Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΦΠΑ ΑΥΤΟΠΑΡΑΔΟΣΗΣ - ΑΚΙΝΗΤΑ - ΜΙΣΘΩΣΗ (Στο τελος της κατασκευαστικης περιοδου θα πρεπει να γινει αυτοπαραδοση του ακινητου στην ΑΕ, οπερ σημαινει θα πρεπει να υπολογισω ΦΠΑ αυτοπαραδοσης; Και αν ναι θα τον συμψηφισω με το ΦΠΑ των περιοδικων δηλωσεων


PILOT19

Ερώτηση

Κύριοι συνάδελφοι,

Πελατης μου έχει Α.Ε. της οποίας σκοπός είναι η εκμεταλλευση - μίσθωση ακινητου περιουσιας. Εν ολιγοις, ο πελατης μου κατασκευαζει σε δικο του οικοπεδο (το έχω εισφέρει στο Κεφαλαιο , και βεβαια εχω πληρωσει Φορο Συγκεντρωσεως Κεφαλαιου) κτιριο το οποιο θα το χρησιμοποιησει για τον σκοπο που ανεφερα (μισθωση).

Το κτιριο κατασκευαζεται απο εργολαβο. Καθε μηνα στην Περιοδικη Δηλωση βαζω το ΦΠΑ των τιμολογιων του εργολαβου ως ΦΠΑ Εισροων (τον οποιο βεβαια στο τελος της κατασκευης θα τον περασω στο κοστος της κατασκευης εφ'οσον η μισθωση δενειναι δραστηριοτητα υποκειμενη στο ΦΠΑ.

Το ερωτημα μου ειναι: Στο τελος της κατασκευαστικης περιοδου θα πρεπει να γινει αυτοπαραδοση του ακινητου στην ΑΕ, οπερ σημαινει θα πρεπει να υπολογισω ΦΠΑ αυτοπαραδοσης; Και αν ναι θα τον συμψηφισω με το ΦΠΑ των περιοδικων δηλωσεων που κανω εως τωρα (ΦΠΑ τιμολογιων εργολαβου προς πελατη μου ΑΕ) ωστε ο πελατης μου ουσιαστικα να μην πληρωσει ΦΠΑ αυτοπαραδωσης.

Ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
Κύριοι συνάδελφοι,

Πελατης μου έχει Α.Ε. της οποίας σκοπός είναι η εκμεταλλευση - μίσθωση ακινητου περιουσιας. Εν ολιγοις, ο πελατης μου κατασκευαζει σε δικο του οικοπεδο (το έχω εισφέρει στο Κεφαλαιο , και βεβαια εχω πληρωσει Φορο Συγκεντρωσεως Κεφαλαιου) κτιριο το οποιο θα το χρησιμοποιησει για τον σκοπο που ανεφερα (μισθωση).

Το κτιριο κατασκευαζεται απο εργολαβο. Καθε μηνα στην Περιοδικη Δηλωση βαζω το ΦΠΑ των τιμολογιων του εργολαβου ως ΦΠΑ Εισροων (τον οποιο βεβαια στο τελος της κατασκευης θα τον περασω στο κοστος της κατασκευης εφ'οσον η μισθωση δενειναι δραστηριοτητα υποκειμενη στο ΦΠΑ.

Το ερωτημα μου ειναι: Στο τελος της κατασκευαστικης περιοδου θα πρεπει να γινει αυτοπαραδοση του ακινητου στην ΑΕ, οπερ σημαινει θα πρεπει να υπολογισω ΦΠΑ αυτοπαραδοσης; Και αν ναι θα τον συμψηφισω με το ΦΠΑ των περιοδικων δηλωσεων που κανω εως τωρα (ΦΠΑ τιμολογιων εργολαβου προς πελατη μου ΑΕ) ωστε ο πελατης μου ουσιαστικα να μην πληρωσει ΦΠΑ αυτοπαραδωσης.

Ευχαριστω εκ των προτερων

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tα πράγματα έχουν ως εξής : Η μίσθωση ακινήτου είναι πράξη άπαλλασόμενη του ΦΠΑ και χωρίς δικαίωμα έκπτωσης του φόρου των εισροών. Αυτό σημαίνει ότι ο ΦΠΑ των κατασκευαστικών δαπανών ο οποίος τώρα εμφανίζεται ως πιστωτικό υπόλοιπο στις περιοδικές δηλώσεις του ΦΠΑ (υποθέτω ότι δεν υπάρχει άλλη δραστηριότητα) θα πρέπει να διαγραφεί και το ποσό αυτό από τον λογαριασμό 54.00 να μεταφερθεί στον λογαριασμό 11 αυξάνοντας το κατασκευαστικό κόστος δεδομένου ότι το υπόψιν κτίριο εξ αρχής προορίζεται για μίσθωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Αγαπητε συναδελφε σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση στο ερωτημα μου.

Για να καταλαβω καλυτερα ομως:

Ο πελατης μου οταν αποπερατωθει το εργο θα ξαναπληρωσει ΦΠΑ (ΦΠΑ αυτοπαραδοσης);

(Αν χρειαζεται βεβαια να γινει αυτοπαραδοση)

Με εκτιμηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για να καταλαβω καλυτερα ομως:

Ο πελατης μου οταν αποπερατωθει το εργο θα ξαναπληρωσει ΦΠΑ (ΦΠΑ αυτοπαραδοσης);

(Αν χρειαζεται βεβαια να γινει αυτοπαραδοση)

Με εκτιμηση

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Oxι στην αυτοπαράδοση , όχι στην καταβολή ΦΠΑ (....για την πράξη αυτή :):o:P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Νομίζω οτι σε αυτή την περίπτωση δεν έχει καμιά δουλειά η αυτοπαράσοση,αυτοπαράδοση έχουμε

οταν είμαστε κατασκευαστές και αναγείρουμε οικοδομή πρός πωληση και στο τέλος χρησιμοποιούμε

για εμάς ενα γραφείο κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σας ευχαριστω παρα πολυ για την βοηθεια και τις απαντησεις που μου δωσατε σε αυτο το ερωτημα μου!

Σωτηριον πραγματικα το Tax Heaven σωτήριοι και οι καλοι συνάδελφοι!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...