Προς το περιεχόμενο
  • 0

Η ΠΟΛ 1107 και τροποποιητικη ΦΠΑ με μειωση του οφειλομενου φορου (περιπτωση παραγραφου 2).2)


PIRATIS

Ερώτηση

υπεβληθη χτες χρεωστικη φπα με βεβαιωμενο ποσο 3000 και επιλογη πληρωμης πρωτης δοσης 1500. σημερα μου εφερε κατι ξεχασμενα τιμολογια αγορων οποτε το οφειλομενο ειναι κατα 500 ευρω περιπου λιγοτερο. δεν ξερω αν εχει πληρωσει ο πελατης την πρωτη δοση. βεβαια η τροποποιητικη εχει στον 403 το ποσο της αρχικης δηλωσης. διαβαζω το παραδειγμα της παραγραφου 2 της πολ 1107 αλλα δεν ξερω αν οι ενεργειες που θα κανω ειναι σωστες. να πληρωσει την πρωτη δοση ανεξαρτητως του πιστωτικου που εχει η τροποποιητικη? θα διαγραφει το ποσο που δεν οφειλεται  (πιστωτικο τροποποιητικης) και δεν θα μεταφερθει στην επομενη περιοδο,  και θα ερθει ειδοποιηση στην προσωποιημενη πληροφορηση για το πραγματκα οφειλομενο ποσο?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

 θα διαγραφει το ποσο που δεν οφειλεται  (πιστωτικο τροποποιητικης) και δεν θα μεταφερθει στην επομενη περιοδο,  και θα ερθει ειδοποιηση στην προσωποιημενη πληροφορηση για το πραγματκα οφειλομενο ποσο.

 

εάν την πλήρωσε καλώς ,διαφορετικά μπορεί να πληρώσει 250 ευρώ λιγότερα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 θα διαγραφει το ποσο που δεν οφειλεται  (πιστωτικο τροποποιητικης) και δεν θα μεταφερθει στην επομενη περιοδο,  και θα ερθει ειδοποιηση στην προσωποιημενη πληροφορηση για το πραγματκα οφειλομενο ποσο.

 

εάν την πλήρωσε καλώς ,διαφορετικά μπορεί να πληρώσει 250 ευρώ λιγότερα.  

 

 θα διαγραφει το ποσο που δεν οφειλεται  (πιστωτικο τροποποιητικης) και δεν θα μεταφερθει στην επομενη περιοδο,  και θα ερθει ειδοποιηση στην προσωποιημενη πληροφορηση για το πραγματκα οφειλομενο ποσο.

 

εάν την πλήρωσε καλώς ,διαφορετικά μπορεί να πληρώσει 250 ευρώ λιγότερα.  

δεν ειχε πληρωσει τη δοση της αρχικης.υπεβαλλα την τροποποιητικη και περιμενω το πραγματικα οφειλομενο ποσο στην προσωποιημενη πληροφορηση.πιστευω να ερθει πριν τη ληξη της προθεσμιας. ισχυει σ αυτη την περιπτωση το μετρο των δοσεων? δηλαδη να πληρωσω το 50%   σαν πρωτη δοση στο ποσο που θα μου εμφανιστει?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φίλε PIRATIS σου ζητήθηκε κατά την υποβολή της τροποποιητικής να τσεκάρεις ενα απο τα πεδία του 504 επειδη σου έβγαινε ποσό επιστροφής? Και αν ναι ποιο επέλεξες γιατι εχω την ίδια περίπτωση. Να βάλω "άλλη αιτία"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

φίλε PIRATIS σου ζητήθηκε κατά την υποβολή της τροποποιητικής να τσεκάρεις ενα απο τα πεδία του 504 επειδη σου έβγαινε ποσό επιστροφής? Και αν ναι ποιο επέλεξες γιατι εχω την ίδια περίπτωση. Να βάλω "άλλη αιτία"?

oxi δεν μου ζητηθηκε να τσεκαρω τιποτα, το θεμα ειναι οτι εχει περασει μια βδομαδα απο την υποβολη της τροποποιητικης κι ακομα δεν μου εχει εμφανιστει το πραγματικα οφειλομενο ποσο μειωμενο κατα το ποσο της τροποποιητικης, αφου πλεον δεν θα μεταφερεται στην επομενη φορολογικη περιοδο, αλλα θα μειωνεται το ποσο της αρχικης κατα το ποσο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που μου ετυχε εμενα, για ΦΠΑ Νοεμβρίου 2013, που στην αρχική πλήρωσα ενα ποσόν και στην τροποποιητική είχα ''επιστροφή'' με συνέπεια να το συμψηφίσω με το φπα δεκεμβρίου, μου ήρθε τον Μάιο με ημερομηνία Απριλίου ΑΦΕΚ για το ποσόν αυτό, με συνέπεια να πάω να πληρώσω με πρόστιμο το οφειλόμενο ποσό του Δεκεμβρίου!!!!!!!!!!!!!!

και το πιστωτικό ΦΠΑ ακόμη δεν το εχω πάρει πίσω!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

σε περιπτωση που μου ετυχε εμενα, για ΦΠΑ Νοεμβρίου 2013, που στην αρχική πλήρωσα ενα ποσόν και στην τροποποιητική είχα ''επιστροφή'' με συνέπεια να το συμψηφίσω με το φπα δεκεμβρίου, μου ήρθε τον Μάιο με ημερομηνία Απριλίου ΑΦΕΚ για το ποσόν αυτό, με συνέπεια να πάω να πληρώσω με πρόστιμο το οφειλόμενο ποσό του Δεκεμβρίου!!!!!!!!!!!!!!

και το πιστωτικό ΦΠΑ ακόμη δεν το εχω πάρει πίσω!!

Τωρα πλεον δεν μεταφερονται τα πιστωτικα υπολοιπα στην επομενη περιοδο αλλα συμψηφιζονται με το χρεωστικο υπολοιπο της αρχικης και πληρωνεται η διαφορα.πολ 1107/8-7-2013

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει εμφανιστεί σε κανένα σας αυτό το περιβόητο ΑΦΕΚ για την επιστροφή ΦΠΑ ;

Περιμένουν να το συμψιφήσουν με τυχόν οφειλές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μόλις ήρθαν στα χέρια μου τιμ/για Ιουνίου που μειώνουν το αρχικό ΦΠΑ κατα 2000€! έχει δηλαδή πληρωθεί 11000 αρχικ ενώ με τα νέα τιμ/για θα έπρεπε να πληρώσει 9000.

Τώρα τι κάνω; Τροποποιητική και περιμένω ΑΦΕΚ για επιστροφή ή συμψηφισμό;

Τσεκάρω ή συμπληρώνω κάποιον επιπλέον κωδικό στη δήλωση ;

Ακόμη περιμένω ΑΦΕΚ απο Απρίλιο αλλά για 130€ μόνο ευρώ διαφορά.

Μου έχει εμφανίσει στην προσωποποιημένη πληροφόρηση οτι έχει εκδοθεί ΑΦΕΚ για τα 130 και τίποτα άλλο, δεν έχει γίνει καποιος συμψηφισμός και λόγω του ύψους του ποσού δεν το έψαξα παραπάνω.

Πρέπει τελικά να πάω εφορία για να δώσω εντολή για συμψηφισμό εγώ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Μου έχει εμφανίσει στην προσωποποιημένη πληροφόρηση οτι έχει εκδοθεί ΑΦΕΚ για τα 130 και τίποτα άλλο, δεν έχει γίνει καποιος συμψηφισμός και λόγω του ύψους του ποσού δεν το έψαξα παραπάνω.

Πρέπει τελικά να πάω εφορία για να δώσω εντολή για συμψηφισμό εγώ;

αυτό που ακριβώς το βλέπεις έχω ψάξει όλες τις καρτέλες πού υποτίθεται οτι θα το βγάλει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει μπεί Απρίλιος και ακόμα περιμένω πιστροφές με ΑΦΕΚ από το Β τρίμηνο του 2014!!!παίρνω στο ταξις να τους ρωτήσω γιατί.μου απαντούν είναι θεμα ΔΟΥ.παίρνω στη ΔΟΥ και μου λένε δεν έχουν οδηγίες και να πάρω στο υπουργείο.στο υπουργείο δεν σηκώνουν καν το τηλέφωνο.τι κάνετε συνάδελφοι εσείς με αυτά;μιλάμε για μεγάλα ποσά που όσο περνανε τα τρίμηνα γίνεται μπάχαλο με τις πληρωμές τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει μπεί Απρίλιος και ακόμα περιμένω πιστροφές με ΑΦΕΚ από το Β τρίμηνο του 2014!!!παίρνω στο ταξις να τους ρωτήσω γιατί.μου απαντούν είναι θεμα ΔΟΥ.παίρνω στη ΔΟΥ και μου λένε δεν έχουν οδηγίες και να πάρω στο υπουργείο.στο υπουργείο δεν σηκώνουν καν το τηλέφωνο.τι κάνετε συνάδελφοι εσείς με αυτά;μιλάμε για μεγάλα ποσά που όσο περνανε τα τρίμηνα γίνεται μπάχαλο με τις πληρωμές τους.

Μία από τα ίδια κι'εγώ. Στην εφορία δεν έχουν ιδέα. Στο taxis που μίλησα πριν από καιρό μου είπαν ότι οι τελευταίες  επεξεργασίες που έγιναν ήταν πέρσι τον Απρίλιο.Ευτυχώς που δεν έχει χρειαστεί ο άνθρωπος φορολογική ενημερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΤΑΞΙΣ:

Αξιότιμη κυρία,
 
Σχετικά με το θέμα που σας απασχολεί, αναμένεται Υπουργική Απόφαση από την Κεντρική Υπηρεσία του Υπουργείου Οικονομικών. Για περισσότερες διευκρινήσεις, μπορείτε να επικοινωνήστε με την Κεντρική Υπηρεσία στο τηλ. 2103375000.
 
 
Πάντα στη διάθεσή σας
Κέντρο Εξυπηρέτησης Ηλεκτρονικά Συναλλασσομένων
Γ.Γ.Δ.Ε. Υπουργείου Οικονομικών
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Παιδια το θεμα ειναι αρκετα σοβαρο τα ιδια θεματα αντιμετωπιζουμε πολλοι. Η πολ ειναι ξεκαθαρη. Δεν μεταφερω το πιστωτικο σε περιπτωση μειωσης του αρχικα οφειλομενου

 

ομως πολλοι συναδελφοι(οι περισσοτεροι θα ελεγα) το μεταφερουν.Τωρα και με τις ρυθμισεις θα γινει πανικος.Τι να ρυθμισουν? Περισοτερο απο αυτο που χρωστανε? Οποιος

 

χριστιανος εχει καποιοι νεο ας ενημερωσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΛΑ '''''''''''''''''''''''''ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΦΕΙΛΟΜΕΝΟ ΠΟΣΟ  ΔΕΝ ΜΕΤΑΦΕΡΕΤΕ ΤΟ ΠΙΣΤΩΤΙΚΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΜΕΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ  ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΑΚΤΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΠΟΣΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΒΕΒΑΙΩΘΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΛΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΒΑΛΑΜΕ  ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΑΧΙΣ ΣΕ ΤΗΛΕΦΩΝΙΚΗ ΣΥΝΟΜΙΛΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΕΒΔΟΜΑΔΑ'''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''''ΙΣΩΣ ΤΟ ΦΤΙΑΞΟΥΝ ΠΡΙΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ Η ΕΦΑΡΜΟΓΗ  ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

για το πραγματικά οφειλόμενο γνωριζουμε.το θέμα είναι όμως τι γίνεται σε περίπτωση που πληρωθεί το αρχικό και μετά με τροποποιητική μειώνεται.μιλάμε για μεγάλα ποσά.και οι τροποποιητικές σε πολλές περιπτώσεις γίνοτναι μηνες μετά αρα σιγουρα εχει πληρωθεί και όλο το αρχικό χρεωστικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

επίσης μεγάλο πρόβλημα είναι και αυτό που ανέφερε ο συναδελφος απο πάνω.ότι παρα πολλοί λογιστές μεταφέρουν το πιστωτικό σε παράβαση της ΠΟΛ του 2014.και το ακόμα πιο τρομερό είναι οτι σε ελέγχους οι εφοριακοί το δέχονται κάτι το οποίο είναι απαράδεκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...