Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΠΑΛΛΑΓΗ ΑΠΟ ΟΑΕΕ ΛΟΓΩ ΟΓΑ - ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ


spytout

Ερώτηση

Ν 3050/2002: Άρθρο 9  - Θέματα Ο.Α.Ε.Ε.- Ο.Γ.Α. -Ασφάλιση σύμβασης έργου

 

"1.α) Επαγγελματίες, βιοτέχνες, έμποροι που έχουν την έδρα τους και ασκούν τη δραστηριότητα τους σε πόλεις, χωριά ή οικισμούς κάτω των 2.000 κατοίκων ή κάτω των 1.000 κατοίκων στους Νομούς Αττικής, Βοιωτίας, Εύβοιας, Κορινθίας, Αχαΐας και Θεσσαλονίκης, σύμφωνα με την τελευταία απογραφή πριν την έναρξη επαγγέλματος, υπάγονται από 1.1.2003 στην υποχρεωτική ασφάλιση του Οργανισμού Ασφάλισης Ελευθέρων Επαγγελματιών (Ο.Α.Ε.Ε.), εφόσον ο μέσος όρος των εισοδημάτων των τριών (3) πρώτων ετών από την έναρξη επαγγέλματος, όπως προκύπτουν από τα εκκαθαριστικά σημειώματα φόρου εισοδήματος της αρμόδιας Δ.Ο.Υ., υπερβαίνει το 400πλάσιο του εκάστοτε ισχύοντος ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη.

 

Πως ερμηνεύεται το "και ασκούν τη δραστηριότητα τους"?
 

Πέρα από το κλάδο της παροχής υπηρεσιών (που νομίζω ότι είναι σαφές... ), αν έχω μια μεταποιητική ή εμπορική επιχείρηση σε προαιρετική περιοχή, που προμηθεύει πελάτες πχ στην Αθήνα, τότε δεν ισχύει η απαλλαγή?

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ακριβώς έτσι. Σε περίπτωση που εκδώσει τιμολόγιο σε περιοχή υποχρεωτικής ασφάλισης (π.χ. Αθήνα...) τότε υπάγετε  στον ΟΑΕΕ. Μόνο άν είναι αμιγώς αγροτική επιχείρηση και εμπορεύεται μόνο τα δικά της προιόντα, τότε απαλλάσσεται απο τον ΟΑΕΕ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ακριβώς έτσι. Σε περίπτωση που εκδώσει τιμολόγιο σε περιοχή υποχρεωτικής ασφάλισης (π.χ. Αθήνα...) τότε υπάγετε  στον ΟΑΕΕ. Μόνο άν είναι αμιγώς αγροτική επιχείρηση και εμπορεύεται μόνο τα δικά της προιόντα, τότε απαλλάσσεται απο τον ΟΑΕΕ. 

 

Ευχαριστώ...!

 

ΜΕ  ΤΟΝ  Ν,3846/10   ΕΓΙΝΕ  ΤΟ  500πλάσιο  Η.Α.Ε

 

Όχι Εύη, θα διαφωνήσω. Ήταν 500 και ο Ν.3846/2010 το έκανε 400.

Καλό Βράδυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

παντωπολειο σε οικισμο 300 κατοικων με απαλλαγη απο το 12ο/2009 και ασφαλισεμνη στον ογα για να παρει την νεα τριετια αντιμετωπιζει το εξης θεμα.κατα το ετος 2010 ειχε εργαστει ως μισθωτος αρα εχει εισοδημα απο μισθωτες υπηρεσιες κατα το ανω ετος. σε ελεγχο που της εκανε ο οαεε για να εκδοσει το νεο απαλακτικο της απαντησε οτι για το πιο πανω ετος υποχρεουτε να πληρωσει εισφορες στον οαεε γιατι ενω ειχε απαλαγη λογω της επιχειρησης ασφαλιστικε και ως μισθωτος ταυτοχρονα. υπαρχει περιπτωση να την γλιτωσει? και αν οχι το να πληρωσει ενα χρονο εισφορες και μετα ξανα απαλλαγη (αφου δεν εργαζεται πλεον) αυτος ο 1 χρονος θα μπορεσει να τον χρησιμοποιησει για συνταξη οταν θα ερθει η ωρα? μαλλον οχι ε? εαν τελικα ασφαλιστει θα πληρωσει πληρες εισφορες ή μειωμενες?

οποιος εχει τον χρονο ας μου απαντησει

ευχαριστω εκ των προτερων!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΛΑΙΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΠΡΙΝ ΤΟ 1993 ΤΟΤΕ ΘΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ

ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΝΕΟΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΜΕΤΑ ΤΟ 1993 ΤΗΝ ΓΛΥΤΩΝΕΙ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ειναι πριν του 1993 ..το θεμα ειναι γιαττι να πληρωσει απο την στιγμη που ειχε ΙΚΑ για αυτο το διαστημα.. και σε τι θα τον οφελεισει να πληρωσει το 2013 αναδρομικα για ενα ετος που ουτε θα το χρησιμοποιησει ιατροφαρμακευτικα αλλα και ουτε για συνταξη!!!!

τι γινεται με αυτο το γ@μωΤΕΒΕ  αποφασιζουμε κ διαταζουμε???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημερα και καλη δυναμη!! Επαναφερω το θεμα με αφορμη την νεα διευκρινιστικη που εβγαλε χθες ο ΟΑΕΕ και αφορα στους ασφαλισμενους σε προαιρετικες περιοχες.

Αναφερουν οτι μπορουν οι επαγγελματιες να εχουν πελατες απο αλλες περιοχες,αρκει, να μην μετακινουνται οι ιδιοι απο την εδρα τους!!

 

Καταλαβαινω κατι λαθος 'η καποιο λακο εχει η φαβα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημερα και καλη δυναμη!! Επαναφερω το θεμα με αφορμη την νεα διευκρινιστικη που εβγαλε χθες ο ΟΑΕΕ και αφορα στους ασφαλισμενους σε προαιρετικες περιοχες.

Αναφερουν οτι μπορουν οι επαγγελματιες να εχουν πελατες απο αλλες περιοχες,αρκει, να μην μετακινουνται οι ιδιοι απο την εδρα τους!!

 

Καταλαβαινω κατι λαθος 'η καποιο λακο εχει η φαβα??

 

Καλημέρα Patdina!

Κι εγώ την ίδια απορία έχω.

 

Γνωρίζει κάποιος κάτι περισσότερο?

 

Τί εννοούν άραγε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σωστα καταλαβαινεις

 

 

Δηλαδή συνάδελφε σ'αυτή την περίπτωση, αν ένας λογιστης π.χ που παρέχει υπηρεσίες σε προαιρετική περιοχή και έχει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ,

αν παρέχει υπηρεσίες σε πελάτη του που βρίσκεται σε υποχρεωτική(ασφάλισης) περιοχή και του κόψει ΤΠΥ τότε εξακολουθεί να ισχύει η απαλλαγή του?

 

Μην του πουν μετά να πληρώνει ΟΑΕΕ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δηλαδή συνάδελφε σ'αυτή την περίπτωση, αν ένας λογιστης π.χ που παρέχει υπηρεσίες σε προαιρετική περιοχή και έχει απαλλαγή από τον ΟΑΕΕ,

αν παρέχει υπηρεσίες σε πελάτη του που βρίσκεται σε υποχρεωτική(ασφάλισης) περιοχή και του κόψει ΤΠΥ τότε εξακολουθεί να ισχύει η απαλλαγή του?

 

Μην του πουν μετά να πληρώνει ΟΑΕΕ..

Μαρακι καλημερα!!

Αυτο φοβαμαι και εγω. Σκεφτομαι βεβαια οτι ισως να τους συμφερει να παρουν πελετες απο αλλη μη προαιρετικη περιοχη, διοτι αυτοματα ανεβαινει το εισοδημα μας ( αν φυσικα πληρωνομαστε), με αποτελεσμα απο δω και περα που οι ελ.επαγγελματιες φορολογουνται απο το πρωτο ευρω θα εισπραξουν μεγαλυτερους φορους.( χωρις να ξεπερναμε το εισοδηματικο κριτηριο βεβαια).

Σκεψου τωρα λιγο παραπερα (2014) ,βιβλια σε αγροτεςκλπ, οποτε μηπως μας οδηγησουν αναγκαστικα σε εγγραφη λογω τζιρου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. αρ. 13/10.4.2013
 

Αναφορικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 3846/2010, που αφορούν στην ασφάλιση επαγγελματιών, βιοτεχνών και εμπόρων που δραστηριοποιούνται σε προαιρετικές περιοχές

 

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ : 113 
 

Α. Ουδεμία απαλλαγή – εξαίρεση από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ θα χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του Ν. 3050/2002 σε επαγγελματίες, που:

α) Ασκούν επαγγέλματα, διά των οποίων προσφέρουν υπηρεσίες δηλώνοντας ως επαγγελματική έδρα κατοικίες, ευρισκόμενες σε προαιρετικές περιοχές όπως π.χ. εμπορικοί αντιπρόσωποι, λογιστές, ψυχολόγοι, σύμβουλοι επιχειρήσεων κ.τ.λ.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. αρ. 13/10.4.2013

 

Αναφορικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 3846/2010, που αφορούν στην ασφάλιση επαγγελματιών, βιοτεχνών και εμπόρων που δραστηριοποιούνται σε προαιρετικές περιοχές

 

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ : 113 

 

Α. Ουδεμία απαλλαγή – εξαίρεση από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ θα χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του Ν. 3050/2002 σε επαγγελματίες, που:

α) Ασκούν επαγγέλματα, διά των οποίων προσφέρουν υπηρεσίες δηλώνοντας ως επαγγελματική έδρα κατοικίες, ευρισκόμενες σε προαιρετικές περιοχές όπως π.χ. εμπορικοί αντιπρόσωποι, λογιστές, ψυχολόγοι, σύμβουλοι επιχειρήσεων κ.τ.λ.

 

δηλαδη , με την διευκρινιστικη αυτη επιβεβαιωνουν οτι οι λογιστες δεν μπορουν να εχουν απαλλαγη εφοσον δραστηριοποιουνται με εδρα κατοικια σε προαιρετικη περιοχη.Εγω που εχω εδρα εκτος οικιας με μισθωτηριο κανονικα, και μου εδωσαν απο τον ΟΑΕΕ απαλλαγη πριν ενα χρονο τι' κανω ?? Συνεχιζω κανονικα μονο με πελατες εντος της περιοχης μου .η' πρεπει να ξανασκαλισω το θεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δηλαδη , με την διευκρινιστικη αυτη επιβεβαιωνουν οτι οι λογιστες δεν μπορουν να εχουν απαλλαγη εφοσον δραστηριοποιουνται με εδρα κατοικια σε προαιρετικη περιοχη.Εγω που εχω εδρα εκτος οικιας με μισθωτηριο κανονικα, και μου εδωσαν απο τον ΟΑΕΕ απαλλαγη πριν ενα χρονο τι' κανω ?? Συνεχιζω κανονικα μονο με πελατες εντος της περιοχης μου .η' πρεπει να ξανασκαλισω το θεμα?

 

ΠΡΟΣΕΞΕ ΤΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΘΕΜΑ...!! ΞΑΝΑ ΡΩΤΑ ΣΕ ΑΛΛΟ ΟΑΕΕ ή ΣΤΕΙΛΕ ΤΟΥΣ ΜΗΝ. ΑΠΟ ΤΟ SITE NA ΔΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΠΟΥΝ!!!

αυτό είναι ότι νεότερο έχω:

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. Αρ. 80/30.9.2010

Β) ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΝΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ

ιε) Οι ασκούντες τα παρακάτω επαγγέλματα:

- οι παρέχοντες κάθε είδους υπηρεσία μέσω internet

- οι προγραμματιστές

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας ραδιοφωνικού σταθμού

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας τηλεοπτικού σταθμού

- οι παραγωγοί ραδιοφωνικών ή τηλεοπτικών προγραμμάτων

- οι παραγωγοί τηλεοπτικών και κινηματογραφικών ταινιών

- οι δημοσιογράφοι (για δημοσιογραφικές δραστηριότητες μη υπαγόμενες στα ασφαλιστικά τους ταμεία)

- οι εμπειρογνώμονες – πραγματογνώμονες-σύμβουλοι επιχειρήσεων

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. αρ. 13/10.4.2013

 

Αναφορικά με την εφαρμογή των διατάξεων του άρθρου 25 του ν. 3846/2010, που αφορούν στην ασφάλιση επαγγελματιών, βιοτεχνών και εμπόρων που δραστηριοποιούνται σε προαιρετικές περιοχές

 

 

ΕΓΚΥΚΛΙΟΣ : 113 

 

Α. Ουδεμία απαλλαγή – εξαίρεση από την ασφάλιση του ΟΑΕΕ θα χορηγείται σύμφωνα με τις διατάξεις του άρθρου 9 του Ν. 3050/2002 σε επαγγελματίες, που:

α) Ασκούν επαγγέλματα, διά των οποίων προσφέρουν υπηρεσίες δηλώνοντας ως επαγγελματική έδρα κατοικίες, ευρισκόμενες σε προαιρετικές περιοχές όπως π.χ. εμπορικοί αντιπρόσωποι, λογιστές, ψυχολόγοι, σύμβουλοι επιχειρήσεων κ.τ.λ.

 

 

 

αυτό είναι ότι νεότερο έχω:

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. Αρ. 80/30.9.2010

Β) ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΝΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ

ιε) Οι ασκούντες τα παρακάτω επαγγέλματα:

- οι παρέχοντες κάθε είδους υπηρεσία μέσω internet

- οι προγραμματιστές

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας ραδιοφωνικού σταθμού

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας τηλεοπτικού σταθμού

- οι παραγωγοί ραδιοφωνικών ή τηλεοπτικών προγραμμάτων

- οι παραγωγοί τηλεοπτικών και κινηματογραφικών ταινιών

- οι δημοσιογράφοι (για δημοσιογραφικές δραστηριότητες μη υπαγόμενες στα ασφαλιστικά τους ταμεία)

- οι εμπειρογνώμονες – πραγματογνώμονες-σύμβουλοι επιχειρήσεων

 

 

 

Αγαπητέ συνάδελφε, κι εγώ ( όπως και τόσοι άλλοι συνάδελφοι), δεν έχουμε την έδρα μας στην κατοικία μας αλλά πληρώνουμε ενοίκιο. Δεν δίνεται κάποια διευκρίνηση γι'αυτό?

 

Επίσης στο 2ο κομμάτι λέει για σύμβουλους επιχ/σεων,όχι για λογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αυτό είναι ότι νεότερο έχω:

Εγκύκλιος Ο.Α.Ε.Ε. Αρ. 80/30.9.2010

Β) ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΩΝ ΠΟΥ ΕΝΩ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΣΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΥΠΑΓΟΝΤΑΙ ΣΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΟΑΕΕ

ιε) Οι ασκούντες τα παρακάτω επαγγέλματα:

- οι παρέχοντες κάθε είδους υπηρεσία μέσω internet

- οι προγραμματιστές

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας ραδιοφωνικού σταθμού

- οι κατέχοντες άδεια λειτουργίας τηλεοπτικού σταθμού

- οι παραγωγοί ραδιοφωνικών ή τηλεοπτικών προγραμμάτων

- οι παραγωγοί τηλεοπτικών και κινηματογραφικών ταινιών

- οι δημοσιογράφοι (για δημοσιογραφικές δραστηριότητες μη υπαγόμενες στα ασφαλιστικά τους ταμεία)

- οι εμπειρογνώμονες – πραγματογνώμονες-σύμβουλοι επιχειρήσεων

 

Πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν,γι'αυτο και περυσι πριν ξεκινησω ειχα παρει γραπτη απαντηση (e-mail) απο τα κεντρικα του ΟΑΕΕ ,οτι εφοσον δεν εχω πελατη απο υποχρεωτικη περιοχη δεν εχω υποχρεωση εγγραφης .Μετα ,βεβαια πηρα και την απαλλαγη οπο τον τοπικο ΟΑΕΕ,αλλα τωρα παλι ερχονται και τα σκαλιζουν.

Πως να σιγουρευτω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πλεον δεν εχω εμπιστοσυνη σε κανεναν,γι'αυτο και περυσι πριν ξεκινησω ειχα παρει γραπτη απαντηση (e-mail) απο τα κεντρικα του ΟΑΕΕ ,οτι εφοσον δεν εχω πελατη απο υποχρεωτικη περιοχη δεν εχω υποχρεωση εγγραφης .Μετα ,βεβαια πηρα και την απαλλαγη οπο τον τοπικο ΟΑΕΕ,αλλα τωρα παλι ερχονται και τα σκαλιζουν.

Πως να σιγουρευτω?

Εμπιστοσύνη σε ΚΑΝΕΝΑΝ!!!!

δείτε κι αυτό... http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/11376

Aρ. πρ.: Φ.10035/12393/739/23.6.2010

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και καλη εβδομαδα!1

ειχαμε κανενα νεο? Εγω παντως σε μηνυμα που εστειλα στα κεντρικα δεν εχω παρει ακομα απαντηση.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα και καλη εβδομαδα!1

ειχαμε κανενα νεο? Εγω παντως σε μηνυμα που εστειλα στα κεντρικα δεν εχω παρει ακομα απαντηση.....

 

 

Καλημέρα Patdina!

 

Kι εγώ αναμένω απάντηση,ακόμα τίποτα νεότερο..

 

Όποιος συνάδελφος έχει κάποια πληροφόρηση,ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα Patdina!

 

Kι εγώ αναμένω απάντηση,ακόμα τίποτα νεότερο..

 

Όποιος συνάδελφος έχει κάποια πληροφόρηση,ας μας πει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΣΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΠΟΦΑΣIΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

ΑΠΟ 01/01/2012 ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ 

ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΜΠΛΟΚ ΜΟΥ ΑΠΟ 01/01/2009 ΕΩΣ 31/12/2011 ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ 3 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΤΑΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΑΠΕΡΡΙΨΑΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΦΟΥ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΟΒΑ?

ΕΚΑΝΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ ΕΚΔΙΚΑΣΤΗΚΕ Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ 09/05/2013 ΣΤΗ Τ.Δ.Ε ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΤΕΒΕ

ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΠΟ 11/05/2010 .........

ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΑΛΗΜΕΡΑ 

ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΔΩ ΚΑΙ 23 ΧΡΟΝΙΑ ΕΩΣ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΜΟΥ ΕΝΑΙ ΣΕ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ

ΑΠΟΦΑΣIΣΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΞΑΙΡΕΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΤΟΥ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΜΙΑ ΤΡΙΕΤΙΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑ

ΑΠΟ 01/01/2012 ΠΗΓΑ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ 

ΜΟΥ ΕΚΑΝΑΝ ΕΛΕΓΧΟ ΣΤΑ ΜΠΛΟΚ ΜΟΥ ΑΠΟ 01/01/2009 ΕΩΣ 31/12/2011 ΚΑΙ ΒΡΗΚΑΝ 3 ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ΣΕ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΗΤΑΝ ΠΕΛΑΤΕΣ ΠΟΥ ΗΡΘΑΝ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΓΙΑ ΔΗΛΩΣΗ ΑΛΛΑ ΕΙΧΑΝ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ 

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΟΓΟ ΜΕ ΑΠΕΡΡΙΨΑΝ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΑΦΟΥ ΤΟΤΕ ΗΜΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΚΟΒΑ?

ΕΚΑΝΑ ΕΝΣΤΑΣΗ ΚΑΙ ΜΟΛΙΣ ΕΧΘΕΣ ΕΚΔΙΚΑΣΤΗΚΕ Η ΕΝΣΤΑΣΗ ΜΟΥ 09/05/2013 ΣΤΗ Τ.Δ.Ε ΤΟΥ ΟΑΕΕ ΣΤΗΝ ΤΡΙΠΟΛΗ

ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΜΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ ΚΑΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ Ο ΕΛΕΓΧΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΤΕΒΕ

ΓΙΑΤΙ ΟΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΙΣΤΕΣ ΕΓΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΑΠΟ 11/05/2010 .........

ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΩΣ ΚΑΙ ΣΗΜΕΡΑ

Eγω πριν απο ενα χρονο εκανα εναρξη και απλα με εβαλαν να υπογραψω μια υπευθυνη δηλωση οτι δεν θα δραστηριοποιουμαι σε υποχρεωτικη περιοχη. Αυτο δεν ειναι ενα ειδος αποδεικτικου?? Εαν οι υπαλληλοι του ΟΑΕΕ δεν γνωριζουν τί ισχυει τί φταιει ο καθε επαγγελματιας που ξεκιναει την επιχειρηση του λέγοντάς του οτι ετσι ειναι  οκ??

Δεν μπορουν να συμφωνησουν ολα τα τοπικα γραφεια?? Δεν ειναι δυνατον αλλα να λενε σε μια περιοχη και αλλα σε αλλη!! Εαν δεν γνωριζουν αυτοι τοτε ποιος????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το χωριο με απογραφη 2001 εχει σχεδον 2000 κατοικους

με απογραφη 2011 εχει 970..

 

τι λετε????

διακοπη και εναρξη σε ολους και βουρ για ΟΓΑ?

η' διακοπη και εναρξη σε αλλο ονομα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...