Προς το περιεχόμενο
  • 0

μπορειται να με διορθωσεται η να με επιβεβαιωσεται;


zeus1984

Ερώτηση

εχει ερθει ενας κυριος ο οποιος ειναι ιδιοκτητης φορτηγου δημοσιας χρησης, εκτελει δρομολογια εντος και εκτος ελλαδος(ισπανια).

1) εκδιδει φορτωτικες (τις οποιες τις κρατα μεχρι να τελειωσουν τα αποθεματα του), μετα εκδιδει τιμολογια σωστα;

2) ως εξοδα οτι καταχωρουνται οτιδηποτε αφορα την επιχειρηση του πχ πετρελαιο κλπ. Οσον αφορα τις δαπανες που γινονται εντος της ελλαδος καταχωρουνται ως δαπανες με δικαιωμα εκπτωσης κ αυτες που γινονται στο εξωτερικο ως δαπανες χωρις δικαιωμα. σωστα;

3) υπαγεται στο κανονικο καθεστως φπα,  απο το μαιο και μετα κανει δρομολογια στην ισπανια οποτε πρεπει να υποβαλλει ενδοκοινοτικες παραδοσεις καθε μηνα σωστα;

4) αυτος απο οσο εχω δει τα εντυπα του φπα επειδη κανει μονο στο εξωτερικο δρομολογια του δημιουργειται ενα υπολοιπο φπα και καθε τριμηνο αυξανει! τι μπορει να κανει για αυτο; μπορει να το διεκδικησει να το συμψηφισει;

5) μεταβολη στο μητρωο για ενδοκοινοτικες παραδοσεις δεν εχει κανει οποτε το περιμενει ενα 100αρικο προστιμο σωστα;

6)Τα κερδη του υπολογιζονται ως εσοδα μειον εξοδα σωστα;

7)τι αλλο να προσεξω;

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

Καλησπέρα,

 

Ενδοκοινοτική παροχή υπηρεσιών όπως είπατε εφόσον ο εντολέας θα είναι ευρωπαϊκή επιχείρηση αλλά εφόσον θα κινείται στην Ευρώπη κάνε και μία μεταβολή για λήψη υπηρεσιών.

 

Επίσης κάτι που δεν ανέφερες αλλά μάλλον λόγω βιασύνης το cmr για τις διεθνείς μεταφορές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

μια ακομη μικρη βοηθεια θα ηθελα, κοιταγα χθες τα φπα του, απο τοτε που ξεκινησε να εκτελει δρομολογια μονο στο εξωτερικο, καθε τριμηνο φπα που υποβαλλεται, μεγαλωνει το πιστωτικο υπολοιπο, πηγα σημερα στην εφορια να ρωτησω εαν υπαρχει δυνατοτητα να ζητησει, το υπολοιπο φπα που εχει να συμψηφιστει με αλλα χρεη που εχει εκει κ μου ειπαν δεν γινεται! ειναι δυνατον; αυτο το φπα θα παει χαμενο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Θα υποβάλλετε αίτηση για  την επιστροφή ΦΠΑ.Εφόσον έχετε τις προϋποθέσεις για την επιστροφή (με έλεγχο ή χωρίς)και σας ειδοποιήσουν ότι μπορείτε να την εισπράξετε τότε από μόνοι τους θα προχωρήσουν σε συμψηφισμό με άλλα χρέη. Σε επιστροφή ΦΠΑ από ΦΑΕ ΠΕΙΡΑΙΑ για εταιρεία που δεν είχε καμμία ληξιπρόθεσμη οφειλή , μου συμψήφισαν οφειλές που η υποχρέωση πληρωμής τους ήταν μετά από 2 μήνες. 

Μήπως σας είπαν κάτι άλλο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον ο ανθρωπος αυτος εχει ληξιπροθεσμες πληρωμες, κανω ρυθμιση για τις 100 δοσεις, και μετα που κοιταγα τα τριμηνα του φπα βλεπω οτι εχει πιστωτικο υπολοιπο που αυξανει καθε τριμηνο, ανεβηκα στην εφορια, στο φπα, ρωτω υπαρχει η δυνατοτητα, να γινει συμψηφισμος του φπα αυτου, με αλλα χρεη που εχει στην εφορια! μου ειπανε οχι! δεν γινεται; κ τους ξαναρωτω  αυτο υπολοιπο παει χαμενο εχει 1,5 χρονο που εχει πιστωτικο υπολοιπο, στην τριετια δεν παραγραφεται; μαλλον ναι!

 

τις προυποθεσεις που μπορω να τις βρω; ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

 

 

Επίσης κάτι που δεν ανέφερες αλλά μάλλον λόγω βιασύνης το cmr για τις διεθνείς μεταφορές.

 

Καλησπέρα. Το ίδιο θέμα είχα απορία και είχα επικοινωνήσει με την Δ.Ο.Υ. και μου είπαν ότι και με τα τιμολόγια είναι οκ. Βέβαια η cmr είναι διεθνής συνθήκη και δεν καταργήθηκε με την κατάργηση της φορτωτικής από τον ΚΦΑΣ τους λέω και πήρα απάντηση ότι στην Κοινότητα δεν χρειάζεται να εκδίδεις cmr αλλά σε Τρίτες χώρες πλέον μόνο!!!! Μίλησα με τον πελάτη μου του λέω ότι δεν έχουν καταργηθεί οι cmr και καλό είναι να  συνεχίζει στις διεθνείς μεταφορές του και μου είπε ότι κανείς άλλος συνάδελφος δεν τις εκδίδει. Τους το είπαν οι λογιστές τους ότι τέλος οι cmr!!

τελικά τι κάνουμε?

 

εχει ερθει ενας κυριος ο οποιος ειναι ιδιοκτητης φορτηγου δημοσιας χρησης, εκτελει δρομολογια εντος και εκτος ελλαδος(ισπανια).

 

7)τι αλλο να προσεξω;

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

Στο τέλος του έτους να κάνεις επιστροφή για το ΦΠΑ των εξόδων εξωτερικού μέσω taxis. Δεν το έχω κάνει ακόμα,θα είναι η πρώτη φορά και μένα.

 

επίσης,έχω πελάτη με ΦΔΧ εθνικών -διεθνών μεταφορών,ατομική,με έδρα το σπίτι του,θέλει να προσθέσει ΚΑΔ χονδρικό εμπόριο λαδιού (το οποίο θα το αγοράζει από ιταλια και θα το πουλάει ελλάδα.). Από ΔΟΥ δεν έχουν πρόβλημα που έχει εδρα το σπίτι γιατί δεν θα αποθηκεύει αλλα θα παίρνει παραγγελίες απο Ελλάδα και θα τα πουλάει αμέσως όταν επιστρέφει(αν χρειαστεί πάντως και αποθήκευση εκμισθώνει νέο χώρο για Υπ/μα). Το πρόβλημα μου είπαν ότι είναι από το Μεταφορών γιατί επειδή είναι Δημοσιας Χρησης δεν μπορει να εχει δικά του εμπορεύματα μέσα! Μίλησα με το μεταφορών αλλα απάντηση δεν πήρα. Μου είπε ο υπαλληλος να διαβασω τον Ν. 3446/2006 αλλα ούτε και εκεί πήρα απάντηση. Γνωρίζει κάποιος αν υπάρξει καποιο πρόβλημα σττην μεταφορά αυτή. Πέρα του ότι θα πρέπει να βάλει διαχωριστικό με τα άλλα εμπορεύματα τρίτων για λόγους υγειονομικού. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

λοιπον ο ανθρωπος αυτος εχει ληξιπροθεσμες πληρωμες, κανω ρυθμιση για τις 100 δοσεις, και μετα που κοιταγα τα τριμηνα του φπα βλεπω οτι εχει πιστωτικο υπολοιπο που αυξανει καθε τριμηνο, ανεβηκα στην εφορια, στο φπα, ρωτω υπαρχει η δυνατοτητα, να γινει συμψηφισμος του φπα αυτου, με αλλα χρεη που εχει στην εφορια! μου ειπανε οχι! δεν γινεται; κ τους ξαναρωτω  αυτο υπολοιπο παει χαμενο εχει 1,5 χρονο που εχει πιστωτικο υπολοιπο, στην τριετια δεν παραγραφεται; μαλλον ναι!

 

τις προυποθεσεις που μπορω να τις βρω; ευχαριστω!

Ενδεικτικά μόνο εκτός από το άρθρο 34 του 2859/2000 δες και τις παρακάτω ΠΟΛ

1212/30-9-14

1082/18-4-13

1067/03-04-13

1090/02-4-12

1108/02-07-10

1073/21-7-2009

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Ενδεικτικά μόνο εκτός από το άρθρο 34 του 2859/2000 δες και τις παρακάτω ΠΟΛ

1212/30-9-14

1082/18-4-13

1067/03-04-13

1090/02-4-12

1108/02-07-10

1073/21-7-2009

ευχαριστω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

εχει ερθει ενας κυριος ο οποιος ειναι ιδιοκτητης φορτηγου δημοσιας χρησης, εκτελει δρομολογια εντος και εκτος ελλαδος(ισπανια).

1) εκδιδει φορτωτικες (τις οποιες τις κρατα μεχρι να τελειωσουν τα αποθεματα του), μετα εκδιδει τιμολογια σωστα;

2) ως εξοδα οτι καταχωρουνται οτιδηποτε αφορα την επιχειρηση του πχ πετρελαιο κλπ. Οσον αφορα τις δαπανες που γινονται εντος της ελλαδος καταχωρουνται ως δαπανες με δικαιωμα εκπτωσης κ αυτες που γινονται στο εξωτερικο ως δαπανες χωρις δικαιωμα. σωστα;

3) υπαγεται στο κανονικο καθεστως φπα,  απο το μαιο και μετα κανει δρομολογια στην ισπανια οποτε πρεπει να υποβαλλει ενδοκοινοτικες παραδοσεις καθε μηνα σωστα;

4) αυτος απο οσο εχω δει τα εντυπα του φπα επειδη κανει μονο στο εξωτερικο δρομολογια του δημιουργειται ενα υπολοιπο φπα και καθε τριμηνο αυξανει! τι μπορει να κανει για αυτο; μπορει να το διεκδικησει να το συμψηφισει;

5) μεταβολη στο μητρωο για ενδοκοινοτικες παραδοσεις δεν εχει κανει οποτε το περιμενει ενα 100αρικο προστιμο σωστα;

6)Τα κερδη του υπολογιζονται ως εσοδα μειον εξοδα σωστα;

7)τι αλλο να προσεξω;

 

 

 

Σας ευχαριστω πολυ για το χρονο σας!

οχι σε μερικα

πολλες εταιρειες αναλαμβανουν την επιστροφη του φπα  στην ευρωπη 

για εσενα δεν ειναι ενδοκοινοτικες και ζητας επιστρογη μεσα απο τις εταιρειες αυτες

μια που ξερω ειναι η shell

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

cmr ισχυει κανονικα για το εξωτερικο, μονο η ελληνικη φορτωτικη καταργηθηκε!

Κ. ΚΙΤSOTZABELA  απο τον ιουνη εκτελει δρομολογια μονο στην ισπανια! οποτε διεκδικω εγω την επιστροφη φπα;

πως ζητω εγω την επιστροφη για τον καιρο που πηγαινε σε τριτες χωρες;

μπορει να ακουγονται απλα σε εσας αλλα εμενα πρωτη φορα ετυχαν κ μου φαινονται βουνο! γι αυτο ζητω την βοηθεια σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα βγαλει μια καρτα στην εταιρεια που σου εγραψα 

και αυτη θα εχει ολες τις εργασιες χωρις να κανεις τιποτα 

περα απο την πληρωμη . Αυτη θα σου στελνει τιμολογια με φπα. θα τα καταχωρεις χωρις δικαιωμα εκπτ φπα και τον φπα θα στον επιστρεφει με πιστωτικο . αυτο θα καταχωρεις με μειον στα ξεοδα χωρις δικαιωμα . 

μιλα με καποια εταιρεια που κανει τετοιες εργασιες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

το cmr εχει να κανει με τα εμπορευματα που μεταφερει . και το εκδιδει για την αποδειξη της ενδοκ/κης συν/γης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα βγαλει μια καρτα στην εταιρεια που σου εγραψα 

και αυτη θα εχει ολες τις εργασιες χωρις να κανεις τιποτα 

περα απο την πληρωμη . Αυτη θα σου στελνει τιμολογια με φπα. θα τα καταχωρεις χωρις δικαιωμα εκπτ φπα και τον φπα θα στον επιστρεφει με πιστωτικο . αυτο θα καταχωρεις με μειον στα ξεοδα χωρις δικαιωμα . 

μιλα με καποια εταιρεια που κανει τετοιες εργασιες

αυτο μπορω να το κανω δρομολογια κ για την ισπανια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

θα βγαλει μια καρτα στην εταιρεια που σου εγραψα 

και αυτη θα εχει ολες τις εργασιες χωρις να κανεις τιποτα 

περα απο την πληρωμη . Αυτη θα σου στελνει τιμολογια με φπα. θα τα καταχωρεις χωρις δικαιωμα εκπτ φπα και τον φπα θα στον επιστρεφει με πιστωτικο . αυτο θα καταχωρεις με μειον στα ξεοδα χωρις δικαιωμα . 

μιλα με καποια εταιρεια που κανει τετοιες εργασιες

Καλημέρα Κ. KITSOSTZABELAS. Η κάρτα αυτή είναι υποχρεωτική για να πάρει πίσω το ΦΠΑ ή γίνεται και χωρίς αυτή τη κάρτα? Μπορώ μόνο με τις αποδείξεις και Τιμολόγια που έχω από εξωτερικό να γίνει η διαδικασία μέσω taxis χωρίς να απευθυνθώ σε τέτοιες εταιρείες π.χ. shell?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...