Προς το περιεχόμενο

ΑΝΑΣΤΟΛΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΦΗΜ ΛΟΓΩ ΜΗ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΗΣ ΤΗΣ ΓΙΑ ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΑΙΤΙΑ ΠΛΗΝ ΟΡΙΣΤΙΚΗΣ ΠΑΥΣΗΣ ΕΡΓΑΣΙΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί συνάδελφοι καλό απόγευμα ,

 

Σήμερα η ημέρα μου με πάει πολύ στραβά , τελος πάντων .

 

 

 

ΔΕΔΟΜΕΝΑ

Στις   30-8-2013 προέβει σε ανάγνωση μνήμης απλής ΦΗΜ (ήρθε ο άνθρωπος απο την εταιρεία που την αγοράσε ο πελάτης μου και έκανε ανάγνωση μνήμης ) λόγω του ότι το κατάστημα θα κάνει διακοπή .Κατόπιν μετέφερα ηλεκτρονικά μέσω taxis τη ΦΗΜ ( ασφαλώς και με ΔΑ ) σε άλλο υποκατάστημα  της εταιρείας την ίδια ημέρα  30-8-2013 και όλα καλά . Έχω την οριστική υποβολή αλλάγης τόπου εγκατάστασης στα χέρια μου. Η ταμειακή μηχανή είναι  στο κουτί και "κάθεται"

 

 

ΕΡΩΤΗΜΑ

 

Πήγα σήμερα  να κάνω ηλεκτρονική αναστολή λειτουργίας της πιο πάνω ταμειακής μηχανής από το υποκατάστημα που βρίσκεται πακεταρισμένη μιας,και ενώ η αναστολή  λειτουργίας ΦΗΜ λογω μη χρησιμοποιησης της για οποιοδήποτε αιτία πλην οριστικής διακοπής  εργασιων είναι βάσει οδηγιών του taxis από το μενού Δ13 ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΗ -ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ , μου έβγαλε μύνημα πως η δήλωση μου είναι εκπρόθεσμη και να πάω να την υποβάλω στη ΔΟΥ , έχοντας σε κόκκινο πεδίο την ημερομηνία 30-8-2013 .

 

Πάνε καλά ?

Κάτι εγώ δεν έχω καταλάβει ?

 

Τό ξέρω πως θα φάω  πρόστιμο , πόσο είναι ρε παιδιά 300 € και με το συμβιβασμό  150 €

 

 

Σας  ευχαριστώ πολύ .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eπρεπε να αλλάξεις τον τόπο εγκατάστασης και να την έχεις ενεργή , ασχετα με το αν τη χρησιμοποιούσες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Eπρεπε να αλλάξεις τον τόπο εγκατάστασης και να την έχεις ενεργή , ασχετα με το αν τη χρησιμοποιούσες .

 

Ok  καταναοητό  έκανα αλλαγή τόπου αλλά δεν είναι ενεργή .

 

Ο μαιντανός που θα πληρώσω από μαλακία μου πόσος είναι ρε συ Σωτήρη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θυμάμαι καλά...

 

600 για απλογραφικά και 900 για διπλογραφικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατόπιν μετέφερα ηλεκτρονικά μέσω taxis τη ΦΗΜ ( ασφαλώς και με ΔΑ ) σε άλλο υποκατάστημα  της εταιρείας την ίδια ημέρα  30-8-2013 και όλα καλά . Έχω την οριστική υποβολή αλλάγης τόπου εγκατάστασης στα χέρια μου. Η ταμειακή μηχανή είναι  στο κουτί και "κάθεται"

 

Eπρεπε να αλλάξεις τον τόπο εγκατάστασης και να την έχεις ενεργή , ασχετα με το αν τη χρησιμοποιούσες .

 

 

 

1 Ούτε εγώ έχω καταλάβει.

 

2  Γιατί να κάνεις αναστολή αφού είναι προαιρετικό ?

 

3  Μήπως είναι προαιρετικό αλλά πρέπει άσχετα από

το τελευταίο Ζ η ημερομηνία να είναι 15 ημερών ?

 

Ισως να μην έχουν προγραμματίσει τον 34 να δέχεται παλιά ημερομηνία.

 

Όταν κάνουμε γνωστοποίηση για μηχανογραφική ενημέρωση 

δεν έχετε προσέξει ότι έχει μείνει στις προθεσμίες του ΚΒΣ ?

 

4. Μήπως να την χρησιμοποιούσες μία μερούλα ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

Καλησπέρα,να κάνω μια ερώτηση,επιτηδευματίας κόβει ζ για τελευταία φορά στις 12/08/2015.Τότε σταμάτησε τη λιανική και συνεχίζει μόνο χονδρική.Το πιο πιθανό είναι να μη τη ξαναχρησιμοποιήσει.Στις 08/10/2015 κάνει μεταφορά έδρας,η ΔΟΥ παραμένει η ίδια.Δεν έχει γίνει ανάγνωση της φτμ.Ποιές ενέργειες πρέπει να κάνω?Να κάνω μεταβολή με κωδικό 34 με ημερομηνία 12/08 αφού είναι προεραιτικό και δεν έχει προθεσμία?Και μετά με δ.α. τη μεταφέρω στη καινούργια έδρα χωρίς καμμία άλλη ενέργεια? Ή κάτι άλλο?

 Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.Να είστε καλά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,να κάνω μια ερώτηση,επιτηδευματίας κόβει ζ για τελευταία φορά στις 12/08/2015.Τότε σταμάτησε τη λιανική και συνεχίζει μόνο χονδρική.Το πιο πιθανό είναι να μη τη ξαναχρησιμοποιήσει.Στις 08/10/2015 κάνει μεταφορά έδρας,η ΔΟΥ παραμένει η ίδια.Δεν έχει γίνει ανάγνωση της φτμ.Ποιές ενέργειες πρέπει να κάνω?Να κάνω μεταβολή με κωδικό 34 με ημερομηνία 12/08 αφού είναι προεραιτικό και δεν έχει προθεσμία?Και μετά με δ.α. τη μεταφέρω στη καινούργια έδρα χωρίς καμμία άλλη ενέργεια? Ή κάτι άλλο?

 Ευχαριστώ για τυχόν απαντήσεις.Να είστε καλά. 

 

άμα ήταν δηλωμένη στην έδρα με την μεταβολή στο μητρώο "πήγε" και η ΦΤΜ στην νέα διεύθυνση.

 

αλλάζεις και την διεύθυνση στο λεκτικό της μηχανής και την αφήνεις ενεργή αλλά χωρίς να χτυπάς.

 

άμα θέλεις σώνει και καλά να την κλείσεις ,κόψε 1-2 αποδείξεις ,Ζ φρέσκο ,ανάγνωση και παύση.

 

για να μην βασανίζεσαι με τις ημερομηνίες του Αυγούστου.

 

έκανες τίποτα διακοπή στον ΚΑΔ λιανικής?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έκανα διακοπή στους ΚΑΔ λιανικής.Δε θέλω να τη κλείσω οπωσδήποτε.Απλώς φοβάμαι μη τυχόν υπάρχει πρόστιμο σε περίπτωση ελέγχου.Αν δεν υπάρχει πρόστιμο,την αφήνω έτσι,αλλάζω το λεκτικό, και κάνω αυτοπαράδοση όταν κάνει διακοπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην ιδια ΔΟΥ με αλλαγη εδρας μεταφερεται και η ταμειακη.

 

Σε αλλη ΔΟΥ θελει μια βολτα απο το ΚΦΑΣ να την στειλουν, μετα τη μεταβολη στο μητρωο

 

 

Η ταμειακη ΔΕΝ κλεινει, αν δεν ειναι χαλασμενη ή εχει πληρωθει η μνημη.

 

Η αναστολη λειτουργειας ειναι καλη στην περιπτωση σου, γιατι εχεις διακοψει τη λιανικη.

(Καν'την με ''φρεσκο'' Ζ, δε πειραζει)

 

Ωστοσο παλι θα χρειαστει ''φρεσκο'' Ζ στο κλεισιμο για την αυτοπαραδοση.

 

'H την αφηνεις για το κλεισιμο, αλλα σε καθε περιπτωση εχε την σε μια πριζα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...