Προς το περιεχόμενο

ΑΛΛΑΓΗ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΗΡΗΣΗΣ ΛΟΓ. ΒΙΒΛΙΩΝ ΑΠΟ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΟ ΣΕ ΚΛΑΣΙΚΟ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μπορεί ΑΕ που τηρεί Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου να αλλάξει και να τηρεί από εδώ και στο εξής μόνο Γενικό Ηερολόγιο ;

 

Αν ναι, κάνει κάποια ενημέρωση-γνωστοποίηση  στον ΚΒΣ;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ΑΕ που τηρεί Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου να αλλάξει και να τηρεί από εδώ και στο εξής μόνο Γενικό Ηερολόγιο ;

 

Αν ναι, κάνει κάποια ενημέρωση-γνωστοποίηση  στον ΚΒΣ;

Τηρεί χειρόγραφα βιβλία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ.

 

Κάθε μήνα εκτυπώνατε 2 θεωρημένα ημερολόγια και καθολικό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε μήνα εκτυπώνατε 2 θεωρημένα ημερολόγια και καθολικό;

 

Δεν εκτυπώναμε, αποθηκεύαμε ηλεκτρονικά Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου. Τώρα θέλω να το γυρίσω σε μόνο Γενικό Ημερολόγιο για τις ανάγκες ελέγχου από Ορκωτό Ελεγκτή. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί ΑΕ που τηρεί Ημερολόγιο Διαφ.Πράξεων και Ημερολόγιο Ταμείου να αλλάξει και να τηρεί από εδώ και στο εξής μόνο Γενικό Ηερολόγιο ;

 

Αν ναι, κάνει κάποια ενημέρωση-γνωστοποίηση  στον ΚΒΣ;

Μπορείς φίλε...δεν υπάρχει θέμα κανένα...είναι επιλογή σου...

Κάντο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς φίλε...δεν υπάρχει θέμα κανένα...είναι επιλογή σου...

Κάντο... 

Μη βιάζεστε να εκφέρετε γνώμη, συνάδελφε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δεί εσύ στο Μ2 κανένα πεδίο που να αναφέρει ότι πρέπει να δηλώσουμε κάπου το λογιστικό σύστημα που θα τηρήσουμε, ούτως ώστε να χρειάζεται να κάνουμε γνωστοποίηση αν το αλλάξουμε;  Και βέβαια το θεωρώ απαράδεκτο να αλλάξεις το σύστημα μόνο και μόνο για να μην κουραστεί ο ορκωτός. Να το αλλάξεις επειδή βολεύει την επιχείρηση, ναι το καταλαβαίνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

 

Προφανώς θα έχουν συνδέσει τις κινήσεις μόνο με τα αναλυτικά ημερολόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

 

 

Ετσι είναι τα πράγματα. Στα χειρόγραφα βιβλία αυτό είχε νόημα γιατί μοιράζονταν η δουλειά,  άλλος ενημέρωνε το ημερολόγιο ταμείου, άλλος των διαφόρων πράξεων (ή όπως το ονόμαζαν), άλλος το ημερολόγιο πωλήσεων ........

Στη μηχανογράφηση αυτό δεν είχε κανένα νόημα , όπως πολύ καλά το περιγράφει ο Αχιλλέας.

Βέβαια τον καιρό που τυπώναμε αναλυτικά τις εγγραφές σε θεωρημένο χαρτί , έπρεπε να προσέξουμε και να βάλουμε στον εκτυπωτή το κατάλληλο θεωρημένο χαρτί. Αν υπήρχε βέβαια θεωρημένο ενιαίο μηχανογραφικό έντυπο βιβλίων ,  δεν υπήρχε περίπτωση λάθους (να τυπώσουμε άλλο αντί άλλου ). Αυτό όμως μας τελείωσε με την καθιέρωση της εκτυπώσεως του ισοζυγίου αντί των ημερολογίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός για το λογιστικό σύστημα που θα επιλέξετε, ούτε προβλέπεται κάποια γνωστοποίηση. Έχω όμως αρκετές απορίες για το τι κάνατε μέχρι τώρα: Όλες οι εταιρείες μηχανογράφησης έχουν έναν κωδικό κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και έναν για ταμειακές. Οι κινήσεις αποθηκεύονται με τους κωδικούς αυτούς. Στις εκτυπώσεις υπάρχουν διάφορες επιλογές για τα ημερολόγια (Ταμείου, Διαφόρων Πράξεων, Γενικό, κλπ), οι οποίες μπορούν να αναπαραχθούν με οποιαδήποτε μορφή. Εσείς, μέχρι τώρα, τι κάνατε; Τι εννοείτε ότι αποθηκεύατε ηλεκτρονικά τα ημερολόγια; Σε μορφή Pdf, ας πούμε;

 

Με πρόλαβε παραπάνω η Ειρήνη. Φυσικά και υπάρχει άλλος κωδ.κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και άλλος για ταμειακές αλλά αυτοι οι κωδ. κίνησης είναι συνδεδεμένοι ο καθένας με συγκεκριμένο ημερολόγιο (Συγκεντρωτικό Σύστημα). Τώρα θέλω να τους συνδέσω και να ενημερώνουν Γενικό Ημερολόγιο (κλασικό σύστημα).Το ερώτημα μου δεν αφορά το τεχνικό κομμάτι αλλά αν μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να έχω πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πρόλαβε παραπάνω η Ειρήνη. Φυσικά και υπάρχει άλλος κωδ.κίνησης για συμψηφιστικές εγγραφές και άλλος για ταμειακές αλλά αυτοι οι κωδ. κίνησης είναι συνδεδεμένοι ο καθένας με συγκεκριμένο ημερολόγιο (Συγκεντρωτικό Σύστημα). Τώρα θέλω να τους συνδέσω και να ενημερώνουν Γενικό Ημερολόγιο (κλασικό σύστημα).Το ερώτημα μου δεν αφορά το τεχνικό κομμάτι αλλά αν μπορώ να το κάνω αυτό χωρίς να έχω πρόβλημα σε μελλοντικό έλεγχο.

 

 

Μπορείς να τυπώσεις όσα ημερολόγια επιθυμείς. Δεν ενδιαφέρεται ο έλεγχος για τέτοια θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να τους συνδέσετε το ταχύτερο δυνατό. Κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρείστε μου την αφέλεια....... αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί  η εκτύπωση ξεχωριστών ημερολογίων χαρακτηρίζεται ως "συγκεντρωτικό σύστημα" και η εκτύπωση Γενικού Ημερλογίου "κλασικό σύστημα".

 

Είχε τέτοιες διακρίσεις ο ΚΒΣ ή έχει ο ΚΦΑΣ;

 

Δεν αντιλαμβάνομαι ακόμη σε τί εξυπηρετεί ο ένας ή ο άλλος τρόπος τους ορκωτούς ελεγκτές.

 

Οι ελεκτές είτε ορκωτοί είτε φορολογικοί ζητούν από το λογιστήριο συγκεκριμένες πληροφορίες οι οποίες προφανώς προκύπτουν από τα βιβλία αλλά δεν υποδεικνύουν σε κανένα πως να τηρεί τα βιβλία του,  εκτός αν το κάνει με τρόπο που αντιβαίνει στις αρχές του ΚΒΣ και του ΚΦΑΣ στο εξής

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχωρείστε μου την αφέλεια....... αλλά εγώ δεν έχω καταλάβει γιατί  η εκτύπωση ξεχωριστών ημερολογίων χαρακτηρίζεται ως "συγκεντρωτικό σύστημα" και η εκτύπωση Γενικού Ημερλογίου "κλασικό σύστημα".  Άρθρο 7 του ΚΒΣ

 

Είχε τέτοιες διακρίσεις ο ΚΒΣ ή έχει ο ΚΦΑΣ; ο ΚΒΣ

 

Δεν αντιλαμβάνομαι ακόμη σε τί εξυπηρετεί ο ένας ή ο άλλος τρόπος τους ορκωτούς ελεγκτές.

 

Οι ελεκτές είτε ορκωτοί είτε φορολογικοί ζητούν από το λογιστήριο συγκεκριμένες πληροφορίες οι οποίες προφανώς προκύπτουν από τα βιβλία αλλά δεν υποδεικνύουν σε κανένα πως να τηρεί τα βιβλία του,  εκτός αν το κάνει με τρόπο που αντιβαίνει στις αρχές του ΚΒΣ και του ΚΦΑΣ στο εξής Δεν είπα εγώ ότι μου επέβαλαν τον τρόπο που θα τηρώ τα βιβλία,αλλά τυγχάνει να είναι φίλος και συμφοιτητής και θέλω να τον βοηθήσω. Είναι πιο έυκολο να κατεβάζεις ένα Γενικό ημερολόγιο στο exsel(με το οποίο κάνουν τον έλεγχο τους) με όλες τις κινήσεις ταμειακές και συμψηφιστικές από το να κατεβάζεις δύο η περισσότερα ημερολόγια σε αρχείο exsel  και να τα συγχωνέυεις.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άρθρο 7 του ΚΒΣ 

 

παρ    1.Ο επιτηδευματίας της τρίτης κατηγορίας, για την άσκηση του επαγγέλματος του, τηρεί λογιστικά βιβλία κατά τη διπλογραφική μέθοδο με οποιοδήποτε λογιστικό σύστημα, σύμφωνα με τις γενικά παραδεκτές αρχές της λογιστικής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείτε να μου εξηγήσετε τι εννοείτε παρακαλώ?

Σας το εξήγησα ήδη με προσωπικό μήνυμα. Και πάλι με συγχωρείτε και δημόσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΧΕΟΡΟΓΡΑΦΑ(π.χ.ΓΙΑΤΡΟΙ Κ.Λ.Π.) ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ(ΕΣΤΩ Κ' ΣΕ EXCEL) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΛΑΘΟΣ ΘΕΜΑ ΑΛΛΑ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΣ ΕΚΦΕΡΕΙ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ: ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΤΗΡΟΥΣΑΝ ΧΕΟΡΟΓΡΑΦΑ(π.χ.ΓΙΑΤΡΟΙ Κ.Λ.Π.) ΓΙΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΑ(ΕΣΤΩ Κ' ΣΕ EXCEL) ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΤΑΒΟΛΗ ΣΤΟ ΜΗΤΡΩΟ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.

δηλ??????? ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΠΕΙ ΚΑΤΙ ΕΠ' ΑΥΤΟΥ?????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...