Προς το περιεχόμενο
  • 0

επιδοτηση και αντιμετωπιση της στην φορολογικη


dodos

Ερώτηση

η επιδοτηση νεων επαγγελματιων απο τον οαεδ παει :

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ ΣΤΟΝ 310

ΣΤΗΝ ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ 611 ΚΑΙ ΑΦΑΙΡΕΙΤΑΙ ΣΤΟΝ 613

ΚΑΙ ΣΤΟ Ε3 ΜΟΝΟ ΣΤΟΝ 904?

στο ε1μπορουμε να το βαλουμε σε καποιο κωδικο να καλυψουμε τεκμηρια  ?

ΤΑ ΛΕΩ ΣΩΣΤΑ?

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπαχχ (επιδοτηση κατα 60% νομιζω ,για την ανεγερση επιπλωμενων ενοικιαζομενων κατοικιων ) αντιμετωπιζεται με τον ιδιο τροπο ?

και αναλογει αναμορφωση των παγιων ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

νομίζω όλα σωστά τα λέτε εκτός από το ε1! Δεν νομίζω ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ για κάλυψη τεκμηρίων και είναι λογικό διότι αυτά τα χρήματα είναι για να καλύψετε τα έξοδα της α' εγκατάστασης σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

νομίζω όλα σωστά τα λέτε εκτός από το ε1! Δεν νομίζω ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το ποσό της επιδότησης του ΟΑΕΔ για κάλυψη τεκμηρίων και είναι λογικό διότι αυτά τα χρήματα είναι για να καλύψετε τα έξοδα της α' εγκατάστασης σας.

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

δεν το γνωρίζω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω την αίσθηση, από τα λίγα που γνωρίζω, ότι η λογιστική αντιμετώπιση κάθε επιδότησης ενδέχεται να διαφέρει. Κάθε πρόγραμμα επιδοτήσεων βγαίνει στηριζόμενο σε κάποιο αναπτυξιακό νόμο που έχει ψηφισθεί. Γνώμη μου είναι δες πρώτα με βάση ποιό νόμο ψηφίσθηκε και από κει θα βρεις και την λογιστική αντιμετώπιση των επιδοτήσεων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδότηση για το πρόγραμμα νέων Ε.Ε. ΟΑΕΔ μπορεί να δηλωθεί και στο Ε1 659. Εμφανίζεται στην περιοδική και εκκαθαριστική ΦΠΑ και συμπεριλαμβάνεται στο κλάσμα prorata εφόσον υπάρχουν άλλα έσοδα για τα οποία πρέπει να υπολογιστεί prorata. Αν δεν υπάρχει ΔΕΝ υπολογίζεται προρατα μόνο για την επιδότηση ΟΑΕΔ

 

Η επιχορήγηση αγοράς παγίου εξοπλισμού μειώνει τα έξοδα αποσβέσεων, ή μειώνει τα έξοδα αν επιχορηγούνται τα έξοδα, δεν μπαίνει στο Ε1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδότηση για το πρόγραμμα νέων Ε.Ε. ΟΑΕΔ μπορεί να δηλωθεί και στο Ε1 659.

 

 

δεν νομιζω  να μπορει να  γραφτει στο    Ε1  (   αφου ειναι επαγγελματικη βοηθεια )

 

αν  εχεις καποιο  " σχετικο "  ,  συναδελφε  ...

 

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

#18 icon_share.png

Καταχωρήθηκε 08 Ιούλιος 2014 - 08:41 μμ

*

  • Gender:Male
#629572 ΕΠΙΔΟΤΗΣΗ ΟΑΕΔ ΓΙΑ ΚΑΛΥΨΗ ΤΕΚΜΗΡΙΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ

default_large.png Καταχωρήθηκε από G.E.S. σε 16 Μάιος 2014 - 01:43 μμ στο Θέματα Φορολογίας εισοδήματος νόμου 2238/1994 που ίσχυσε έως 31.12.2013

  μια   αποψη   ...

 

ως   31/12/2002    το βαζαμε ως ακαθαριστο εσοδο    -  εγγραφη  το τιμολογιο   του  ΟΑΕΔ  -

 

απο  1/1/2003    ,  οχι ...

 

               κφε  αρθρ   6    4   γ    

γ) Από 1ης Ιανουαρίου 2003 το ποσό της επιχορήγησης που καταβάλλεται στους νέους επαγγελματίες οι οποίοι υπάγονται στα προγράμματα απασχόλησης του Οργανισμού Απασχόλησης Εργατικού Δυναμικού (Ο.Α.Ε.Δ.) της παραγράφου 9 του άρθρου 29 του ν.1262/1982(ΦΕΚ 70Α).

Οι διατάξεις του προηγούμενου εδαφίου ισχύουν και για τα ποσά των επιχορηγήσεων που καταβάλλονται στους νέους ελεύθερους επαγγελματίες.

 

    

απο   1/1/14   με  4172/13   ,  ναι 

 

νομιζω ,    αυτη  η  -  επιχορηγηση -    δινεται στην επιχ/ση   ως  επαγγελματικη ενισχυση

  ,οπως  π.χ  ενα επαγγ/κο δανειο     και δεν μπορει    να καλυψει     τεκμηρια

 

φαντασθειτε οτι ακομα  και  ιδιωτικα να επαιρνε δανειο  ,  μπλεκεται ο σκοπος του δανειου    !!   ( μονο στα καταναλωτικα  δεν ερευναται

 

ο σκοπος του δανειου)

 

μακαρι να  ειναι λαθος  η αποψη  μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγώ πάλι θα συμφωνήσω με τον χαλίτ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

λογικο μου ακουγεται..

αρα η επιδοτηση νεων επαγγελματιων (οντως για την καλυψη αναγκων τους ) ειναι αφορολογητη,και δεν μπορει να την επικαλεστουμε στο ε1 για καλυψη τεκμηριων

 

η επιδοτηση απο προγραμμα οπααχ για ανεγερση ενοικιαζομενων δωματιων ,εχει λογιστικα και φορολογικα την ιδια αντιμετωπιση με τα παραπανω ?ειναι αφορολογητη και δεν μπαινει στο ε1 ?

ΑΠΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΤΩΝ ΑΠΟΣΒΕΣΕΩΝ ΤΩΝ ΠΑΓΙΩΝ (ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΥΕΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ) ΚΑΤΑ 60%?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδότηση για το πρόγραμμα νέων Ε.Ε. ΟΑΕΔ μπορεί να δηλωθεί και στο Ε1 659. Εμφανίζεται στην περιοδική και εκκαθαριστική ΦΠΑ και συμπεριλαμβάνεται στο κλάσμα prorata εφόσον υπάρχουν άλλα έσοδα για τα οποία πρέπει να υπολογιστεί prorata. Αν δεν υπάρχει ΔΕΝ υπολογίζεται προρατα μόνο για την επιδότηση ΟΑΕΔ

 

Η επιχορήγηση αγοράς παγίου εξοπλισμού μειώνει τα έξοδα αποσβέσεων, ή μειώνει τα έξοδα αν επιχορηγούνται τα έξοδα, δεν μπαίνει στο Ε1

Η επιδ'οτηση απο τον ΟΑΕΔ θα μπορουσε να εμφανιστει στο Ε1 για καλυψη τεκμηρίου εφόσον ταυτόχρονα εμφανίσεις στο Ε1 στα τεκμήρια το συνολικό κόστος απόκτησεις της επιχ/σεις πράγμα που δεν κάνει κανείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η επιδ'οτηση απο τον ΟΑΕΔ θα μπορουσε να εμφανιστει στο Ε1 για καλυψη τεκμηρίου εφόσον ταυτόχρονα εμφανίσεις στο Ε1 στα τεκμήρια το συνολικό κόστος απόκτησεις της επιχ/σεις πράγμα που δεν κάνει κανείς.

 

...?????

 

Ντεν καταλαβα καρντιά μου.......

 

Νωρίς τις άρχισες........................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Τις ρακές................... :)

κοίτα διαπρέπω και στα δύο αλλα νομίζω με παρεξήγησες η δεν εκανα σωστη διατυπωση είπα θα μπορουσε να δηλωθει η επιδότηση αν δήλωνες και το κοστος απόκτησης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

κοίτα διαπρέπω και στα δύο αλλα νομίζω με παρεξήγησες η δεν εκανα σωστη διατυπωση είπα θα μπορουσε να δηλωθει η επιδότηση αν δήλωνες και το κοστος απόκτησης

 

Θεωρώντας ότι το κόστος απόκτησης μπαίνει στο Ε3 διότι θα συνοδεύεται από τιμολόγια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω........ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θεωρώντας ότι το κόστος απόκτησης μπαίνει στο Ε3 διότι θα συνοδεύεται από τιμολόγια, εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω........ :)

Και η επιδότηση στο Ε3 μπαίνει δεν ξέρω να μπαινει στο Ε1 για να καλύψει τεκμήρια η το ξέρεις εσυ?

Αυτό ρωτάει ο dodos .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και η επιδότηση στο Ε3 μπαίνει δεν ξέρω να μπαινει στο Ε1 για να καλύψει τεκμήρια η το ξέρεις εσυ?

Αυτό ρωτάει ο dodos .

ακριβως στο ε3 μπαινει απλα ρωταω αν μπαινει στο ε1 ,η απαντηση που μου εδωσε αλλη μια φορα η chrisanna μου φαινεται λογικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και η επιδότηση στο Ε3 μπαίνει δεν ξέρω να μπαινει στο Ε1 για να καλύψει τεκμήρια η το ξέρεις εσυ?

Αυτό ρωτάει ο dodos .

 

Ο Χαλήτ μιλάει για Ε1, για κάλυψη τεκμηρίων.

 

Στο Ε3 μπαίνει πληροφοριακά μόνο, δεν συνυπολίζεται στα κέρδη, σε αντίθεση με το κόστος απόκτησης (δαπάνες κτλ) που μπαίνουν....

 

Άρα, άμα τις βάλεις και στο Ε1, θα τις υπολογίσεις 2 φορές, οπότε foul.

 

Παλιότερα το είχαμε συζητήσει και με τον Αποστόλη, και είχαμε καταλήξει (αν θυμάμαι καλά) ότι τη βάζουμε (δυνητικά) και στο Ε1, θα γκρινιάξουν στην εφορία γιατί δεν θα τους έρθει, αλλά δεν μπορούν να πατήσουν και κάπου για να την πετάξουν έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και μιας και το συζητάμε, για το 2014:

 

 

http://www.taxheaven.gr/acforum/index.php?showtopic=84738

Εγω την συνυπολογίζω στα κερδη βαζοντας την στα λοιπά εσοδα  και νομιζω αυτό ειναι το σωστο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εγω την συνυπολογίζω στα κερδη βαζοντας την στα λοιπά εσοδα  και νομιζω αυτό ειναι το σωστο

 

Για χρήση 2013 και πριν, είσαι foul.  Σίγουρα όμως.  Πιθανόν βέβαια να βολεύει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...