Προς το περιεχόμενο
  • 0

Εναρξη και παύση ΗΦΤΜ μέσω taxis χωρίς να πάμε ΔΟΥ


GEORGEPAP

Ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΠΟΤΕ δεν δούλεψε... :mellow:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από επικοινωνία που είχα με ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να καταχωρηθεί η αυτοπαράδοση παρά μόνο να συμπληρωθεί το έντυπο και να παραμείνει στην επιχείρηση.Επίσης το βιβλιαράκι στις περιπτώσεις έναρξης ΦΤΜ ή μηχανισμού δεν θεωρείται στην εφορία,αρκεί μόνο η ηλεκτρονική του έναρξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μετά από επικοινωνία που είχα με ΔΟΥ της Θεσσαλονίκης μου είπαν ότι δεν χρειάζεται να καταχωρηθεί η αυτοπαράδοση παρά μόνο να συμπληρωθεί το έντυπο και να παραμείνει στην επιχείρηση.Επίσης το βιβλιαράκι στις περιπτώσεις έναρξης ΦΤΜ ή μηχανισμού δεν θεωρείται στην εφορία,αρκεί μόνο η ηλεκτρονική του έναρξη.

 

Α γειάσου, για να καταλάβω και εγώ γιατί δεν το παίρνει. Το τσεκάρω και ενημερώνω. Ευχαριστώ GEORGEPAP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πως συμπληρώνουμε το πεδίο τύπος Φ.Η.Μ.? Δεν μου ανοίγει και φυσικά όταν πάω να κάνω υποβολή βγάζει μνμ ότι το πεδίο αυτό είναι υποχρεωτικό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα..

 

Εκανα την εναρξη - θεωρηση του μηχανισμου...

 

Αυτη μετα απο δυο μερες φαινεται στο taxis , αλλα οπως ειναι η φορμα δεν εκτυπωνεται ολοκληρη...

 

Πρεπει να κανω καποια επεξεργασια??Πως θα την εκτυπωσω??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα .. να ρωτήσω.. όταν θελουμε να κανουμε παύση και έναρξη με κωδικό αιτια έναρξης 3 αγορα μνημης για αντικατάσταση .. κανουμε πρωτα παυση και μετα εναρξη…. Ή εναρξη και μετα παυση……

 

Εγω εκανα πρωτα παυση και δεν μου δεχεται την εναρξη…

 

s.o.s.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα .. να ρωτήσω.. όταν θελουμε να κανουμε παύση και έναρξη με κωδικό αιτια έναρξης 3 αγορα μνημης για αντικατάσταση .. κανουμε πρωτα παυση και μετα εναρξη…. Ή εναρξη και μετα παυση……

 

Εγω εκανα πρωτα παυση και δεν μου δεχεται την εναρξη…

 

s.o.s.

Αν έκανες παύση με κωδικό 9 "αφαίρεση μνήμης λόγω πλήρωσης" δεν χρειάζεται να κάνεις έναρξη.....την κάνει αυτόματα το σύστημα. Αυτό θα το δεις στη "προσωποποιημένη πληροφόρηση". Θα φανεί η παύση της παλιάς μνήμης, η έναρξη της καινούριας και στις "θεωρήσεις" η θεώρηση του βιβλιαρίου συντήρησης. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ένα ΕΑΦΔΣΣ στην έδρα ο οποίος έχει μεταφερθεί από υπ/μα που έγινε διακοπή.

Τώρα θέλω να το μεταφέρω σε άλλο υπ/μα που έκανα έναρξη.

Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει πρώτα να κάνω παύση του ΕΑΦΔΣΣ στην έδρα και μετά να κάνω έναρξη στο υπ/μα ή κάνω κατευθείαν έναρξη του ΕΑΦΔΣΣ στο νέο υπ/μα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Έχω ένα ΕΑΦΔΣΣ στην έδρα ο οποίος έχει μεταφερθεί από υπ/μα που έγινε διακοπή.

Τώρα θέλω να το μεταφέρω σε άλλο υπ/μα που έκανα έναρξη.

Γνωρίζει κάποιος αν πρέπει πρώτα να κάνω παύση του ΕΑΦΔΣΣ στην έδρα και μετά να κάνω έναρξη στο υπ/μα ή κάνω κατευθείαν έναρξη του ΕΑΦΔΣΣ στο νέο υπ/μα;

Πιστεύω πως κάνεις μόνο μεταβολή με κωδικό 7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν θεωρήσουμε φτμ ηλεκτρονικά, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέσουμε στην Δ ΟΥ την υπεύθυνη δήλωση και το τιμολόγιο αγοράς, γιατί ο 1005/2013 δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπέρα

 

Μήπως γνωρίζει κανείς αν θεωρήσουμε φτμ ηλεκτρονικά, δεν είμαστε υποχρεωμένοι να καταθέσουμε στην Δ ΟΥ την υπεύθυνη δήλωση και το τιμολόγιο αγοράς, γιατί ο 1005/2013 δεν αναφέρει κάτι σχετικό.

 

Ευχαριστώ

 

Το ίδιο ρώτησα και εγώ στον κώδικα της εφορίας και μου είπαν ότι όποιο έντυπο συνυποβάλαμε πριν στην εφορία όταν θεωρούσαμε εκεί τις ΦΤΜ τα κρατάμε αρχείο μετην εκτυπωμένη θεώρηση σε περίπτωση ελέγχου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα σας!

 

Μόλις έκανα μια υποβολή Δ13 για έναρξη Φ.Η.Μ.

 

Πάω μετά να δω τις υποβληθείσες δηλώσεις και με πετάει στην αρχική σελίδα.

 

Τι γίνεται τώρα??? Πως θα δω την εξέλιξη της δήλωσης?????

 

Διόρθωση μετά από 20''': Φάνηκε!!!  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα. Θέλω να κάνω παύση σε μια ταμειακή που λειτουργούσε και σε ευρώ και σε δραχμές. Στη φόρμα του taxis δεν υπάρχει χωριστή κατηγορία για κάθε νόμισμα στην ανάγνωση μνήμης, και σκεφτόμουν να δηλώσω τα ποσά αθροιστικά, αλλά από τη ΔΟΥ μου είπαν ότι κανονικά πρέπει να φαίνονται ξεχωριστά. Γνωρίζει κανείς κάτι περισσότερο; Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Σε παρόμοια περίπτωση, χωρίς να υποστηρίζω ότι είναι και το σωστό αλλά εκείνη την ώρα καιγόμουν, η απάντηση που έλαβα από τη ΔΟΥ ήταν να τα περάσω αθροιστικά αφού τα μετατρέψω σε ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα στη κοινότητα...

 

Mπηκα εχθές να υποβάλλω ένα Δ13 για παύση ταμειακής λόγω πλήρωσης μνήμης.

Το σύστημα δεν με αφήνει να ολοκληρώσω τη παύση αν δεν δηλώσω στοιχεία της νέας ταμειακής...εγω όμως δεν θέλω νέα ταμειακή.

 

Το κατάστημα έχει 2 ταμειακές και θα συνεχίσει μόνο με τη  μια τώρα.

 

Στο 2104802552 δεν γνώριζαν να με καθοδηγήσουν και με παρέπεμψαν σε 2 άλλα τηλέφωνα που δεν τα σήκωσαν πότε.

 

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν..?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλήμερα στη κοινότητα...

 

Mπηκα εχθές να υποβάλλω ένα Δ13 για παύση ταμειακής λόγω πλήρωσης μνήμης.

Το σύστημα δεν με αφήνει να ολοκληρώσω τη παύση αν δεν δηλώσω στοιχεία της νέας ταμειακής...εγω όμως δεν θέλω νέα ταμειακή.

 

Το κατάστημα έχει 2 ταμειακές και θα συνεχίσει μόνο με τη  μια τώρα.

 

Στο 2104802552 δεν γνώριζαν να με καθοδηγήσουν και με παρέπεμψαν σε 2 άλλα τηλέφωνα που δεν τα σήκωσαν πότε.

 

Μήπως έχει τύχει σε κανέναν..?

 

Καλημέρα

Στην περίπτωσή σας νομίζω καλύπτεστε από την επιλογή "Αναστολή λειτουργίας ΦΗΜ λόγω μη χρησιμοποίησης της".

Αν δεν θέλετε να χρησιμοποιήσετε αυτή την επιλογή, μπορείτε να κάνετε την μεταβολή στη ΔΟΥ, καθώς δεν είναι ακόμη αυτό υποχρεωτικό να γίνει ηλεκτρονικά.

 

Καλό Σαββατοκύριακο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προσπαθώ να δηλώσω την αγορά της ταμιακής (Δ13). Δε μου "ανοίγει" η dropdown List που λέει ΤΥΠΟΣ Φ.Η.Μ. για να διαλέξω (είναι γκρι, πλήρως ανενεργή). Και όταν πατάω υποβολή μου λέει "Έναρξη - Γραμμή 1: Το πεδίο Τύπος Φ.Η.Μ. είναι υποχρεωτικό"

 

Μήπως πρέπει να συμπληρώσω και κάτι άλλο για να μου ανοίξει η dropdown List;

 

Πρώτη φορά κάνω ηλεκτρονική.

Για καλύτερα την έκαναν ;

 

:blink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Συμπηρώνεις λάθος τον αριθμό μητρώου ΦΗΜ (αμέσως απο επάνω). Πρόσεξε τα ελληνικά και τα αγγλικά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα .

Θελω να στειλω Δ13 για εναρξη ΦΤΜ σε εναρξη νεου  καταστηματος. Στο πεδιο που λεει ημερομηνια εναρξης λειτουργιας πρεπει να βα λω καποια ημερομηνια?? Γιατι δεν με αφηνει να γραψω τιποτα και απο ο,τι βλεπω και στο βιβλιαρακι της ταμειακης ο τεχνικος δεν γραφει τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημερα .

Θελω να στειλω Δ13 για εναρξη ΦΤΜ σε εναρξη νεου  καταστηματος. Στο πεδιο που λεει ημερομηνια εναρξης λειτουργιας πρεπει να βα λω καποια ημερομηνια?? Γιατι δεν με αφηνει να γραψω τιποτα και απο ο,τι βλεπω και στο βιβλιαρακι της ταμειακης ο τεχνικος δεν γραφει τιποτα.

Ημερομηνία αγοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ημερομηνία αγορά

 

 

 

 

 

 

 

ευχαριστω! Γιατι δεν με αφηνει να γραψω  ?                                          //

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας

Εχω μια περιπτωση απο επιχειρηση με κεντρικο και υποκαταστημα, κλεινει το κεντρικο.

Αρα κλεινω την ΦΤΜ του υποκ/μος με κωδ. 77.

Μετα με κωδ. 19 μεταφερω την ΦΤΜ του κεντρικου στη νεα διευθυνση (οπου και γινεται κεντρικο)

Γνωριζεται αν πρεπει καμμια ακομη εγγραφη ?

Απο την ΔΟΥ μου ειπαν οτι πρεπει παλι να κανω εγγραφη με κωδ. 19 την ΦΤΜ που ειχα κανει πριν παυση με κωδ. 77 αλλα δεν καταλαβα γιατι.

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...