Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΟΑΕΔ 10.000 ΘΕΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΓΚΡΙΣΗ


MALLIAS81

Ερώτηση

Κύριοι καλησπέρα (ή μάλλον καλημέρα)

 

Έκανα την αίτηση για το πρόγραμμα (εγω το ονόμασα σφαίρα γιατί έκλεισε μόλις σε 3 μέρες) που προκήρυξε ο ΟΑΕΔ για τις 10.000 θέσεις με την επιδότηση των 18 ευρώ ανα μέρα και πήρα αριθμό πρωτοκόλλου οτι η αίτηση μου καταχωρήθηκε επιτυχώς. Η αίτηση αυτή υποβλήθηκε στις 24-03-2014. Το θέμα είναι οτι 20 μέρες μετά ο ΟΑΕΔ ακόμη δεν μου δίνει την εγκριτική απόφαση λέγοντας οτι θα τους δοθούν απο τα κεντρικά ενώ στην ερώτηση μου αν έχει δώσει σε άλλους εγκριτικές η απάντηση τους είναι ότι έδωσαν λίγες (6 για την ακρίβεια)

 

Το ερώτημα μου είναι οτι εφόσον οι θέσεις "κλείνανε" ηλεκτρονικά δεν θα έπρεπε για όλους οσους πρόλαβαν και έκαναν αίτηση να δώσουν και αντίστοιχες εγκριτικές?

 

Μήπως τελικά η ηλεκτρονική υποβολή πάει σε μια βάση δεδομένων και μετά οι καρεκλοκενταυροι μοιράζουν τις θέσεις όπως αυτοί θέλουν?

 

Μήπως βρωμάει γενικά το πρόγραμμα?

 

Αντιμετώπισε αλλος συνάδελφος παρόμοιο πρόβλημα ή ξέρει κάτι παραπάνω?

 

Σημείωση οτι αίτηση έγινε για την περιφέρεια της Κεντρικής Μακεδονίας

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Υπάρχει ένα πρόβλημα στις αιτήσεις που στο πεδίο εκπαίδευση έβαλαν παύλα (-) και όχι π.χ δευτεροβάθμια, τριοτβάθμια κ.τ.λ

Δε μπορούν να πατήσουν το κουμπί έγκριση απο το τοπικό οαεδ για την έγκριση επειδή θα έπρεπε να κλικάρουμε επίπεδο εκπαίδευσης...Περιμένουν διεκρινίσεις απ τα κεντρικά...

Μήπως και εσύ στην αίτησή σου δεν είχες βάλει εκπαίδευση??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Υπάρχει ένα πρόβλημα στις αιτήσεις που στο πεδίο εκπαίδευση έβαλαν παύλα (-) και όχι π.χ δευτεροβάθμια, τριοτβάθμια κ.τ.λ

Δε μπορούν να πατήσουν το κουμπί έγκριση απο το τοπικό οαεδ για την έγκριση επειδή θα έπρεπε να κλικάρουμε επίπεδο εκπαίδευσης...Περιμένουν διεκρινίσεις απ τα κεντρικά...

Μήπως και εσύ στην αίτησή σου δεν είχες βάλει εκπαίδευση??

Στην αιτηση μου στο πεδιο εκπαιδευση εβαλα την επιλογη "χωρις εκπαιδευση". Στο πεδιο ξενη γλωσσα εχω βαλει παυλα (-).

 

Λες να παιζει αυτο ρολο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Αν είχα βάλει χωρίς εκπαίδευση μου είπαν ότι δε θα είχα πρόβλημα...

Τι να σου πω ρε συνάδελφε..παραλογισμός...

Έχω την εντύπωση οτι απο εδώ και πέρα με την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και ετσι όπως έχει δημιουργηθεί θα παρακαλάμε να ξαναγυρίσει το σύστημα όπως ηταν πριν ( αναμονή στην ουρά για κατάθεση φακέλου, φωνές κλπ). Τουλάχιστον τότε όταν πηγαίναμε τον φάκελο ολοκληρωμένο πέρναμε και την κωλοέγκριση και κάναμε την δουλειά μας. Τώρα το μόνο που κάνουμε είναι να περιμένουμε το σύστημα να μας δώσει καμια έγκριση..

Βαρέθηκα και σιχάθηκα το επάγγελμα μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που ειχα κανει αιτηση πηρα τηλεφωνο (δεν με πηραν αυτοι...) και μου ειπαν οτι ειναι ετοιμη η εγκριση και να τους παω τα δικαιολογητικα και να την παρω...το μονο που μου ειπαν ηταν οτι επειδη ειχα κανει για δυο ατομα και μου ενεκριναν μονο το ενα να τους το επισημανω οταν παω εκει γιατι κατα 95% προκειται για τεχνικο λαθος του συστηματος και θα μου τις εγκρινουν και τις δυο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω που ειχα κανει αιτηση πηρα τηλεφωνο (δεν με πηραν αυτοι...) και μου ειπαν οτι ειναι ετοιμη η εγκριση και να τους παω τα δικαιολογητικα και να την παρω...το μονο που μου ειπαν ηταν οτι επειδη ειχα κανει για δυο ατομα και μου ενεκριναν μονο το ενα να τους το επισημανω οταν παω εκει γιατι κατα 95% προκειται για τεχνικο λαθος του συστηματος και θα μου τις εγκρινουν και τις δυο...

Συνάδελφε και εγώ για 2 άτομα έκανα αίτηση για μια Α.Ε και απο τις 10 φορές που πήρα τηλ μου είπαν οτι η αίτηση μου είναι σε κατάσταση αναμονής.

 

Σε ποια περιφέρεια έκανες αίτηση και πότε σου είπαν οτι είναι έτοιμη η έγκριση? Γιατί έχω την εντυπωση οτι για την δικιά μου περιφέρεια (ΚΕΝ.ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ-ΑΤΤΙΚΗ) δεν βλέπω να την παίρνω λόγω μεγάλης ζήτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Στο Αγρίνιο πάνω απ τις μισές αιτήσεις  έχουν κολήσει γιατί δεν είχε κλικαριστεί κατηγορία εκπαίδευσης.....

ΠΑΡΑΛΟΓΙΣΜΟΣ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κι εδω Πτολεμαϊδα, το ίδιο αίσχος.... πάνω από τις μισές αιτήσεις...δεν προχωράνε,,, έχω 45 αιτήσεις και ακόαμ δεν πήρα καμμία έγκριση λογω λεει εκπαιδευτικού επιπέδου.... ντροπή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ξεκόλησαν οι εγρίσεις σήμερα...

 

Ξεκόλησαν οι εγρίσεις σήμερα...

Τι εννοείς συνάδελφε?

 

Για ποιες περιοχές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όντως τι εννοείς????? Το πρόγραμμα είχε ανασταλεί γιατί δεν είχαν λεφτά. Και από τις αιτήσεις που ναι μεν είχαν εγκριθεί και μας είχαν καλέσει να πάρουμε την εγκριτική όταν πήγαμε εκεί επειδή είχαμε το θέμα με το επίπεδο εκπαίδευσης (δεν είχαμε διαλέξει τίποτα) μείναμε μπουκάλα. Περιμέναμε να φτιάξουν το σύστημα μέχρι που το ανέστειλαν οι καραγκιόζηδες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όντως τι εννοείς????? Το πρόγραμμα είχε ανασταλεί γιατί δεν είχαν λεφτά. Και από τις αιτήσεις που ναι μεν είχαν εγκριθεί και μας είχαν καλέσει να πάρουμε την εγκριτική όταν πήγαμε εκεί επειδή είχαμε το θέμα με το επίπεδο εκπαίδευσης (δεν είχαμε διαλέξει τίποτα) μείναμε μπουκάλα. Περιμέναμε να φτιάξουν το σύστημα μέχρι που το ανέστειλαν οι καραγκιόζηδες. 

Δεν το ανέστειλαν απλά καλύφθηκαν οι θέσεις , και έκλεισε η υποβολή αιτήσεων 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν το ανέστειλαν απλά καλύφθηκαν οι θέσεις , και έκλεισε η υποβολή αιτήσεων 

FOROTEXNIKE

 

Οι θέσεις πως καλύφθηκαν?

Εμένα ο οαεδ με έχει στο περίμενε περίπου 2 μήνες.. Δεν μου δίνει ούτε εγκριτική ούτε απορριπτική..Μου είπαν απο εκεί ότι στο σύστημα με έχουν σε κατάσταση ¨αναμονής". Εμένα συνάδελφε μου βρωμάει το πράγμα..Τουλάχιστον θα μπορούσαν να μας απαντήσουν αρνητικά να μην περιμένουμε σαν τους ...κες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς. Forotexnike δεν μιλάμε να κάνουμε αίτηση τώρα. Εγώ έκανα αιτήσεις στις 10 το πρωί μόλις άνοιξε το σύστημα. Με κάλεσαν μάλιστα από τον ΟΑΕΔ για να πάρω τις εγκριτικές. Εκεί όμως δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τις αιτήσεις γιατί δεν είχαμε βάλει εκπαιδευτικό επίπεδο (που δεν ήταν υποχρεωτικό). Περιμέναμε λοιπόν να φτιάξουν το σύστημα για να πάρουμε τις εγκριτικές. Και μια ωραία πρωία μου λένε ότι ανεστάλει το πρόγραμμα (μου έδειξαν και την απόφαση) μέχρι νεωτέρας. Για αυτό ρωτάω τον kotlistianos τι εννοεί ότι ξεκόλησαν οι εγκρίσεις???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ακριβώς. Forotexnike δεν μιλάμε να κάνουμε αίτηση τώρα. Εγώ έκανα αιτήσεις στις 10 το πρωί μόλις άνοιξε το σύστημα. Με κάλεσαν μάλιστα από τον ΟΑΕΔ για να πάρω τις εγκριτικές. Εκεί όμως δεν μπορούσαν να διαχειριστούν τις αιτήσεις γιατί δεν είχαμε βάλει εκπαιδευτικό επίπεδο (που δεν ήταν υποχρεωτικό). Περιμέναμε λοιπόν να φτιάξουν το σύστημα για να πάρουμε τις εγκριτικές. Και μια ωραία πρωία μου λένε ότι ανεστάλει το πρόγραμμα (μου έδειξαν και την απόφαση) μέχρι νεωτέρας. Για αυτό ρωτάω τον kotlistianos τι εννοεί ότι ξεκόλησαν οι εγκρίσεις???

 

Συνάδελφε παίζει να ξέρεις την απόφαση της αναστολής που σου έδειξαν στον οαεδ?Ή μήπως ήταν εσωτερικό τους έγγραφο? Στο λέω γιατί οι πελάτες μου ενώ τους είπα οτι πήρα αριθμό πρωτοκόλλου και περίμεναν τις εγκριτικές για να κάνουν τις προσλήψεις τώρα τους έχω στην αναμονή και δεν με πιστεύουν. Εκτεθήκαμε με τους μπαγλαμάδες. Να τους την δείξω να ηρεμήσουν να με αφήσουν ήσυχο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόγραμμα δεν θυμάμαι γιατί, αλλά το αναστείλανε.

 

Όσοι πήρανε εγκριτικές, τις πήρανε...

 

Οι υπόλοιποι θα πάρουν(μ)ε τον πούλο....

 

Το κουκουλώσανε εν όψη εκλογών, να μην το πάρουνε χαμπάρι τα βούγια......

 

Φαντάζομαι και για το γενικότερο κράξιμο... Γιαυτό προχωρήσανε και οι εγκριτικές δλδ, για να γλιτώσουνε το κράξιμο (φαντάζομαι).....

 

Όσο για τα ψηφαλάκια, άμα ζορίζονται, είναι αστραπή...........

 

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/18635

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κοιτάξω μήπως μπορέσουν από τον ΟΑΕΔ να μου τη δώσουνε. Ο λόγος της αναστολής (από φήμες) ήταν ότι κάτι παίχτηκε με το ΕΣΠΑ, ή ότι τους τελειώσαν τα λεφτά ή καθυστέρησαν να εγκρίνουν το πρόγραμμα και έπρεπε να το κλείσουν λόγω Ευρώπης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα κοιτάξω μήπως μπορέσουν από τον ΟΑΕΔ να μου τη δώσουνε. Ο λόγος της αναστολής (από φήμες) ήταν ότι κάτι παίχτηκε με το ΕΣΠΑ, ή ότι τους τελειώσαν τα λεφτά ή καθυστέρησαν να εγκρίνουν το πρόγραμμα και έπρεπε να το κλείσουν λόγω Ευρώπης.

 

Αυτό άκουσα κι εγώ αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει....

 

Και αυτοί ούτε μια ανακοίνωση, τα κουνέλια κάνουνε.............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Το πρόγραμμα δεν θυμάμαι γιατί, αλλά το αναστείλανε.

 

Όσοι πήρανε εγκριτικές, τις πήρανε...

 

Οι υπόλοιποι θα πάρουν(μ)ε τον πούλο....

 

Το κουκουλώσανε εν όψη εκλογών, να μην το πάρουνε χαμπάρι τα βούγια......

 

Φαντάζομαι και για το γενικότερο κράξιμο... Γιαυτό προχωρήσανε και οι εγκριτικές δλδ, για να γλιτώσουνε το κράξιμο (φαντάζομαι).....

 

Όσο για τα ψηφαλάκια, άμα ζορίζονται, είναι αστραπή...........

 

 

http://www.taxheaven.gr/news/news/view/id/1863

 

Τελικά είμαστε απίστευτοι σαν χώρα..Θα μπορούσα να έχω κολλητό τον προγραμματιστή που σηκώνει αυτή την εφαρμογή και του πω να δώσει το οκ στις αιτήσεις που έχω κάνει και να εξυπηρετήσω τους δύσμοιρους που περιμέναν να πάρουν κανα άτομο να κάνουν την δουλειά τους.. Καλά να παθουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε δική μου περίπτωση η αίτηση που έγινε την πρώτη μέρα του προγράμματος πήρε εγκριτική την εβδομάδα του Πάσχα και οι προσλήψεις έγιναν μετά από καμιά εβδομάδα. Στον Ο.Α.Ε.Δ. δε μας είπαν κάτι για αναστολή κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφοι στο Αγρίνιο τις ξεμπλοκάρανε τις αιτήσεις που ήταν σε αναμονή τη Παρασκευή και πήρα κανονικά εγκρίσεις για πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...