Προς το περιεχόμενο

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΤΙΚΕΣ ΔΗΛΩΣΕΙΣ ΠΕΛΑΤΩΝ / ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩΝ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

 

Ευχαριστώ..

ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

 

Ευχαριστώ..

ΜΟΝΟ ΣΥΝΑΛΛΑΓΕΣ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΥ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

μπορείτε να μου πείτε άν στις συγκεντρωτικές πελατών / προμηθευτών εμπεριέχονται και τα τιμολόγια εξωτερικού με αξία από 300,00 ευρώ και πάνω????

 

Ευχαριστώ..

  

 

H συναλλαγή (εσωτερικού ) με αξία ακριβώς 300 ευρώ είναι εντός ή εκτός ΚΕΠΥΟ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συναλλαγή (εσωτερικού ) με αξία ακριβώς 300 ευρώ είναι εντός ή εκτός ΚΕΠΥΟ ?

Είναι εκτός απο 300,01 και πανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι εκτός απο 300,01 και πανω

  

 

Η ερώτηση έγινε προκειμένου να γίνει γνωστό σε αυτόν (ην) που ξεκίνησε το θέμα και αυτή η λεπτομέρεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ασφαλείς αυτοκινητων (φδχ) ειναι εκτός απο φέτος? Κάπου το είχα διαβάσει και δεν θυμάμαι που....

 

Ο ΚΦΑΣ τις εξαιρεί, συνεπώς από του χρόνου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Ξέρω ότι δεν είναι τις στιγμής για τους περισσότερους που ασχολούνται με φορολογικές δηλώσεις.

Για όσους ασχολούνται αυτή την στιγμή με τα κεπυο ας δώσουν μία προσοχή ποια δου έχουν στο προγραμμά τους,με ποια δημιουργείται το αρχείο που θα στείλουν και ποια έχει το τάξις.

Αυτό γιατί στο τάξις επιλεκτικά έχουν αλλάξει τους κωδικούς κάποιον δου.

Για παράδειγμα σε έναν πελάτη που η δου του απορροφήθηκε από άλλη έχουν τον κωδικό της παλιάς δου ενώ σε άλλον έχουν βάλει τον κωδικό της νέας δου.

Αν έχει αλλαχτεί ο κωδικός της δου από το τάξις και όχι στο προγραμμά μας δεν παίρνει το αρχείο και χρειάζεται ξανά υπολογισμός αλλάζοντας βέβαια τον κωδικό της δου πρώτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

καλημέρα,δικηγόρος κόβει απόδειξη παροχής υπηρεσιών σε αντίκλητο αλλοδαπής εταιρίας που έχει ελληνικό αφμ αλλα ενεργεί για λογαριασμό της, το έσοδο αυτό μπαίνει στη κατάσταση κεπυο?

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνάδελφοι και εγω θέλω μια διευκρίνηση σχετικα με τις Συγκεντρωτικές Καταστάσεις,Επειδή δεν έχω εμπειρεία με τις μεταφορικές, στην περίπτωση που κάποιος κόβει φορτωτικές, πελάτης θεωρείται η μεταφορική εταιρεία ή αυτός που παραλαμβάνει το εμπόρευμα?Γιατί πάνω στην σην φορτωτική έχει και το όνομα της εταιρείας αλλά και του παραλήπτη.Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

Στη συγκεντρωτική πελατών έχει κοπεί τιμολόγιο για τον πελάτη αλλά το παρέδωσε στην ασφαλιστική του για να πάρει αποζημίωση (ασφαλεια αυτοκινήτου) εγώ δε θα το βάλω αυτό στην κατάσταση; Ο πελάτης -εταιρεία λέει όχι με τα δικά του στοιχεία. Πως θα γίνει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

"δεν καταχωρούνται τιμολόγια από και προς το εξωτερικό γιατί οι συναλλαγές αυτές διασταυρώνονται είτε μέσω στοιχείων που υποβάλλουν τα τελωνεία είτε μέσω των συστημάτων VIES και INTRASTAT".

καθώς δεν έχει γίνει έναρξη στην ΔΟΥ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ξενοδοχείο που συνεργάζεται με πρακτορείο τουρισμού στην Ολλανδία είναι υποχρεωμένο να συμπεριλάβει σην κατάσταση των πελατών του τις συναλλαγές αυτές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"δεν καταχωρούνται τιμολόγια από και προς το εξωτερικό γιατί οι συναλλαγές αυτές διασταυρώνονται είτε μέσω στοιχείων που υποβάλλουν τα τελωνεία είτε μέσω των συστημάτων VIES και INTRASTAT".

καθώς δεν έχει γίνει έναρξη στην ΔΟΥ για ενδοκοινοτικές συναλλαγές, ξενοδοχείο που συνεργάζεται με πρακτορείο τουρισμού στην Ολλανδία είναι υποχρεωμένο να συμπεριλάβει σην κατάσταση των πελατών του τις συναλλαγές αυτές?

  

Oxι , με τις συγκεντρωτικές διασταυρώνονται συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων που εχουν ελληνικό ΑΦΜ . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oxι , με τις συγκεντρωτικές διασταυρώνονται συναλλαγές μεταξύ επιχειρήσεων που εχουν ελληνικό ΑΦΜ . 

σε ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Καλησπερα συναδελφοι

Κατεθεσα την συγκεντρωτικη κατασταση αλλα σημερα με πληροφορησαν οτι ειχαν και αλλα τιμολογια. Πως μπορω να κανω τροποποιητικη μιας που ακομα ειμαι εμπροθεσμος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα συναδελφοι

Κατεθεσα την συγκεντρωτικη κατασταση αλλα σημερα με πληροφορησαν οτι ειχαν και αλλα τιμολογια. Πως μπορω να κανω τροποποιητικη μιας που ακομα ειμαι εμπροθεσμος;

 Την ξανά στέλνεις με τα σωστά ποσά και θα γίνει από αρχική, ανακλητική!

Τόσο απλά. :)

 

Καλό βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

Στη συγκεντρωτική πελατών έχει κοπεί τιμολόγιο για τον πελάτη αλλά το παρέδωσε στην ασφαλιστική του για να πάρει αποζημίωση (ασφαλεια αυτοκινήτου) εγώ δε θα το βάλω αυτό στην κατάσταση; Ο πελάτης -εταιρεία λέει όχι με τα δικά του στοιχεία. Πως θα γίνει;

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ,

Το καταχωρείς συνάδελφε  ως αντισυμβαλλόμενος, επίσης στην  πελατών τα έσοδα απο την ασφαλιστική.( η διασταύρωση στοιχείων  ΚΕΠΥΟ  καμμία σχέση με το οικονομικό τμήμα της συναλλαγής).

 

Καλό βράδυ.

 

Φιλικά

Γιαν + 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...