Προς το περιεχόμενο

Επιδομα παιδιών και εντυπο Α21 με υποβολή απαραίτητα ταυτόχρονη με το Ε1?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επίσης θα πρέπει να ληφθεί υπόψη με προσοχή, από τον ν.4093/12 και αυτό:

 

IA.2. ΕΝΙΑΙΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΣΤΗΡΙΞΗΣ ΤΕΚΝΩΝ

...

2. Το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων καταβάλλεται λαμβάνοντας υπόψη τον αριθμό των εξαρτώμενων τέκνων, την κλίμακα ισοδυναμίας, το ισοδύναμο εισόδημα και την εισοδηματική κατηγορία.
Ως κλίμακα ισοδυναμίας ορίζεται το σταθμισμένο άθροισμα των μελών της οικογένειας. Ο πρώτος γονέας έχει στάθμιση 1, ο δεύτερος γονέας έχει στάθμιση 1/3 και κάθε εξαρτώμενο τέκνο έχει στάθμιση 1/6. Ως ισοδύναμο εισόδημα ορίζεται το καθαρό, ετήσιο, οικογενειακό εισόδημα (φορολογητέο εισόδημα) διαιρεμένο με την κλίμακα ισοδυναμίας.

...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράδειγμα για τον υπολογισμό του ισοδύναμου εισοδήματος:

Οικογένεια με δυο γονείς, δύο τέκνα και εισόδημα 15.000,00€.
Κλίμακα ισοδυναμίας (στάθμιση) : 1 (πατέρας)  + 1/3 (μητέρα) + 1/6 (1ο τέκνο) + 1/6 (2ο τέκνο) = 10/6 = 1,666

Ισοδύναμο εισόδημα (εισόδημα / κλίμακα ισοδυναμίας) : 15.000,00€ / 1,666 = 9.003,60€
 

Εισοδηματική κατηγορία που εντάσσεται : Β (6.001,00€ έως 12.000,00€), λήψη των 2/3 του επιδόματος.

 

Κατηγορίες ισοδύναμου εισοδήματος.

Οι οικογένειες που δικαιούνται το ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων, εντάσσονται αναλόγως του ισοδύναμου εισοδήματος σε τρεις εισοδηματικές κατηγορίες ως εξής:
Α κατηγορία έως 6.000,00€ ισοδύναμο εισοδήματος, λήψη ολόκληρου του επιδόματος,
Β κατηγορία από 6.001,00€ έως 12.000,00€
ισοδύναμο εισοδήματος, λήψη των 2/3 του επιδόματος και
Γ κατηγορία από 12.001,00€ έως 18.000,00€
ισοδύναμο εισοδήματος, λήψη του 1/3 του επιδόματος.

Α21 Ενιαίο επίδομα στήριξης τέκνων.doc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

eniaio_epidoma_teknon.jpg

 

Πηγή πίνακα: www.aspe.gr

 

Υ.Γ.

Προσοχή θα πρέπει να δοθεί στο γεγονός ότι, ο πίνακας αναφέρεται σε φορολογητέο εισόδημα γιατί όπως είναι φυσικό, έχει συνταχθεί πριν από το υπό ψήφιση νομοσχέδιο, που προβλέπει την έννοια του συνολικού οικογενειακού εισοδήματος που θα πρέπει να έχει δηλώσει ο δικαιούχος, περιλαμβάνοντας σ' αυτό, όλα τα εισοδήματα από οποιαδήποτε πηγή και ανεξαρτήτως τρόπου φορολόγησης (αυτοτελώς φορολογούμενα ή φορολογούμενα με ειδικό τρόπο κλπ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με εντυπωσιασες Χαρρυ ....

αυτο με το ισοδυναμο πρωτη φορα το βλεπω !!!!!

 

εχουμε θαυμαστα μυαλα τελικα εκει στο υπουργειο ....!!!!

ολα αυτα για να καταργησουν το αφορολογητο των παιδιων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι Χρύσα.

Μεγάλα μυαλά !!!

Πραγματικοί επιστήμονες ...

 

Ένα μεγάλο χειροκρότημα γι' αυτά τα μυαλά.

 

audience+clapping.gif

 

Καλό μεσημέρι :)

 

Υ.Γ.

Η ζωή μας όλη, γεμάτη "ισοδύναμα" ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη παιδια, ελευθερος επαγγελματιας μπορει να κανει αιτηση για το επιδομα  τεκνων; η ενας ανεργος δεν εχει καθολου εισοδημα ενα παλιο αμαξι εχει δλδ φορολογητεο εισοδημα 5500 ευρω; εχω χασει τη μπαλα ακουω καθε μερα κατι αλλο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ανεργος (εισοδημα 5400,00) με μεγάλο σπιτι (ατιμη κληρονομιά) , εξοχικό και αυτοκινητο με μεγαλα τεκμηρια(30.500,00) δικαιουται να παρει επίδομα τέκων ή λογω τεκμηρίων ........γιοκ.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κάνει ξανά την ερώτηση αλλά δεν βρίσκω που την έκανα :P

Το επίδομα είναι για όλους όσους έχουν προστατευόμενα μέλη ή μόνο για όσους είναι ασφαλισμένοι στον ΟΓΑ. ρωτάω γιατί η υπευθυνη δήλωση είναι προς τον ΟΓΑ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα? 

1) την υπεύθυνη δήλωση και τα υπόλοιπα έγγραφα  πρέπει να τα καταθέσουμε μετά στον ΟΓΑ? 

2) τα παιδιά που βάζουμε στην αίτηση είναι αυτά που έχουμε βάλει στην δήλωση του οικονομικού 2013? Αν ένα παιδί σπούδαζε μέχρι το Φλεβάρη του 2012 και μπει στην δήλωση.. ο γονιός δικαιούται επίδομα μέχρι το τέλος του 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω 2 ερωτήσεις ακόμα? 

1) την υπεύθυνη δήλωση και τα υπόλοιπα έγγραφα  πρέπει να τα καταθέσουμε μετά στον ΟΓΑ? 

2) τα παιδιά που βάζουμε στην αίτηση είναι αυτά που έχουμε βάλει στην δήλωση του οικονομικού 2013? Αν ένα παιδί σπούδαζε μέχρι το Φλεβάρη του 2012 και μπει στην δήλωση.. ο γονιός δικαιούται επίδομα μέχρι το τέλος του 2013?

1)Για το 2013 μονο  ο ελεγχος θα ειναι δειγματολειπτικος .αν σε καλεσουν τοτε τα πας.

2)πιστευω οτι για 2 μηνες θα παρη το επιδομα του παιδιου που σπουδαζε...το ανωτερο.... αναλογα εισοδηματων για 2 μηνες ,θα ειναι 80(40χ2) ευρω. εσυ υποβαλλε το Α21 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Συνάδελφοι, 

Για τα παιδιά που φοιτουν σε δημοτικό και γυμνάσιο , αν κατάλαβα καλά, χρειάζονται οι αντίστοιχες βεβαιώσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι σας παρακαλώ μπορεί   να με βοηθήσει κάποιος. Εγώ είμαι σχετικά νέα στο χώρο και φέτος μ αυτό το Α 21 έχω τρελαθεί. Πρώτον νομίζουν ότι δεν θα πληρώσουν τίποτα. Έχω 5  άτομα που δεν έχουν κάνει δηλώσεις όλα τα χρόνια και ούτε έχουν κανένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει για να αποδείξουν τη δεκαετή διαμονή τους τι κάνω!!!!!!! Κανείς δεν ξέρει να μου πει ,Στη ΔΟΥ δεν ξέρουν τίποτα. Πρέπει εμείς να πάμε στον ΟΓΑ  τους τηλεφώνησα και δεν μου είπαν κάτι. Πρέπει να πάνε τα δικαιολογητικ΄στον ΟΓΑ. Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να κάνουν υπεύθυνη δήλωση ότι δεν ήταν υπόχρεοι? ή αν ήταν υπόχρεοι να κάνουν δηλώσεις? Ομως εσύ γιατί αγχώνεσαι? η δουλειά σου είναι (που ούτε αυτή είναι κανονικά) να κάνεις την αίτηση.. το πως θα αποδείξουν ότι είναι κάτοικοι Ελλάδας για 10 χρόνια είναι δικό τους θέμα. Ένας εμένα μου έφερε μια βεβαίωση από το δήμο ότι κατοικεί στο χωριό του από το 2002.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πρέπει να τσεκάρω ένα από τα δικαιολογητικά που έχουν στην  αίτηση αλλιώς δεν προχοράει το σύστημα.  Υπάρχει το 11 που λέει άλλο δικαιολογητικό που  αναρωτιέμαι τι είναι αυτό το  άλλο..........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σιγουρα δεν ήταν υπόχρεοι γιατί αυτοί που έχω εγώ έπαιρναν μόνο αυτό το μικρό επίδομα πολυτεκνίας, οπότε είναι παράλογο να τους ζητάει τώρα δηλώσεις. Πηγαίναν στην εφορία και έπαιρναν την δήλωση ότι δεν υποχρεούνται  δεν είναι εντελώς παράλογο...................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω και εγώ την ερώτηση μου πλέον γι αυτό το περίφημο και ξακουστό έντυπο Α21!!!!!

Σήμερα που λέτε συνάδελφοι έκαν μια δήλωση μέσω τον δικών μου κωδικών taxis (εξηπυρέτηση βασικά)

η γυναίκα έχει και 2 παιδάκια.....με το Ε1 όλα καλά.....

Πάω στο Α21 και εκεί οι φωστήρες δεν έχουν τουλάχιστον την επιλογή του ρόλου.....

Πως μπορεί να γίνει η δήλωση της συγκεκριμένης κοπέλας όταν δεν έχει κωδικούς; :rolleyes: :rolleyes:

Μήπως θα έπρεπε να έχω κάνει εγω παιδιά μαζί της για να μου τα εμφανίζει; :P :P

Φωστήρες μου στο υπουργείο με μισθούς πολλαπλάσιους απο τους δικούς μας!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Μήπως θα έπρεπε να έχω κάνει εγω παιδιά μαζί της για να μου τα εμφανίζει; :P :P

 

 

Μ' αρέσεις... :lol:  :lol: :lol:  :lol:  :lol:  :lol:  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα Συνάδελφοι, 

Για τα παιδιά που φοιτουν σε δημοτικό και γυμνάσιο , αν κατάλαβα καλά, χρειάζονται οι αντίστοιχες βεβαιώσεις?

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι σας παρακαλώ μπορεί   να με βοηθήσει κάποιος. Εγώ είμαι σχετικά νέα στο χώρο και φέτος μ αυτό το Α 21 έχω τρελαθεί. Πρώτον νομίζουν ότι δεν θα πληρώσουν τίποτα. Έχω 5  άτομα που δεν έχουν κάνει δηλώσεις όλα τα χρόνια και ούτε έχουν κανένα από τα δικαιολογητικά που ζητάει για να αποδείξουν τη δεκαετή διαμονή τους τι κάνω!!!!!!! Κανείς δεν ξέρει να μου πει ,Στη ΔΟΥ δεν ξέρουν τίποτα. Πρέπει εμείς να πάμε στον ΟΓΑ  τους τηλεφώνησα και δεν μου είπαν κάτι. Πρέπει να πάνε τα δικαιολογητικ΄στον ΟΓΑ. Σας παρακαλώ ας μου πει κάποιος . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εαν δεν μπορουν να το αποδειξουν ,απλα δεν παιρνου αφου ειναι απαραιτητη προυποθεση.

ΔΕΣ τη λιστα με τους τροπους  αποδειξης εδω.

 

http://www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/16623

 

Διαβασε   εκει που λεει <δικαιολογητικα αποδειξης δεκαετους διαμονης> εχει ολους τους εναλακτικους τροπους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κάνω και εγώ την ερώτηση μου πλέον γι αυτό το περίφημο και ξακουστό έντυπο Α21!!!!!

Σήμερα που λέτε συνάδελφοι έκαν μια δήλωση μέσω τον δικών μου κωδικών taxis (εξηπυρέτηση βασικά)

η γυναίκα έχει και 2 παιδάκια.....με το Ε1 όλα καλά.....

Πάω στο Α21 και εκεί οι φωστήρες δεν έχουν τουλάχιστον την επιλογή του ρόλου.....

Πως μπορεί να γίνει η δήλωση της συγκεκριμένης κοπέλας όταν δεν έχει κωδικούς; :rolleyes: :rolleyes:

Μήπως θα έπρεπε να έχω κάνει εγω παιδιά μαζί της για να μου τα εμφανίζει; :P :P

Φωστήρες μου στο υπουργείο με μισθούς πολλαπλάσιους απο τους δικούς μας!!!!!!!!!

Ενταξει ...δεν ειναι και....δυσκολο να της παρης κωδικους ! παρτης να τελειωνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια γνωστη μου στον ΟΓΑ όταν της ειπα σχετικα με τον δειγματοληπτικο ελεγχο μου γελασε απαντωντας σιγα μη  κατσουν να κανουν ειπε...απο την στιγμη που το Ε1 συμφωνει με το Α21 ειπε ολα ειναι οκ...σπανια θα καθοριστει το δειγμα και σε κραυγαλεα περιπτωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...