Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ


mthe

Ερώτηση

Το πιστωτικό υπόλοιπο χρήσης 2009 στην οποία έχει γίνει αυτοπεραίωση μεταφέρεται στο έντυπο του ειδ.σημ.αυτ. φπα στο κουτάκι ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛ.ΠΡΟΗΓ. ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΙΑΧ. ΠΕΡΙΟΔΟΥ.?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 150
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη ΔΡΑΠΕΤΗΣ

Μυρίζει γι' αύριο ΠΑΡΑΤΑΣΗ στα Ε.Σ.Π. ;;;

Μιά άσχετη απορία.

Γιατί στα ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ δεν υπάρχει ένδειξη για υπογραφή

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ??

Γνωρίζει κανείς??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μιά άσχετη απορία.

Γιατί στα ΕΙΔΙΚΑ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ ΦΠΑ δεν υπάρχει ένδειξη για υπογραφή

Ο ΛΟΓΙΣΤΗΣ??

Γνωρίζει κανείς??

Γιατί τα εχει εφαρμόσει στο Ε3 το οποιο εχει υπογραψει υποχρεωτικα, δινοντας σε αυτον διαταγή να το πραξει αυτο, το συστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γιατί τα εχει εφαρμόσει στο Ε3 το οποιο εχει υπογραψει υποχρεωτικα, δινοντας σε αυτον διαταγή να το πραξει αυτο, το συστημα.

Γιατί το έχουν κάνει τόσο απλό, λες και ασχολούμαστε με πυρηνική φυσική και τα σχετικά και ειδικά αν έχει δραστηριότητα με συντελεστές ΦΠΑ 4-5-5,5-9-10-13-15-16-1-21-23 κτλπ και έχει και μετακύλιση ΦΠΑ δεν υπάρχει περίπτωση να το συμπληρώσει κανενάς άλλος παρά μόνο ένας ταλάιπωρος λογιστάκος! Οπότε το έχουν δεδομένο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

γνωριζει η εχει εφαρμοσει κανεις το ΕΣΠ ΜΕ αγορες ενδοκοινωτικων

ειδικα στο μεταφερομενο ποσο απο 710 εκκαθαριστικης μεταφερει και την-

αξια του φορου αγορων κλπ εοκ "η τιθετε αφαιρετικα διοτι δεν υπαρχει-

αναλογη εγγραφη στις πωλησεις.

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΧ. ΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ, ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Η ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη TZABELAS  KITSOS

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,

ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΧ. ΜΕ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟ ΠΛΗΡΩΣΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΟΣΗ ΤΟΥ ΕΙΔΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ 20 ΙΟΥΛΙΟΥ, ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΕΗ ΠΟΤΕ ΘΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣΕΙ 20 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ Η ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 31 ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ?

ΤΕΛΟΣ ΜΗΝΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ρε παιδιά μια βοήθεια. (λίγο η κούραση, λίγο η ζέστη, τα λόγια του παπά) :)

εκκαθαριστική περιόδου 2010 π.υ 553,25.

εκκαθαριστική περιόδου 2011 π.υ.770,50.

κωδικός 710 εκκαθαριστικής περιόδου 2011 1230,50 (περιλαμβάνεται το ποσό των 553,25).

στο ειδικό σημείωμα αυτοελέγχου στο υπόλοιπο φόρου εκροών (κωδικό 710 της εκκαθαριστικής) θα βάλω το 1230,50 σωστά? σωστά (μάλλον)

στο πιστωτικό υπόλοιπο προηγούμενης ανέλεγκτης διαχειριστικής περιόδου τι στο ....... θα βάλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

καλησπέρα σε περιπτωση που τα ακαθάριστα εσοδα που προσδιοριζονται λογιστικα ειναι μεγαλυτερα του αυτοελέ γχου ( για παροχη μιλαω αρα οχι μετακυλιση) δεν υποβαλλουμε το ειδικο σημείωμα φπα ...τι γινεται ομως αν μεταφερω απο το 2010 πιστωτικο υπολοιπο φπα και η χρηση ειναι ενελεγκτη??

θα περιμενω απαντηση...ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

καλησπέρα σε περιπτωση που τα ακαθάριστα εσοδα που προσδιοριζονται λογιστικα ειναι μεγαλυτερα του αυτοελέ γχου ( για παροχη μιλαω αρα οχι μετακυλιση) δεν υποβαλλουμε το ειδικο σημείωμα φπα ...τι γινεται ομως αν μεταφερω απο το 2010 πιστωτικο υπολοιπο φπα και η χρηση ειναι ενελεγκτη??

8α ισχυει ο αυτοελεγχος που θα κανω με το ε3 ή όχι??

ή θα πρέπει να υποβάλλω το ειδικο σημείωμα φπα ??

θα περιμενω απαντηση...ευχαριστωω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

καλησπέρα σε περιπτωση που τα ακαθάριστα εσοδα που προσδιοριζονται λογιστικα ειναι μεγαλυτερα του αυτοελέ γχου ( για παροχη μιλαω αρα οχι μετακυλιση) δεν υποβαλλουμε το ειδικο σημείωμα φπα ...τι γινεται ομως αν μεταφερω απο το 2010 πιστωτικο υπολοιπο φπα και η χρηση ειναι ενελεγκτη??

8α ισχυει ο αυτοελεγχος που θα κανω με το ε3 ή όχι??

ή θα πρέπει να υποβάλλω το ειδικο σημείωμα φπα ??

θα περιμενω απαντηση...ευχαριστωω

υποβαλλεις το σημειωμα ,το οποιο δεν θα εχει διαφορες,αλλα στο πεδιο πιστωτικο προηγουμενης ανελεγκτης ,βαζεις το πιστωτικο του 2010,και απο κει και περα,ο τροπος του υπολογισμου του σημειωματος θα σου δειξει αν πρεπει να καταβαλεις ποσο και να χασεις και το πιστωτικο του 2011,η να μειωθει απλα το πιστωτικο του 2011,προτεινω να το κανεις στη πραξη και θα καταλαβεις το τροπο που δουλευει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

υποβαλλεις το σημειωμα ,το οποιο δεν θα εχει διαφορες,αλλα στο πεδιο πιστωτικο προηγουμενης ανελεγκτης ,βαζεις το πιστωτικο του 2010,και απο κει και περα,ο τροπος του υπολογισμου του σημειωματος θα σου δειξει αν πρεπει να καταβαλεις ποσο και να χασεις και το πιστωτικο του 2011,η να μειωθει απλα το πιστωτικο του 2011,προτεινω να το κανεις στη πραξη και θα καταλαβεις το τροπο που δουλευει

σε ευχαριστω πολυ απλα επειδη σε καμια περιπτωση δεν θελω να χασω το πιστωτικο που ειχα το 2011....να σε ρωτησω με αριθμους γιατι δεν εχω ξανακανει το ειδικο σημειωμα φπα

τα ακαθαριστα εσοδα του αυτοελεχγου ειναι κατα 7.114,49 euro ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ των λογιστικων...

αρα επεδωσα 1.636,33 euro παραπανω φπα απο τον αυτοελεγχο

το πιστωτικο του 2011 ηταν 411 euro και αυτο γιατι εκανα εναρξη τελος του 2010 ( αρα δεν εχω υπολοιπο φπα απο το 2010)

να υποθεσω λοιπον να κανω αυτοελεγχο και δεν θα μειωθει το πιστωτικο υπολοιπο του 2011????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

σε ευχαριστω πολυ απλα επειδη σε καμια περιπτωση δεν θελω να χασω το πιστωτικο που ειχα το 2011....να σε ρωτησω με αριθμους γιατι δεν εχω ξανακανει το ειδικο σημειωμα φπα

τα ακαθαριστα εσοδα του αυτοελεχγου ειναι κατα 7.114,49 euro ΜΙΚΡΟΤΕΡΑ των λογιστικων...

αρα επεδωσα 1.636,33 euro παραπανω φπα απο τον αυτοελεγχο

το πιστωτικο του 2011 ηταν 411 euro και αυτο γιατι εκανα εναρξη τελος του 2010 ( αρα δεν εχω υπολοιπο φπα απο το 2010)

να υποθεσω λοιπον να κανω αυτοελεγχο και δεν θα μειωθει το πιστωτικο υπολοιπο του 2011????

καποια βοηθεια??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

μπορω να βαλω στο ειδικο σημειωμα φπα

εκροες απο παροχη % επιμερισμος μερικο συνολα εκροων συνολο φορου

(βασει βιβλιων) διαφορας συνολο βασει αυτοελεγχου εκροων

25,412 -28 % -7115,36 18296,64 18296,64 4208,22

κ μετα στην αλλη σελιδα να δηλωσω

συνολο φορου εκροων 4208,22

+ πιστωτικο υπολοιπο

ανελ. χρησης 411

-καταβληθεντα ποσα 4799.52

=πιστωτικο 180,3

σωστα ειναι αυτα ??μπορω να βαλω με μειον και να μην χασω το πιστωτικο της προηγουμενης χρονιας???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα,

Χρεωστικο ποσο φπα αυτοελεγχου που πληρωθηκε το βαζουμε στον 82.00.04 - 86.02.09 και μετα αναμορφωση στο Ε5 ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκεπτης

μπορω να βαλω στο ειδικο σημειωμα φπα

εκροες απο παροχη % επιμερισμος μερικο συνολα εκροων συνολο φορου

(βασει βιβλιων) διαφορας συνολο βασει αυτοελεγχου εκροων

25,412 -28 % -7115,36 18296,64 18296,64 4208,22

κ μετα στην αλλη σελιδα να δηλωσω

συνολο φορου εκροων 4208,22

+ πιστωτικο υπολοιπο

ανελ. χρησης 411

-καταβληθεντα ποσα 4799.52

=πιστωτικο 180,3

σωστα ειναι αυτα ??μπορω να βαλω με μειον και να μην χασω το πιστωτικο της προηγουμενης χρονιας???

Μας τα μπερδευεις ,ενω ειναι απλα.... συμπληρωσε τη β σελιδα του σημ.αυτοελεγχου με τα δεδομενα της εκκαθαριστικης φπα, βαλε τη διαφορα τζιρου που σου βγαζει ο αυτοελεγχος και κανε τον επιμερισμο να δεις τελικα τι ποσο φπα προκυπτει απο τον αυτοελεγχο με τις διαφορες,αυτα ολα παντα στη β σελιδα.μετα στην 1 σελιδα στον πινακα εκκαθαρισης φορου ,στο συνολο φορου εκροων,βαζεις το συνολο φπα (μαζι μετις διαφορες)της β σελιδας,μετα στο υπολ φορου εισροων οτι λεει η εκκαθ φπα στον κωδ 710,και μετα το πιστωτικο της χρησης 2010 που ηταν ανελεγκτη,και κανεις τις πραξεις

καλυτερα α χρησιμοποιησεις καποιο προγραμματακι, το τaxheaven ,στο δωρεαν προγραμμα που εχει για τις δηλωσεις εταριων ,εχει και το σημειωμα αυτοελεγχου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

Μας τα μπερδευεις ,ενω ειναι απλα.... συμπληρωσε τη β σελιδα του σημ.αυτοελεγχου με τα δεδομενα της εκκαθαριστικης φπα, βαλε τη διαφορα τζιρου που σου βγαζει ο αυτοελεγχος και κανε τον επιμερισμο να δεις τελικα τι ποσο φπα προκυπτει απο τον αυτοελεγχο με τις διαφορες,αυτα ολα παντα στη β σελιδα.μετα στην 1 σελιδα στον πινακα εκκαθαρισης φορου ,στο συνολο φορου εκροων,βαζεις το συνολο φπα (μαζι μετις διαφορες)της β σελιδας,μετα στο υπολ φορου εισροων οτι λεει η εκκαθ φπα στον κωδ 710,και μετα το πιστωτικο της χρησης 2010 που ηταν ανελεγκτη,και κανεις τις πραξεις

καλυτερα α χρησιμοποιησεις καποιο προγραμματακι, το τaxheaven ,στο δωρεαν προγραμμα που εχει για τις δηλωσεις εταριων ,εχει και το σημειωμα αυτοελεγχου

στην 2 σελιδα βαζω τα εσοδα βασει βιβλιων (25412 euro)που ειναι μεγαλυτερα απο του αυτοελεγχου 18296.64) (αρα βαζω μονο αυτα)

μετα στην 1 σελιδα

ΣΥΝΟΛΟ ΦΟΡΟΥ ΕΚΡΟΩΝ + 5.844,76 (σύνολο της στήλης (7) της 2ης σελίδας) ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΦΟΡΟΥ ΕΚΡΟΩΝ (κωδ. 710 εκκαθ/κής) - 5.844,76 ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ + 411,00 ΑΝΕΛΕΓΚΤΗΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΔΟΥ ΚΑΤΑΒΛΗΘΕΝΤΑ ΠΟΣΑ (κωδ. 811 εκκαθαριστικής) - 4.799,52 ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟΣ ΦΟΡΟΣ ΛΟΓΩ ΜΕΤΑΚΥΛΙΣΗΣ (σύνολο + 0,00 στήλης 14 πίνακα διαφορών μετακύλισης) ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΑΡΧΙΚΟΥ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΟΣ - 0,00 ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ή 4.388,52 ΧΡΕΩΣΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ για καταβολή 0,00

και ειμαι ενταξει???

γιατι δεν το νομιζω???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν μπορω να καταλαβω, αφου τα ακαθαριστα του αυτοελεγχου ειναι μικροτερα των λογιστικων γιατι να βγαλει διαφορες και γιατι να χασει το Π.Υ. ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

αυτο ρωταω και εγω το χανει το Π.Υ φπα ??

αν ναι δεν θα κανω αυτοελεγχο.

απλα δεν μπορω να καταλαβω αν το χανει...

γιατι υποχρεος για το ειδικο σημειωμα ειναι οποιος εχει διαφορες ακαθ. εσοδων( αυτοελεγχος.>βιβλιων) ή μετακυλησης.

εγω που δεν εχω τιποτα απο αυτα πως θα χασω το πιστ .υπολοιπο??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΑΚΙ

ΑΦΟΥ ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ 2-3 ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ....ΑΝ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ ΑΚΑΘ ΕΣΟΔΑ>ΑΚΑΘ. ΕΣΟΔΑ ΑΥΤΟΕΛΕΓΧΟΥ. ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΦΠΑ

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΦΠΑ ΑΠΟ ΑΝΕΛΕΓΚΤΗ ΧΡΟΝΙΑ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΝΩ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΥΠΟΒΑΛΛΩ ΤΟ ΕΙΔΙΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΦΠΑ.

ΕΤΣΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ...

ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΑΠΟΨΗ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. 2 ερωτησεις:

1) Το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου μπορει να βγει αρνητικο????

2) Μου εφερε τα βιβλια του ενας πελατης. Το Ε3 του το υπεβαλε ο προηγουμενος λογιστης, του εκανε και αυτοελεγχο και μου εφερε συμπληρωμενο το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου για να το καταθεσω εγω. Αλλα με πριβληματιζουν μερικα πραγματα. Εχω τα εξης δεδομενα:

Ακαθαριστα εσοδα βιβλιων: 32.372,66

Ακαθαρισατα εσοδα αυτοελεγχου: 37.140,22

Ζημια βιβλιων: - 1.061,09

Καθαρα κερδη αυτοελεγχου: 3.706,59

Εκροες 13% 32.368,59 99,99%

Εκροες 23% 4,07 0,01%

Συνολο 32372,66 100%

Αγορες 13% 21.064,80

Αγορες 23% 0 (μηδεν)

Διαφορα αυτοελεγχου 4.767,56 (37.140,22 - 32.372,66)

Κοστος πωληθεντων 21.115,71

Κοστος πωληθεντων με τον μεγαλο συντελεστη 23% 0 (μηδεν)

Αρα 0/21.115,71 = 0

Αρα 0% - 0,01% = - 0,01% Αρα αφου ειναι αρνητικο δεν υπαρχει μετακυλιση. Σωστα???

Α) Γιατι ο συναδελφος εχει βαλει στην στηλη 4 και 5 που λεει κοστος πωληθεντων, το συνολο των αγορων (21.064,80) και οχι το κοστος πωληθεντων, με αποτελεσμα να βγαινει ποσοστο 100% και διαφορα 99,99% (αρα μετακυλιση και φορος)??????Ειναι λαθος ετσι δεν ειναι???

Στον πινακα εκκαθαρισης του φορου εχουμε

¨Συνολο εκροων 2ης σελιδας: 4.828,69

- Κωδικος 710 εκκαθαριστικης: 4.845,49

+ Πιστωτικο υπολοιπο πρ. ανελεγκτης χρησης 16,45

= Πιστωτικο υπολοιπο 0,35

Αρα θα μειωσω το πιστωτικο υπολοιπο της εκκαθαριστικης που ειναι 636,63 με την διαφορα 636,28 γραφοντας το στον 412 της περιοδικης. Σωστα???

Β) Η ερωτηση μου εδω ειναι οτι για το πιστωτικο υπολοιπο 16,45 της προηγουμενης χρησης εκανε αυτοελεγχο, αλλα δεν υπεβαλε το σημειωμα λογω του οτι δεν προεκυψαν διαφορες στα εσοδα. Αρα ειναι ελεγμενη η χρηση.Αρα δεν θα το γραψω και θα αφαιρεσω μονο το 4.828.,69 - 4.845,49 = - 16,80. Αρνητικο. Ειναι σωστο???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα. 2 ερωτησεις:

1) Το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου μπορει να βγει αρνητικο????

2) Μου εφερε τα βιβλια του ενας πελατης. Το Ε3 του το υπεβαλε ο προηγουμενος λογιστης, του εκανε και αυτοελεγχο και μου εφερε συμπληρωμενο το ειδικο σημειωμα αυτοελεγχου για να το καταθεσω εγω. Αλλα με πριβληματιζουν μερικα πραγματα. Εχω τα εξης δεδομενα:

Ακαθαριστα εσοδα βιβλιων: 32.372,66

Ακαθαρισατα εσοδα αυτοελεγχου: 37.140,22

Ζημια βιβλιων: - 1.061,09

Καθαρα κερδη αυτοελεγχου: 3.706,59

Εκροες 13% 32.368,59 99,99%

Εκροες 23% 4,07 0,01%

Συνολο 32372,66 100%

Αγορες 13% 21.064,80

Αγορες 23% 0 (μηδεν)

Διαφορα αυτοελεγχου 4.767,56 (37.140,22 - 32.372,66)

Κοστος πωληθεντων 21.115,71

Κοστος πωληθεντων με τον μεγαλο συντελεστη 23% 0 (μηδεν)

Αρα 0/21.115,71 = 0

Αρα 0% - 0,01% = - 0,01% Αρα αφου ειναι αρνητικο δεν υπαρχει μετακυλιση. Σωστα???

Α) Γιατι ο συναδελφος εχει βαλει στην στηλη 4 και 5 που λεει κοστος πωληθεντων, το συνολο των αγορων (21.064,80) και οχι το κοστος πωληθεντων, με αποτελεσμα να βγαινει ποσοστο 100% και διαφορα 99,99% (αρα μετακυλιση και φορος)??????Ειναι λαθος ετσι δεν ειναι???

Στον πινακα εκκαθαρισης του φορου εχουμε

¨Συνολο εκροων 2ης σελιδας: 4.828,69

- Κωδικος 710 εκκαθαριστικης: 4.845,49

+ Πιστωτικο υπολοιπο πρ. ανελεγκτης χρησης 16,45

= Πιστωτικο υπολοιπο 0,35

Αρα θα μειωσω το πιστωτικο υπολοιπο της εκκαθαριστικης που ειναι 636,63 με την διαφορα 636,28 γραφοντας το στον 412 της περιοδικης. Σωστα???

Β) Η ερωτηση μου εδω ειναι οτι για το πιστωτικο υπολοιπο 16,45 της προηγουμενης χρησης εκανε αυτοελεγχο, αλλα δεν υπεβαλε το σημειωμα λογω του οτι δεν προεκυψαν διαφορες στα εσοδα. Αρα ειναι ελεγμενη η χρηση.Αρα δεν θα το γραψω και θα αφαιρεσω μονο το 4.828.,69 - 4.845,49 = - 16,80. Αρνητικο. Ειναι σωστο???

Κανεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...