Προς το περιεχόμενο

Παράταση φορολογικών δηλώσεων 2011


Προτεινόμενες αναρτήσεις

με αγωνία ρωτάω συναδελφοι...παραταση ισχύει και γαι ελευθερους επαγγελματίες?τι τρέλα είανι αυτη ...

15/06

30/06 οι υπόλοιποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 2,5k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Τελικά ρε παιδιά,οι δηλωσείς ελευθέρων επαγγελματιών θα πάνε μεχρι 30/06 ή να βγαλω τη μαγικη μου σφαίρα και να μασησω φύλλα ελιας;:P

Αντι γιατι θα πηδηχτω απο το παραθυρο με την ανοργανωσια τους και τις διφορουμενες ΠΟΛ τους... :blink:

ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΛΑΘΟΣ ΑΥΤΟ, ΤΡΑΓΙΚΟ...........

ΠΩΣ ΣΟΥ ΗΡΘΕ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ....????????????

ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΥΝΑΤΟΝ......??????????

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΑΜΕ ΚΑΤΑ ΔΙΑΟΛΟΥ.................

ΔΑΦΝΗΣ......

Φύλλα δάφνης πρέπει να μασάς............

Όχι ελιάς...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Ακόμη 22 μου έχουν μείνει από τις οποίες οι 14 είναι επαγγελματιών με μισθωτές μέσα και συντάξεις, αλλά από τις πιο δύσκολες.

Ερώτηση κρίσεως υψίστης σημασίας για το πόσο θα αγχωθώ :

Αυτοί ( οι επαγγελματίες με μισθωτές κλπ ) θα πάνε μέχρι 30/6 ή μέχρι 15/6 ?????

Υ.Σ. Θα σαλτάρουμε στο τέλος.........πήγα να γράψω ποσό στο πληκτρολόγιο .......πατώντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου :lol:

Νεφερτιτη , ολα που εχεις πανε 30, το προβλημα ομως ειναι αλλο. Πραγματικά σαλταρες και δεν βλεπεις μπροστα σου. Γιαυτο , αφου εχεις χρονο για τις δηλωσεις, παρατησε τις και ασχολησου με τα αλλα . Ετσι για να φυγει το μυαλό σου απο το περιβαλλον των δηλωσεων, για να δουλεψεις αργοτερα με καθαρο το πνευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Ακόμη 22 μου έχουν μείνει από τις οποίες οι 14 είναι επαγγελματιών με μισθωτές μέσα και συντάξεις, αλλά από τις πιο δύσκολες.

Ερώτηση κρίσεως υψίστης σημασίας για το πόσο θα αγχωθώ :

Αυτοί ( οι επαγγελματίες με μισθωτές κλπ ) θα πάνε μέχρι 30/6 ή μέχρι 15/6 ?????

Υ.Σ. Θα σαλτάρουμε στο τέλος.........πήγα να γράψω ποσό στο πληκτρολόγιο .......πατώντας τα πλήκτρα του τηλεφώνου :lol:

Νεφερτιτη , ολα που εχεις πανε 30, το προβλημα ομως ειναι αλλο. Πραγματικά σαλταρες και δεν βλεπεις μπροστα σου. Γιαυτο , αφου εχεις χρονο για τις δηλωσεις, παρατησε τις και ασχολησου με τα αλλα . Ετσι για να φυγει το μυαλό σου απο το περιβαλλον των δηλωσεων, για να δουλεψεις αργοτερα με καθαρο το πνευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Η προθεσμία 15/6 στην ΔΟΥ για αυτούς

που έχουν εισόδημα από εκμίσθωση

ακινήτων ή αγροτικό εισόδημα

καταργήθηκε Α Ν Α Δ Ρ Ο Μ Ι Κ Α ?

Αρχισε να τα παίζει και το ληξιλόγιο του κόμβου

από ότι παρατήρησα ?

Μήπως πρέπει να πάρετε θέση για τα αλλοπρόσαλα

που συμβαίνουν και δεν μπορείτε απεικονίσετε

στο άρθρο ? Γράψτε 2 παρατηρήσεις.

Δεν μπορούμε να μάθουμε ποιό είναι το φρούτο

που συντάσει τις παρατάσεις που υπογράφει ο

Κουσελάς να μας πει πως δουλεύει να δοκιμάσουμε

κι εμείς μήπως και αντέξουμε ?

Ο Κουσελάς άραγε ξέρει τι υπογράφει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη ολα καλά;

Ο λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να έχει πρόσβαση στη δήλωση τρέχοντος έτους που υπέβαλλε οριστικά (για την εκτύπωση αντιγράφων αυτής, του εκκαθαριστικού σημειώματος και των συνυποβαλλόμενων εντύπων) μέχρι και 15 ημέρες μετά την τελευταία καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων 2011.

Δεν βλέπω κανένα να διερωτάται γιαυτές τις γραμμές. Καλά, δεν θα μείνουν μερικά χρόνια οι δηλώσεις για να τις εκτυπώνουμε; Ωραία , διατύπωση, αν εννοεί τις δηλώσεις που δεν έχουν πιστοποίηση στο ΤΑΞΙΣ και θα πάνε έτσι από τον λογιστή. Γιατί δεν προλαβαίνουν να δώσουν κλειδαρίθμους. Εμένα οι πελάτες μου πηγαίνουν κάθε μέρα και παίρνουν, για του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να έχει πρόσβαση στη δήλωση τρέχοντος έτους που υπέβαλλε οριστικά (για την εκτύπωση αντιγράφων αυτής, του εκκαθαριστικού σημειώματος και των συνυποβαλλόμενων εντύπων) μέχρι και 15 ημέρες μετά την τελευταία καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων 2011.

Δεν βλέπω κανένα να διερωτάται γιαυτές τις γραμμές. Καλά, δεν θα μείνουν μερικά χρόνια οι δηλώσεις για να τις εκτυπώνουμε; Ωραία , διατύπωση, αν εννοεί τις δηλώσεις που δεν έχουν πιστοποίηση στο ΤΑΞΙΣ και θα πάνε έτσι από τον λογιστή. Γιατί δεν προλαβαίνουν να δώσουν κλειδαρίθμους. Εμένα οι πελάτες μου πηγαίνουν κάθε μέρα και παίρνουν, για του χρόνου.

Μα εννοείται ότι μετά ο φορολογούμενος ή ο λογιστής θα πάρει κλειδάριθμο και θα μπορεί να βλέπει την δήλωση του 2011 για πολλά χρόνια... όπως θέλεις εσύ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2-3 πραγματάκια γιατί διαβάζω κάποια θέματα και τελικά βλέπω ότι και εμείς μάλλον έχουμε έχουμε χάσει τη μπάλα.

Κατ'αρχήν να πω ότι και στο θέμα αυτό και σε άλλα παρόμοια έχω ασκήσει δριμύτατη κριτική, πολλές φόρες και πέρα από τα όρια της ευπρέπειας (νομίζω όμως δικαιολογημένα), προς τη Διοίκηση και το τρόπο τον οποίο μας αντιμετώπιζει , για να τα λέμε και όλα όμως, οφείλω να πω ότι με αυτή την εγκύκλιο όποια και αν ήταν η αιτία (προφανώς εξ ανάγκης), η Διοίκηση κάνει ένα μεγάλο βήμα και άνοιγμα προς εμάς , εαν και οι ημερομηνίες ήταν βατες, γιατί έως 30/06 απλά το θεωρώ ως μη γενόμενο, τότε θα μίλαγα για επανάσταση στο χώρο της Διοίκησης .

Προσωπικά το έχω γράψει πολλές φορές και από καιρό πριν ότι με αυτό το σύστημα και με τις τόσες αλλαγές δεν ήταν δυνατό να περπατήσει το σύστημα και ότι θα έπρεπε τουλάχιστον για φέτος να μπορούμε με το δικό μας κωδικό να μπορούμε να στείλουμε δηλώσεις για όποιους δεν έχουν ή έχουν χάσει , με εξέπληξε ευχάριστα λοιπόν η Διοίκηση ως προς αυτό , μη ξεχνάμε ότι υπάρχε θέμα με τα προσωπικά δεδομένα και με την ταυτοπροσωπία , αλλά όπως είχε πει και ο κ.Σπινέλης σε τηλεοπτική εκπομπή προτιμάει να κάνει ένα βήμα πίσω σε αυτό για την εξυπηρέτηση των πολιτών και μάλλον το έκανε πράξη . Σαν επικουρική πρόταση θα μπορούσα να σκεφτώ για την πλήρη κάλυψη του Υπουργείο ως προς το αν ο φορολογούμενος που στέλνει τη δήλωση ηλεκτρονικά με κωδικούς του Λογιστή (που προφανώς δεν θα είναι βλάκας) υπάρχει πραγματικά, να υπάρχει ειδικό σημείωμα στο εκκαθαριστικό που θα πηγαίνει στον φορολογούμενο κάπως έτσι : "Η δήλωσης σας υποβλήθηκε ηλεκτρονικά μέσω Λογιστή (ή του Λογιστή τάδε) , παρακαλείσθε στη σύντομη προσελεύση σας στο τμήμα Μήτρωο οποιασδήποτε ΔΟΥ για την αίτηση και παραλαβή του κλειδαρίθμου σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται από την εγκύκλιο τάδε κλπ)"

Πάμε παρακάτω , όπως είπα είναι αδύνατο να τελείωσουμε έως 30/06 και με αυτή τη διαδικάσια η οποία θα είναι και αυτή χρονοβόρα (πχ βρες το εκκαθαριστικό ή πήγαινε να το εκτυπώσεις κλπ) συν τους επαγγελματίες με τις λογιστικές καταστάσεις κλπ , άρα λοιπόν η Διοίκηση θα έπρεπε να αφήσει πιο ελεύθερο το χρόνο υποβολής , να μη τα ξαναλέω και γίνομαι κουραστικός , προσωπικά μόνο με το 30/09 θα ήμουν ευχαριστημένος (το ανάποδο του 30/06!!!)

Και άλλα ήθελα να γράψω αλλά τα ξέχασα ..... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεφερτιτη , ολα που εχεις πανε 30, το προβλημα ομως ειναι αλλο. Πραγματικά σαλταρες και δεν βλεπεις μπροστα σου. Γιαυτο , αφου εχεις χρονο για τις δηλωσεις, παρατησε τις και ασχολησου με τα αλλα . Ετσι για να φυγει το μυαλό σου απο το περιβαλλον των δηλωσεων, για να δουλεψεις αργοτερα με καθαρο το πνευμα.

Έχεις δίκιο, αλλά πρέπει να τις τελειώσω επιτέλους, για να αρχίσω

Μισθοδοσίες

Ειδικό σημείωμα ΦΠΑ

Καταστάσεις αναμόρφωσης δαπανών

Καταχώρηση τιμολογίων μήνα και

έχω και μια έναρξη για μεθαύριο ( μην χαίρεστε, πριν λίγο μου είπε πελάτης να του κάνω διακοπή τέλος του μήνα, τουλάχιστον να έρθω στα ίσια προς το παρόν)

και έχω και τα τηλεφωνήματα ......." μήπως τέλειωσες την δικιά μου? " " μήπως τέλειωσες την δικιά μου? " ^^^#$@@&&

Θέλω να βρίσω και δεν μπορώ ...................................και δεν προλαβαίνω να παίξω και κανένα ηλεκτρονικό, να σκοτώσω μερικούς και να ξεθυμάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παράταση γιατί σε κάποιους και όχι σε όλους?:P:lol::lol::P:D

Επαγγελματίες που έχουν και εισόδημα απο μισθωτές υπηρεσίες πάνε μέχρι 15/6 ή μέχρι 30/6? γιατί πλέον διαβάζω αλλά δεν καταλαβαίνω πλέον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε παρακάτω , όπως είπα είναι αδύνατο να τελείωσουμε έως 30/06 και με αυτή τη διαδικάσια η οποία θα είναι και αυτή χρονοβόρα (πχ βρες το εκκαθαριστικό ή πήγαινε να το εκτυπώσεις κλπ) συν τους επαγγελματίες με τις λογιστικές καταστάσεις κλπ , άρα λοιπόν η Διοίκηση θα έπρεπε να αφήσει πιο ελεύθερο το χρόνο υποβολής , να μη τα ξαναλέω και γίνομαι κουραστικός , προσωπικά μόνο με το 30/09 θα ήμουν ευχαριστημένος (το ανάποδο του 30/06!!!)

Και άλλα ήθελα να γράψω αλλά τα ξέχασα ..... :)

Είπαμε, θα τα "στείλουν" όλα Σεπτέμβριο και τις δηλώσεις 31/07.

Αλλά με το σταγονόμετρο οι παρατάσεις είπαμε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε μέχρι τις 30, αλλά άλλο είναι το θέμα....

http://www.taxheaven...ws/view/id/7761

2 Εξουσιοδοτημένος λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να υποβάλλει με τους δικούς του κωδικούς πρόσβασης δήλωση Φ.Ε.Φ.Π. για λογαριασμό τρίτου ο οποίος δεν είναι εγγεγραμμένος στο Taxisnet. Στην περίπτωση αυτή κατά την είσοδο στην εφαρμογή θα εισάγει εκτός από τον Α.Φ.Μ. του υπόχρεου, τον αριθμό ταυτότητας ή διαβατηρίου όπως αυτός εμφανίζεται στο μητρώο Taxis καθώς και τον αριθμό ειδοποίησης του εκκαθαριστικού σημειώματος Φ.Ε. οικονομικού έτους 2010. Η είσοδος πραγματοποιείται μόνο όταν τα στοιχεία εισόδου είναι αθροιστικά ορθά. Η δήλωση οριστικοποιείται από τον ίδιο λογιστή - φοροτεχνικό που την έχει αρχικά διαχειριστεί. Ο λογιστής - φοροτεχνικός οφείλει να διατηρήσει στο αρχείο του αντίγραφο της δήλωσης με υπογραφή του πελάτη του, προς δική του εξασφάλιση και απόδειξη της ανάθεσης σ'αυτόν της υποβολής δήλωσης.

Ο λογιστής - φοροτεχνικός μπορεί να έχει πρόσβαση στη δήλωση τρέχοντος έτους που υπέβαλλε οριστικά (για την εκτύπωση αντιγράφων αυτής, του εκκαθαριστικού σημειώματος και των συνυποβαλλόμενων εντύπων) μέχρι και 15 ημέρες μετά την τελευταία καταληκτική ημερομηνία ηλεκτρονικής υποβολής των δηλώσεων 2011.

!!!!!!!!!!

Άμα αυτό είναι αποτέλεσμα πίεσης της ΠΟΦΕΕ, εγώ θα της πω μπράβο κατ' αρχήν και εις ανώτερα κατά δεύτερο λόγο....

Τρίτη, 7 Ιουνίου 2011

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Μετά από αρκετές προσπάθειες της Π.Ο.Φ.Ε.Ε. , δεν χρειάζεται κλειδάριθμος για την ηλεκτρονική υποβολή φορολογικών δηλώσεων φυσικών προσώπων μέσω Λογιστών - Φοροτεχνικών.

Είναι (καθυστερημένη βέβαια) κίνηση προς τη σωστή κατεύθυνση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν 2-3 πραγματάκια γιατί διαβάζω κάποια θέματα και τελικά βλέπω ότι και εμείς μάλλον έχουμε έχουμε χάσει τη μπάλα.

Κατ'αρχήν να πω ότι και στο θέμα αυτό και σε άλλα παρόμοια έχω ασκήσει δριμύτατη κριτική, πολλές φόρες και πέρα από τα όρια της ευπρέπειας (νομίζω όμως δικαιολογημένα), προς τη Διοίκηση και το τρόπο τον οποίο μας αντιμετώπιζει , για να τα λέμε και όλα όμως, οφείλω να πω ότι με αυτή την εγκύκλιο όποια και αν ήταν η αιτία (προφανώς εξ ανάγκης), η Διοίκηση κάνει ένα μεγάλο βήμα και άνοιγμα προς εμάς , εαν και οι ημερομηνίες ήταν βατες, γιατί έως 30/06 απλά το θεωρώ ως μη γενόμενο, τότε θα μίλαγα για επανάσταση στο χώρο της Διοίκησης .

Προσωπικά το έχω γράψει πολλές φορές και από καιρό πριν ότι με αυτό το σύστημα και με τις τόσες αλλαγές δεν ήταν δυνατό να περπατήσει το σύστημα και ότι θα έπρεπε τουλάχιστον για φέτος να μπορούμε με το δικό μας κωδικό να μπορούμε να στείλουμε δηλώσεις για όποιους δεν έχουν ή έχουν χάσει , με εξέπληξε ευχάριστα λοιπόν η Διοίκηση ως προς αυτό , μη ξεχνάμε ότι υπάρχε θέμα με τα προσωπικά δεδομένα και με την ταυτοπροσωπία , αλλά όπως είχε πει και ο κ.Σπινέλης σε τηλεοπτική εκπομπή προτιμάει να κάνει ένα βήμα πίσω σε αυτό για την εξυπηρέτηση των πολιτών και μάλλον το έκανε πράξη . Σαν επικουρική πρόταση θα μπορούσα να σκεφτώ για την πλήρη κάλυψη του Υπουργείο ως προς το αν ο φορολογούμενος που στέλνει τη δήλωση ηλεκτρονικά με κωδικούς του Λογιστή (που προφανώς δεν θα είναι βλάκας) υπάρχει πραγματικά, να υπάρχει ειδικό σημείωμα στο εκκαθαριστικό που θα πηγαίνει στον φορολογούμενο κάπως έτσι : "Η δήλωσης σας υποβλήθηκε ηλεκτρονικά μέσω Λογιστή (ή του Λογιστή τάδε) , παρακαλείσθε στη σύντομη προσελεύση σας στο τμήμα Μήτρωο οποιασδήποτε ΔΟΥ για την αίτηση και παραλαβή του κλειδαρίθμου σύμφωνα με τη διαδικασία που προβλέπεται από την εγκύκλιο τάδε κλπ)"

Πάμε παρακάτω , όπως είπα είναι αδύνατο να τελείωσουμε έως 30/06 και με αυτή τη διαδικάσια η οποία θα είναι και αυτή χρονοβόρα (πχ βρες το εκκαθαριστικό ή πήγαινε να το εκτυπώσεις κλπ) συν τους επαγγελματίες με τις λογιστικές καταστάσεις κλπ , άρα λοιπόν η Διοίκηση θα έπρεπε να αφήσει πιο ελεύθερο το χρόνο υποβολής , να μη τα ξαναλέω και γίνομαι κουραστικός , προσωπικά μόνο με το 30/09 θα ήμουν ευχαριστημένος (το ανάποδο του 30/06!!!)

Και άλλα ήθελα να γράψω αλλά τα ξέχασα ..... :)

Θα υπάρξουν και δύσκολιες στην εφαρμογή , όπως πχ , τι θα γίνει με αυτούς που κάνουν πρώτη φορά δήλωση και άρα δεν έχουν εκκαθαριστικό ή τι θα γίνει με δηλώσεις που υποβάλλονται από εκπροσώπους κλπ , θεωρώ ότι αυτές θα πρέπει να πηγαίνουν στις ΔΟυ για να μην υπάρχει πρόβλημα .

προσωπικά λοιπόν κρατάω μόνο τα θετικά από αυτή την εγκύκλιο και η μόνη μου ή τουλάχιστον η πιο έντονη ένσταση εξακολουθεί να είναι ο χρόνος υποβολής .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα συνάδελφεοι στην εφορία μου είπανε ότι .......ότι σε λίγο καιρό, όσον αφορά το Ε9 ο κόσμος θα κάνει τροποποιητικές -συμπληρωματικές για ότιδήποτε ΔΕΝ έχει περαστεί στο ΕΤΑΚ.( Φισικά χωρίς πρόστιμο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Τί σόι παρατάσεις είναι αυτές,που ανατρέπουν όλα όσα ξέραμε,που ανατρέπουν προηγούμενες παρατάσεις,

που σου δίνουν παράταση και δυσκολεύεσαι να καταλάβεις τί παρατάθηκε.

Δεν ισχύει πια,πως αν κάποιος έχει πχ και αγροτικό εισόδημα,θα υποβάλλει με τους αγρότες έστω και αν έχει επιχείρηση? Όλα τα κουφά μαζεμένα φέτος,και κανείς δεν μας καθοδηγεί,οι μισοί συνάδελφοι που γνωρίζω δεν ξέρουν πότε λήγουν οι δηλώσεις ,και οι άλλοι μισοί ο καθένας και άλλη γνώμη.

Αν λογιστές δεν ξέρουν,ποιός πρέπει να ξέρει,να πάρω μήπως τη γιαγιά μου να το δεί στο φλιτζάνι?

Και μη μείνουμε μια δυο μέρες χωρίς καινοτομία,πάρτε τώρα τηλέφωνα να σας ξαναφέρουν και το εκκαθαριστικό,εξηγείστε και δέκα ώρες τί το θέλετε,α και δώστε τα ρέστα σ αυτούς που στήθηκαν στην ουρά για κλειδάριθμο,και εξηγείστε γιατί ο γείτονας του δεν χρειάστηκε να το κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω , δείτε και τα (λίγα) θετικά , μη τα ισοπεδώνουμε όλα .... :)

Βέβαια προυπόθεση όλων είναι να δουλεύει το τάξις κάτι που (και) σήμερα μάλλον δεν γίνεται , βγάζει πρόβλημα στους αναδυόμενους πίνακες τεκμηρίων ........

Τα άλλα έντυπα πλην ε1 στέλνονται σε ικανοποιητικούς ρυθμόυς .....

Άρα λοιπόν που επανρχόμαστε ??????

Μα και βέβαια στο ότι θα πρέπι να πάνε με νέα μεγαλειώδη παράταση τουλάχιστον έως 30/09 .... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕ.

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΧΑΖΑ ΤΟΥ. ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΛΗ

ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ. ΤΟ ΚΟΡΥΦΕΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΚΑΝΟΝΙΖΑΝΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΝΕΥΡΑ ΤΣΑΤΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΑΝΟΝΙΖΑ ΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΣΤΗΛΩ

ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΔΕΝ ΘΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΣΤΑΝ ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΑΝ ΤΟ ΤΑΧΙΣ ΔΟΥΛΕΥΕ.

ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΛΙ ΤΑ ΧΑΖΑ ΤΟΥ. ΜΙΑ ΩΡΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΠΛΗ

ΕΧΟΥΝ ΣΠΑΣΕΙ ΤΑ ΝΕΥΡΑ ΜΑΣ. ΤΟ ΚΟΡΥΦΕΟ ΣΤΗΝ ΔΟΥ ΠΟΥ ΠΗΓΑ ΤΟ ΠΡΩΙ

ΚΑΝΟΝΙΖΑΝΕ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΝΕ ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΝΕΥΡΑ ΤΣΑΤΑΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΚΑΝΟΝΙΖΑ ΠΟΙΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΘΑ ΣΤΗΛΩ

ΤΟ ΤΡΙΗΜΕΡΟ ΤΟΥ ΑΓΙΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΘΕΛΟΥΜΕ ΕΔΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΤΑΧΙΣ.

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΧΡΟΝΟ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.

Στου κουφού την πόρτα όσο θέλεις βρόντα!!!!!

αυτή είναι η κατάντια μας

συμμερίζομαι το πόνο σου συνάδελφε και εγώ το ίδιο έχω πάθει

καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πώς θα γινει ρε παιδιά να πάρουν παραταση και οι δηλωσεις για επιτηδευματίες με α,β.γ κατηγορίας βιβλία έως 30/6 τουλάχιστον? είναι αδλυνατον να προλάβουμε να τις στείλουμε έως 15/6....ούτε ένα σ/κ δεν θα περάσουμε με ηρεμια πια....εύχομαι να δοθει νέα ανακοίνωση μετά το σημερινό κόλλημα του taxis....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα απλό ερώτημα, εισόδημα από ατομική επιχείρηση(δηλ.Ε-3) και επιπλέον εισόδημα από εκμίσθωση ακινήτων(Ε-2) λήγει στις 15/06 ή στις 30/06/2011 μέσω ΤAXISnet;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιθανή είναι η παράταση μέχρι τον Σεπτέµβριο για την ηλεκτρονική υποβολή των δηλώσεων ακινήτων Ε9, όπως προκύπτει τουλάχιστον απ΄όσα λένε οι υπηρεσίες της Γενικής Γραµµατείας Πληροφοριακών Συστηµάτων σε όσους φορολογουµένους τηλεφωνούν για να ρωτήσουν γιατί ακόµη δεν έχει τεθεί σε εφαρµογή η σχετική ηλεκτρονική υπηρεσία.

Η προθεσμία κανονικά λήγει στις 30 Ιουνίου.

Η εφαρµογή του Taxisnet θα άνοιγε για τους φορολογουµένους την 1η Ιουνίου, αλλά το μόνο που έγινε είναι η ενεργοποίηση της πρόσβασης στις ηλεκτρονικές δηλώσεις παρελθόντων ετών.

Αιτία της καθυστέρησης είναι η ανάγκη να αποσυµφορηθεί το Taxisnet προκειµένου να δεχθεί τον µεγάλο όγκο των δηλώσεων εισοδήµατος µισθωτών και συνταξιούχων.

Παράλληλα, πρέπει να διευκολυνθούν και οι φοροτεχνικοί οι οποίοι προλαβαίνουν να εξυπηρετήσουν όλο αυτόν τον όγκο.

Ένα πιθανό σενάριο, σύμφωνα με Τα Νέα, για την έναρξη της λειτουργίας της e-υπηρεσίας υποβολής των εντύπων Ε9 είναι να ανέβει το πρόγραµµα από τη ΓΓΠΣ µέσα στον Ιούνιο ή στις αρχές Ιουλίου και να δέχεται δηλώσεις µέχρι και τον Σεπτέµβριο, χωρίς να είναι γνωστό αν η προθεσµία θα λήξει στις αρχές ή στο τέλος του µήνα.

Η καθυστέρηση στην έναρξη λειτουργίας της εφαρµογής δηµιουργεί και προβλήµατα σε όσους είναι υποχρεωµένοι να υποβάλουν δήλωση «πόθεν έσχες», για την οποία η προθεσµία λήγει στο τέλος Ιουνίου, καθώς µαζί µε τη δήλωση ο υπόχρεος πρέπει να συνυποβάλει αντίγραφο τόσο της φορολογικής του δήλωσης όσο και του εντύπου Ε9, εφόσον υπάρχουν αλλαγές στην περιουσιακή του κατάσταση.

Newsroom ΔΟΛ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...