Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ ΜΕΣΩ ΙΝΤΕΡΝΕΤ BANKING


a_drag

Ερώτηση

Καλησπέρα συνάδελφοι,

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση σχετικά με την πληρωμή του ΦΠΑ ή ενσήμων ΙΚΑ μέσω Ίντερνετ Banking. Πιστεύετε πως θα υπάρχει πρόβλημα αν για λόγους εξυπηρέτησης των πελατών μου πληρώνονται οι δηλώσεις ΦΠΑ και τα ένσημα του ΙΚΑ (των πελατών) μέσω του δικού μου Ίντερνετ Banking όπου φαίνονται οι δικοί μου τραπεζικοί λογαριασμοί από τους οποίους και θα πληρώνονται τα ποσά;

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ωραία και καλά τα όσα λες αλλά τι σχέση έχουν με το 10ρικο?

 

 σ εμποδίζει κανείς να δηλώσεις 10ρικο για τις 20/1...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγνώμη αν σε σύγχισα, αλλά αυτό λέω δεν έχει νόημα το 10ρικο. Αφού ούτως ή άλλως από 01/01/2014 το φπα πληρώνεται σε δύο δόσεις , μέχρι 20/01  και το άλλο 50% τον Φεβρουάριο , ποιός ο λόγος, το 10ρικο το πληρώναμε για να βεβαιωθή το ΦΠΑ. Τώρα βεβαιώνεται ούτως ή άλλως με την αποστολή της περιοδικής. Τουλάχιστον αυτό εγώ έχω καταλάβει. Αν κάνω λάθος διορθώστε με.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα περί συγχύσεως.. :)

 

σου ξαναλέω οτι καλά τα λες..

 

ο δικός μου όμως είναι στραβόξυλο..θέλει 10 ευρώ στις 20/1 μέχρι τα μισά στις 31/1 και τα υπόλοιπα στις 28/2..γίνεται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συνάδελφε κάνε έτσι , στείλε το φπα με 10ρικο στις 20/01/2014, αλλά το υπόλοιπο μέχρι 31/01/2014 του 50% μειον τα 10 ευρώ θα βγάλεις ταυτότητα από τις βεβαιωμένες οφειλές πλέον και όχι απο τις χρεωστικές δηλώσεις φπα που βγάζαμε μέχρι 31/12/2013.Και το υπόλοιπο 50% πάλι θα πληρωθή μέχρι τέλος φεβρουαρίου ,αφού βγάλεις την ταυτότητα πάλι από τις βεβαιωμένες οφειλές του πελάτη σου. Αυτό προσπαθώ να εξηγήσω .Η οφειλή του ΦΠΑ πλέον δεν θα είναι στις χρεωστικές δηλώσεις. Πιστεύω να βοήθησα όσο μπορούσα ,πιο αναλυτικά έστω φπα 500,00 , μέχρι 20/01/14 βγάζεις την ταυτότητα 10,00, μέχρι 31/01/14 βγάζεις ταυτότητα για 240,00 και μέχρι 28/02/14 βγάζεις ταυτότητα για 250,00 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

δεν θα συνεννοηθούμε σήμερα.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τελικα στις χρεωστικες δηλωσεις φπα η ταυτοτητα οφειλης πως πρεπει να εμφανιζεται? ως χθες το taxis εμφανιζε στη ΤΟ  τυπος δηλωσης  Φ2 ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΔΗΛ ΦΠΑ  ΚΤΛ - και η ταυτοτητα πληρωμης ηταν 20 αριθμοι σε 2 μερη,και στο τριτο μερος το ποσο πληρωμης,οπως και παλιοτερα

τωρα στη τραπεζα, eurobank,αυτη η ταυτοτητα οφειλης κουμπωνε μονο απο επιλογη  ΠΛΗΡΩΜΕΣ ΔΗΜΟΣΙΟΥ- ΠΛΗΡΩΜΗ ΦΠΑ, και οχι απο βεβαιωμενες οφειλες ΔΟΥ οπως λει η ειδηση στον κομβο

Προσοχή στις πληρωμές Φ.Π.Α. και λοιπών φόρων μέσω web banking
[13.01.2014]
 

 

 

Σε συνεννόηση με τα τμήματα ηλεκτρονικών υπηρεσιών ιδιωτών και επιχειρήσεων των τραπεζών βρίσκονται η Γενική Γραμματεία Πληροφοριακών Συστημάτων και η Γενική Γραμματεία Δημοσίων Εσόδων ώστε να υπάρξουν προσαρμογές στα συστήματα καταβολής φόρων μέσω των τραπεζών (web banking).
   
Τις προηγούμενες ημέρες διαπιστώθηκαν προβλήματα στις πληρωμές ΦΠΑ μέσω web banking.

Συγκεκριμένα, φορολογούμενοι επιχείρησαν να πληρώσουν τον ΦΠΑ επιλέγοντας στο μενού «ΦΠΑ» αντί για την επιλογή «Βεβαιωμένες Οφειλές ΔΟΥ» και ως εκ τούτου η ταυτότητα πληρωμής ΦΠΑ τους βεβαίωσε πως πρέπει να πληρώσουν «δισεκατομμύρια» ευρώ. 

Ο Γενικός Γραμματέας Δημόσιων Εσόδων κ. Χ. Θεοχάρης και ο Γενικός Γραμματέας Πληροφοριακών Συστημάτων κ. Χ. Τσαβδάρης γνωστοποίησαν μέσω twitter στους φορολογουμένους το πρόβλημα ωστόσο θα ακολουθήσουν και επίσημες ανακοινώσεις από την ΓΓΔΕ.

Πλέον για κάθε φόρο που πληρώνεται μέσω ηλεκτρονικής διατραπεζική (web banking) θα πρέπει οι φορολογούμενοι να επιλέγουν την ένδειξη «Βεβαιωμένες Οφειλές Δ.Ο.Υ.»  και όχι για παράδειγμα ΦΠΑ, ή Φ.Μ.Υ. ή Δήλωση εισοδήματος κ.λπ.

εξαλλου η βεβαιωμενη οφειλη ΔΟΥ  στα 2 πρωτα τμηματα  της ταυτ.οφειλης εμφανιζει  17 αριθμους,εναντι  20 της πληρωμης φπα οπως την ξεραμε

εν κατακλειδι εγω πληρωσα χθες φπα μεσω eyrobank με τη ταυτοτητα οφειλης οπως την ξεραμε στο φπα,επιλγοντας στη τραπεζα πληρωμη φπα ,και οχι βεβειαωμενες οφειλες δου οπως λει το δημοσιευμα,(ετσι και αλιιως δεν κουμπωνε η ταυτοτητα οφειλης που ειχα,αν επελεγα βεβαιωμενες οφειλες δου)

δεν γνωριζω αν απο σημερα η υποβλη χρεωστικης φπα  εμφανιζει ΤΟ ως βεβαιωμενες οφειλες

κανεις που εχει παρατηρησει κατ αλλο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και που είσαι ακόμη, η νεκροψία θα δίξει...........και ο mr tweet

 

 

  1. Ναι!χθες απάντησα σε ερώτηση “@htsavdaris: Σημαντικό: Δεν πληρώνουμε ΦΠΑ από μενού "ΦΠΑ" στο web banking αλλά από βεβαιωμένες οφειλές ΔΟΥ”

     
  2. @htheoharis Απ οποιοδηποτε web banking ή καποιο συγκεκριμενο? @htsavdaris

     
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Tweets
    1. @htheoharis κ. Γενικε, οι δοσεις του ΦΠΑ πλεον πως θα ειναι?Εφοσον βεβαιωνονται απο την αρχη, φανταζομαι δεν ισχυει το 10ευρω..

       
    2. @MatthewEl85 Όχι πια, θα είναι σε δύο δόσεις.

       
    3. @htheoharis @MatthewEl85 Για ΦΠΑ του Δ' τρίμ/2013 που στέλνουμε τώρα,τι ισχύει με τις δόσεις κ.Θεοχάρη?1η δόση μέχρι 31/1 κ 2η μέχρι 28/2?

       
    4. @NickGwgw @MatthewEl85 ότι ίσχυε. €10 με την δήλωση και δυο δόσεις.

       
       
       
      10:30 ΠΜ - 13 Ιαν 14 · Λεπτομέρειες

Xαμός στο ίσιωμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τελικά μας βλέπω να πηγαίνουμε σε ψυχίατρο με όλες αυτές τις απαντήσεις του.Ούτε και αυτός γνωρίζει πως θα γίνεται η πληρωμή , μάλλον απο τις ερωτήσεις μας θα βγάλει τα συμπεράστματά του και θα αποφασίσει. Στου κασίδη το κεφάλι που λέγανε οι παλαιοί σοφοί.Ιδωμεν.Δεν είναι μακριά 20/01/2014. :ph34r: :ph34r: :ph34r:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χρησιμοποιεί κάποιος άλλος για τις πληρωμές ΦΠΑ την Πειραιώς ?

 

Να μου επιβεβαιώσει άν όντως το σύστημα τους , έχει πρόβλημα αυτή τη στιγμή ?

Γιατί έχω κολλήσει εδώ και 25 λεπτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Να πάτε σε κατάστημα... μην περιμένετε... δεν πρόκειται να ξεμπλοκάρει

(σε όλες τις καταληκτικές το ίδιο πρόβλημα έχουν οι τσίπηδες... )

και ο Σαλλας δεν πρόκειται να κάνει τίποτα... δεν τον νοιάζει.-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΙΑ ΟΦΕΙΛΗ ΕΣΤΩ 100 ΕΥΡΩ ΑΠΟ ΦΠΑ ΓΙΑ Δ΄Τρίμηνο  ή 12ο 2013

βεβαιώνεται όλο το ποσό

στις 20/1 δεν πληρώνουμε τίποτε => προσαύξηση από 21/1 0,73% ανά μήνα  (8,76% ετήσιο ακόμη δεν διευκρινήσθηκε αν θα υπολογίζονται και ημέρες ή πάνω από μια ημέρα = μήνας προσαύξησης όπως και πριν)

από 21/1 20/2 θα οφείλουμε 0,73% στο σύνολο = 0,73 € +100 € έστω ότι πληρώνουμε τότε τα 50 €+ 0,73 €

από 21/2 - 20/3/14 θα οφείλουμε 50 €+ 0,73% = 0,365 => 50,365 €

Αν το ποσό εξωφληθεί έως 28/2/13 το σύνολο θα είναι 101,095 €

 

με το σημερινό καθεστώς στις 31/1 πληρώνουμε 50

στις 28/2 50+2% στα 50 = 51 ==> ΣΥΝΟΛΟ 101,00 €

(για μεγαλύτερα ποσά η προσαύξηση είναι ανάλογη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα απο τις 12 στην Πειραιως δεν κινειται φυλλο,25 λεπτα αναμονη στο

το φροντιζουν μου απαντησαν  πριν απο λιγο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το φροντιζουν μου απαντησαν  πριν απο λιγο

 

Το γεγονός ότι "το φροντίζουν" δεν σημαίνει ότι θα το τακτοποιήσουν κιόλας...

Συνήθως δεν τα καταφέρνουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το φροντιζουν μου απαντησαν  πριν απο λιγο

Μακαρι γιατι το εγκεφαλικο δεν το γλιτωνω,εχω να στειλω 17 χρεωστικες ΦΠΑ συν κατι ΦΜΥ του 2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μακαρι γιατι το εγκεφαλικο δεν το γλιτωνω,εχω να στειλω 17 χρεωστικες ΦΠΑ συν κατι ΦΜΥ του 2013

 

Εύχομαι να μπορέσουν να το "διορθώσουν" αν και το πρόβλημά τους είναι μόνιμο από τότε που έπεσαν και τα δεδομένα της Αγροτικής μέσα (και πριν παρουσίαζε αστάθεια... αλλά...)

Αλλιώς, επικοινωνήστε μαζί τους, να δείτε ποιο κατάστημά τους λειτουργεί ως τις 5-6 να τρέξετε. 

Αν όμως πάλι δεν τα καταφέρετε... 0,73% προσαύξηση θα έχετε... Ε, για όποια ποσά κι αν μιλάμε... δεν αξίζουν το εγκεφαλικό

Πλέον οι δηλώσεις γίνονται δεκτές με την υποβολή τους, χωρίς να εξαρτάται από την καταβολή ή όχι κάποιου ποσού... απλή προσαύξηση... σκεφτείτε το...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και για εκπροθεσμο ΦΠΑ Α τριμηνου 2013 που εβγαλε ταυτοτητα πληρωμης με καταλητικη ημερομηνια 20/01/2014 κ ειναι μεχρι τις 18:00 σημερα τι κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα κεντρικα ταχυδρομεια ειναι ανοιχτα μεχρι τις 8 το βραδυ , οσα προσπαθησα να στειλω μου βγαζει μηνυμα λαθους η πειραιως. αν παλι δεν προλαβω θα πληρωσουν γυρω στα 3,5 ευρω προστιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λες να ειχα τα χρηματα και να εκανα τοση ωρα συζητηση Δυστυχως ειναι στο λογαριασμο

εχεις απολυτο δικιο (  τα δικα μου μικροποσα ειναι ) απλα δεν απαντησα σε εσενα προσωπικα , το εγραψα μηπως και δεν το ειχε καποιος υπ΄οψιν και τον βοηθουσε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...