Προς το περιεχόμενο
  • 0

Πότε γίνεται παραγραφή χρεών στο ΤΕΒΕ και απαιτούμενα δικαιολογητικά για διαγραφή


επισκέπτη caldo

Ερώτηση

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης

Το δικαίωμα επιλογής φορέα ασκείται εντός εξαμήνου από την ημερομηνία έναρξης της δεύτερης δραστηριότητας.

Αν το ΙΚΑ ξεκινάει πριν τον ΟΑΕΕ και δεν έχει ούτε ένα κενό μήνα σε ένσημα, τότε το ΙΚΑ λογίζεται πρώτος φορέας και μπορείς να τον επιλέξεις ακόμη κι αν περάσει η εξάμηνη προθεσμία.

Θέλω περισσότερες λεπτομέρειες με ακριβείς ημερομηνίες για να σου πω τι να κάνεις.

Το ΙΚΑ ξεκίνησε πριν τον ΟΑΕΕ. Αν θυμάμαι καλά υπήρξε μια διακοπή και μετά ξαναξεκίνησε. Θα κοιτάξω τα χαρτιά μου για ημερομηνίες και θα σας πω.

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΚΙ ΕΓΩ EΧΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ

ΕΙΧΑ ΚΑΠΟΤΕ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΑΤΟΜΙΚΗ, ΔΕΝ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΩ ΑΛΛΟ "ΜΕΣΑ"

ΤΗΝ ΕΚΛΕΙΣΑ ΤΟ 2005

ΕΤΣΙ ΝΟΜΙΖΑ ΔΗΛΑΔΗ!

ΕΔΩ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΝ ΤΟΤΕ ΛΟΓΙΣΤΗ ΜΟΥ (ΕΓΩ ΑΣΧΕΤΟΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΛΟΓΙΣΤΙΚΑ)

ΚΑΙ ΠΕΤΗΜΕΝΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΔΙΑΔΙΚΑΣΤΙΚΑ ΜΕ ΕΦΟΡΙΕΣ ΤΕΒΕ ΚΤΛ.

ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΝΑ ΠΕΡΑΣΩ Η ΝΑ ΜΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΑ ΒΙΒΛΙΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ.

ΟΤΑΝ ΤΟΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΠΑΡΕΜΕΝΕΙ ΑΦΑΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΑΛΛΕΣ ΕΤΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΕΚΑΝΕ ΤΑ ΙΔΙΑ!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΠΟΥΘΕΝΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΑΙΒΑΙΩΣΗ ΚΑΙ ΕΦΗΓΑ ΝΑ ΑΝΑΖΗΤΗΣΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΕΑ ΑΡΧΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΛΗ.

ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΧΛΗΣΕ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΧΑΜΕΝΑ ΒΙΒΛΙΑ ΕΔΙΧΝΑΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΚ.

ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΟΣ ΚΥΡΙΑΚΑΤΙΚΑ ΝΑΙ, ΓΟΝΕΑΣ ΜΟΥ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΟΤΙ Η ΑΣΦΑΛΙΑ ΕΧΕΙ ΕΝΤΑΛΜΑ ΣΥΛΗΨΗΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΟΤΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΧΡΩΝΙΑ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ Η ΕΠΙΧΗΡΗΣΗ ΤΕΛΙΚΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΝΟΙΧΤΕΙ!

ΜΙΛΗΣΑ ΜΕ ΤΟΝ ΥΠΟΔΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΛΕΓΕ ΛΕΠΤΟΜΕΡΙΕΙΕΣ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΓΙΑ ΑΝΑΒΟΛΗ ΑΠΟ ΕΙΣΑΓΚΕΛΕΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΚΑΝΟΝΙΣΜΟΥΣ ΚΤΛ, ΑΛΛΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΠΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΕΑ ΜΕ ΒΡΟΥΝ!

ΕΚΛΕΙΣΑ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΜΕΤΑ ΤΟ ΠΑΣΧΑ, Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΦΟΒΑΜΑΙ ΚΑΙ ΑΝΗΣΥΧΩ ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΚΑΡΑΤΗΣΟΥΝ ΜΕΣΑ! ΘΑ ΣΑΛΤΑΡΩ ΔΟΥΛΕΥΩ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΙ ΩΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΝΑ ΜΑΖΕΨΩ ΚΑΝΑ ΦΡΑΓΚΟ ΓΙΑΤΙ ΤΟΤΕ Η ΕΠΗΧΗΡΗΣΗ ΜΕ ΡΙΜΑΞΕ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΛΕΙΨΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΝΕΑ ΜΟΥ ΔΟΥΛΕΙΑ ΟΥΤΕ ΜΕΡΑ!

ΕΙΜΑΙ ΜΟΛΙΣ 26 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΑ ΞΕΡΩ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΧΩ ΜΙΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΟΡΕΞΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΟΝΤΟΣ ΠΟΥ ΕΤΣΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΧΡΩΣΤΑΩ ΤΕΒΕ ΑΠΟ 3ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΜΗΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΡΕΛΑ ΛΕΦΤΑ!!!!!!

ΤΙ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ, ΑΝ ΔΕΝ ΕΜΦΑΝΙΣΤΩ ΣΤΗΝ ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΒΕ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ?

ΔΙΑΒΑΖΩ ΟΤΙ ΠΑΡΑΓΡΑΦΟΝΤΕ ΚΑΙ ΤΑ ΧΡΕΟΙ ΚΑΠΟΙΑΣ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΣΤΗΝ ΠΕΡΗΠΤΩΣΗ ΜΟΥ!

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΕΛΠΙΖΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΕΙΜΑΙ ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκεπτης

Καλησπέρα σας,

Τον μάρτιο του 2008 ο πατέρας μου ανοιξε στο ονομα μου μια Ατομική Επιχείρηση.Απο τον Μαρτιο του 2009 εργάζομαι σαν ιδιωτικός υπάλληλος και πληρώνω ΙΚΑ.Να σημειώσω πως το ΤΕΒΕ δεν εχει πληρωθεί ποτε!! Η διακοπη της επιχειρησεις δεν εχει πραγματοποιηθει. Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για την διακοπη και πως μπορω να γλυτωσω καποια χρεη στο ΤΕΒΕ;;

Ειμαι μολις 20 χρονων και φοβαμαι να ρωτησω τον οποιοδηποτε, οι λογαριασμοι ειναι δηλωμενοι σε αλλη διευθυνση και ο πατερας μου ειναι εξαφανισμενος εδω και καιρο.Κανενας αλλος συγγενης μου δεν ξερει τιποτα,παρα μονο εγώ.Ειμαι μονος μου σε ολο αυτο. Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Καλησπέρα σας,

Τον μάρτιο του 2008 ο πατέρας μου ανοιξε στο ονομα μου μια Ατομική Επιχείρηση.Απο τον Μαρτιο του 2009 εργάζομαι σαν ιδιωτικός υπάλληλος και πληρώνω ΙΚΑ.Να σημειώσω πως το ΤΕΒΕ δεν εχει πληρωθεί ποτε!! Η διακοπη της επιχειρησεις δεν εχει πραγματοποιηθει. Θα μπορουσε καποιος να μου πει ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για την διακοπη και πως μπορω να γλυτωσω καποια χρεη στο ΤΕΒΕ;;

Ειμαι μολις 20 χρονων και φοβαμαι να ρωτησω τον οποιοδηποτε, οι λογαριασμοι ειναι δηλωμενοι σε αλλη διευθυνση και ο πατερας μου ειναι εξαφανισμενος εδω και καιρο.Κανενας αλλος συγγενης μου δεν ξερει τιποτα,παρα μονο εγώ.Ειμαι μονος μου σε ολο αυτο. Ευχαριστω.

Ξεκινάς από την εφορία κάνοντας διακοπή εργασιών.

Με τη βεβαίωση διακοπής εργασιών θα πας στο Τμήμα του ΟΑΕΕ και θα κάνεις διαγραφή από το μητρώο.

Δυστυχώς όπως το παρουσιάζεις ο ΟΑΕΕ είναι ο πρώτος ασφαλιστικός φορέας άρα αφού πέρασε το εξάμηνο δικαιώματος επιλογής φορέα ασφαλίζεσαι στον ΟΑΕΕ και εξαιρείσαι από το ΙΚΑ, δηλαδή πρέπει να καταβάλλεις εισφορές στον ΟΑΕΕ και να ζητήσεις επιστροφή εισφορών κλάδου σύνταξης από το ΙΚΑ για το ίδιο διάστημα.

Πάντως αν καταφέρεις να κάνεις διακοπή στη ΔΟΥ σε παλαιότερη ημερομηνία να έχεις υπόχη ότιη διαγραφή από τον ΟΑΕΕ θα γίνει με την ημερομηνία διακοπής εργασιών της ΔΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκεπτης

Ξεκινάς από την εφορία κάνοντας διακοπή εργασιών.

Με τη βεβαίωση διακοπής εργασιών θα πας στο Τμήμα του ΟΑΕΕ και θα κάνεις διαγραφή από το μητρώο.

Δυστυχώς όπως το παρουσιάζεις ο ΟΑΕΕ είναι ο πρώτος ασφαλιστικός φορέας άρα αφού πέρασε το εξάμηνο δικαιώματος επιλογής φορέα ασφαλίζεσαι στον ΟΑΕΕ και εξαιρείσαι από το ΙΚΑ, δηλαδή πρέπει να καταβάλλεις εισφορές στον ΟΑΕΕ και να ζητήσεις επιστροφή εισφορών κλάδου σύνταξης από το ΙΚΑ για το ίδιο διάστημα.

Πάντως αν καταφέρεις να κάνεις διακοπή στη ΔΟΥ σε παλαιότερη ημερομηνία να έχεις υπόχη ότιη διαγραφή από τον ΟΑΕΕ θα γίνει με την ημερομηνία διακοπής εργασιών της ΔΟΥ.

Ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση σου,

Πως ακριβώς μπορει να γινει διακοπή σε άλλη ημερομηνία; Να σου διευκρινίσω πως ποτε δεν έχει κοπει τιμολόγιο εκτος απο τον πρώτο τρίμηνο αν ξερω καλα. Επίσης σε ολα τα εγγραφα που είχα(τιμολογια κτλ) δεν μπορω να εχω πρόσβαση και να τα βρω καπώς...υπαρχει καποια διαδικασία δηλωσης απωλειας τους; Τελος, θα πρεπει να βρω καποιον λογιστη ή θα πρέπει να τα κάνω ολα αυτα μονος μου; 1000 ευχαριστω που σας βρήκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Ιωάννης Ξενικάκης

Ευχαριστώ για την αμμεση απαντηση σου,

Πως ακριβώς μπορει να γινει διακοπή σε άλλη ημερομηνία; Να σου διευκρινίσω πως ποτε δεν έχει κοπει τιμολόγιο εκτος απο τον πρώτο τρίμηνο αν ξερω καλα. Επίσης σε ολα τα εγγραφα που είχα(τιμολογια κτλ) δεν μπορω να εχω πρόσβαση και να τα βρω καπώς...υπαρχει καποια διαδικασία δηλωσης απωλειας τους; Τελος, θα πρεπει να βρω καποιον λογιστη ή θα πρέπει να τα κάνω ολα αυτα μονος μου; 1000 ευχαριστω που σας βρήκα.

Νομίζω ότι από αυτή την ιστοσελίδα που βρίσκεσαι μπορείς να πάρεις έγκυρα όλες τις πληροφορίες που θέλεις.

Ρώτησε του φίλους λογιστές που είναι αρμόδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη απεγνωσμενος

χρωσταει μια επιχειρηση μικρη70.000ευρω και ζητα το τεβε να κανει ρυθμισει οπως και γινεται....η δοση υπερογκη συν αυτα που τρεχουν..χανει την ρυθμισει λογο μην αποπληρωμης τον δοσεων...κοντευει 64 ετων ο ανθρωπος και δεν ξερει τι να κανει.στην περιοχη του του ειπαν να τα πληρωσει.για να βγει στην συνταξη.αλλα πως?φου περισυ και προπερσυ εδωσε 22.000 και δεν επεσε το ποσο γιατι λεει οτι υπαρχουν προσαυξησεις....που με τετοιο ποσο δεν γινεται να αποπληρωθει σιγα σιγα....τι γινεται σε αυτην την περιπτωση!?πως μπορει να παρει πιο πολλες δοσεις κα να σταματισουν οι προσαυξησεις?οστε να κανει παυση εργασιων..κα ισιγα σιγα να βγει στη συνταξη?υπαρει καποιο παραθυρο για να απευθυνθει?οχι να μην πληρωσει ...απλα να γινει μια διευκολυνση/?ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΜΑΡΘΑ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΡΑ ΤΟΝ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ,65 ΕΤΩΝ,ΚΑΡΚΙΝΟΠΑΘΗΣ.ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΕΤΟΙΜΑΣΟΥΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΤΑΞΗ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΕ,ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑΚΙΑ.ΗΤΑΝ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ,ΑΠΟ ΤΟ 1978-1995.ΕΧΕΙ 1431 ΕΝΣΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΠΡΙΝ ΤΟ 1978.ΕΞ ΑΜΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ Κ ΛΟΓΩ ΚΑΚΩΝ ΣΥΓΚΥΡΙΩΝ,ΠΑΡΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕ ΤΟ 1978 ΣΤΟ ΤΕΒΕ Κ ΣΤΟ ΕΜΠΟΡΙΚΟ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗΡΙΟ ΟΤΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ ΤΟΥ ΣΙΔΗΡΟΥΡΓΟΥ,ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΑΣΧΟΛΗΘΗΚΕ.ΤΟ 1983 ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ ΚΑΦΕΤΕΡΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΙΑΚΟΠΗ!ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΧΑΡΤΙΑ,ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ.ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΤΟ ΣΙΔΗΡΟΥΡΓΕΙΟ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΕΝΑΡΞΗ.ΕΤΣΙ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ Η ΕΦΟΡΙΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΑΣ ΔΩΣΕΙ ΔΙΑΚΟΠΗ,ΕΦΟΣΟΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΡΞΗ.ΕΤΣΙ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ,ΕΠΙΚΥΡΩΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ,ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΔΗΛΩΝΕΙ,ΟΤΙ ΟΥΔΕΠΟΤΕ ΕΚΑΝΕ ΕΝΑΡΞΗ Κ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΔΟΥ,ΠΑΡΟΤΙ ΔΗΛΩΣΕ,ΟΤΙ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΕΙ,ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΟ ΕΡΓΑΣΙΩΝ.ΠΑΡΟΤΙ,Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ,ΑΠΟ ΤΟ 1984 Κ ΜΕΤΑ,ΣΥΝΕΧΙΖΕ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΟΥ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΕΩΣ ΚΑΙ ΤΟ 1995,ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΜΙΑ ΣΥΝΤΑΞΗ.Ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ,ΤΟΥ ΟΑΕΕ,ΛΟΙΠΟΝ,ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΤΑΞΕΙΣ,ΜΕ ΕΧΕΙ Κ ΤΡΕΧΩ ΕΝΑΝ ΜΗΝΑ ΤΩΡΑ,ΝΑ ΤΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΠΑΙΤΟΥΜΕΝΑ ΧΑΡΤΙΑ,ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΛΕΕΙ Κ ΑΠΟ ΕΝΑ Κ ΟΧΙ ΟΛΑ ΜΑΖΙ,ΝΕΟ ΧΑΡΤΙ ΝΑ ΦΕΡΩ Η ΜΟΥ ΤΟ ΑΚΥΡΩΝΕΙ.ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΟΥ ΒΡΙΣΚΕΙ ΕΝΑ ΝΕΟ ΣΚΑΛΩΜΑ.ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΕ ΣΥΝΤΑΞΗ Κ.Τ.Λ,ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΛΑΘΟΣ ΤΑ ΧΑΡΤΙΑ,ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.....ΟΛΗ ΜΟΥ ΜΕΡΑ ΠΕΡΝΑΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΙΑ ΣΤΑ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΣΤΟΝ ΟΑΕΕ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΕΦΟΡΙΑ.ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ ΝΑ ΜΟΥ ΒΡΕΙΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΛΥΣΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΑΓΑΝΑΚΤΙΣΜΕΝΗ.ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

καλημερα σας, να ρρωτησω κ εγω κατι.

τι δικαιολογιτικα χρειαζεται για να κανω ρυθμιση στο τεβε και τι σεναρια προκαταβολης κ δοσεων υπαρχουν???????

ευχαριστω εκ των προτερων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λαυρέντης

Αγαπητοί φίλοι γειά σας

Μετά από πολλά χρόνια που σας διαβάζω, βρέθηκα στην ανάγκη

να ρωτήσω και εγώ για ένα προσωπικό μου θέμα.

Το Μάρτιο του 1991 έκανα έναρξη ατομικής επιχείρησης (Μακετίστας - Γραφίστας)

και τον Ιανουάριο του 1993 έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία, χωρίς (βλακωδώς:)

να ενημερώσω και το ΤΕΒΕ (τότε δεν ήταν απαραίτητο για διακοπή εργασιών στην εφορία).

Ολο αυτό το χρονικό διάστημα των 23 μηνών αλλά και πριν από αυτό αλλά και μετά

από αυτό ήμουν ταυτόχρονα και μισθωτός πλήρους απασχόλησης και καταβολής οφειλών στο ΙΚΑ.

Ερωτήσεις:

1) Οφείλω στο ΤΕΒΕ εισφορές, καθώς ποτέ δεν απέκτησα ουτε βιβλιάριό του ούτε ποτέ έκανα χρήση του;

2) Οι πιθανές οφειλές υπολογίζονται με ποσά εκείνης της εποχής ή με σημερινής;

3) Επειδή πλέον δεν παρακολουθώ τα λογιστικά-ασφαλιστικά θέματα (παλαιότερα είχα κάποια επαφή λόγω εργασίας

σε εταιρία του χώρου σας), είναι αλήθεια οτι με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, αν εξοφληθούν οι οφειλές εφάπαξ

διαγράφονται οι προσαυξήσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία και την κάθε βοήθεια

Λαυρέντης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Λαυρέντης

Αγαπητοί

Συγνώμη για την κατάληψη του χώρου σας και του bandwidth.

Δεν θα επαναληφθεί. Παρακαλώ τον Admin, αν πρέπει, να σβήσει τα 2 post μου.

Δεν θα σας ξαναενοχλήσω, ούτε θα σας ξανακουράσω.

Αλλωστε εγώ δεν είμαι ουτε μεγαλοπελάτης, ούτε συνάδελφός σας.

Ενας μικρομεσαίος άνεργος είμαι που μετράει το κάθε ευρώ που πρόκειται να ξοδέψει.

Λυπάμαι μόνο, όταν θυμάμαι οτι πριν χρόνια, που ξεκινούσατε αυτή την προσπάθεια,

υπήρχαν σε αυτό το forum άνθρωποι με περισσότερο κέφι να βοηθήσουν.

Αλλα ήθη, άλλα έθιμα...

Συγνώμη για την ενόχληση

Φιλικότατα

Λαυρέντης Ξηρίδης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEEemp

Αγαπητοί φίλοι γειά σας

Μετά από πολλά χρόνια που σας διαβάζω, βρέθηκα στην ανάγκη

να ρωτήσω και εγώ για ένα προσωπικό μου θέμα.

Το Μάρτιο του 1991 έκανα έναρξη ατομικής επιχείρησης (Μακετίστας - Γραφίστας)

και τον Ιανουάριο του 1993 έκλεισα τα βιβλία μου στην εφορία, χωρίς (βλακωδώς:D

να ενημερώσω και το ΤΕΒΕ (τότε δεν ήταν απαραίτητο για διακοπή εργασιών στην εφορία).

Ολο αυτό το χρονικό διάστημα των 23 μηνών αλλά και πριν από αυτό αλλά και μετά

από αυτό ήμουν ταυτόχρονα και μισθωτός πλήρους απασχόλησης και καταβολής οφειλών στο ΙΚΑ.

Ερωτήσεις:

1) Οφείλω στο ΤΕΒΕ εισφορές, καθώς ποτέ δεν απέκτησα ουτε βιβλιάριό του ούτε ποτέ έκανα χρήση του;

2) Οι πιθανές οφειλές υπολογίζονται με ποσά εκείνης της εποχής ή με σημερινής;

3) Επειδή πλέον δεν παρακολουθώ τα λογιστικά-ασφαλιστικά θέματα (παλαιότερα είχα κάποια επαφή λόγω εργασίας

σε εταιρία του χώρου σας), είναι αλήθεια οτι με το νέο φορολογικό νομοσχέδιο, αν εξοφληθούν οι οφειλές εφάπαξ

διαγράφονται οι προσαυξήσεις;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη φιλοξενία και την κάθε βοήθεια

Λαυρέντης

1. Δυστυχώς οφείλεις εισφορές στον ΟΑΕΕ.

2. Οι εισφορές υπολογίζονται με σημερινές τιμές.

3. Έκπτωση 40% στα Τ.Κ.

Οι εισφορές που οφείλεις παραγράφονται την 01-01-2014. Αν όμως γίνει ΠΕΕΠΤ για τις οφειλές αυτές, η 20ετία μετράει από την ημερομηνία της ΠΕΕΠΤ.

ΟΑΕΕ emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΓΑΖΕΤΑ ΑΓΓΕΛΙΚΗ

Καλησπέρα σας κ.Ξενικάκη,

Ονομάζομαι Γαζετά Αγγελική καιθα ήθελα να μου πείτε πού μπορώ να έρθω για ζήτημα σχετικό με το ΤΕΒΕ?

Φιλικά

Tηλ.6936591597

[email protected]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Αναστασια

Σας παρακαλώ να με βοηθήσετε - ενημερώσετε.είχα επιχείρηση απο το 2006 εώς 2009.Η επιχείρηση έχει κλείσει και έχω κάνει διακοπή στο τεβε αλλά έχω ένα μεγάλο χρέος που πρέπει να ξεχρεώσω μόνο που απο τότε που έκλεισα έμεινα έγκυος και δεν δουλεύο και δεν έχω οικονομική δυνατότητα να πληρώσω.δουλέυει μόνο ο άντρας μου κ είμαστε άθλια οικονομικά.πως μπορώ να κάνω έστω διακανονισμό με μικρό ποσό καταβολής?μπορώ να κάνω αυτό που έχετε πει αίτηση-υ.δ. αποποίησης οφειλών.και ποιές οι κυρώσεις?άκουσα αν δεν κάνουμε διακανονισμό μέχρι τις 31 ιουνίου αρχίζουν κατασχέσεις.ισχύει?

παρακαλώ είναι επείγον βοηθήστε με.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη παυλος

Mην εχοντας που αλλου να στραφω ψαχνω στο ιντερνετ μηπως βρω μια λυση...ΑΝ μπορει καποιος να βοηθησει θα ειμαι πραγματικα υποχρεος!ο πατερας μου το 1990 ειχε κανει μια εταιρεια ως υδραυλικος μαζι με ακομα ενα ατομο!το δευτερο ατομο αποχωρησε και ουσιαστικα η εταιρεια συνεχισε να υφισταται μονο με τον πατερα μου! Ο οποιος χωρις να κανει κανενα κλεισιμο ξεκινησε να δουλευει σε αλλη εργασια ως ιδιωτικος υπαλληλος!Το επισης τραγικο ειναι οτι οταν πηγαμε σε λογιστη για να το διευθετησουμε διαπιστωσαμε πως εχουν χαθει και τα βιβλια της επιχειρησης...ο δε λογιστης μας ειπε οτι δεν μπορει να κανει τπτ! Θα παρακαλουσα καποιον να με βοηθησει για το τι θα επρεπε να κανω... ο πατερας μου εμφανιζεται ιδαιτερα φοβισμενος γτ δεν εκανε καμια δηλωση και φυσικα δν πληρωνε τπτ αφου κατουσια η εταιρεια δν λειτουργησε ποτε! Εγω εφοσον ο λογιστης δεν μπορει να κανει κατι που θα επρεπε να απευθυνθω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλησπερα σας. Δεν γνωριζα που ακριβως να περιγραψω το ζητημα που αντιμετωπιζω,και εκρινα οτι ισως εδω μπορω να λαβω μια σαφη απαντηση.

Το 2002, ουσα ασφαλισμενη στο ΙΚΑ ως μισθωτη, εκανα εναρξη ελευθεριου επαγγελματος-ιδιαιτερα μαθηματα, και πηρα απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ της περιοχης μου. Δυστυχως, ο κυριος που ειχε αναλαβει να μου κραταει τα βιβλια δε με ενημερωσε οτι εφοσον επαψα να εχω ασφαλιση στο ΙΚΑ, το Μαϊο του 2003, επρεπε να αρχισω να πληρωνω εισφορες στο ΤΕΒΕ. Οταν το ανακαλυψα, τον Αυγουστο του 2005, ο τοτε λογιστης με συμβουλεψε να κανω διακοπη εργασιων στην αρμοδια ΔΟΥ, και να μην παω στο ΤΕΒΕ καθολου.

Ασφαλιστηκα εκ νεου στο ΙΚΑ ως μισθωτη, και τωρα θελω να κανω παλι εναρξη ελευθεριου επαγγελματος με την ιδια ιδιοτητα σε αλλο νομό, και χρειαζομαι μια απαλλαγη απο το ΤΕΒΕ, ωστε να ασφαλιστω στο ΟΓΑ. Οι αποψεις διιστανται. Αλλοι μου λενε οτι υπαρχει περιπτωση να μη με βρουνε εφοσον παω σε αλλο νομό, αλλοι ισχυριζονται οτι εχουν μηχανοργανωση οποτε και θα με βρουν. Υπαρχει καποιος που μπορει να μου πει αν οντως υπαρχει εκκρεμης οφειλη στο όνομά μου, και ποιος τροπος υπαρχει να υπολογιστει το προστιμο που πρεπει να καταβαλλω ωστε να μην το εχω πανω απο το κεφαλι μου;

Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αθανασία, όταν έκανες έναρξη ήσουν στον Οικονομίδη στην Γλυφάδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη επισκέπτης

Καλημέρα σας... θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι. Στενό μου πρόσωπο έχει ένα καφενείο, όπου τα τελευταία 5 χρόνια δεν πλήρωσε το ταμείο (ΤΕΒΕ). Μιλάμε για μεγάλο ποσό που έχει μαζευτεί, 25000 ευρώ. δεν υπάρχει τίποτα από ρευστό για να το αποπληρώσει και ήρθε μια ειδοποίηση για δικαστήριο πλέον. Τι μπορεί να γίνει, το άτομο δεν έχει βοήθεια από πουθενά ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο για να το δώσει. Θα πάει φυλακή, ή υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει; Φοβάται να ρωτήσει στο ΤΕΒΕ μήπως την κρατήσουν μέσα. ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη OAEE emp.

Καλημέρα σας... θέλω να ρωτήσω και εγώ κάτι. Στενό μου πρόσωπο έχει ένα καφενείο, όπου τα τελευταία 5 χρόνια δεν πλήρωσε το ταμείο (ΤΕΒΕ). Μιλάμε για μεγάλο ποσό που έχει μαζευτεί, 25000 ευρώ. δεν υπάρχει τίποτα από ρευστό για να το αποπληρώσει και ήρθε μια ειδοποίηση για δικαστήριο πλέον. Τι μπορεί να γίνει, το άτομο δεν έχει βοήθεια από πουθενά ούτε κάποιο περιουσιακό στοιχείο για να το δώσει. Θα πάει φυλακή, ή υπάρχει κάτι άλλο που μπορεί να κάνει; Φοβάται να ρωτήσει στο ΤΕΒΕ μήπως την κρατήσουν μέσα. ευχαριστώ

Να τις πείτε να πάει στο Τμήμα ΟΑΕΕ και να μάθει λεπτομέρειες για το τι μπορεί να κάνει.

1. Ρύθμιση Ν.3833/10. Δεν προτείνεται γιατί το ποσό είναι μεγάλο και είναι αδύνατον να αποπληρώσει (σύμφωνα με το ποσό που αναφέρεις η δόση βγαίνει περίπου €1400).

2. Δάνειο ΤΕΜΠΜΕ. Χορηγείται βεβαίωση από τον ΟΑΕΕ με όλο το χρέος και εξοφλείται από την τράπεζα, το ποσό αποπληρώνεται σε πολλές δόσεις.

3. Έναντι. Ο ασφαλισμένος πληρώνει όσα θέλει όποτε θέλει ΑΛΛΑ η οφειλή δεν "παγώνει" ούτε παροχές έχει από το Ταμείο. Δεν προτείνεται γιατί το ποσό είναι μεγάλο και για να καταφέρεις να αποπληρώσεις πρέπει να καταβάλλεις τακτικά ένα ικανό ποσό.

ΟΑΕΕ emp.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πότε παραγράφονται χρέη απο εισφορές στο ΤΕΒΕ;

Παραγράφονται αστικά και ποινικά, σε 5ετία; 8ετία;

Μπορεί κάποιος να κάνει "αποποίηση" χρεών εφ' όσον έχουν παραγραφεί ποινικά;

Επίσης, που αναφέρονται τα δικαιολογητικά που είναι υποχρεωμένος ο ασφαλισμένος να προσκομίσει για την διαγραφή του (εκπρόθεσμη);

Πολύ χρήσιμη η βοήθειά σας.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΝΙΚΟΣ

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΗΘΕΛΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΞΗΣ :

ΔΙΑΤΗΡΩ ΕΜΠΟΡΙΚΗ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΕΔΩ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ (ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ -ΚΟΒΩ ΧΕΙΡΟΓΡΑΦΕΣ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ-) ΚΑΙ ΟΙ ΟΦΕΙΛΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΑΝΕΡΧΟΝΤΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΑ 2000 ΕΥΡΩ.

ΕΧΩ ΗΔΗ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΕΠΕΚΤΑΣΗΣ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΑΣ ΣΕ ΠΑΝΤΟΠΩΛΕΙΟ-ΠΡΑΤΗΡΙΟ ΑΡΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΟΕΛΕΓΧΟ ΑΠΟ ΤΗ ΔΗΜΑΡΧΕΙΑ.

ΓΙΑ ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΕΡΟΣ ΤΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ.

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΡΥΘΜΙΣΗ ΧΡΕΩΝ ΣΤΟ ΤΕΒΕ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ? ΠΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΙΣΧΥΣ ΤΗΣ ΕΝΗΜΕΡΟΤΗΤΑΣ?

ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΤΑΜΕΙΑΚΗ ΜΗΧΑΝΗ ΘΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΩ ΚΑΠΟΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΥΨΟΥΣ ΤΩΝ ΟΦΕΙΛΩΝ?

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ,

ΝΙΚΟΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σαμολαδας Αργυρης

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

ΤΟ 1990 ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ 50% ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ Ο.Ε ΤΗΣ ΠΡΩΙΝ ΣΥΖΥΓΟΥ ΓΕΙΑ Χ ΛΟΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΤΟ 1993 ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ.

ΑΠΩ ΤΟ 1997-2010 ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΤΟ 2009 Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΤΑΕΕ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΩΦΕΙΛΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 85.000 ΕΥΡΟ ΡΟΤΩ ΓΕΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ 4.677 Χ 18 ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ Η ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΠΩ ΤΟΝ ΦΕΥΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010.

ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ EΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΙΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΖΗΤΟ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΑΙΔΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ!!!

ΤΟ 1990 ΒΡΕΘΗΚΑ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑ 50% ΕΤΑΙΡΟΣ ΣΤΗΝ Ο.Ε ΤΗΣ ΠΡΩΙΝ ΣΥΖΥΓΟΥ ΓΕΙΑ Χ ΛΟΓΟΥΣ ΧΩΡΙΣΑΜΕ ΤΟ 1993 ΚΑΙ ΕΦΥΓΑ ΑΠΩ ΣΠΙΤΙ ΚΑΙ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΑΠΩ ΤΟ 1997-2010 ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΙΚΑ. ΤΟ 2009 Η ΕΤΑΙΡΙΑ ΚΑΝΕΙ ΠΑΥΣΗ ΕΡΓΑΣΙΩΝ ΚΑΙ ΔΙΑΓΡΑΦΗ.ΠΑΩ ΣΤΟΝ ΤΑΕΕ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΔΙΑΓΡΑΦΗ

ΚΑΙ ΑΝΑΚΑΛΥΠΤΩ ΟΤΙ ΩΦΕΙΛΩ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 1993 ΤΟ ΥΨΟΣ ΤΩΝ ΟΠΟΙΩΝ ΕΙΝΑΙ 85.000 ΕΥΡΟ ΡΟΤΩ ΓΕΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΟΥΝ 4.677 Χ 18 ΔΟΣΕΙΣ ΑΝΑ 2 ΜΗΝΕΣ Η ΚΑΘΕ ΔΟΣΗ...ΕΓΩ ΕΧΩ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΕ 2 ΜΙΚΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΡΓΟΣ ΑΠΩ ΤΟΝ ΦΕΥΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2010.

ΤΙ ΡΥΘΜΙΣΗ ΝΑ ΚΑΝΩ EΙΝΑΙ ΑΥΤΟΝΟΙΤΟ ΠΩΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΩ ΖΗΤΟ ΒΟΗΘΕΙΑ!!

Όταν "έφυγες" από την εταιρεία έπρεπε να είχες φύγει και στα χαρτιά, δλδ με μεταβίβαση του ποσοστού,τροποποίηση καταστατικού κλπ. Άν το είχες κάνει αυτό το 1993, τώρα δεν θα είχες πρόβλημα. Απευθύνσου σε δικηγόρο,αν και το βλέπω χλωμό να γίνει κάτι τώρα πια αφού η Ο.Ε. έχει ήδη κάνει διακοπή όπως λες. Δυστυχώς τα λάθη πληρώνονται...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σαμολαδας Αργυρης

Όταν "έφυγα"από την εταιρεία προσπάθησα γεια την τροποποίηση. Αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αντιμετωπίσω το τότε χρέος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Σαμολαδας Αργυρης

Όταν "έφυγα"από την εταιρεία προσπάθησα γεια την τροποποίηση. Αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αντιμετωπίσω το τότε χρέος

Όταν "έφυγα"από την εταιρεία προσπάθησα γεια την τροποποίηση. Αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αντιμετωπίσω το τότε χρέος.

Βρέθηκα στο "δρόμο" και χωρίς δουλειά απλά έτσι εξελίχθηκαν τα πράγματα.Όσο γεια την Εταιρεία που έχει κλείσει

δεν σημαίνει κάτι,ως προς την υποχρέωση τα φυσικά πρόσωπα να αποδίδουν τοις ασφαλιστικές τους εισφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν "έφυγα"από την εταιρεία προσπάθησα γεια την τροποποίηση. Αλλά δεν είχα την οικονομική δυνατότητα να αντιμετωπίσω το τότε χρέος.

Βρέθηκα στο "δρόμο" και χωρίς δουλειά απλά έτσι εξελίχθηκαν τα πράγματα.Όσο γεια την Εταιρεία που έχει κλείσει

δεν σημαίνει κάτι,ως προς την υποχρέωση τα φυσικά πρόσωπα να αποδίδουν τοις ασφαλιστικές τους εισφορές

Αφού δεν έγινε τροποποίηση, για το Ο.Α.Ε.Ε. (πρώην ΤΕΒΕ) θεωρείσαι ασφαλισμένος έως και την ημερομηνία διακοπής της επιχείρησης.Έτσι απλά, και αυτό δεν αλλάζει πλέον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...