Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΤΟΥ Ε9 ...ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΊΝΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ............


cathy

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Αχ σας ευχαριστώ πάρα πολύ !

(Δεν θα έλεγα αργοπορημένοι , θα έλεγα με "πολλή"  δουλειά :P )

Καλή συνέχεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδιά έχω ένα πολύ σοβαρό πρόβλημα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη.

 

Σε Ε9 φορολογούμενου (που τυχαίνει να είναι ο πατέρας μου), εξαφανίστηκε ακίνητο που είναι και η κύρια κατοικία. Επειδή κατέχει το 50%, το ίδιο συνέβη και στη σύζυγο που κατέχει το άλλο 50%. Η υπόλοιπη περιουσιακή κατάσταση είναι σωστή.

 

Μετά από 3 επικοινωνίες με το taxis, όλοι οι υπάλληλοι μου είπαν πως κάτι τέτοιο είναι αδύνατον να συμβεί, στο σύστημα ότι γράφει δεν ξεγράφει και πως το φταίξιμο είναι δικό μου που είτε δεν το δήλωσα το 2010 ηλεκτρονικά (το ακίνητο αγοράστηκε το 2005 και το 2006 δηλώθηκε κανονικά και κατατέθηκε χειρόγραφα στη ΔΟΥ) ή  το διέγραψα κατά λάθος.

 

Τους απάντησα πως:

 

(1) Μέχρι πριν 1 μήνα εμφανίζονταν κανονικά.

 

(2) Το δήλωσα το 2010 και το 2012 το μετέβαλα γιατί ρυθμίστηκε ημιυπαίθριος (άρα αν δεν το είχα γράψει εγώ πώς το μετέβαλα; )

 

(3) Δεν είναι το πρώτο Ε9 που κάνω για να το διαγράψω κατά λάθος (και μάλιστα τόσο σοβαρό λάθος)

 

(4) Αν το είχα διαγράψει κατά λάθος στον έναν φορολογούμενο, έκανα το ίδιο λάθος στο ίδιο ακίνητο και στον άλλον φορολογούμενο συνιδιοκτήτη;

 

(5) Αν το είχα διαγράψει κατά λάθος, πού είναι η κίνηση της διαγραφής στα προηγούμενα έτη; (δεν εμφανίζεται τίποτα)

 

(6) Στο συγκεκριμένο ακίνητο, τυχαίνει να έχω κάνει έναρξη εργασιών στις 26/7/2013 και εκτύπωση του Ε9 υπάρχει κατατεθειμένη στο τμήμα του μητρώου της ΔΟΥ και του ΟΑΕΕ. Αν δεν είχα τα Ε9 που να εμφανίζεται το ακίνητο που δηλώνω ως έδρα, πώς έκανα έναρξη εργασιών; Πώς μου παραχωρήθηκε δωρεάν ακίνητο από φορολογούμενους που δεν είναι ιδιοκτήτες του; Δεν θα προχωρούσε η έναρξη.

 

Αυτοί μου απάντησαν πως δεν μπορούν να με βοηθήσουν, δεν είναι δικό τους θέμα και να κάνω τροποποιητική 2010 στην ΔΟΥ. Πριν 20 μέρες μου είχαν πει οτι θα το κοιτάξουν, το αίτημα προωθήθηκε και θα επικοινωνήσουν μαζί μου μέσα στην εβδομάδα, αλλά όσο κάλεσαν εσάς άλλο τόσο κάλεσαν κι εμένα.

 

Έχει συμβεί κάτι ανάλογο σε εσάς; (σε εμένα πρώτη φορά συμβαίνει κάτι τέτοιο). Πως μπορώ να το χειριστώ; Σκέφτηκα να πάω στο μητρώο της ΔΟΥ να πάρω αντίγραφο από το φάκελο της έναρξης αλλά δεν ξέρω αν θα μου το δώσουν. Εκτυπώσεις των Ε9 δεν έχω γιατί όταν χρειάζεται μπαίνω και το τυπώνω επί τόπου σε όποιον το χρειάζεται. Να το δηλώσω τελικά, ξανά, οτι αγοράστηκε το 2014 (πχ 1/7/2014) ή θα υπάρξει διασταύρωση με το ΑΦΜ του συμβολαιογράφου και τον αριθμό συμβολαίου; Εσείς τι θα κάνατε στη θέση μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα την υποβολη του Ε9 2013 δεν ζητησα να μεταφερουν οι αλλαγες στο 2014 κ ετσι για το 2014 δεν υπαρχει εικονα.....

 

 

Να τα ξαναπερασω?

 

Θα τους δωθει ομως διαφορετικο ατακ....τι να κανω?Εχει συμβει σε αλλον κατι αντιστοιχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Κατα την υποβολη του Ε9 2013 δεν ζητησα να μεταφερουν οι αλλαγες στο 2014 κ ετσι για το 2014 δεν υπαρχει εικονα.....

 

 

Να τα ξαναπερασω? θΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΡΑΣΤΟΥΝ ΞΑΝΑ

 

Θα τους δωθει ομως διαφορετικο ατακ....τι να κανω?Εχει συμβει σε αλλον κατι αντιστοιχο? ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΟ ΑΤΑΚ ΠΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ

 

 

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟ 15515

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν δίνει το "σύστημα" την δυνατότητα μεταφοράς από το 13 στο 14. Τουλάχιστον δεν το έχει δει εγώ σε καμία από τις περιπτώσεις που έχω κάνει.

Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα!

Ναι, ναι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δεν δίνει το "σύστημα" την δυνατότητα μεταφοράς από το 13 στο 14. Τουλάχιστον δεν το έχει δει εγώ σε καμία από τις περιπτώσεις που έχω κάνει.

Ολοκληρωμένο Πληροφοριακό Σύστημα!

Ναι, ναι...

A δηλ ουτως η αλλως οποιαδηποτε μεταβολη κανεις εντος του 2013 θα πρεπει να μπεις κ να την ξανακανεις για το 2014?Ειμαστε σοβαροι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

A δηλ ουτως η αλλως οποιαδηποτε μεταβολη κανεις εντος του 2013 θα πρεπει να μπεις κ να την ξανακανεις για το 2014?Ειμαστε σοβαροι?

 

Εμείς ;

Φτιάξαμε εμείς κανένα... "σύστημα" ;

Αυτούς που έκαναν την ανάλυση και εφαρμογή θα έπρεπε να ρωτάμε...

Τους #$%$%&@#$%#@...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμείς ;

Φτιάξαμε εμείς κανένα... "σύστημα" ;

Αυτούς που έκαναν την ανάλυση και εφαρμογή θα έπρεπε να ρωτάμε...

Τους #$%$%&@#$%#@...

Ρε παιδια...αν εχω δεν καμια αλλαγη στο 2014 ...ομως εχω κανει καποιες αλλαγες στο 2013...θα πρεπει στο 2014 να μπω στο συστημα κ να ξαναπερασω τις οποιες αλλαγες εκανα για το 2013?

 

Ειναι δυνατον?Γινονται αυτα?η κατι δεν καταλαβαινω σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ρε παιδια...αν εχω δεν καμια αλλαγη στο 2014 ...ομως εχω κανει καποιες αλλαγες στο 2013...θα πρεπει στο 2014 να μπω στο συστημα κ να ξαναπερασω τις οποιες αλλαγες εκανα για το 2013?

 

Ειναι δυνατον?Γινονται αυτα?η κατι δεν καταλαβαινω σωστα?

 

Δυστυχώς, νομίζω ότι καλά καταλαβαίνετε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Δυστυχώς, νομίζω ότι καλά καταλαβαίνετε...

Δυστυχως κανω οτι δεν το διαβασα ποτε αυτο...ουτε ξερω καν γιατι λετε... :D

 

Δν προκειται να ακουμπησω ουτε ενα ε9...οτι καναμε καναμε...Δ εχουμε χρονο να παμε παραλια λεμε ...με τα ε9 θα ασχολουμαστε ακομα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγώ ούτε 2013 έχω στείλει, ούτε και 2014 μεταφέρω ...

 

Όταν έρθουν τα ΕΝΦΙΑ και καταλάβουν οι ανευθυνουπεύθυνοι τι έγινε, μπορεί και να τα διορθώσω.

 

@ι σιχτηρ πια με το περιουσιολόγιο σας, γραφικοί, ε γραφικοί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχει ανοίξει το Ε9 για τις μεταβολές απο 2/1/14 και μετά?

Ευχαριστώ

 

ΟΧΙ!

Εδώ δεν "έχει ανοίξει" του 2013 ακόμη! (από την ώρα που "έκλεισε")

 

@#$%$%^#$$%^$&^΅$%

 

Καλημέρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

Εδώ δεν "έχει ανοίξει" του 2013 ακόμη! (από την ώρα που "έκλεισε")

 

@#$%$%^#$$%^$&^΅$%

 

Καλημέρα :)

Τι ενοηται με το παραπάνω ? Έστειλα μια μεταβολή σήμερα για το έτος 2013. Δεν θα το πάρει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τι ενοηται με το παραπάνω ? Έστειλα μια μεταβολή σήμερα για το έτος 2013. Δεν θα το πάρει?

 

Συγγνώμη, αστειευόμουν.

Απλά μια ανοίγει και δέκα κλείνει...

Αυτό εννοούσα :)

Το πετύχατε ανοιχτό και στείλατε.

Δεν θα έχετε πρόβλημα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συγγνώμη, αστειευόμουν.

Απλά μια ανοίγει και δέκα κλείνει...

Αυτό εννοούσα :)

Το πετύχατε ανοιχτό και στείλατε.

Δεν θα έχετε πρόβλημα :)

Ευχαριστώ

Με όλα αυτά που συμβαίνουν μας έχει πιάσει πανικός. Δεν μπορούμε ούτε ένα αστείο να καταλάβουμε. Και πάλι ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις μίλησα με 15515. Μέχρι 30/06/2014 θα είναι ανοιχτό. Και μετά την αποστολή του ΕΝΦΙΑ θα μπορουμε να κάνουμε τροποποιήσεις μεσα σε διάστημα 2 ή 3 μηνών  χωρίς πρόστιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εκανα εκπροθεσμη τροποποιητικη Ε9 για το 2011 και βεβαιωθηκε προστιμο. θελοντας να κανω νεα τροποποιητικη για το ιδιο ετος μου βγαζει παλι την ειδοποιηση οτι ειναι εκπροθεσμη.δηλαδη αν κανω  3 τροποποιητικες για το ιδιο ετος θα προκυψουν 3 προστιμα? ελεος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ετσι αλριβως απαραδεκτο. κατι ειπαν οτι για αλλαγες ετων μαζι θα υπαρχει πλαφον πχ 100 ευρω προστιμο και οχι 60 για καθε ετος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

http://www.hellenicparliament.gr/Nomothetiko-Ergo/Anazitisi-Nomothetikou-Ergou?law_id=a02467a8-ffae-422e-9ef6-f99d8b9d6564

 

Αρ. Τροπολογίας: 1535/127 1.7.2014

Ρυθμίσεις θεμάτων φορολογίας εισοδήματος και κεφαλαίου

 

2.Η περίπτωση β' της παραγράφου 3 του άρθρου 23 του ν. 3427/2005, αντικαθίσταται ως εξής: «β. Ειδικότερα οι δηλώσεις στοιχείων ακινήτων έτους 2014, που υποβάλλονται προκειμένου να απεικονισθεί η περιουσιακή κατάσταση της 1ης Ιανουαρίου 2014, υποβάλλονται εμπρόθεσμα μέχρι και την 14η Ιουλίου 2014.»

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...