Προς το περιεχόμενο

ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΚΑΤΟΙΚΙΑΣ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟ ΠΑΡΑΛΑΜΒΑΝΕΙ Ο ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

επισκέπτη Επισκέπτης

Εάν ενδιαφέρεστε, μία αναζήτηση στην ελληνόφωνη ιστοσελιδα της εφημερίδας Νεος Κόσμος της Αυστραλιανής ομογένειας, θα θα σας βρει ένα μακροσκελές άρθρο της 11-Δεκ-2012 με τίτλο "Θα έλθουν οι συντάξεις." Το άρθρο περιλαμβάνει μία εκτεταμένη συζήτηση γιά το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας, στην οποία ο κ. Γεωργιάδης φέρεται να δήλωσε: "Πάντως, πρέπει να πω ότι η εντολή για την καθιέρωση αυτού του πιστοποιητικού έχει έλθει από την Ευρωπαϊκή Ένωση, διότι πιστεύεται ότι υπάρχουν κρυμμένα εισοδήματα στο χώρο της διασποράς κρατών-μελών της Ένωσης. Το αποτέλεσμα θα αποδείξει, αν η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει δίκιο ή άδικο."

Εγώ δεν έχω ακούσει καμία άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να ζητά κάτι τέτοιο. Σε κάποιες χώρες της ΕΕ, μισθωτοί και συνταξιούχοι δεν υποχρεούνται ούτε καν στην υποβολή φορολογικής δήλωσης (ο φόρος αφαιρείται στην πηγή). Πώς θα το ζήταγαν;

Στο κάτω-κάτω, επειδή η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν στέλνει εντολές έτσι προφορικά, ας μας δείξουν την ντιρεκτίβα εκείνη που ορίζει τα όσα αποφάσισαν.

Νισάφι πιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έχω ακούσει καμία άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να ζητά κάτι τέτοιο. Σε κάποιες χώρες της ΕΕ, μισθωτοί και συνταξιούχοι δεν υποχρεούνται ούτε καν στην υποβολή φορολογικής δήλωσης (ο φόρος αφαιρείται στην πηγή). Πώς θα το ζήταγαν;

Στο κάτω-κάτω, επειδή η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν στέλνει εντολές έτσι προφορικά, ας μας δείξουν την ντιρεκτίβα εκείνη που ορίζει τα όσα αποφάσισαν.

Νισάφι πιά.

 

Το ζητάνε.., πχ. Ελληνας κάτοικος Ελλάδας, με εισόδημα από ενοίκιο στο Λονδίνο: πρέπει να προσκομίσει στις αγγλικές αρχές πιστοποιητικό ότι το εισόδημα έχει δηλωθεί στην Ελλάδα σφραγισμενο από τις Ελληνικές αρχές (αίτηση DT http://www.hmrc.gov.uk/international/dta-claim.htm#1 ).   Ωστόσο, σου λέει ότι μέχρι να το προσκομίσεις, εγώ θα σου αφαιρώ στην πηγή Αγγλικό φόρο στο ενοίκιο και κόψε το κεφάλι σου αν είσαι παράνομος - δεν το δηλώνεις - στην Ελληνική εφορία.

Που πιθανότατα αυτό συμβαίνει, πολοί κάτοικοι Ελλάδας έχουν αδήλωτα εισοδήματα από ενοίκια στο εξωτερικό. Η ξένη εφορία (τουλάχιστον εντός ΕΕ) πρόθυμα θα δώσει πληροφορίες στην ελληνική εφορία για αυτά τα ενοίκια, αν αξιοθεί κάποτε η ελληνική εφορια να το ζητήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Το ζητάνε.., πχ. Ελληνας κάτοικος Ελλάδας, με εισόδημα από ενοίκιο στο Λονδίνο: πρέπει να προσκομίσει στις αγγλικές αρχές πιστοποιητικό ότι το εισόδημα έχει δηλωθεί στην Ελλάδα σφραγισμενο από τις Ελληνικές αρχές (αίτηση DT http://www.hmrc.gov.uk/international/dta-claim.htm#1 ).   Ωστόσο, σου λέει ότι μέχρι να το προσκομίσεις, εγώ θα σου αφαιρώ στην πηγή Αγγλικό φόρο στο ενοίκιο και κόψε το κεφάλι σου αν είσαι παράνομος - δεν το δηλώνεις - στην Ελληνική εφορία.

Που πιθανότατα αυτό συμβαίνει, πολοί κάτοικοι Ελλάδας έχουν αδήλωτα εισοδήματα από ενοίκια στο εξωτερικό. Η ξένη εφορία (τουλάχιστον εντός ΕΕ) πρόθυμα θα δώσει πληροφορίες στην ελληνική εφορία για αυτά τα ενοίκια, αν αξιοθεί κάποτε η ελληνική εφορια να το ζητήσει.

 

Ας καταλαβαίνουμε τι λένε οι διατάξεις. Καμμία σχέση με την κατάσταση στην Ελλάδα. Η ιστοσελίδα της Βρετανίας έχει να κάνει με την περίπτωση που κάποιος μένει έξω από τη Βρετανία, και έχει εισόδημα μέσα στην  Βρετανία, γιά το οποίο θέλει να *μην* πληρώσει φόρο στη Βρετανία. Εάν η συνθήκη το επιτρέπει γιά το είδος του εισοδήματος (και δεν ισχύει καν γιά ενοίκια), τότε πρέπει να φέρει αυτό το πιστοποιητικό από τη χώρα διαμονής του.

 

Στην Ελλάδα, οι Έλληνες απόδημοι ΜΚΕ, τόσα χρόνια πληρώνουν φόρους στην Ελλάδα γιά τα ενοίκια από σπίτια στην Ελλάδα, και μάλιστα από το πρώτο ευρώ γιατί δεν υπάρχει αφορολόγητο γιά ΜΚΕ. Δεν ζητούν να μην πληρώσουν φόρο στην Ελλάδα γιά αυτά τα ενοίκια (και ούτε μπορούν να τον αποφύγουν φέρνοντας το πιστοποιητικό). Το μόνο που συμβαίνει με την απαίτηση γιά το πιστοποιητικό είναι ότι θα αναγκαστούν να πληρώσουν επιπλέον φόρους και πρόστιμα στη χώρα κατοικίας τους (αν δεν τα είχαν δηλώσει και εκεί στο παρελθόν).

 

Κανένας δεν έχει δείξει ότι σε κάποια άλλη χώρα στην Ευρώπη υπάρχει παρόμοια διάταξη. Ούτε έχει δει αυτή τη λεγόμενη εντολή από την Ε.Ε. Μήπως ήταν προφορική "σύσταση" από την Task Force (δημιούργημα της Ε.Ε.); Και άλλο ένα πείραμα πάνω στην Ελλάδα, από το οποίο όλες οι άλλες χώρες θα οφεληθούν, ενώ η Ελλάδα θα υποστεί ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Συνάδελφοι αντιμετωπίζω και εγώ το εξής θέμα: Φορολογούμενος που κατοικεί μόνιμα στη Νοτια Αφρική που υπάρχει σύμβαση μεταξύ των δύο χωρών Νοτίου Αφρικής και Ελλάδος ενώ και κάμποσους μήνες πριν τον είχα ενημερώσει για την απαιτούμενη έκδοση φορολογικού πιστοποιητικού (φόρμας αίτησης), μου στέλνει από το Ελληνικό Προξενείο ΓΙΟΧΑΝΝΕΣΜΠΟΥΡΓΚ ένα πιστοποιητικό ότι είναι κάτοικος Ν. Αφρικής τα τελευταία δύο χρόνια.Πήγα στην Δου ΚΑΤΟΙΚΩΝ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ να το προσκομίσω και μου είπαν ότι δεν κάνει αυτό αλλά χρειάζεται η αίτηση ΕΣΑΔΦ. Προ μηνών επικοινωνία με τον φορολογούμενο μου είχε πει ότι στην Ν.Αφρική δεν υπάρχει φορολογική αρχή. Το ίδιο μου ισχυρίστηκε και σε τωρινή επικοινωνία μαζί του, αναλύοντάς μου ότι παίρνει μια μικρή σύνταξη εκεί 100 ρεν και την οποία δεν δηλώνεται πουθενά. Έχω μπερδευτεί δυστυχώς και δεν γνωρίζω τι ισχύει στην Ν. Αφρική από θέμα φορολογίας παρά μόνο ότι μεταξύ των δύο χωρών Ελλάδος και Ν.Αφρικής έχει συναφθεί σύμβαση. Μήπως τυγχάνει κάποιος άλλος συνάδελφος να αντιμετωπίζει ανάλογη περίπτωση που έχει να κάνει μεταξύ αυτών των δύο χωρών. Τέλος εγώ τον ξανασυμβούλεψα να απευθυνθεί και πάλι στο Προξενείο μήπως μπορούν να τον κατατοπίσουν απο που χορηγείτο το φορολογικό πιστοποιητικό της Ν. Αφρικής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Εγώ δεν έχω ακούσει καμία άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης να ζητά κάτι τέτοιο. Σε κάποιες χώρες της ΕΕ, μισθωτοί και συνταξιούχοι δεν υποχρεούνται ούτε καν στην υποβολή φορολογικής δήλωσης (ο φόρος αφαιρείται στην πηγή). Πώς θα το ζήταγαν;

Στο κάτω-κάτω, επειδή η Ευρωπαϊκή Ένωση δεν στέλνει εντολές έτσι προφορικά, ας μας δείξουν την ντιρεκτίβα εκείνη που ορίζει τα όσα αποφάσισαν.

Νισάφι πιά.

Στην Ελληνική έκδοση του Νεου Κόσμου (βρίσκεται στο ίντερνετ), υπάρχει άρθρο του κ. Κώστα Νικολόπουλου με ημερομηνία 16 Jan 2013 και τίτλο "Πρόχειρο Μπάλωμα." Το μεγαλύτερο μέρος έχει να κάνει με τα ιδιαίτερα προβλήματα που το απαιτούμενο πιστοποιητικό δημιουργεί στους Ελληνο-αυστραλούς (η Αυστραλία δεν έχει ΣΑΔΦ). Υπάρχει όμως και ένα μέρος που διατυπώνει άποψη γιά το λόγο πίσω από το νόμο. Ελπίζω να επιτρέπεται να αναρτήσω εδώ αυτό το κομμάτι με την άποψη του κ. Νικολόπουλου:

"Τόσον ο «Νέος Κόσμος» όσο και εγώ δηλώνουμε και σήμερα έτοιμοι να αγωνιστούμε εκ μέρους της ομογένειας για την ταχύτερη, δυνατή λύση του προβλήματος που μας δημιούργησε η Αθήνα. Δηλώνουμε έτοιμοι για νέο αγώνα και μηνύουμε σε όλα τα πολιτικά κόμματα, ότι θα μας βρουν απέναντί τους, αν δεν κινηθούν γρήγορα για την ακύρωση του απαράδεκτου νόμου.

Το επιχείρημα, ότι η Αθήνα «υποχρεώθηκε» από την Ευρωπαϊκή Ένωση να μας συμπεριλάβει δια νόμου στην εκστρατεία της κατά της φοροδιαφυγής δεν μας έπεισε. Οι περισσότεροι Έλληνες της Αυστραλίας πιστεύουμε, ότι πέσαμε θύματα της προθυμίας της Αθήνας να δώσει γη και ύδωρ στην Ευρωπαϊκή Ένωση για να εξασφαλίσει τη ζητούμενη οικονομική βοήθεια.

Προειδοποιούμε, τα πολιτικά κόμματα της Ελλάδας, ότι δεν πρόκειται να πάρουν ούτε μία ψήφο από τον Ελληνισμό της Αυστραλίας, όταν θα αρχίσουν την ψηφοθηρική εκστρατεία τους και στο χώρο της διασποράς."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 weeks later...
επισκέπτη Δημήτρης

Καλησπέρα σας,

 

Προσπαθώ και εγώ να βγάλω κάποια ακρη αλλά δεν καταλαβαίνω τι γίνεται.

Από 1/1/2012 εργάζομαι στην Τσεχια , όπου φορολογούμε κανονικα.

Στην Ελλάδα δεν έχω κάποιο εισόδημα,παρα μόνο στο όνομα μου το 60% ενος αμαξιου ,τελικής αξίας (το 60%) 4000 ευρώ.

Το πιστοποιητικό αυτό πρέπει να το ζητήσω απο που?

Από την πρεσβεία της Τσεχιας?

Από την εταιρεία μου?

Από το τμήμα οικονομικών την Τσεχιας?

Η δεν χρειάζεται.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για το χρονο σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Που βρίσκονται βρε παιδιά οι αιτήσεις στο ΤΑΧΙΣ , απο τότε που μπήκαμε σε ΒΕΤΑ χάθηκαν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά έχει πάρει πιστοποιητικό κάποιος ο οποίος δεν έχει πραγματικό εισόδημα στην Ελλάδα, παραμόνο τεκμαρτό;

Χρειάζεται να προσκομιστεί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Το παρακάτω μόλις εμφανίστηκε (28 Φεβ.) στην ιστοσελίδα της εφημερίδας Νέος Κόσμος της ομογένειας στην Αυστραλία. Ας ελπίζουμε ότι θα επιβεβαιωθεί.

 

"Ο πρόεδρος της μόνιμης Διακομματικής Επιτροπής των Αποδήμων του Ελληνικού Κοινοβουλίου, κ. Άδωνις Γεωργιάδης, προανήγγειλε μέσω του προσωπικού του twitter ότι η νομοθεσία για τη Φορολόγηση των Κατοίκων Εξωτερικού θα αλλάξει ενώ παράλληλα δίνεται παράταση για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου. 

Ο κ. Γεωργιάδης εμμέσως πλην σαφώς κάνει λόγo για ικανοποίηση του πάγιου αιτήματος των ομογενών για απλούστευση της διαδικασίας υποβολής των δικαιολογητικών στοιχείων προκειμένου να αποδεικνύεται η μόνιμη κατοικία τους στο εξωτερικό.

Σύμφωνα με τον κ. Γεωργιάδη, η νέα νομοθεσία θα προβλέπει απλώς τη χορήγηση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο μιας φωτοτυπίας του εκκαθαριστικού του από τη χώρα στην οποία διαμένει μόνιμα.

Το γεγονός ότι έχει ξεσηκωθεί η ομογένεια, ότι στάλθηκαν επιστολές στον πρωθυπουργό και τον αρμόδιο υπουργό, ότι έγινε δημόσια συγκέντρωση στη Μελβούρνη και επίσημη απάντηση δεν υπήρξε αλλά η ανακοίνωση έγινε μέσω του twitter είναι ενδεικτικό της «σοβαρότητας» με την οποία η Αθήνα αντιμετωπίζει τον ελληνισμό του εξωτερικού."

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το παρακάτω μόλις εμφανίστηκε (28 Φεβ.) στην ιστοσελίδα της εφημερίδας Νέος Κόσμος της ομογένειας στην Αυστραλία. Ας ελπίζουμε ότι θα επιβεβαιωθεί.

 

"Ο πρόεδρος της μόνιμης Διακομματικής Επιτροπής των Αποδήμων του Ελληνικού Κοινοβουλίου, κ. Άδωνις Γεωργιάδης, προανήγγειλε μέσω του προσωπικού του twitter ότι η νομοθεσία για τη Φορολόγηση των Κατοίκων Εξωτερικού θα αλλάξει ενώ παράλληλα δίνεται παράταση για την υποβολή των φορολογικών δηλώσεων μέχρι τις 30 Σεπτεμβρίου. 

Ο κ. Γεωργιάδης εμμέσως πλην σαφώς κάνει λόγo για ικανοποίηση του πάγιου αιτήματος των ομογενών για απλούστευση της διαδικασίας υποβολής των δικαιολογητικών στοιχείων προκειμένου να αποδεικνύεται η μόνιμη κατοικία τους στο εξωτερικό.

Σύμφωνα με τον κ. Γεωργιάδη, η νέα νομοθεσία θα προβλέπει απλώς τη χορήγηση από τον εκάστοτε ενδιαφερόμενο μιας φωτοτυπίας του εκκαθαριστικού του από τη χώρα στην οποία διαμένει μόνιμα.

Το γεγονός ότι έχει ξεσηκωθεί η ομογένεια, ότι στάλθηκαν επιστολές στον πρωθυπουργό και τον αρμόδιο υπουργό, ότι έγινε δημόσια συγκέντρωση στη Μελβούρνη και επίσημη απάντηση δεν υπήρξε αλλά η ανακοίνωση έγινε μέσω του twitter είναι ενδεικτικό της «σοβαρότητας» με την οποία η Αθήνα αντιμετωπίζει τον ελληνισμό του εξωτερικού."

ας ελπισουμε οτι θα ισχυσει για ολους και οχι μονο για τους εις Αυστραλια ομογενεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω.

Δηλωνω εντελως μπερδεμενος με το θεμα και ηθελα να ρωτησω αν γνωριζει καποιος τι ισχυει για οσους σπουδαζουν στο εξωτερικο και δεν εχουν εισοδημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα. Ο σύζυγός μου εργάζεται στην Αγγλία από τον Φεβρουάριο του 2012. Δεν έχει δηλωθεί ακόμα ως κάτοικος εξωτερικού γιατί το αμελήσαμε, και σήμερα που μίλησα με την λογίστριά μας (από την οποία πάντως τα βγάζεις όλα με το τσιγκέλι...) μου είπε ότι το συντομότερο πρέπει να πάρουμε πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας και να εξουσιοδοτήσουμε κάποιον να πάει στην εφορία κατοίκων εξωτερικού και να τον δηλώσει ως κάτοικο εξωτερικού.

 

Οι ερωτήσεις μου:

 

1. Η δουλειά αυτή δεν μπορεί να γίνει μέσω ίντερνετ, εφόσον μέσω ίντερνετ κάνουμε κάθε χρόνο τη δήλωσή μας;

2. Εάν δεν γίνει αυτό και το κάνει ο ίδιος απευθείας όταν πάει στην Ελλάδα (μέσα Ιουνίου) τι γίνεται;

3. Μήπως έτσι κι αλλιώς έχει λήξει ήδη η προθεσμία και δεν μας παίρνει τώρα να το κάνουμε;.

4. Αν δεν το κάνουμε θα φορολογηθούμε και στην Ελλάδα;;; (ουφ ελπίζω όχι)

 

Εγώ είμαι σε άδεια άνευ αποδοχών, αλλά το 2012 είχα εισοδήματα από την υπηρεσία μου κι επιπλέον νοικιάζω και ένα ακίνητο στην Ελλάδα (αυτό είναι απλά μία διευκρίνηση, γιατί είμαι εντελώς άσχετη, και λέω μήπως βοηθάει καθόλου...)

Σας ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους!!!Για Ιταλια θα χρησιμοποιησω την αιτηση για αλλες χωρες?Θα την σφραγισουν στην Ιταλια και θα καταθεσω το ενα αντιγραφο στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου?Πρεπει να κανω την ιδια διαδικασια και για καποιν που στην Ελλαδα ειχε τεκμαρτο εισοδημα απο αυτοκινητο?Ευχαριστω εκ των προτερων .....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, έχω έναν θείο που κατοικεί στο εξωτερικό(Κυπρο) πάνω απο είκοσι χρόνια,στην ελλάδα παίρνει μόνο σύνταξη,επίσης παίρνει και μία σύνταξη στην Κύπρο η οποία δε δηλώνεται στην Ελλάδα ,στην Κυπρο κανονικά δήλωση. Με αυτά τα δεδομένα στο πέδιο 385 στην πρώτη σελίδα του Ε1 έβαλε ΝΑΙ (Είστε κάτοικος χώρας Ε.Ε.....στην Ελλαδα πάνω απο 90% συνολικού εισοδήματος) ,όμως η εκκαθάριση που του ήρθε είναι σαν να μην το έχει σημειώσει. Υπάρχει περίπτωση να κάνανε κάποιον έλεγχο και διαπίστωσαν οτι παίρνει σύνταξη στην Κύπρο? υπάρχει περίπτωση απλού λάθους να μην το είδε? η θα έπρεπε να προσκομίσει κι αυτός παρά τα είκοσι χρόνια πιστοιποιτικό φορολογικής κατοικίας? Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, Τι χρειάζεται για κάτοικο βελγίου, π'ως ονομάζεται το πιστοποητικό; Κι αν γνωρίζει κάποιος τι γίνεται όταν τα εισοδήματα που αποκτούνται στην Ελλάδα δεν έχουν δήλωθει στο έξωτερικο αλλά μόνο σε δήλωση φορολογίας εισοδήματος στην Ελλάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ήρθε στο γραφείο μια κυρία, κάτοικος Γερμανίας εδω και παρα πολλά χρόνια και μου λέει πως ενω όρισε φορολογικό εκπρόσωπο κάποιον λογιστή εκείνος δεν το δήλωσε στην εφορία όλα αυτά τα χρόνια.

Εκανε τη δήλωση κανονικά με μόνα εισοδήματα ενοικια απο ακίνητα.

 

Τώρα η ερώτησή της είναι αν πρέπει αναδρομικά να το αλλάξουμε.

 

Εχω την εντύπωση πως καλό είναι να το αφήσουμε το παρελθόν στην ησυχία του και να ορίσει τώρα εκπρόσωπο και να δηλώσει τώρα κάτοικος εξωτερικού.

 

Εσείς τη γνώμη έχετε περι του θέματος ? Θα υπάρξει πρόβλημα αν γίνει έτσι που λέω? ( δεδομένου ότι στη Γερμανία δεν έχει κάποιο εισόδημα όπως μου είπε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι,

 

ήρθε στο γραφείο μια κυρία, κάτοικος Γερμανίας εδω και παρα πολλά χρόνια και μου λέει πως ενω όρισε φορολογικό εκπρόσωπο κάποιον λογιστή εκείνος δεν το δήλωσε στην εφορία όλα αυτά τα χρόνια.

Εκανε τη δήλωση κανονικά με μόνα εισοδήματα ενοικια απο ακίνητα.

 

Τώρα η ερώτησή της είναι αν πρέπει αναδρομικά να το αλλάξουμε.

 

Εχω την εντύπωση πως καλό είναι να το αφήσουμε το παρελθόν στην ησυχία του και να ορίσει τώρα εκπρόσωπο και να δηλώσει τώρα κάτοικος εξωτερικού.

 

Εσείς τη γνώμη έχετε περι του θέματος ? Θα υπάρξει πρόβλημα αν γίνει έτσι που λέω? ( δεδομένου ότι στη Γερμανία δεν έχει κάποιο εισόδημα όπως μου είπε).

 

καμία γνώμη ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 years later...
Στις 25/6/2012 στις 1:55 ΜΜ, HURRICANE33 είπε

Καλησπέρα.Θα ήθελα μια βοήθεια για το πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας που πρέπει να προσκομίσουν με τη δήλωση οι κάτοικοι εξωτερικού.Αυτό το πιστοποιητικό το δίνει η αντίστοιχη ΔΟΥ της ξένης χώρας?Δηλαδή αναφέρει ότι ο κάτοικος εξωτερικού φορολογήθηκε για τα εισοδήματά του στη χώρα διαμονής (Κύπρο στην δική μου περίπτωση)?Είναι μια απλή βεβαίωση ή ένα συγκεκριμένο έντυπο?Και αν δεν προσκομιστεί θα φορολογηθεί για όλα τα εισοδήματά του στην Ελλάδα?Παρακαλώ πολύ όποιον ξέρει ας με βοηθήσει να λύσω τις απορίες μου.Ευχαριστώ πολύ όποιον απαντήσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 year later...

Καλησπέρα συνάδερφοι και καλό μήνα,

Θα ήθελα τη βοήθεια σας στο εξής ερώτημα:

Φορολογικός κάτοικος Ελλάδος (γραφίστας) κόβει ΤΠΥ σε πελάτη του στη Πολωνία. Ο εκεί συνάδερφος ζήτησε πιστοποιητικό φορολογικής κατοικίας από τον εκδότη.

Μήπως γνωρίζει κάποιος τη διαδικασία και τα δικαιολογητικά/έντυπα που πρέπει να κατατεθούν στη ΔΟΥ που ανήκει ο επιτηδευματίας για την έκδοση του πιστοποιητικού;

 

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...