Προς το περιεχόμενο
  • 0

Συμπληρωση ειδικου βιβλιου υπερωριων -τροποιησης ωραριου


ady

Ερώτηση

Ξέρει κάνεις αν στο ειδικό  βιβλιο υπερωριών , σε περίπτωση που δεν έχουν γίνει υπερωρίες ,πρέπει  να συμπληρωθεί  κάθε μηνα ότι δεν έχουν πραγματοποιηθεί υπερωρίες,  όπως  έχω δει σε ένα υπόδειγμα το όποιο και εχω επισυνάψει η απλώς  συμπληρώνετε όποτε πραγματοποιηθούν ,επειδή δεν εχω βρει κάτι που να το διευκρινίσει αυτό, και η  ΣΕΠΕ ψάχνει  αφορμή να μοιράζει  πρόστιμα

 

 Επίσης την ιδια ερώτηση εχω και για το καινούργιο Ειδικο Βιβλίο Τροποποίησης Ωραρίου Εργασίας το οποίο συνενώνεται με το υφιστάμενο Ειδικό Βιβλίο Υπερωριών και απο ποτε υπαρχει η υποχρεωση τηρησης του ??

 

Υπάρχει  κάποιο υπόδειγμα  για το καινούργιο ?

 

Θα μας τρελανουν ολους...

ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΒΙΒΛΙΟ ΥΠΕΡΩΡΙΩΝ.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 62
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αυτό υπάρχει κάπου γραμμένο; Είναι πολύ ενδιαφέρον και πολύ εξυπηρετικό.

όχι δεν είναι γραμμένο κάπου απ' όσο ξέρω.

Όμως το ρώτησε ένας υπεύθυνος κατά την ώρα του ελέγχου κι ο ελεγκτής αποφάνθηκε ότι μπορούμε να ενεργούμε κατα αυτόν τον τρόπο. Ο ελεγκτής επαναλαμβάνω "πιο τυπολάτρης πεθαίνεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδιά δεν μπορώ να καταλάβω κάποια πράγματα.

 

Έστω εκτάκτως δουλεύει κάποιος μια Κυριακή οπότε θέλει προσαύξηση κατα 75%. Απο την στιγμή που δεν θα δηλωθεί στο Εργάνη πως το ΙΚΑ θα απαιτήσει παραπάνω εισφορές γι'αυτήν την ημέρα;

Το βιβλίο αυτό μπορούμε να το κάψουμε, να το πετάξουμε κλπ μετα την πραγματοποίηση την αλλαγής και να αγοράσουμε ένα καινούργιο. 

 

Είναι δυνατόν να μην δηλώνουμε στο Εργάνη τις αλλαγές εκ των υστέρων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνωμη μηπως εχουμε καμια ενημερωση για την υπερεργασια, για το να πρεπει να γραφτει στο βιβλιο....? ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο βραδυ και  καλο κουραγιο σε ολους και  υπομονη τωρα που βγηκε ο Ξηρος....ολα θα λυθουν!!! :D  :P

Διερωταμαι  λοιπον τα εξης  :

 

ΑΝ δεν γραψουμε την υπερεργασια οπως εχω διαβασει σε αρκετες αναλυσεις ,(διοτι σαφως ο νομος δεν το λεει) πως δικαιολογουνται αραγε...οι κατωθι υποτιθεμενες περιπτωσεις?

α)Ας πουμε π,χ καποιος , ειναι δηλωμενος οτι δουλευει πεντε μερες απο  08,00-16,00 και ερχεται το ΣΕΠΕ και τον βρισκει στις 16,30  στεκει να  πω, οτι , δεν τον εγραψα διοτι θα μεινει υπερεργασια εως τις 17,00? και που ξερει αυτος εαν εγω δεν τον κρατησω εως τις 20,00 χωρις πληρωμη και ασφαληση?

 

β)αν εργαστει  2ωρες παραπανω δλδ απο 16,,0-18,00 εξ αυτων , η μια ωρα ειναι υπερεργασια και η αλλη υπερωρια .αν δεν γραφεται η υπερεργασια στο βιβλιο, τι θα γραψω? 17,00-18,00?! ή θα γραψω 16,00-18,00 και με ποια μεθοδο θα τα διαχωρισω στο τελος, αφου υποβαλλονται  στο ΣΕΠΕ ,μονο οι υπερωριες και οπως λενε ,οχι η υπερεργασια?

 

γ) στο ιδιο παραδειγμα ωρων αν συμπληρωσω τις 120 ωρες, (πραγμα οχι δυσκολο ) μετα οι υπολοιπες  που θα ειναι παρανομες,  παλι δεν θα γραφω τιποτα ,αφου απο τις δυο  ωρες η μια θα ειναι υπερεργασια και δεν γραφεται  και η αλλη ΠΑΡΑΝΟΜΗ υπερωρια η οποια και αυτη δεν γραφεται? πως θα βρουν ακρη ετσι? εδω τα εχω λιγο μπερδεψει για πεστε μου, σε ποια περιπτωση οι επιτρεπτες   υπερωριες  ειναι 120ετησιως ή 60 και 30 /εξαμηνο?

 

και τωρα τρεις  διαφορετικες ερωτησεις -αποριες κατα περιπτωση  

1)Μπορω εναν εργαζομενο σε εμπορικο καταστημα να τον κραταω υπερεργασια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1,30 ωρες(χονδρικα) αφου η υπερεργασια σε αυτη την περιπτωση ειναι 48 ωρες?

1α)ή ...Μπορω να το δηλωσω αυτο το ωραριο (9,30ωρες)νομιμα ,φυσικα   με τις αναλογες αμοιβες και ασφαληση, στον πινακα προσωπκου κατα την προσληψη του,  ή και   αργοτερα  τροποποιωντας το   με.. <την συναινεση του>?

 

2) η υπογραφη των εργαζομενων στο βιβλιο ειναι υποχρεωτικη ,εχει δεν εχει,υπερωριες?

 

3) Θεωρειτε οτι σε περιπτωση μη εγραφης καποιου στο βιβλιο ,ειναι προτιμοτερο να μην το δειξω καθολου ωστε να φαω το προστιμο μη επιδειξεις,ή... να το δειξω και να βρη δυο-τρεις που δεν εχουν τροποποιηθει και δεν εχουν γραφτει? ;)

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα  αγαπητοι μου φιλοι  :)

 

ας απαντησει καποιος που παραληλλα  μπορει να στηρηξη  καπου την σχετικη απαντηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

συγνωμη μηπως εχουμε καμια ενημερωση για την υπερεργασια, για το να πρεπει να γραφτει στο βιβλιο....? ευχαριστω

 

Ενημέρωση από ποιον; Περίμενε να βγει η εγκύκλιος. Μέχρι τότε αυτοσχεδίασε όπως νομίζεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συναδελφοι μου καλο βραδυ και  καλο κουραγιο σε ολους και  υπομονη τωρα που βγηκε ο Ξηρος....ολα θα λυθουν!!! :D  :P

Διερωταμαι  λοιπον τα εξης  :

 

ΑΝ δεν γραψουμε την υπερεργασια οπως εχω διαβασει σε αρκετες αναλυσεις ,(διοτι σαφως ο νομος δεν το λεει) πως δικαιολογουνται αραγε...οι κατωθι υποτιθεμενες περιπτωσεις?

α)Ας πουμε π,χ καποιος , ειναι δηλωμενος οτι δουλευει πεντε μερες απο  08,00-16,00 και ερχεται το ΣΕΠΕ και τον βρισκει στις 16,30  στεκει να  πω, οτι , δεν τον εγραψα διοτι θα μεινει υπερεργασια εως τις 17,00? και που ξερει αυτος εαν εγω δεν τον κρατησω εως τις 20,00 χωρις πληρωμη και ασφαληση?

 

β)αν εργαστει  2ωρες παραπανω δλδ απο 16,,0-18,00 εξ αυτων , η μια ωρα ειναι υπερεργασια και η αλλη υπερωρια .αν δεν γραφεται η υπερεργασια στο βιβλιο, τι θα γραψω? 17,00-18,00?! ή θα γραψω 16,00-18,00 και με ποια μεθοδο θα τα διαχωρισω στο τελος, αφου υποβαλλονται  στο ΣΕΠΕ ,μονο οι υπερωριες και οπως λενε ,οχι η υπερεργασια?

 

γ) στο ιδιο παραδειγμα ωρων αν συμπληρωσω τις 120 ωρες, (πραγμα οχι δυσκολο ) μετα οι υπολοιπες  που θα ειναι παρανομες,  παλι δεν θα γραφω τιποτα ,αφου απο τις δυο  ωρες η μια θα ειναι υπερεργασια και δεν γραφεται  και η αλλη ΠΑΡΑΝΟΜΗ υπερωρια η οποια και αυτη δεν γραφεται? πως θα βρουν ακρη ετσι? εδω τα εχω λιγο μπερδεψει για πεστε μου, σε ποια περιπτωση οι επιτρεπτες   υπερωριες  ειναι 120ετησιως ή 60 και 30 /εξαμηνο?

 

και τωρα τρεις  διαφορετικες ερωτησεις -αποριες κατα περιπτωση  

1)Μπορω εναν εργαζομενο σε εμπορικο καταστημα να τον κραταω υπερεργασια ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ 1,30 ωρες(χονδρικα) αφου η υπερεργασια σε αυτη την περιπτωση ειναι 48 ωρες?

1α)ή ...Μπορω να το δηλωσω αυτο το ωραριο (9,30ωρες)νομιμα ,φυσικα   με τις αναλογες αμοιβες και ασφαληση, στον πινακα προσωπκου κατα την προσληψη του,  ή και   αργοτερα  τροποποιωντας το   με.. <την συναινεση του>?

 

2) η υπογραφη των εργαζομενων στο βιβλιο ειναι υποχρεωτικη ,εχει δεν εχει,υπερωριες?

 

3) Θεωρειτε οτι σε περιπτωση μη εγραφης καποιου στο βιβλιο ,ειναι προτιμοτερο να μην το δειξω καθολου ωστε να φαω το προστιμο μη επιδειξεις,ή... να το δειξω και να βρη δυο-τρεις που δεν εχουν τροποποιηθει και δεν εχουν γραφτει? ;)

 

Σας ευχαριστω προκαταβολικα  αγαπητοι μου φιλοι  :)

 

ας απαντησει καποιος που παραληλλα  μπορει να στηρηξη  καπου την σχετικη απαντηση.

 

Πόση ώρα έχασες ρε Βαζέχα και ασχολήθηκες με τις παπαριές του Βρούτση; Αυτοί ούτε που νοιάζονται, ούτε εγκύκλιο βγάζουνε...

Κάνε ό,τι γουστάρεις στο βιβλίο. Την άλλη μέρα έτσι κι αλλιώς θα πετάξεις τη σελίδα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να μην γράψω στο βιβλίο τπτ για τα δύο περίφημα υπουργεία και τους ΠΑΝΗΛΙΘΙΟΥΣ που προίστανται πάω για ύπνο γιατί θα τα τινάξει ο επεξεργαστής μου κι ο σκληρός έχει φουλάρει από μ..κίες.

Καλό κουράγιο σε όλους κι αύριο μέρα είναι για νέες εγκυκλίους όλων των ταμείων, διευκρινιστικές, δ.τ.,πολ, ball(όχι αυτό είναι άλλο)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πόση ώρα έχασες ρε Βαζέχα και ασχολήθηκες με τις παπαριές του Βρούτση; Αυτοί ούτε που νοιάζονται, ούτε εγκύκλιο βγάζουνε...

Κάνε ό,τι γουστάρεις στο βιβλίο. Την άλλη μέρα έτσι κι αλλιώς θα πετάξεις τη σελίδα....

Μωρε Δημητρη εσυ,πολυ καλα τα λες .... και εγω τα ιδια σκεπτομαι ελαμ ομως, που αν μπουν μεσα οι του Βρουτση,ακριβως επειδη ουτε και αυτοι καταλαβαινουν  θα απαντησουν με το πιο ευκολο και ευλογο  που εχουν μαθει  το χιλιαρικο!!!! και αντε τοτε   εσυ να εξηγησης  στον  πελατη ο οποιος απο οτι του ειχα πει , δεν ειχε  καταλαβει και πολλα...  αφου και εγω  δεν εχω καταλαβει τιποτα !και νομιζεις οτι ειναι ευκολο ,ή νοιωθει ,ο  καθε ενας,πως και ποτε,να κατσει  , να γραψη π.χ 10-20 υπαλληλους καθε μερα ....εστω  και αν το πεταξει μετα? θα το κανει μια-δυο και μετα ....θα γινει η στραβη και ποιος θα φταιει εγω φυσικα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενημέρωση από ποιον; Περίμενε να βγει η εγκύκλιος. Μέχρι τότε αυτοσχεδίασε όπως νομίζεις!

Χθες είχα έλεγχο σε μια επιχείρηση(Βγήκαν για συστάσεις όχι για να γράψουν...) για το Βιβλίο και μου είπαν ότι η υπερεργασία δεν γράφεται. προφανώς εμείς θα βλέπουμε το κανονικό ωράριο+ βιβλιο και θα υπολογίζουμε το "κενό" ως υπερεργασία!

 

Αλλά παράλληλα σκέφτομαι και το εξής: Αφού είναι αθεώρητο γιατί να μη προσθέσουμε εμείς μια στήλη υπερεργασίας πριν την υπερωρια ώστε τη πρώτη ώρα να μας τη γράφουν; (Πλεονασμός είναι τίποτα περισσότερο)

Μη ρωτάτε αν θα το τηρήσουν αυτό είναι αλλο ζήτημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Χθες είχα έλεγχο σε μια επιχείρηση(Βγήκαν για συστάσεις όχι για να γράψουν...) για το Βιβλίο και μου είπαν ότι η υπερεργασία δεν γράφεται. προφανώς εμείς θα βλέπουμε το κανονικό ωράριο+ βιβλιο και θα υπολογίζουμε το "κενό" ΟΤΑΝ ΛΕΣ ΚΕΝΟ...? ως υπερεργασία!

 

Αλλά παράλληλα σκέφτομαι και το εξής: Αφού είναι αθεώρητο γιατί να μη προσθέσουμε εμείς μια στήλη υπερεργασίας πριν την υπερωρια ώστε τη πρώτη ώρα να μας τη γράφουν; (Πλεονασμός είναι τίποτα περισσότερο)ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΙ...ΑΔΙΚΟ ΑΛΛΑ ΧΩΡΑΕΙ ΠΙΑ ΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ?!!!

Μη ρωτάτε αν θα το τηρήσουν αυτό είναι αλλο ζήτημα... :)  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

όχι δεν μου είπαν κάτι ότι έπρεπε να σταλθεί το ειδικό βιβλίο τροποποίησης ωραρίου και μέσω της Εργάνης.  Τους αρκεί να υπάρχει συμπληρωμένο. Επίσης στο θέμα των υπερωριών είπαν ότι γράφεις την ώρα έναρξης και αφήνεις ανοικτό την ώρα λήξης. Ανεβάζω και σε excel το βιβλίο...

Να ρωτήσω αν έως 31-12-2013 ειδικό βιβλίο υπερωριών και από από 1-1-2014 η ημερομηνία τήρησης του ειδικού βιβλίου τροποποίησης ωραρίου και υπερωριών ?

Αναρτήθηκε σε excel το βιβλίο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η τροπολογια για το συγκεκριμενο βιβλιο εγινε για να εξυπηρετηθουν καποιες μεγαλες επιχειρησεις, που ετσι κι αλλιως στο σημερινο περιβαλλον καταστρατηγουν ολες τις εργασιακες συνθηκες. Αυτος ειναι και ο λογος που δεν αναγγελλονται οι τροποποιησεις στο ωραριο κλπ και γι αυτο δεν θελουν να αναγγελλονται και να καταγραφονται οι παρανομες υπερωριες.

Εφτιαξαν λοιπον αυτο το μπακαλοχαρτο το οποιο αν δεν γινει ελεγχος καταληγει στα σκουπιδια και αντικαθισταται με μια ωραια λευκη κολλα. Αν λοιπον κατα τον ελεγχο βρουν και κανενα κακομοιρη μικρομεσαιο να παρανομει θα το βγαλουν στα καναλια για να αποδειξουν ποσο αποτελεσματικα ειναι τα μετρα που πηραν και με αυτα παταξαν την ανασφαλιστη εργασια και παει λεγοντας.

Γι αυτο ας κανει ο καθενας οτι νομιζει για να καλυψει τους συνεργατες του και ας αφησουν τις μ@λ@κιες και εμας στα προβληματα μας.

Καλη σας μερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...