Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΑΔΕΙΑ ΕΓΚΥΟΥ ...?


επισκέπτη Επισκέπτης-ΒΑΣΙΛΗΣ-

Ερώτηση

επισκέπτη Επισκέπτης-ΒΑΣΙΛΗΣ-

ΓΙΑ ΜΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2ο Μήνα, ελειψε λογω αδυναμίας για 40 εργασιμες .

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ , ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 15ΜΕΡΕΣ , ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ -ΠΛΗΡΩΜΗ? ΑΝ ΞΑΝΑΛΗΨΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ?

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ , ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΤΑΙ Η ΑΔΕΙΑ ΤΗΣ ΕΓΓΥΟΥ, ΜΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΙΔΙΕΤΑΙΡΟΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ.

ΟΠΟΤΕ, ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΒΑΖΕΙΣ ΣΕ ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΦΕΡΝΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΧΑΡΤΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΤΟΥ ΙΚΑ.

ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΓΙΑ 4 ΜΗΝΕΣ, 2 ΠΡΙΝ ΚΑΙ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ. ΓΙΑ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΑ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΑ, ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΠΟΥΘΕΝΑ.

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΚΑΙ Ο ΔΕΥΤΕΡΟΣ ΜΗΝΑΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΓΕΝΝΑ, ΤΗΣ ΔΙΝΕΙ ΕΝΑ ΥΠΗΡΕΣΙΑΚΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑ ΤΟ ΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΕΛΑΒΕ, ΜΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΙ ΤΗΣ ΚΑΤΑΒΑΛΕ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ (ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΗΝΑ ΔΛΔ), ΕΝΩ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ ΤΗΣ ΚΑΙ Η ΣΣΕ ΠΟΥ ΤΙΣ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΕΙ.

ΜΕ ΤΑ ΔΥΟ ΑΥΤΑ ΧΑΡΤΙΑ, ΠΑΕΙ ΟΑΕΔ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ ΤΑ ΕΞΗΣ:

ΜΙΚΤΕΣ ΑΠΟΔΟΧΕΣ 4 ΜΗΝΩΝ, ΜΕΙΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΑΔΕΙΑΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ, ΜΕΙΟΝ ΧΡΗΜΑΤΑ ΙΚΑ.

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΑ, ΚΙ ΕΓΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΑ ΜΑΘΩ ΕΣΚΑΣΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Γιάννης Κ.

Πελάτης μου προσέλαβε υπάλληλο στις 26/9/04.

Στις 4/10, η συγκεκριμένη υπάληλος υποβάλεται σε εξωσωματική γονιμοποίηση και μένει έγκυος.

Δεδομένου, ότι η προετοιμασία πριν την εξωσωματική, διαρκεί πάνω από μήνα, δηλ. κατά την πρόσληψη γνώριζε την πιθανότητα εγκυμοσύνης και δεν το γνωστοποίησε στον εργοδότη, σε περίπτωση απόλυσης, θα υποστεί ο εργοδότης τις συνέπειες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πελάτης μου προσέλαβε υπάλληλο στις 26/9/04.

Στις 4/10, η συγκεκριμένη υπάληλος υποβάλεται σε εξωσωματική γονιμοποίηση και μένει έγκυος.

Δεδομένου, ότι η προετοιμασία πριν την εξωσωματική, διαρκεί πάνω από μήνα, δηλ. κατά την πρόσληψη γνώριζε την πιθανότητα εγκυμοσύνης και δεν το γνωστοποίησε στον εργοδότη, σε περίπτωση απόλυσης, θα υποστεί ο εργοδότης τις συνέπειες;

Από όσο μπορώ να γνωρίζω την δεδομένη χρονική στιγμή που η εργαζόμενη ΔΕΝ είναι μητέρα ο εργοδότης δεν θα έχει συνέπειες σε περίπτωση απόλυσης. Συνέπειες θα έχει αν την απολύσει έως 12 μήνες από τον τοκετό.

Kapeos ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Πελάτης μου προσέλαβε υπάλληλο στις 26/9/04.

Στις 4/10, η συγκεκριμένη υπάληλος υποβάλεται σε εξωσωματική γονιμοποίηση και μένει έγκυος.

Δεδομένου, ότι η προετοιμασία πριν την εξωσωματική, διαρκεί πάνω από μήνα, δηλ. κατά την πρόσληψη γνώριζε την πιθανότητα εγκυμοσύνης και δεν το γνωστοποίησε στον εργοδότη, σε περίπτωση απόλυσης, θα υποστεί ο εργοδότης τις συνέπειες;

Αν είναι δυνατόν, δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε εμείς οι γυναίκες για να είναι ευχαριστημένοι οι εργοδότες. Μήπως πρέπει πριν προσληφθούμε να μας κάνουν στείρωση?

Συγνώμη για τον θυμό αλλά δεν αντέχω πια να θέλω να μείνω έγκυος και το άγχος μου είναι η δουλειά και πως θα το πάρει ο εργοδότης.

Με αυτή την λογική παιδιά μπορούν να κάνουν μόνο οι γυναίκες που δουλεύουν στο Δημόσιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Αν είναι δυνατόν, δεν μπορώ να καταλάβω τι πρέπει να κάνουμε εμείς οι γυναίκες για να είναι ευχαριστημένοι οι εργοδότες. Μήπως πρέπει πριν προσληφθούμε να μας κάνουν στείρωση?

Συγνώμη για τον θυμό αλλά δεν αντέχω πια να θέλω να μείνω έγκυος και το άγχος μου είναι η δουλειά και πως θα το πάρει ο εργοδότης.

Με αυτή την λογική παιδιά μπορούν να κάνουν μόνο οι γυναίκες που δουλεύουν στο Δημόσιο.

Ελάτε λίγο και στη θέση του εργοδότη όμως. Προσλαμβάνεις ένα υπάλληλο, δουλεύει 2 μήνες και από κει και πέρα είναι συνέχεια σε άδεια ασθενείας. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει εκμετάλλευση από πλευράς εργοδοτών. Υπάρχουν όμως και κάτι εργαζόμενοι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Voodoo συμφωνώ μαζί σου αλλά πόσες κοπέλες υπάρχουν που δουλεύουν 2 μήνες και μένουν έγκυες? Το έχω αντιμετωπίσει προσωπικά το πρόβλημα και δεν ήμουν στην δουλειά 2 μήνες, ήμουν 8 χρονια και δούλεψα μέχρι τελευταία στιγμή (παραλίγο να γεννήσω στο γραφείο) αλλά δεν μπορώ να το κατανοήσω μόλις ακούνε εγκυμοσύνη τρελαίνονται.... έλεος....(τι την θέλαμε εμείς οι γυναίκες την καταραμένη την χειραφέτηση?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Voodoo συμφωνώ μαζί σου αλλά πόσες κοπέλες υπάρχουν που δουλεύουν 2 μήνες και μένουν έγκυες? Το έχω αντιμετωπίσει προσωπικά το πρόβλημα και δεν ήμουν στην δουλειά 2 μήνες, ήμουν 8 χρονια και δούλεψα μέχρι τελευταία στιγμή (παραλίγο να γεννήσω στο γραφείο) αλλά δεν μπορώ να το  κατανοήσω μόλις ακούνε εγκυμοσύνη τρελαίνονται.... έλεος....(τι την θέλαμε εμείς οι γυναίκες την καταραμένη την χειραφέτηση?)

Καμμία αντίρηση.

Πάντως το ότι τρελλαίνονται, σε τιμά.

Δείχνει πόσο τους είσαι απαραίτητη και δε μπορούν χωρίς εσένα ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΓΙΑ ΜΙΑ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ  ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ 2ο Μήνα, ελειψε λογω αδυναμίας για 40 εργασιμες .

ΓΙΑ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 25 ΜΕΡΕΣ ΞΕΡΩ ΟΤΙ Η ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΑ ΝΑ ΚΑΤΑΒΑΛΕΙ ΜΙΣΘΟ ΚΑΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ , ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ 15ΜΕΡΕΣ , ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΓΓΡΑΦΗ -ΠΛΗΡΩΜΗ? ΑΝ ΞΑΝΑΛΗΨΕΙ ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ?

ΕΠΙΣΗΣ ΤΟ ΙΚΑ ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΛΕΦΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗΣ ΔΩΣΕΙ , ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ?

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

Η υπάλληλος εφόσον έχει κλείσει 12 μήνες εργασίας δικαιούτε 25 ημέρες ασθενειας με 1/2 ημερομίσθιο Χ 25. Αν λήψει παραπάνω από τις 25 δεν κάνουμε καμμία εγγραφή. Ειναι για εμας "αδικαιολόγητη απουσία". Να ότι στην άδεια τοκετού και θηλασμού (8 εβδομάδες πριν τον τοκετό και 9 εβδομάδες μετά) είναι οι μοναδικές περιπτώσεις που υπολογίζονται στα Δώρα χριστουγέννων και πάσχα ενω η ασθένεια οχι.

Kapeos ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Ελάτε λίγο και στη θέση του εργοδότη όμως. Προσλαμβάνεις ένα υπάλληλο, δουλεύει 2 μήνες και από κει και πέρα είναι συνέχεια σε άδεια ασθενείας. Δεν αμφιβάλλω ότι υπάρχει εκμετάλλευση από πλευράς εργοδοτών. Υπάρχουν όμως και κάτι εργαζόμενοι...

Νομίζω πως είναι πολύ λίγοι αυτοί οι εργαζόμενοι....................

Διστυχώς έχω πάρα πολύ πικρή εμπειρία απο αυτό το θέμα.........

Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει....

Αν οι άντρες θα μπορούσαν να βίωναν τη περνάει μια έγκυος γυναίκα νομίζω πως δεν θα μιλάγανε έτσι...................

Ξέρετε τι είναι να έχεις ναυτία, τάση για εμετό, ζαλάδες κλπ.κλπ.κλπ., και να πρέπει να είσαι στη δουλειά .................... μετά να κάνεις και τις υποχρεώσεις του σπιτιού .........................................κλπ.κλπ.κλπ.κλπ......

Το αποτέλεσμα της δικής μου περίπτωσης ήταν πως μου κάνανε τη ζωή μου μαύρη .......... ενώ ήμουν έγκυος................ Με βγάζανε άχρηστη..........

Φράση του εργοδότη " Παλαιότερα ήσουν πολύ καλή και δεν είχαμε προβλήματα, τώρα δεν εργάζεσαι σωστά............κλπ.κλπ.κλπ............. ................. Πήγαινα στη δουλειά και αισθανόμουνα ότι πήγαινα σε πεδιο μάχης................

Προσπαθούσαν να με αναγκάσουν να φύγω................... Αρνιόταν να μου δώσει καλοκαιρινή άδεια -που δικαιούμουνα- ..........ενώ έδινε σε όλους τους άλλους...

Μετά απο τηλ.μου στην επιθεώρηση μου έδωσε τελικά...............................

Τα λόγια είναι περιττά............................. Στο τέλος αφού έβλεπε πως δεν κατάφερε να μου σπάσει τα νεύρα να φύγω................. Μου είπε οτι πρέπει να παραιτηθώ...................... γιατί μετά έλεγε ότι δεν θα μπορεσω να δουλέψω με παιδιά, ποιος θα μου τα κρατάει......................κλπ. Λες κι εγώ πήγα και του είπα πως δεν έχω ποιος να μου τα κρατήσει.......................

Τέλος πάντων...................................

όταν ήταν να γυρίσω στην εργασία μετά την άδεια τοκετού & λοχείας πήγα και δήλωσα παραίτηση.....................και βρήκα την υγειά μου............. & χάρηκα τα παιδιά μου.........................

Οικονομικά βέβαια ήταν λίγο δύσκολα τότε ..........αλλά ο Θεός είναι μεγάλος.....

Συγγνώμη για το μακροσκελές γράμμα αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα...........................................

ΥΓ. Ειδικά για την εξωσωμ. Γιατί η κοπέλα να το αναφέρει στον εργοδότη ότι θα κάνει εξωσ.????? Ξέρετε ότι οι πιθανότητες να πετύχει δεν είναι 100%

Κι αν δεν έμενε έγκυος ????????? Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει...

Ξέρετε ποσο ακριβή είναι η εξωσ????? Μπορεί η κοπέλα να εχει ανάγκη να εργαστεί. Ο συγκεκριμένος εργοδότης ας προσλαμβάνει μόνο άντρες ή γυναίκες άνω των 50................ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο......... ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Νομίζω πως είναι πολύ λίγοι αυτοί οι εργαζόμενοι....................

Διστυχώς έχω πάρα πολύ πικρή εμπειρία απο αυτό το θέμα.........

Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει....

Αν οι άντρες θα μπορούσαν να βίωναν τη περνάει μια έγκυος γυναίκα νομίζω πως δεν θα μιλάγανε έτσι...................

Ξέρετε τι είναι να έχεις ναυτία, τάση για εμετό, ζαλάδες κλπ.κλπ.κλπ., και να πρέπει να είσαι στη δουλειά .................... μετά να κάνεις και τις υποχρεώσεις του σπιτιού .........................................κλπ.κλπ.κλπ.κλπ......

Το αποτέλεσμα της δικής μου περίπτωσης ήταν πως μου κάνανε τη ζωή μου μαύρη .......... ενώ ήμουν έγκυος................ Με βγάζανε άχρηστη..........

Φράση του εργοδότη " Παλαιότερα ήσουν πολύ καλή και δεν είχαμε προβλήματα, τώρα δεν εργάζεσαι σωστά............κλπ.κλπ.κλπ............. ................. Πήγαινα στη δουλειά και αισθανόμουνα ότι πήγαινα σε πεδιο μάχης................ 

Προσπαθούσαν να με αναγκάσουν να φύγω................... Αρνιόταν να μου δώσει καλοκαιρινή άδεια -που δικαιούμουνα- ..........ενώ έδινε σε όλους τους άλλους...

Μετά απο τηλ.μου στην επιθεώρηση μου έδωσε τελικά...............................

Τα λόγια είναι περιττά............................. Στο τέλος αφού έβλεπε πως δεν κατάφερε να μου σπάσει τα νεύρα να φύγω................. Μου είπε οτι πρέπει να παραιτηθώ...................... γιατί μετά έλεγε ότι δεν θα μπορεσω να δουλέψω με παιδιά, ποιος θα μου τα κρατάει......................κλπ. Λες κι εγώ πήγα και του είπα πως δεν έχω ποιος να μου τα κρατήσει.......................

Τέλος πάντων...................................

όταν ήταν να γυρίσω στην εργασία μετά την άδεια τοκετού & λοχείας πήγα και δήλωσα παραίτηση.....................και βρήκα την υγειά μου............. & χάρηκα τα παιδιά μου.........................

Οικονομικά βέβαια ήταν λίγο δύσκολα τότε ..........αλλά ο Θεός είναι μεγάλος.....

Συγγνώμη για το μακροσκελές γράμμα αλλά δεν μπορώ να ακούω τέτοια πράγματα...........................................

ΥΓ. Ειδικά για την εξωσωμ. Γιατί η κοπέλα να το αναφέρει στον εργοδότη ότι θα κάνει εξωσ.????? Ξέρετε ότι οι πιθανότητες να πετύχει δεν είναι 100% 

Κι αν δεν έμενε έγκυος ????????? Λίγη ανθρωπιά δεν βλάπτει...

Ξέρετε ποσο ακριβή είναι η εξωσ?????  Μπορεί η κοπέλα να εχει ανάγκη να εργαστεί.  Ο συγκεκριμένος εργοδότης ας προσλαμβάνει μόνο άντρες ή γυναίκες άνω των 50................ για να έχει το κεφάλι του ήσυχο......... ;)

ΚΑΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
ΚΑΙ ΔΥΣΤΙΧΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ Η ΜΟΝΗ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΤΕΤΟΙΑ ΑΝΤΙΜΕΤΟΠΙΣΗ

Δυστυχώς και πάλι αλλα αυτό ειναι αλήθεια. Μη μιλάμε μετά για την υπογεννητικοτητα. Σήμερα δεν έχουν κίνητρα οι γυναίκες να γίνονται μητέρες.

Το άγχος μονο και η αντιμετώπιση ειναι φρικτοι συνοδοιπόροι για μια εγκυο.

Δεν έχω παιδιά αλλα σκεφτομαι καποια στιγμή να προσπαθήσω..Τι θα πρέπει να πρωτοσκεφτώ τότε? Την υγεία μου, την κατάστασή μου ή το ταμείο του εργοδότη?

Για ονομα του Θεού βρε παιδιά..Ισως τελικά οι εργοδότες θα πρέπει να το σκεφτούν πριν προσλάβουν μια νέα γυναίκα....ή θα φτάσουν σε λίγο να κανουν συμφωνίες οτι θα αποφύγουν την εγκυμοσύνη..Αλλά μήπως πρέπει να αναρωτηθουμε και κάτι άλλο? Αυτοι οι φοβεροί εργοδότες δεν έχουν οικογένεια? Δεν έχουν παιδιά?

Μην τα ισοπεδώνουμε όλα λοιπόν..Ο εργαζομενος έχει μονο υποχρεώσεις?

Εχω πετύχει ασχημη συμπεριφορά απέναντι σε συνάδελφό μου η οποία ναι μεν ελειψε καιρό γιατι είχε επιπλοκές στην εγκυμοσύνη, αλλα οταν ζήτησε δύο εβδομάδες ακόμη ανευ αποδοχών μετά τον τοκετό γιατι συνέχιζε το μωρό και η ίδια να χει κάποια σοβαρά προβληματα υγειας, ο εργοδότης την απείλησε με απόλυση...

Τώρα πείτε μου πόσο σοβαρός ήταν αυτός ο εργοδότης.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...