΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΣΦΑΛΙΖΕΙ ΤΗ ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ ΜΕ ΠΛΗΡΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΡΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ?

ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΗΝ ΕΙΣΦΟΡΑ ΓΙΑ ΟΑΕΔ,ΟΕΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

γεια σας....θα ηθελα να ρωτησω κατι......

ο αντρασ μου εχει μια επιχειρηση και θελει να δουλεψουμε μεσα εγω και τα αδερφια του....πρεπει να ασφαλιστουμε ολοι?

Η ασφάλιση είναι υποχρεωτική, όχι όμως και αυτοδίκαια.....

Κοινώς, κάντε ότι θέτε.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ΄σένα η ασφάλιση είναι προαιρετική λόγω συγγένειας για τ΄αδέλφια σου υποχρεωτική δεν έχουν καμία συγγένεια που ν΄αναγνωρίζετε απο το ικα με το συζυγό σου .Ασφαλίζονται κανονικά χωρίς μειωμένες εισφορές οπως ολοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για ΄σένα η ασφάλιση είναι προαιρετική λόγω συγγένειας για τ΄αδέλφια σου υποχρεωτική δεν έχουν καμία συγγένεια που ν΄αναγνωρίζετε απο το ικα με το συζυγό σου .Ασφαλίζονται κανονικά χωρίς μειωμένες εισφορές οπως ολοι οι υπόλοιποι εργαζόμενοι.

Για τα αδέρφια του άντρα της ρωτάει επομένως έχουν συγγένεια και το αν θα τους ασφαλίσει όλους είναι στη διακριτική του ευχέρεια, ίσως ασφαλίσει κάποιον εξ'αυτών με ημιαπασχόληση αν χρειάζονται ένσημα ή στην τελική μπορεί να δημιουργηθεί μια Ο.Ε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα αδέρφια του άντρα της ρωτάει επομένως έχουν συγγένεια και το αν θα τους ασφαλίσει όλους είναι στη διακριτική του ευχέρεια, ίσως ασφαλίσει κάποιον εξ'αυτών με ημιαπασχόληση αν χρειάζονται ένσημα ή στην τελική μπορεί να δημιουργηθεί μια Ο.Ε.

Ξέχνα την ημιαπασχόληση σε Α και Β βαθμού συγγένεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξέχνα την ημιαπασχόληση σε Α και Β βαθμού συγγένεια

Γιατί απαγορεύεται; Ξέρω επιχείρηση (ΑΕ όχι ατομική) που ασφαλίζει τα παιδιά του ο πρόεδρος-ιδιοκτήτης με ημιαπασχόληση. Υπάρχει κάτι που να το απαγορεύει ή να υπαγορεύει πλήρη απασχόληση; Δεν το έχω υπόψη μου και αν μπορείς θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το διευκρινίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί απαγορεύεται; Ξέρω επιχείρηση (ΑΕ όχι ατομική) που ασφαλίζει τα παιδιά του ο πρόεδρος-ιδιοκτήτης με ημιαπασχόληση. Υπάρχει κάτι που να το απαγορεύει ή να υπαγορεύει πλήρη απασχόληση; Δεν το έχω υπόψη μου και αν μπορείς θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το διευκρινίσεις.

Τι ακριβώς συγγένεια έχει η ΑΕ με τα παιδιά του προέδρου συνάδελφε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για τα αδέρφια του άντρα της ρωτάει επομένως έχουν συγγένεια και το αν θα τους ασφαλίσει όλους είναι στη διακριτική του ευχέρεια, ίσως ασφαλίσει κάποιον εξ'αυτών με ημιαπασχόληση αν χρειάζονται ένσημα ή στην τελική μπορεί να δημιουργηθεί μια Ο.Ε.

ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΕΓΓΑΜΟΙ ΚΑΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ.ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ 500 ΕΥΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί απαγορεύεται;

Μου χάλασες την απάντηση ργμτ......

Έπρεπε να ρωτήσεις "Γιατί, κακό είναι...????"............

Μου τη χάλασες............... :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΕΓΓΑΜΟΙ ΚΑΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ.ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ 500 ΕΥΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ.

Καλά να πάθεις..............

Αφού τους αφήνετε και σας κάνουνε ότι θένε.................

Πληρώνετε 500άρικα, μάλλον θα σας περισσεύουνε............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλά να πάθεις..............

Αφού τους αφήνετε και σας κάνουνε ότι θένε.................

Πληρώνετε 500άρικα, μάλλον θα σας περισσεύουνε............

ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣ......ΚΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΡΑΝΕ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΩ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΚΑΝΑ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΑΝΑΚΛΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟΦΑΣΗΣ ΚΑΙ ΤΑ ΤΣ......ΚΙΑ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟΝ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΜΑΣ ΔΕΙΡΑΝΕ.ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΥΣ ΠΥΡΟΒΟΛΗΣΩ?

Δεν ξέρω τι έχει παίξει, η εγκύκλιος όμως για την ασφάλιση α & β βαθμού συγγένειας είναι ξεκάθαρη και δεν γράφει πουθενά μέσα για ενήλικες, έγγαμους και λοιπές αηδίες....

Τι δουλειά έχει ο πρόεδρος του εργατικού κέντρου...??? Δεν κατάλαβα......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ.Α,Β ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑΝ. ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΕΑΣ ΑΛΙΚ/ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΚ/ΜΑ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΤΟΥ ΙΚΑ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΟΥΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΜΕΤΕΧΟΥΝ ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΤΟΥ ΙΚΑ ΕΝΑΣ ΝΟΜΙΚΟΣ ΣΥΜΒΟΥΛΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ ΤΟΥ ΕΡΓΑΤΙΚΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ.Α,Β ΒΑΘΜΟΥ ΣΥΓΓΕΝΕΙΑ ΘΕΩΡΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΣΥΖΥΓΟΥΣ ΑΥΤΟ ΕΙΠΑΝ. ΑΥΤΑ ΕΓΙΝΑΝ ΣΤΟ ΙΚΑ ΝΕΑΣ ΑΛΙΚ/ΣΟΥ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΚΑΘΕ ΥΠΟΚ/ΜΑ ΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΛΛΟ ΚΡΑΤΟΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟ ΤΟΥ.

????????????????????

Ο δικηγόρος τι είπε...??? Ή δεν πήγατε με δικηγόρο..???

Να σου πω την αλήθεια, έτσι για το γαμώτο, θα το πήγαινα στο δικαστήριο.... Και αν με είχαν τσατίσει πολύ οι υπάλληλοι, όχι της ΤΔΕ αλλά της ΕΥΠΕΑ, θα τους τράβαγα και μια αναφορά για παράβαση καθήκοντος και απιστία....

Θα μου πεις "απ' είναι απόξω απ' το χορό, πολλά τραγούδια ξέρει".... Αλλά στην τελική, τι θα σου (μας) κάνουν χειρότερο....?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν είχαμε δικηγόρο και ο πελάτης ηθελε να τελειώνει μαζί τους εκτός απο κάτι μπινελίκια που πέσανε το πρόστιμο πληρώθηκε.Ασε που καθε τρείς μήνες έχουμε έλεγχο απο το ΙΚΑ επειδή τυχαίνει να είμαστε στον δρόμο τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί απαγορεύεται; Ξέρω επιχείρηση (ΑΕ όχι ατομική) που ασφαλίζει τα παιδιά του ο πρόεδρος-ιδιοκτήτης με ημιαπασχόληση. Υπάρχει κάτι που να το απαγορεύει ή να υπαγορεύει πλήρη απασχόληση; Δεν το έχω υπόψη μου και αν μπορείς θα ήθελα σε παρακαλώ να μου το διευκρινίσεις.

Έχει συζητηθεί το θέμα πολλές φορές:

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=27304

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΑΔΕΛΦΙΑ ΑΣΦΑΛΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΧΩΡΙΣ ΜΕΙΩΜΕΝΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΟΣΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΕΤΑΙΡΟΙ ΚΑΙ ΕΝΑΙ ΕΓΓΑΜΟΙ ΚΑΙ ΕΝΗΛΙΚΕΣ.ΤΟ ΕΜΑΘΑ ΠΛΗΡΩΝΩΝΤΑΣ 500 ΕΥΡΩ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΝΕΟΠΡΟΣΛΑΜΒΑΝΟΜΕΝΟΥ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ Η ΑΔΕΛΦΗ ΤΟΥ ΠΕΛΑΤΗ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΗΡΘΕ ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ.

Θα τρελαθούμε τελείως. Με ποιο σκεπτικό σας γράψανε δηλαδή ????????

Εγκύκλιος ΙΚΑ: 93/10.12.1996

Σχετ.: α) Η εγκύκλιος 23/1989

β) Το Γενικό έγγραφο Α24/374/31.7.1990

Με τις διατάξεις του άρθρου 1 παρ. 1 του Ν.1759/1988 (ΦΕΚ 50/18.3.1988 Α') και της με αριθ. Φ21/3288/20.12.1988 απόφασης του Υπουργού Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων, προβλέπεται η ασφάλιση των προσώπων που απασχολούνται σε εργοδότες, με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς μέχρι και δευτέρου βαθμού συγγένειας (ανεξάρτητα από το αν αποτελούν χωριστή οικογένεια ή

όχι).

..........................

Δηλαδή τα αδέλφια είναι κατώτερου βαθμού συγγενείς ?????? Το αν είναι έγγαμοι και ενήλικοι ή όχι τι φρούτο είναι πάλι ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Οταν εγινε υποχρεωτική η χρήση του βιβλιου νεοπροσλαμβανόμενου προσωπικού δεν υπήρξε καμία διευκρίνηση για συγγενείς δηλ. αν γράφονται η οχι.Λέει απλά οτι ο εργαζόμενος πρεπει να γραφτεί αμέσως μόλις προσέλθει για να αναλάβει εργασία,

Ρωτάω τώρα τον γράφεις και δεν τον ασφαλίζεις γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε εγω είμαι ασφαλισμένη στο ΤΕΒΕ αλλα λόγω του ότι τωρα δεν εχω δουλεια θα ηθελε ο συζυγος να με βαλει ως υπαλληλο του στην δικια του εταιρεια ωατε να γλιτωσ απο τα ασφαλιστρα του ΤΕΒΕ και να δινουμε τα μειωμένα του ΙΚΑ ,Γνωρίζετε αν αυτο είναι ευφικτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχασα να αναφέρω οτι η εταιρεια του συζλυγου είναι ΕΕ οχι προσωπική αλλά είναι με ποσοστο 98%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση:

Μαθηματικος με δικο του φροντιστηριο γραμμενος στον ΟΑΕΕ, μπορει να τον ασφαλισει η μητερα του στο ΙΚΑ στο καταστημα ρουχων που εχει, σαν πωλητη???Νομιζω ναι. Να δουλευει δηλαδη το πρωι στο καταστημα ρουχων και το απογευμα στο φροντιστηριο. Απ οσο γνωριζω πρεπει να τον ασφαλισει σαν υπαλληλο με πληρη απασχοληση 25 μερες και οχι μερικη? ή γινεται να τον δηλωνει παραδειγμα 15-20 μερες τον μηνα, αλλα οι εισφορες του ΙΚΑ θα υπολογιστουν στις 25???Μισθο θα του δωσει οσο θελει ή βασει ΕΓΣΣΕ???

Επισης, αν τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, μπορει μετα να παρει απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ??? Πιανεται δηλαδη η ασφαλιση α βαθμου συγγενεια για απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεχασα να αναφέρω οτι η εταιρεια του συζλυγου είναι ΕΕ οχι προσωπική αλλά είναι με ποσοστο 98%.

Η ασφαλιση μελων οικογενειας αφορα σε απασχοληση μελων μονο σε ατομικες επιχειρησεις και οχι νομικες μορφες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μια ερωτηση:

Μαθηματικος με δικο του φροντιστηριο γραμμενος στον ΟΑΕΕ, μπορει να τον ασφαλισει η μητερα του στο ΙΚΑ στο καταστημα ρουχων που εχει, σαν πωλητη???Νομιζω ναι. Να δουλευει δηλαδη το πρωι στο καταστημα ρουχων και το απογευμα στο φροντιστηριο. Απ οσο γνωριζω πρεπει να τον ασφαλισει σαν υπαλληλο με πληρη απασχοληση 25 μερες και οχι μερικη? ή γινεται να τον δηλωνει παραδειγμα 15-20 μερες τον μηνα, αλλα οι εισφορες του ΙΚΑ θα υπολογιστουν στις 25???Μισθο θα του δωσει οσο θελει ή βασει ΕΓΣΣΕ???

Επισης, αν τον ασφαλισει στο ΙΚΑ, μπορει μετα να παρει απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ??? Πιανεται δηλαδη η ασφαλιση α βαθμου συγγενεια για απαλλαγη απ τον ΟΑΕΕ???

Δεν μπορει να ασφαλιστει συμφωνα με το νομο

ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΗΣ ΣΤΟ ΙΚΑ ΤΩΝ ΠΡΟΣΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΣΧΟΛΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ ΜΕΛΩΝ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΤΟΥΣ (Α Υ Υ Π Κ Α Φ21/3288/88 ΦΕΚ 4/89τ. Β', που εκδόθηκε κατ' εξουσιοδότηση του άρθρου 1 παρ. 1 του Ν. 1759/88)

Ασφαλιζόμενα πρόσωπα - Προϋποθέσεις

Άρθρο 1

«Στην ασφάλιση του ΙΚΑ, για όλους τους κλάδους ασφάλισής του καθώς και του ΙΚΑ - ΤΕΑΜ υπάγονται υποχρεωτικά τα πρόσωπα που παρέχουν εργασία μέσα στα όρια της χώρας κατά κύριο επάγγελμα σε εργοδότες με τους οποίους είναι σύζυγοι ή συγγενείς α' και β' βαθμού συγγενείας, εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κυρίας ή επικουρικής ασφάλισής»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

...εφόσον για την εργασία τους αυτή δεν υπάγονται υποχρεωτικά ή προαιρετικά στην ασφάλιση άλλου φορέα κυρίας ή επικουρικής ασφάλισής.

Ο Νομος λεει για την εργασια τους αυτη, δηλαδη για την εργασια του πωλητη και οχι για την εργασια του μαθηματικου που υπαγεται στον ΟΑΕΕ.

Αρα νομίζω οτι γινεται να ασφαλιστει στο ικα και να παρει απαλλαγη απ τον οαεε.

Και καποιες αλλες γνωμες παρακαλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...