Προς το περιεχόμενο
  • 0

μήνυμα από ΓΓΠΣ για υποχρέωση περιοδικής Φ.Π.Α


Korina_77

Ερώτηση

οΚ, το είδαμε κι αυτό ....

 

 

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.
Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)
Περίοδος Δήλωσης:1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: χχχχχχ, Username:χχχχχχχχχ


Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σας υπενθυμίζουμε ότι, με βάση τα στοιχεία του Υποσυστήματος Μητρώου του Ο.Π.Σ. Taxis εμφανίζεστε υπόχρεος σε υποβολή περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. Συνεπώς, θα πρέπει να υποβάλλετε τη δήλωσή σας στις προθεσμίες που ορίζονται από τις διατάξεις του αρ. 38 του Ν. 2859/00 (Κώδικας Φ.Π.Α.), όπως ισχύει.

Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/cmdocs/8240.pdf. Επίσης σας γνωρίζουμε ότι η μη εκπλήρωση της ανωτέρω υποχρέωσης επισύρει τις προβλεπόμενες από το νόμο κυρώσεις.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.



Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνσή μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Μην τρομάζετε.. αυτοματοποιημένη διαδικασία είναι..

προφανώς ο Πελάτης καθυστέρησε κάποια προηγούμενα υποβολή ή την έκανε χειρόγραφα..

 

Έχω βαρεθεί να λαμβάνω ανάλογα email..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οΚ, το είδαμε κι αυτό ....

 

 

Κατηγορία Δηλώσεων: Φ.Π.Α.

Είδος Δήλωσης: ΠΕΡΙΟΔΙΚΗ Φ.Π.Α. (ΒΙΒΛΙΑ Β ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ)

Περίοδος Δήλωσης:1ο ΤΡΙΜΗΝΟ 2013

Αποδέκτης: χχχχχχ, Username:χχχχχχχχχ

Αγαπητέ/ή κύριε/α,

Σας υπενθυμίζουμε ότι, με βάση τα στοιχεία του Υποσυστήματος Μητρώου του Ο.Π.Σ. Taxis εμφανίζεστε υπόχρεος σε υποβολή περιοδικής δήλωσης Φ.Π.Α. Συνεπώς, θα πρέπει να υποβάλλετε τη δήλωσή σας στις προθεσμίες που ορίζονται από τις διατάξεις του αρ. 38 του Ν. 2859/00 (Κώδικας Φ.Π.Α.), όπως ισχύει.

Για τις καταληκτικές ημερομηνίες μπορείτε να συμβουλευτείτε την ιστοσελίδα http://www.gsis.gr/cmdocs/8240.pdf. Επίσης σας γνωρίζουμε ότι η μη εκπλήρωση της ανωτέρω υποχρέωσης επισύρει τις προβλεπόμενες από το νόμο κυρώσεις.

Εάν έχετε ήδη υποβάλει τη δήλωσή σας, μη λάβετε υπόψη το παρόν μήνυμα.

Σε περίπτωση που θεωρείτε ότι δεν είστε υπόχρεος υποβολής δήλωσης Φ.Π.Α., παρακαλείστε να απευθυνθείτε στην αρμόδια Δ.Ο.Υ. σας.

Εάν θέλετε να επικοινωνήσετε με τη Διεύθυνσή μας μπορείτε να χρησιμοποιήσετε την ηλεκτρονική μας διεύθυνση: [email protected]

 

Kαλημέρα συνάδελφε.

Έτσι απο περιέργεια, για να επιβεβαιώσω την υποψία μου,

μήπως η συγκεκριμένη επιχείρηση έχει κάνει έναρξη ή διακοπή μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Kαλημέρα συνάδελφε.

Έτσι απο περιέργεια, για να επιβεβαιώσω την υποψία μου,

μήπως η συγκεκριμένη επιχείρηση έχει κάνει έναρξη ή διακοπή μέσα στο πρώτο τρίμηνο του 2013?

 Έκανε τον Ιανουάριο και ακόμα έχει μηδενικές κινήσεις. Εννοείται ότι θα στέλναμε μηδενική, αλλά ως το τέλος του μήνα έχουμε ακόμα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 Έκανε τον Ιανουάριο και ακόμα έχει μηδενικές κινήσεις. Εννοείται ότι θα στέλναμε μηδενική, αλλά ως το τέλος του μήνα έχουμε ακόμα....

 

Έστειλαν και σε μένα για 4-5 που είχαν όλοι διακοπή ή έναρξη πρόσφατα.

Γι'αυτό ρώτησα.

Σε κάποιους είχα στείλει περιοδική, σε άλλου όχι, αλλα mail πήρανε όλοι..

Ας ακολουθήσουμε τις οδηγίες της ΓΓΠΣ κι ας ''μη λάβουμε υπ'όψιν το παρόν μήνυμα''  :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

και σε δικο μου πελατη ΕΕ καθε τριμηνο το λαμβανω ακριβως οπως το αναρτησε η συναδελφος παραπανω.απλα το ΑΓΝΟΩ.αφου οι δηλωσεις ειναι σωστες και υποβαλλονται κανονικα δεν εχω ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ να ανυσηχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εδω και χρονια το κανουν αυτο με τα email ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εικοσάχρονους φοιτητές από ΤΕΙ να πάρουν στο TAXIS καλύτερη δουλειά θα κάνουν, αλλά αυτοί δεν είναι αφισοκολλητές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πελάτης μου πήγε μόνος του και έκανε έναρξη και όντας λογοθεραπευτής θα έπρεπε να δηλώσει οτι απαλλάσσεται απο φπα, κάτι το οποίο δεν έκανε, οπότε μετά απο λίγες μέρες που ήρθε στο γραφείο μου πήγα στην εφορία στο μητρώο και έκανα τη μεταβολή αναδρομικά, απο την ημερομηνία της έναρξης. Χθές έλαβα ενα e-mail οτι δεν έστειλε ο φορολογούμενος περιοδική δ' τριμήνου. Μπαίνω στο σύστημα και έτσι κι αλλιώς δεν με αφήνει να στείλω- και να ήθελα δηλαδή- γράφει οτι δεν έχει υποχρέωση γι' αυτό το έντυπο και για την περίοδο που ζητάω, λογικό. Παίρνω στο taxis και μου λένε οτι πρέπει μέσα απο το λογαριασμό του να στείλει μήνυμα ο φορολογούμενος και να ζητήσει να του ανοίξουν την περίοδο για να στείλει μηδενική με πρόστιμο!!! Πήγα στην εφορία και μου είπαν στο τμήμα του φπα οτι είναι θέμα του μητρώου, πήγα στο μητρώο και αφού επικοινώνησαν με τα κεντρικά μου είπαν να υποβάλλω χειρόγραφη μηδενική αλλά το αν θα επιβληθεί πρόστιμο είναι θέμα του τμήματος φπα. Είναι δυνατόν?? Γιατί να πληρώσει πρόστιμο? Αφού δεν είχε υποχρέωση να υποβάλλει περιοδική ούτε για μία μέρα, αφού η μεταβολή έγινε απο την ημερομηνία της έναρξης. Έχει τύχει σε κανέναν? Πώς το αντιμετωπίσατε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε έναρξη φορντιστηρίου είχα βάλει κανονικά ότι απαλάσεται απο το φπα όμως ο υπάλληλος έβαλε ότι είναι υπόχρεος.Μετά όταν πήρα την βεβαίωση έναρξης των εργασιών το είδα αμέσως και κατευθείαν ο υπάλληος έκανε τη μεταβολή...Μετά από λίγο καιρό ήρθε και σε εμένα μήνυμα ότι πρέπει να υποβάλω φπα...ενοείται δεν υπέβαλα αφού δεν ήμουν υπόχρεος...Κοινώς το αγνόησα...

Επίσης φορολογική ενημερότητα εκτυπώνω κανονικά απο το ιντερνετ...τσέκαρε αν μπορείς και εσύ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πρέπει να επιλέξω αιτία έκδοσης και φορέα κατάθεσης για να δώ αν μπορώ να βγάλω ενημερότητα και αφού δεν χρειάζεται σε κάτι αυτή τη στιγμή λέω να μην το δοκιμάσω. Αν το αγνοήσω όμως και θελήσει να κάνει διακοπή αύριο μεθαύριο, το τμήμα του φπα θα υπογράψει? Και επειδή δεν ξέρεις τι μπορεί να γίνει στο μέλλον και με ποιές προυποθέσεις θα μπορείς να κάνεις ρύθμιση χρεών αν χρειαστεί, π.χ μπορεί να μην σε αφήνει να κάνεις ρύθμιση γιατί θα βλέπει μια περιοδική μη υποβληθείσα, μήπως καλύτερα να δοκιμάσω τη χειρόγραφη μηδενική όπως μου είπαν? Εκτός και αν έχει πρόστιμο οπότε αποφασίζει ο πελάτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...