Προς το περιεχόμενο
  • 0

βεβαίωση εργοδότη για να πάρει η υπάλληλος επίδομα


panagiotis

Ερώτηση

υπάλληλος ατομικής επιχείρησης μου έφερε να συμπληρώσω μια βεβαίωση για να πάρει κάποιο

επίδομα λόγω της γέννας στο οποίο αναφέρει μεταξύ άλλων ότι "η επιχείρηση υποχρεούται στην καταβολή

αποδοχων για το χρονικό διάστημα από .......... έως ............ δηλ. .......... μέρες σύμφωνα με τις

διατάξεις των άρθρων 657, 658 του Α.Κ. ή συμφωνα με το καταστατικό της επιχείρησης"

δεν κατάφερα να βρω άκρη απο τον Α.Κ.

μπορεί να βοηθήσει κάποιος ποιό χρονικό διάστημα ζητάνε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0
υπάλληλος ατομικής επιχείρησης μου έφερε να συμπληρώσω μια βεβαίωση για να πάρει κάποιο

επίδομα λόγω της γέννας στο οποίο αναφέρει μεταξύ άλλων ότι "η επιχείρηση υποχρεούται στην καταβολή

αποδοχων για το χρονικό διάστημα από .......... έως ............ δηλ. .......... μέρες σύμφωνα με τις

διατάξεις των άρθρων 657, 658 του Α.Κ. ή συμφωνα με το καταστατικό της επιχείρησης"

δεν κατάφερα να βρω άκρη απο τον Α.Κ.

μπορεί να βοηθήσει κάποιος ποιό χρονικό διάστημα ζητάνε;

Καλησπέρα.

Εγώ σ'αυτές τις βεβαιώσεις του ΟΑΕΔ συμπληρώνω το διάστημα από την περίοδο της άδειας μητρότητας που ασφαλίζεται η μητέρα (σαν ασθένεια) από τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Όταν η εργαζόμενη σου έφερε το χαρτί για την προ γέννας άδεια..

είχες υποχρέωση να την καλύψεις για ένα μήνα (αν είχε χρόνο στην επιχείρηση), εκτός και αν είχε εξαντλήσει μέρος ή το σύνολο του χρόνου κάλυψης με προγενέστερες ασθένειες μέσα στο εργασιακό έτος..

Αυτό το διάστημα αναγράφεις .. δλδ το διάστημα από την πρώτη ημέρα της αδείας και μέχρι την ημερομηνία που η εργαζόμενη δικαιούται κάλυψη από τον εργοδότη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Όταν η εργαζόμενη σου έφερε το χαρτί για την προ γέννας άδεια..

είχες υποχρέωση να την καλύψεις για ένα μήνα (αν είχε χρόνο στην επιχείρηση), εκτός και αν είχε εξαντλήσει μέρος ή το σύνολο του χρόνου κάλυψης με προγενέστερες ασθένειες μέσα στο εργασιακό έτος..

Αυτό το διάστημα αναγράφεις .. δλδ το διάστημα από την πρώτη ημέρα της αδείας και μέχρι την ημερομηνία που η εργαζόμενη δικαιούται κάλυψη από τον εργοδότη.

Σούλη, το κακό είναι ότι άλλοι ΟΑΕΔ θέλουν να αναγράφεται το διάστημα της ασθενείας που τυχόν ελήφθη προ της ενάρξεως της άδειας κυοφορίας και άλλοι ΟΑΕΔ δεν το θέλουν...

doctor

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχετε προσέξει αλλά πολλοί ΟΑΕΔ δίνουν βεβαίωση που αναφέρει τα άρθρα 675-658 και όχι 657-658 του Α.Κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παλι δεν γραφω απο... εως... γραφω ...αποδοχων για το χρονικο διασρημα ενος μηνος η 15 ημερων η και λιγοτερο αναλογα ποσο ειναι στην επιχειρηση ή αν ειχε τυχον ασθενειες πριν ή κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μου εχουν δημιουργηση ποτε προβλημα τωρα εδω δεν ξερω μην τον παρω και στο λαιμο μου τον συναδελφο.αυτο νομιζω το ζητανε απο το ΙΚΑ και οχι απο τον ΟΑΕΔ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εγω παλι δεν γραφω απο... εως... γραφω ...αποδοχων για το χρονικο διασρημα ενος μηνος η 15 ημερων η και λιγοτερο αναλογα ποσο ειναι στην επιχειρηση ή αν ειχε τυχον ασθενειες πριν ή κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν μου εχουν δημιουργηση ποτε προβλημα τωρα εδω δεν ξερω μην τον παρω και στο λαιμο μου τον συναδελφο.αυτο νομιζω το ζητανε απο το ΙΚΑ και οχι απο τον ΟΑΕΔ.

ΕΓΩ ΠΑΛΙ ΒΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΩΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΗ ΠΟΥ ΕΛΕΙΠΕ ΜΕ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ ΛΟΧΕΙΑΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΓΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2009. ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΥΤΕ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Η ΑΔΕΙΑ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ ΤΗΣ ΕΒΑΛΑ 25 ΗΜΕΡΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΓΙΑΤΙ ΤΙΣ ΕΙΧΕ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΙΟΥΝΙΟ ΤΟΥ 2009 ΓΙΑ ΑΛΛΗ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ (Η ΟΠΟΙΑ ΕΛΗΞΕ ΑΔΟΞΑ) ΚΑΙ ΤΟ ΙΚΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΤΟΥ ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΝΕ ΣΑΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΤΟΥ ΙΟΥΝΙΟΥ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΤΩΣΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΚΑΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ...ΕΩΣ....ΣΤΗΝ ΒΕΒΑΙΩΣΗ ΕΡΓΟΔΟΤΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΑΕΔ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΙΤΟΥ

αν δωσω ιατρικη βεβαιωση ασθενειας αντι του τριπτυχου του ΙΚΑ ισχυει???ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το δεχτει αυτο το χαρτι του ιδιωτη γιατρου και να με πληρωσει για τις 3 ημερες που ασθενησα, ετσι δεν ειναι????υπαρχει σχετικος νομος που κατοχυρωνει κατι τετοιο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη ΠΙΤΟΥ

αν δωσω ιατρικη βεβαιωση ασθενειας αντι του τριπτυχου του ΙΚΑ ισχυει???ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το δεχτει αυτο το χαρτι του ιδιωτη γιατρου και να με πληρωσει για τις 3 ημερες που ασθενησα, ετσι δεν ειναι????υπαρχει σχετικος νομος που κατοχυρωνει κατι τετοιο????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

αν δωσω ιατρικη βεβαιωση ασθενειας αντι του τριπτυχου του ΙΚΑ ισχυει???ο εργοδοτης μου θα πρεπει να το δεχτει αυτο το χαρτι του ιδιωτη γιατρου και να με πληρωσει για τις 3 ημερες που ασθενησα, ετσι δεν ειναι????υπαρχει σχετικος νομος που κατοχυρωνει κατι τετοιο????

Εγγρ.1440/11.7.86 Υπ.Εργασίας

«Ασθένεια Μισθωτού».

Ο εργαζόμενος, αμέσως μόλις ασθενήσει, οφείλει να ειδοποιήσει τον εργοδότη του για τον λόγο που τον εμποδίζει να προσφέρει την εργασία του (336 εδ. 2 ΑΚ). Δεν έχει καθιερωθεί ειδικός τρόπος αποδείξεως της ασθενείας του εργαζομένου, αλλά αρκεί γι’αυτήν βεβαίωση σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν.ΓΠΟΔ. Εφ’όσον ο εργαζόμενος είναι ασφαλισμένος, για την απόδειξη της ασθενείας του απαιτείται βεβαίωση ιατρού του οικείου ασφαλιστικού οργανισμού. Σε περίπτωση όμως που ο εργαζόμενος δεν έχει τις προϋποθέσεις για ασφαλιστική κάλυψη, τότε προς απόδειξη της ασθενείας του αρκεί βεβαίωση από ιδιώτη γιατρό, άσχετα από τον χρόνο διάρκειας της ασθενείας του.

(Δελτίο Εργατικής Νομοθεσίας (Δ.Ε.Ν.), Τόμος 43/1987, τεύχος 1049, σ.629).

Σύμφωνα με τις διατάξεις του Α.Ν 178/1967, σε περίπτωση απουσίας για 1-3 ημέρες από την εργασία συνεπεία ασθένειας, για τις οποίες δεν καταβάλλεται επίδομα από το ΙΚΑ, ο εργοδότης έχει υποχρέωση να καταβάλλει μόνο το μισό του ημερομισθίου ή του ανάλογου ημερήσιου μισθού. Αντίθετα αν η ασθένεια διαρκέσει πάνω από 3 ημέρες π.χ.12 ημέρες, ο μισθωτός δικαιούται να λάβει από το ΙΚΑ επίδομα μόνο για τις 9 ημέρες της ασθένειας του, γιατί αφαιρείται ο 3ήμερος χρόνος αναμονής. Έτσι ο εργοδότης έχει υποχρέωση να καταβάλλει, για μεν τις 3 πρώτες ημέρες το μισό (1/2) μόνο του ημερομισθίου η του ανάλογου ημερήσιου μισθού, για δε τις υπόλοιπες 9 ημέρες τη διαφορά μεταξύ του ημερομισθίου και του επιδόματος ασθένειας που καταβάλλει το ΙΚΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!

ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ TAXHEAVEN ΚΑΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ..................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Στις 8/1/2010 στις 3:10 ΜΜ, Eli-0411 είπε

Καλησπέρα.

Εγώ σ'αυτές τις βεβαιώσεις του ΟΑΕΔ συμπληρώνω το διάστημα από την περίοδο της άδειας μητρότητας που ασφαλίζεται η μητέρα (σαν ασθένεια) από τον εργοδότη.

πόσο ηλίθιος νιώθω που πάντα ξεχνάω ότι αφορά τις ημέρες ασθένειας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...