Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΥΠΟΒΟΛΗ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ ΔΗΛΩΣΗΣ Ε1 ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΗ ΛΑΘΟΥΣ


adouros

Ερώτηση

Συνάδελφοι καλημέρα σε όλους,

 

Επειδή διάβασα την σχετική ΠΟΛ του υπουργείου Οικονομικών που είχε βγεί πρίν από 15 ημέρες περίπου, σχετικά με την ηλεκτρονική υποβολή των  τροποποιητικών Δηλώσεων Ε1 αλλά έχω μερικές απορίες,θα ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Πρίν από ένα μήνα,υπέβαλα  Δήλωση φορολογίας ειδοδήματος φυσικού προσώπου  οικον.έτους 2014, και το αποτέλεσμα της εκκαθάρισης ήταν χρεωστικό 1.289 EUR.

Το σύστημα του taxis μου εξέδωσε κανονικά ταυτότητα πληρωμής με το ανωτέρω ποσό των 1.289 EUR, με ημερομηνία πληρωμής την 31/7/2014.

Μεταγενέστερα διαπίστωσα κάποιο λάθος που είχα κάνει στα επιμέρους ποσά της Δήλωσης,και θέλω να υποβάλλω ηλεκτρονικά, τροποποιητική Δήλωση, η οποία σύμφωνα με την νέα εκκαθάριση που θα γίνει, εμφανίζει νέο χρεωστικό υπόλοιπο 720 EUR.

Η ερώτησή μου είναι η εξής :

Όταν θα υποβάλλω ηλεκτρονικά την τροποποιητική Δήλωση του Ε1,το σύστημα θα εκδώσει νέα ταυτότητα πληρωμής και θα ακυρώσει την παλαιά ;  

Ή αντιθέτως θα εξακολουθήσει να ισχύει η παλαιά ταυτότητα πληρωμής, το ποσό της οποίας(δηλ.τα 1.289 EUR)θα πρέπει να τo πληρώσω οπωσδήποτε μέχρι 31/7/2014,και το σύστημα θα μου εκδώσει κάποιο Α.Φ.Ε.Κ.(Ατομικό φύλλο έκπτωσης) με την διαφορά των δύο υπολοίπων, 1.289 - 720 = 569 EUR,η οποία θα μου συμψηφισθεί στο μέλλον με άλλες φορολογικές μου υποχρεώσεις;

 

Υ.Γ. Επειδή τους έχει φοβηθεί το μάτι μου,ο φόβος μου είναι μήπως μετά την υποβολή της τροποποιητικής Δήλωσης Ε1 στο σύστημα TAXIS υπάρχουν 2 ταυτότητες πληρωμής μία με το ποσό των 1.289 EUR, και μία με το ποσό των 720 EUR,και οι δύο ημερομηνία πληρωμής 31/7/2014.

 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθειά σας

 

Adrew

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

σου γραφει προηγ και το τελικο και η διαφορα και το τελικο ποσο φαινεται στο ταξις μετα από 10 ημερες..κατά τα αλλα αυτό που λεει ο HARYK parapanv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ευχαριστώ για την απάντησή σας συνάδελφοι.

 

Δηλαδή,άν κατάλαβα σωστά μετά την υποβολή της τροποποιητικής Δήλωσης Ε1,ακυρώνεται η αρχική ταυτότητα πληρωμής από το taxis και τελικά μετά από 10 ημέρες από την υποβολή της τροποποιητικής Δήλωσης Ε1,θα μου εκδοθεί νέα ταυτότητα πληρωμής από το taxis με την διαφορά που προκύπτει, και το τελικό ποσό που θα πρέπει να πληρώσω ύψους 720 EUR ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εχει τυχει σε κανενα αυτο το μηνυμα οταν πας να στειλεις τροποποιητικη>>>>>>>>>

(05/07/2014 19:12 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ Η ΑΡΧΙΚΗ)

Η υποβολή τροποποιητικής είναι εφικτή μετά την παρέλευση 2 ημερών από την τελευταία εκκαθάριση(Κ.Λ.: 00788) (08/07/2014 ΑΠΟΠΕΙΡΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΤΡΟΠΟΠΟΙΗΤΙΚΗΣ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η αρχικη δηλωση ηταν Χ ποσό. στην τροπ/κη το ποσό ηταν ακριβως το ιδιο Χ. αλλα δεν έβγαλε ταυτοτητα πληρωμης, το πεδίο ηταν κενο.

αρα πάμε με την αρχική ΤΠ; ή περιμενουμε να βγαλει νέα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βγάζει μήνυμα

ότι το νέο ποσό της εκκαθάρισης θα εμφανιστεί εντός 2 ημερών

στην προσωποποιημένη πληροφόρηση

απ όπου και θα αντλήσεις την  νέα ταυτότητα πληρωμής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαιώνεται ποσό ωσ πρόστιμο ή κάτι τέτοιο. Σε υποβολλή τροποποιητικής με την υποβολλή μου εμφανίστικε στην ταυτότητα πληρωμής ( με διαφορετική ταυτότητα) ένα ποσό 13,17 με βεβαιωση την ημερομηνια υποβολλής της τροποιητικής. Το ποσό έχναι άσχετο με το φόρο εισοδήματος ( υπάρχει άλλη ταυτότητα οφειλής αρκετα μεγαλύτερη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

ΠΡΟΣ επιβ;αβαίωση : στην τροποποιητική θα πρέπει να να γράφουμε το ποσό σαν σύνολο ή τη διαφορά?

 

Προφανώς τα ποσά που θα έπρεπε να υπάρχουν στην αρχική, γιατί η νέα εκκαθάριση, λαμβάνει υπόψη μόνο ότι ποσά υποβληθούν στην τροποποιητική και δεν κάνει κανέναν άλλο υπολογισμό, συγκρίνοντας τελικά τις δύο εκκαθαρίσεις.

Καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Βεβαιώνεται ποσό ωσ πρόστιμο ή κάτι τέτοιο. Σε υποβολλή τροποποιητικής με την υποβολλή μου εμφανίστικε στην ταυτότητα πληρωμής ( με διαφορετική ταυτότητα) ένα ποσό 13,17 με βεβαιωση την ημερομηνια υποβολλής της τροποιητικής. Το ποσό έχναι άσχετο με το φόρο εισοδήματος ( υπάρχει άλλη ταυτότητα οφειλής αρκετα μεγαλύτερη)

 

Καλημέρα

Αρχική και τελική εκκαθάριση έχουν το ίδιο αποτέλεσμα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Καλημέρα

Αρχική και τελική εκκαθάριση έχουν το ίδιο αποτέλεσμα ;

οχι  αρχικη χρεωστικο 2700 με τροποιητική 2.500,00 δηλαδή 200,00 περίπου λιγότερα με τροποιητική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

οχι  αρχικη χρεωστικο 2700 με τροποιητική 2.500,00 δηλαδή 200,00 περίπου λιγότερα με τροποιητική.

 

Και το έξτρα αυτό μικρό ποσό, έχει σαν είδος φόρου "εισόδημα  φυσικού προσώπου οικ. έτους 2014" ή κάτι άλλο ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Προφανώς τα ποσά που θα έπρεπε να υπάρχουν στην αρχική, γιατί η νέα εκκαθάριση, λαμβάνει υπόψη μόνο ότι ποσά υποβληθούν στην τροποποιητική και δεν κάνει κανέναν άλλο υπολογισμό, συγκρίνοντας τελικά τις δύο εκκαθαρίσεις.

Καλημέρα

απλά επειδή τα προφανή σε αυτή τη χώρα είναι παράλογα :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Και το έξτρα αυτό μικρό ποσό, έχει σαν είδος φόρου "εισόδημα  φυσικού προσώπου οικ. έτους 2014" ή κάτι άλλο ;

ακριβως το ίδιο με τον κύριο φόρο "εισοδημα φυσικου προσωπου

ΝΙΚΑΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Φ.Π.& ΕΙΔ. ΕΙΣΦ.Ν.3986/11 & Τ.Ε ΝΙΚΑΙΑΣ 2014 27/05/2014 2.778,88 € 2.778,88 € 0,00 € 0,00 € 2.778,88 €
Ταυτότητα Οφειλής
ΝΙΚΑΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Φ.Π.& ΕΙΔ. ΕΙΣΦ.Ν.3986/11 & Τ.Ε ΝΙΚΑΙΑΣ 2014 07/07/2014 13,17 € 13,17 € 0,00 € 0,00 € 13,17 €  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

ακριβως το ίδιο με τον κύριο φόρο "εισοδημα φυσικου προσωπου

ΝΙΚΑΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Φ.Π.& ΕΙΔ. ΕΙΣΦ.Ν.3986/11 & Τ.Ε ΝΙΚΑΙΑΣ 2014 27/05/2014 2.778,88 € 2.778,88 € 0,00 € 0,00 € 2.778,88 €
Ταυτότητα Οφειλής
ΝΙΚΑΙΑΣ ΕΙΣΟΔΗΜΑ Φ.Π.& ΕΙΔ. ΕΙΣΦ.Ν.3986/11 & Τ.Ε ΝΙΚΑΙΑΣ 2014 07/07/2014 13,17 € 13,17 € 0,00 € 0,00 € 13,17 €  

 

 

Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Θέλετε να δώσετε κωδικούς και ποσά μήπως εντοπίσουμε κάτι ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Λυπάμαι, δεν μπορώ να βοηθήσω.

Θέλετε να δώσετε κωδικούς και ποσά μήπως εντοπίσουμε κάτι ;

η μονη μεταβολη που έγινε στην τροποποιητική είναι να εισάγουμε τόκους έσοδα για μείωση τεκμηρίων τίποτα άλλο. Ακριβώς με την οριστικοποίηση της τροποποιητικης εμφανίστικε αυτό το " μικρό ποσό".

Υπάρχει περίπτωση μιλώντας με υπουργείο να μου απαντήσουν?

Δεν είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με το ποσό , άλλωστε είναι μικρό, αλλά με το γιατί επιβλήθικε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η μονη μεταβολη που έγινε στην τροποποιητική είναι να εισάγουμε τόκους έσοδα για μείωση τεκμηρίων τίποτα άλλο. Ακριβώς με την οριστικοποίηση της τροποποιητικης εμφανίστικε αυτό το " μικρό ποσό".

Υπάρχει περίπτωση μιλώντας με υπουργείο να μου απαντήσουν?

Δεν είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με το ποσό , άλλωστε είναι μικρό, αλλά με το γιατί επιβλήθικε.

τα ποσα που βάλατε απο τόκους μαλλον αυξάνου την εκτακτη εισφορά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

τα ποσα που βάλατε απο τόκους μαλλον αυξάνου την εκτακτη εισφορά

Το ΠΟΣΌ ΤΩΝ ΤΌΚΩΝ ΠΟΥ ΜΠΉΚΑΝ ΉΤΑΝ 700,00 ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΆΛΥΨΑΝ ΠΛΗΡΩΣ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ( ΑΡΑ Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ)

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ , ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

η μονη μεταβολη που έγινε στην τροποποιητική είναι να εισάγουμε τόκους έσοδα για μείωση τεκμηρίων τίποτα άλλο. Ακριβώς με την οριστικοποίηση της τροποποιητικης εμφανίστικε αυτό το " μικρό ποσό".

Υπάρχει περίπτωση μιλώντας με υπουργείο να μου απαντήσουν?

Δεν είναι ότι υπάρχει πρόβλημα με το ποσό , άλλωστε είναι μικρό, αλλά με το γιατί επιβλήθικε.

 

Το ΠΟΣΌ ΤΩΝ ΤΌΚΩΝ ΠΟΥ ΜΠΉΚΑΝ ΉΤΑΝ 700,00 ΚΑΙ ΔΕΝ ΚΆΛΥΨΑΝ ΠΛΗΡΩΣ ΤΑ ΤΕΚΜΗΡΙΑ ( ΑΡΑ Η ΕΚΤΑΚΤΗ ΗΤΑΝ ΟΣΟ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΛΟΓΩ ΤΕΚΜΗΡΙΩΝ)

ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΕΙΝΑΙ , ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΕΙ ΘΑ ΤΟ ΒΡΟΥΜΕ ................

 

Δε νομίζω να βγάλετε κάτι μιλώντας με το υπουργείο γιατί έχουν άλλα σοβαρότερα θέματα που ασχολούνται αυτή την εποχή όπως, η άμεση διασύνδεση των ταμειακών συστημάτων με την ΓΓΠΣ.

Προφανώς η "έκτακτη" εισφορά αλληλεγγύης περιλαμβάνεται και στα δύο εκκαθαριστικά (αρχικής - τροποποιητικής)

Αν μας δίνατε ποσά ίσως παίρναμε μια ιδέα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Γεια σας.Σας παρακαλώ θα ήθελα την βοήθεια σας. Χρόνια τώρα η θέια μου νοικιάζει ένα διαμέρισμα στη Χαλκιδική σαν εξοχικό. Δίνει 600 € και το νοικιάζει για όλο το χρόνο.Μέχρι τώρα η λογίστρια της δεν το είχε δηλώσει ποτέ στο ε1. Είπα και εγώ φέτος ας είμαι σωστή μήπως γίνει καμία αντιστοίχηση στοιχείων. Το δήλωσα στο πίνακα 6 κωδ. 419 αλλά απ'ότι διάβασα εκ των υστέρων έπρεπε  να το δηλώσω και στον πίνακα 5 σαν δευτευρεύουσα μισθωμενη κατοικια. Ισχύει αυτό; Αν ναι μπορώ να κάνω τροποποιητική; Υπάρχει πιθανότητα να έχει πρόβλημα αν το αφήσω έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...