Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ???ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ ΓΙΑ ΔΕΥΤΕΡΗ ΦΟΡΑ-ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΟΑΕΔ


sofiab

Ερώτηση

Δουλεύω σε μια επιχείρηση σαν υπάλληλος γραφείου, πενθήμερος.

Με έχει όμως προσλάβει με κάρτα ανεργίας και τον επιδοτεί για μένα ο

ΟΑΕΔ. (επιδότηση επιχειρήσεων για ανέργους)

Η πρόσληψη έγινε 5 Ιουνίου 2005. Δικαιούμαι ταμείο μόλις τελειώσει η επιδότηση του εργοδότη από τον ΟΑΕΔ? Η επιδότηση είναι για ένα χρόνο.

(Σημειωτέον είχα μπει στο ταμείο ανεργίας από Μάιο 2004 έως Δεκέμβριο 2004.

Από το 2004 έχω ένσημα μόνο 10 ημερών).

Πόσα ένσημα χρειάζομαι για να μπω στο ταμείο? Και πως τα μετράω?

(22 ή 25 για κάθε μήνα?)

Μπορεί κάποιος να μου το αναλύσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 385
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

καλησπερα , δουλευω εδω κ 14 μηνες σε μια επιχειρηση με 4ωρη απασχοληση , οι βαρδειες μου κυμαινονταν απο 4-5 καθε βδομαδα . δικαιουμαι το επιδομα? αν οχι ποιες ειναι οι προυποθεσεις ? ευχαριστω για τον χρονο σας !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλησπερα , δουλευω εδω κ 14 μηνες σε μια επιχειρηση με 4ωρη απασχοληση , οι βαρδειες μου κυμαινονταν απο 4-5 καθε βδομαδα . δικαιουμαι το επιδομα? αν οχι ποιες ειναι οι προυποθεσεις ? ευχαριστω για τον χρονο σας !

μπορεί να το δικαιούσε, μπορεί και να μην το δικαιούσε.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ απο τι εξαρταται αν δικαιουμε η οχι ? κ κατι ακομα , υπολογιζω πως εχω κοντα στα 200 (ομως μισα) ενσημα . γινονται αυτοματως 100 (ολοκλιρα) η παραμενουν 200 . καπου ειχα διαβασει πως χρειαζονται 185 ενσημα , κανονικα η μισα ομως ? ευχαριστω κ παλι .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κ απο τι εξαρταται αν δικαιουμε η οχι ? κ κατι ακομα , υπολογιζω πως εχω κοντα στα 200 (ομως μισα) ενσημα . γινονται αυτοματως 100 (ολοκλιρα) η παραμενουν 200 . καπου ειχα διαβασει πως χρειαζονται 185 ενσημα , κανονικα η μισα ομως ? ευχαριστω κ παλι .

http://www.oaed.gr/Repository/FI_1362.file

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γειά σας! Δούλευα σε μια εταιρία 1,5 χρόνο. Απο τις 11/8/2008-15/2/2010. Τα ένσημά μου ήταν 25/μήνα. Είναι η πρώτη φορά που θα βγώ στο ταμίο. Δικαιούμε να βγω ταμίο ανεργίας; Στον ΟΑΕΔ μου δίνουν διάφορες απαντήσεις και έχω μπερδευτεί. Μου είπανε ότι 1,5 χρόνος είναι αρκετός και επίσης μου είπανε ότι πρέπει να κλείσω 2 χρόνια. Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια ξεκάθαρη απάντηση εαν μπορώ να βγω ή όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μπαίνεις κανονικά!!

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 11/02/09 ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 30/4/10.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΕΡΓΕΙΑ?.ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ Η΄ ΟΧΙ?ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΚΑΤΙΑ

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και ευχομαι να υπαρχει απαντηση.Για 7 συναπτα ετη εργαζομουν σε σουπερ μαρκετ. Τον προηγουμενο μηνα δηλωσα παραιτηση και μου ειπαν οτι αν κολλησω μερικα οικοδομικα ενσημα αν και γυναικα μπορω να παρω ταμειο ανεργιας. Ισχυει???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΛΟΥς!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αυτό που ισχύει είναι ότι.. αν προσληφθείς σε οποιαδήποτε εργασία και απολυθείς έστω και σε δυο τρεις μέρες ..στην συνέχεια δικαιούσαι το ταμείο.

Αυτό με την οικοδομή .. λίγο τραβηγμένο το βρίσκω.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σε ολους. Θα ηθελα να κανω μια ερωτηση και ευχομαι να υπαρχει απαντηση.Για 7 συναπτα ετη εργαζομουν σε σουπερ μαρκετ. Τον προηγουμενο μηνα δηλωσα παραιτηση και μου ειπαν οτι αν κολλησω μερικα οικοδομικα ενσημα αν και γυναικα μπορω να παρω ταμειο ανεργιας. Ισχυει???ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ ΟΛΟΥς!!

Εφ' όσον ήσουν ασφαλισμένη στο ΙΚΑ, τουλάχιστον τα 2 τελευταία έτη, και κολήσεις τώρα μερικά ένσημα σε οποιονδήποτε εργοδότη (δεν είναι απαραίτητο να είναι

οικοδομικά) και σου γίνει μετά απόλυση, δικαιούσε ταμείο ανεργίας για 1 έτος. Σε αυτές τις περιπτώσεις συνήθως κολάς 5-6 ένσημα σε κάποιον εργοδότη και κατόπιν

γίνεται απόλυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 11/02/09 ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 30/4/10.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΕΡΓΕΙΑ?.ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ Η΄ ΟΧΙ?ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

καπως καθυστερημενα ειδα την ερωτηση σου και σου απαντω

αν δεν εχεις αλλα ενσημα πριν της 11/2/2009 και απολυθης 30/4/2010 δεν δικαιουσαι ταμειο διοτι επειδη επιδοτησαι 1 φορα χρειαζεσαι να εχεις 80 ενσημα για καθε ετος τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερα που θα πας στον ΟΑΕΔ να βγαλεις καρτα ανεργειας και παραλληλα να ζητησης και επιδοτηση για αυτο θα πρεπει να δουλεψεις τουλαχιστον εως 19/5/2010 και για περισσοτερη ασφαλεια να μην ταχεις στο ποντο και τους φανει κατι στραβο δουλεψε αν μπορεις και 3 -4 μερες ακομη π.χ εως 21/5/2010 αν ομως εχεις τουλαχιστον πανω απο 15 ενσημα πριν της 11/2/2009 τοτε αλλαζει και παιρνεις ισα-ισα τελος παντων εσυ πεσε τι εχεις και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 11/02/09 ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 30/4/10.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΕΡΓΕΙΑ?.ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ Η΄ ΟΧΙ?ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

καπως καθυστερημενα ειδα την ερωτηση σου και σου απαντω

αν δεν εχεις αλλα ενσημα πριν της 11/2/2009 και απολυθης 30/4/2010 δεν δικαιουσαι ταμειο διοτι επειδη επιδοτησαι 1 φορα χρειαζεσαι να εχεις 80 ενσημα για καθε ετος τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερα που θα πας στον ΟΑΕΔ να βγαλεις καρτα ανεργειας και παραλληλα να ζητησης και επιδοτηση για αυτο θα πρεπει να δουλεψεις τουλαχιστον εως 19/5/2010 και για περισσοτερη ασφαλεια να μην ταχεις στο ποντο και τους φανει κατι στραβο δουλεψε αν μπορεις και 3 -4 μερες ακομη π.χ εως 21/5/2010 αν ομως εχεις τουλαχιστον πανω απο 15 ενσημα πριν της 11/2/2009 τοτε αλλαζει και παιρνεις ισα-ισα τελος παντων εσυ πεσε τι εχεις και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΕ ΕΝΣΗΜΑ ΑΠΟ 11/02/09 ΚΑΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 30/4/10.ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΑΝΕΡΓΕΙΑ?.ΕΠΙΔΟΤΟΥΜΑΙ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ.ΕΧΩ ΜΠΕΡΔΕΥΤΕΙ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ Η΄ ΟΧΙ?ΚΙ ΑΝ ΟΧΙ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΓΙΑ ΝΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ

καπως καθυστερημενα ειδα την ερωτηση σου και σου απαντω

αν δεν εχεις αλλα ενσημα πριν της 11/2/2009 και απολυθης 30/4/2010 δεν δικαιουσαι ταμειο διοτι επειδη επιδοτησαι 1 φορα χρειαζεσαι να εχεις 80 ενσημα για καθε ετος τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερα που θα πας στον ΟΑΕΔ να βγαλεις καρτα ανεργειας και παραλληλα να ζητησης και επιδοτηση για αυτο θα πρεπει να δουλεψεις τουλαχιστον εως 19/5/2010 και για περισσοτερη ασφαλεια να μην ταχεις στο ποντο και τους φανει κατι στραβο δουλεψε αν μπορεις και 3 -4 μερες ακομη π.χ εως 21/5/2010 αν ομως εχεις τουλαχιστον πανω απο 15 ενσημα πριν της 11/2/2009 τοτε αλλαζει και παιρνεις ισα-ισα τελος παντων εσυ πεσε τι εχεις και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ohmy.gifohmy.gifohmy.gif τι εγινε βρε παιδια με ενα κλικ (ετσι νομιζω τουλαχιστον)μια απαντηση την πηρε 10 φορες?γιατι? αγνωσται αι βουλαι του Κυριουcool.gif παρακαλουνται οι αρμοδιοι να διαγραψουν τις δυο απο τις τρεις διοτι.... οι υπολοιποι μαζι και ο ερωτων θα νομισουν οτι μαλλοντρελλαθηκα νυχτιατικα .

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καπως καθυστερημενα ειδα την ερωτηση σου και σου απαντω

αν δεν εχεις αλλα ενσημα πριν της 11/2/2009 και απολυθης 30/4/2010 δεν δικαιουσαι ταμειο διοτι επειδη επιδοτησαι 1 φορα χρειαζεσαι να εχεις 80 ενσημα για καθε ετος τα δυο προηγουμενα ετη απο την ημερα που θα πας στον ΟΑΕΔ να βγαλεις καρτα ανεργειας και παραλληλα να ζητησης και επιδοτηση για αυτο θα πρεπει να δουλεψεις τουλαχιστον εως 19/5/2010 και για περισσοτερη ασφαλεια να μην ταχεις στο ποντο και τους φανει κατι στραβο δουλεψε αν μπορεις και 3 -4 μερες ακομη π.χ εως 21/5/2010 αν ομως εχεις τουλαχιστον πανω απο 15 ενσημα πριν της 11/2/2009 τοτε αλλαζει και παιρνεις ισα-ισα τελος παντων εσυ πεσε τι εχεις και τα ξαναλεμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΤΑ 80 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 19/5/10?

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 11/2/09 ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ( 6 ΜΗΝΕΣ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΤΑ 80 ΕΝΣΗΜΑ ΑΝΑ ΧΡΟΝΟ ΠΩΣ ΥΠΟΛΟΓΙΖΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΕΩΣ 19/5/10?

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ ΕΝΣΗΜΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 11/2/09 ΕΧΩ ΑΠΟ ΤΟ 2008 ( 6 ΜΗΝΕΣ).

Τα 80 ενσημα ανα χρονο θα στο μπω πολυ κατανοητα μετρανε απο την ημερα που θα πας στον ΟΑΕΔ να βγαλης καρτα ανεργιας και 2 ετη προς τα πισω αφου βγαλεις εξω τους δυο τελευταιους μηνες σαν να μην τους ειχες καθολου. ετσι λει ο νομος.

θα στο κανω πιο λιανα με απλα λογια π.χ εαν απολυθεις 30/4/2010 και πεσε οτι πας στον ΟΑΕΔ 9/5/2010 ( μπορει να το κανεις και πραγματικα ετσι ) και λες καλημερα σας με απολυσαν και ηλθα να παρω ταμειο θα σουν πουν πρωτα να βγαλεις καρτα ανεργειας και μετα να καταθεσεις τα δικαιολογητικα που χρειαζονται για επιδοτηση αυτα μπορει να γινουν και την ιδια μερα αν ξερεις απο πριν τι χρειαζεται για το καθενα και πας ετοιμος. εσυ λοιπον απο αυτη την ημερα και μετρωντας προς τα πισω(αναποδα) αφαιρειςπρωτα απο ολα τους δυο τελευταιους μηνες και υπολογιζεις και βλεπεις αν τα εχεις. βασει παραδειγματος μας οι δυο τελευταιοι μηνες ειναι 9/5/2010-9/3/2010 οποτε τα δυο προηγουμενα ετη που θες τα 80 ενσημα διαμορφονωνται ως εξης:

1ο ετος 8/3/2010- 8/3/2009 εδω θελεις 80

2ο ετος 7/3/2009-7/3/2008 και εδω θελεις αλλα 80

πιστευω να το καταλαβες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δούλευα 4,5 χρόνια συνεχόμενα...παραιτήθηκα από την δουλειά μου και έπιασα δουλειά εδώ και ένα μήνα σε μια άλλη εταιρεία η οποία σήμερα μου ανακοίνωσε ότι αύριο είναι η τελευταία μου μέρα, δεν χωράω!! Δικαίουμαι επίδομα? Έχω ένσημα 4,5 χρόνια αλλά από την τελευταία δουλειά μου έχω ένσημα μόνο ένα μήνα, για αυτό ρωτάω...please help me...!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δούλευα 4,5 χρόνια συνεχόμενα...παραιτήθηκα από την δουλειά μου και έπιασα δουλειά εδώ και ένα μήνα σε μια άλλη εταιρεία η οποία σήμερα μου ανακοίνωσε ότι αύριο είναι η τελευταία μου μέρα, δεν χωράω!! Δικαίουμαι επίδομα? Έχω ένσημα 4,5 χρόνια αλλά από την τελευταία δουλειά μου έχω ένσημα μόνο ένα μήνα, για αυτό ρωτάω...please help me...!!!

ΝΑΙ ΔΙΚΑΙΟΥΣΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη dimsisk

Καλησπέρα,

δουλεύω σε μια επιχείρηση και σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι η Παρασκευή 14-5-2010 είναι η τελευταία μέρα..

Πρώτη φορά θα μπω στο ταμείο ανεργίας(αν μπω). Διάβασα τις προυποθέσεις για επιδότηση πρώτης φοράς :

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Στην πρώτη προυπόθεση,οπως συντάσσεται το κείμενο οι τελευταίοι 2 μήνες δεν υπολογίζονται μόνο στην περίπτωση του τελευταίου 14μήνου και όχι για τις 80 μέρες τον χρόνο..τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διότι είναι δύο οι προτάσεις που χωρίζονται με τελεία και η προυπόθεση ''χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες'' υπάρχει μόνο στην δεύτερη πρόταση ..

Κάνω λάθος??

Εγώ το 2008 δεν έχω καθόλου ένσημα..Ξεκινησα να κολλάω ένσημα στίς 14-1-2009 (22 κάθε μήνα) μέχρι και 14-5-2010..Το τελευταίο 14μηνο,χωρίς να υπολογίζω τους δύο τελευταίους μήνες, συμπληρώνω 125 μέρες εργασίας. το πρόβλημα μου είναι αν μετρήσω τους τελευταίους 2 μήνες έχω 80 ένσημα το χρόνο και δικαιούμαι επίδομα ανεργίας,αν δεν τους μετρήσω (και σταματήσω να μετράω στις 14-3-2010) δεν δικαιούμαι..

Έχω διαβάσει προηγούμενα post και σε ανάλογες περιπτώσεις ο Στέλιος δεν υπολογίζει τους τελευταίους 2 μήνες,όταν μετράει τα 80 ένσημα το χρόνο,ενώ ο SOULIS τους υπολογίζει..

Τελικά τι από τα δύο ισχύει??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη giannis

Καλησπέρα σας. Εδώ και 1 χρόνο παίρνω ταμείο ανεργίας. Σε ένα μήνα τελειώνει. Μπορώ να κάνω επέκταση του ταμείου? Έχω μάθει ότι μπορώ αν η φορ. Δήλωση είναι κοντά στα 4600. Μπορείτε να με συμβουλέψετε? Ξέρω επίσης ότι θα είναι κάπου στα 250ευρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα,

δουλεύω σε μια επιχείρηση και σήμερα μου ανακοίνωσαν ότι η Παρασκευή 14-5-2010 είναι η τελευταία μέρα..

Πρώτη φορά θα μπω στο ταμείο ανεργίας(αν μπω). Διάβασα τις προυποθέσεις για επιδότηση πρώτης φοράς :

ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ:

Αν επιδοτείται για πρώτη φορά:

• Ο ασφαλισμένος πρέπει να έχει πραγματοποιήσει 80 ημέρες εργασίας το χρόνο τα δύο προηγούμενα χρόνια, πριν από την επιδότησή του. Το τελευταίο όμως 14μηνο πρέπει να έχει συμπληρώσει 125 ημέρες εργασίας, χωρίς να υπολογίζονται οι τελευταίοι δύο μήνες.

• Επίδομα ανεργίας παίρνει και ο ασφαλισμένος που έχει πραγματοποιήσει στα δύο προηγούμενα, πριν από την απόλυσή του, 200 ημέρες εργασίας (χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες), από τις οποίες 80 ημέρες, το λιγότερο το χρόνο.

Στην πρώτη προυπόθεση,οπως συντάσσεται το κείμενο οι τελευταίοι 2 μήνες δεν υπολογίζονται μόνο στην περίπτωση του τελευταίου 14μήνου και όχι για τις 80 μέρες τον χρόνο..τουλάχιστον αυτό καταλαβαίνω διότι είναι δύο οι προτάσεις που χωρίζονται με τελεία και η προυπόθεση ''χωρίς να υπολογίζονται οι δύο τελευταίοι μήνες'' υπάρχει μόνο στην δεύτερη πρόταση ..

Κάνω λάθος??

Εγώ το 2008 δεν έχω καθόλου ένσημα..Ξεκινησα να κολλάω ένσημα στίς 14-1-2009 (22 κάθε μήνα) μέχρι και 14-5-2010..Το τελευταίο 14μηνο,χωρίς να υπολογίζω τους δύο τελευταίους μήνες, συμπληρώνω 125 μέρες εργασίας. το πρόβλημα μου είναι αν μετρήσω τους τελευταίους 2 μήνες έχω 80 ένσημα το χρόνο και δικαιούμαι επίδομα ανεργίας,αν δεν τους μετρήσω (και σταματήσω να μετράω στις 14-3-2010) δεν δικαιούμαι..

Έχω διαβάσει προηγούμενα post και σε ανάλογες περιπτώσεις ο Στέλιος δεν υπολογίζει τους τελευταίους 2 μήνες,όταν μετράει τα 80 ένσημα το χρόνο,ενώ ο SOULIS τους υπολογίζει..

Τελικά τι από τα δύο ισχύει??

οι 80 μερες κατ ετος οταν επειδοτησαι για 1η φορα ,οπως το διατυπωνει ο νομος , και οπως το εχω εφαρμοσει στην πραξη ,υπολογιζονται απο την ημερα που θα βγαλης καρτα ανεργειας ,και θα ζητησης επιδοτηση και 2 χρονια προς τα πισω, χωρις να αφαιρουνται οι δυο τελευταιοι μηνες, οι οποιοι αφαιρουνται μονο, για την συμπληρωση του συνολικου αριθμου ημερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα σας. Εδώ και 1 χρόνο παίρνω ταμείο ανεργίας. Σε ένα μήνα τελειώνει. Μπορώ να κάνω επέκταση του ταμείου? Έχω μάθει ότι μπορώ αν η φορ. Δήλωση είναι κοντά στα 4600. Μπορείτε να με συμβουλέψετε? Ξέρω επίσης ότι θα είναι κάπου στα 250ευρω.

αν συνεχιζες να ησουν ανεργος μετα το δωδεκαμηνο επαιρνες το μισο απο το ολοκληρο για 3 επιπλεον μηνες. με το τωρα ποσο π.χ που δινει ο ΟΑΕΔ θα επαιρνες 454Χ 1,5. ομως με τις τοσες αλλαγες που εγιναν παντου που να ξερεις τι συνεχιζει να ισχυει και τι οχιwink.gif ρωτησε το δεν χανεις τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη giannis

αν συνεχιζες να ησουν ανεργος μετα το δωδεκαμηνο επαιρνες το μισο απο το ολοκληρο για 3 επιπλεον μηνες. με το τωρα ποσο π.χ που δινει ο ΟΑΕΔ θα επαιρνες 454Χ 1,5. ομως με τις τοσες αλλαγες που εγιναν παντου που να ξερεις τι συνεχιζει να ισχυει και τι οχιwink.gif ρωτησε το δεν χανεις τιποτα.

σε ευχαριστώ φιλε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε ευχαριστώ φιλε.

Δεν ισχύει το παραπάνω ! Αν μεινείς άνεργος για ένα μήνα μετά την λήξη της ανεργίας, το οικογενειακό σου εισόδημα δεν υπερβαίνει (2010) ένα ποσό γύρω στις 8.000 ευρώ και δεν δούλευες πριν σε εποχιακή απασχόληση μπορείς να πάρεις μισό μήνα ανεργίας ακόμη και τιποτά άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...