Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΙΜΟΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να ρωτήσω και εγώ για μια περίπτωση που μου έτυχε.Έλληνας δάσκαλος στην Γερμανία μου(σε ελληνικό σχολείο) έστειλε φέτος την βεβαίωση αποδοχών του και βλέπω πως δεν υπάρχουν αμοιβές που φορολογούνται αυτοτελώς.έχει αλλάξει κάτι ο ν.3842 και όλο το εισόδημά τους μπαίνει κανονικότατα στην κλίμακα ή είναι λάθος η βεβαίωση;;; εκπέμπω MAYDAY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ για μια περίπτωση που μου έτυχε.Έλληνας δάσκαλος στην Γερμανία μου(σε ελληνικό σχολείο) έστειλε φέτος την βεβαίωση αποδοχών του και βλέπω πως δεν υπάρχουν αμοιβές που φορολογούνται αυτοτελώς.έχει αλλάξει κάτι ο ν.3842 και όλο το εισόδημά τους μπαίνει κανονικότατα στην κλίμακα ή είναι λάθος η βεβαίωση;;; εκπέμπω MAYDAY!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτήσω και εγώ για μια περίπτωση που μου έτυχε.Έλληνας δάσκαλος στην Γερμανία μου(σε ελληνικό σχολείο) έστειλε φέτος την βεβαίωση αποδοχών του και βλέπω πως δεν υπάρχουν αμοιβές που φορολογούνται αυτοτελώς.έχει αλλάξει κάτι ο ν.3842 και όλο το εισόδημά τους μπαίνει κανονικότατα στην κλίμακα ή είναι λάθος η βεβαίωση;;; εκπέμπω MAYDAY!

Απ' όσο γνωρίζω η αυτοτελής φορολόγηση καταργήθηκε με το Ν.3842. Δες την παρ. 3 του άρθρου 47 του ΚΦΕ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...
επισκέπτη Επισκέπτης

Ν

Η απάντηση των μόνιμων κατοίκων εξωτερικού προς τους εφοριακούς εδώ θα είναι: Να μη σας ενδιαφέρει!!

Προφανώς το αν υπάρχουν καταθέσεις και ακίνητα δεν πρέπει να αφορούν τους μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού. Έλα όμως που σε ένα δείγμα τουλάχιστον 10 μονίμων κατοίκων εξωτερικού (με νόμιμο μισθό και φορολογία στις χώρες τους) που ξέρω, ούτε ένας δεν έχει δηλωθεί σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να

Προφανώς το αν υπάρχουν καταθέσεις και ακίνητα δεν πρέπει να αφορούν τους μόνιμους κατοίκους του εξωτερικού. Έλα όμως που σε ένα δείγμα τουλάχιστον 10 μονίμων κατοίκων εξωτερικού (με νόμιμο μισθό και φορολογία στις χώρες τους) που ξέρω, ούτε ένας δεν έχει δηλωθεί σε ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Μπορεί να μην έχει την υποχρέωση να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Μπορεί να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ πρωτεύουσας Νομού, ΔΟΥ νησιού κτλ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Μπορεί να

Μπορεί να μην έχει την υποχρέωση να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Μπορεί να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ πρωτεύουσας Νομού, ΔΟΥ νησιού κτλ.

Μπορεί να

Μπορεί να μην έχει την υποχρέωση να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού.

Μπορεί να είναι "γραμμένος" στη ΔΟΥ πρωτεύουσας Νομού, ΔΟΥ νησιού κτλ.

Όχι μόνο. Πρέπει να είναι στην Α' ΔΟΥ της πρωτεύουσας νομού και να έχει κάνει δήλωση πως είναι κάτοικος εξωτερικού, και να έχει ορίσει αντίκλητο, κλπ κλπ...

Αυτό που θεωρώ είναι πως η πολυπλοκότητα της διαδικασίας για το "κάτοικος εξωτερικού" σημαίνει πως το Κράτος δεν έχει ούτε καν διάνοια ενημερωμένα στοιχεία.

Καλημέρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Eimoun katoikos Koropi me akinito epestrepsa sto Kanada kai dilonna Tax kai sto Kanada kai stin Ellada. Pethane o pateras mou kai prepei na kanw apothohi klironomias Then exw dilosei katikos eksoterikon Pirazei; Kai ti prepei na kanw;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλληνα κάτοικος εξωτερικού (ΗΠΑ) από πολύ παλιά πρέπει να κάνει φορολογική δήλωση στην ελλάδα ? έχει στην κατοχή του δύο αγροκτήματα συνολικά 11 στρ. δηλωμένα στο Ε9 με ελιές και μια παλία κατοικία 50τετρ.που ποτέ δεν διαμένει ο ίδιος αλλά όποτε έρχονται τα παιδιάτου από αμερική : . 1) αν πρέπει να κάνει δήλωση πρέπει υποχρεωτικά να δηλωσει αγροτικά εισοδήματα αφου στην πραγματικότητα δεν βγάζει κανένα εισόδημα (μένει μόνιμα στο εξωτερικό)?

2) Αν τα δηλώσει τα αγροτικά εισοδήματα του γιατί προκύπτει φόρος λογω τεκμηρίου διαβίωσης ??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

Ελληνας εργαζόμενος στην Ελλάδα μεχρι τις αρχες του 2012 μετανάστευσε στο εξωτερικο και εργαζεται εκτοτε στις ΗΠΑ και υπέβαλε και φορολογικη δηλωση στις ΗΠΑ. Τα μοναδικά του εισοδήματα στην Ελλάδα ήταν από την εργασία του (μισθος Ιανουαρίου και αναλογια δωρου Πασχα). Πώς θα κάνει τη φορολογικη δήλωση για το οικονομικό ετος 2013 εφ'οσον τα εισοδήματα του στην Ελλάδα τα απέκτησε σαν κατοικος Ελλάδας αλλά την ίδια χρονιά εργάστηκε και στο εξωτερικο και πλεον φορολογείται εκεί; Το υπουργειο οικονομικων δεν γνωριζε για να απαντησει και παρέπεμψε στον επιθεωρητη ΔΟΥ που επισης δεν εδωσε σαφη απαντηση. Μηπως καποιος γνωρίζει σχετικα μιας και δεν μπορει να είναι η μοναδικη περιπτωση φορολογουμενου που εργαστηκε στην Ελλάδα και το εξωτερικο την ιδια χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 weeks later...
επισκέπτη Στάθης

Ο ξαδερφός μου εργάζεται εδώ κι ένα χρόνο στην Πολωνία.Δεν έχει στο όνομα του κανένα ακίνητο ούτε αυτοκίνητο/μοτοσυκλέτα.Πρέπει να υποβάλλει μηδενική δήλωση φέτος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

Τι έχει να γίνει φέτος με τα τεκμήρια που θα πιάνουν και τους κατοίκους εξωτερικού, με μόλις 1 ευρώ εισοδήματα από τόκους καταθέσεων!!!!!!!

 

Ε ρε γλέντια....ε ρε γλέντια....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Καλημέρα,

 

Να κάνω μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί?

Ας υποθέσουμε ότι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν έχει τίποτα στην Ελλάδα ούτε τεκμήρια ούτε τόκους καταθέσεων κτλ.

Υποχρεούται φέτος λόγω του 659 να υποβάλλει δήλωση?

Το ρωτάω γιατί στον κωδ.659 γράφει:συντάξεις αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παναγιώτη..

 

κατά την άποψή μου...

 

από την στιγμή που  α) δεν εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 61 του κφε και β) δεν έχει πραγματικά εισοδήματα στην ελλάδα...

 

δεν έχει υποχρέωση..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα παναγιώτη..

 

κατά την άποψή μου...

 

από την στιγμή που  α) δεν εμπίπτει στις διατάξεις του άρθρου 61 του κφε και β) δεν έχει πραγματικά εισοδήματα στην ελλάδα...

 

δεν έχει υποχρέωση..

Δημήτρη καλημέρα,

 

Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ : Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας που έχει στην κατοχή του ημιτελές κτίσμα (στο στάδιο του σκελετού) στην Ελλάδα πρέπει να κάνει κανονικά δήλωση ? Πέρισυ έκανε πρώτη φορά δήλωση εδώ επειδή το κληρονόμησε μέσα στο 2011. Εγώ νομίζω πως πρέπει να κάνει κανονικά δήλωση και φέτος.

Και μια ερώτηση, αν τελικά χρειάζεται πάλι το πιστοποιητικό φορολογικό κατοικίας που είχαμε προσκομίσει περισυ? Έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα και δεν το έχω δει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ : Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας που έχει στην κατοχή του ημιτελές κτίσμα (στο στάδιο του σκελετού) στην Ελλάδα πρέπει να κάνει κανονικά δήλωση ? Πέρισυ έκανε πρώτη φορά δήλωση εδώ επειδή το κληρονόμησε μέσα στο 2011. Εγώ νομίζω πως πρέπει να κάνει κανονικά δήλωση και φέτος.

 

 

Και μια ερώτηση, αν τελικά χρειάζεται πάλι το πιστοποιητικό φορολογικό κατοικίας που είχαμε προσκομίσει περισυ? Έχει αλλάξει κάτι σε αυτό το θέμα και δεν το έχω δει ?

 

Διάβασε άρθρο 61 ΚΦΕ

+

 

2. Η παράγραφος 7 του άρθρου 61 του Κ.Φ.Ε. (ν. 2238/ 1994, Α΄ 151), όπως τροποποιήθηκε µε την παρ. 5 του άρθρου 12 του ν. 3943/2011 (Α΄ 66), αντικαθίσταται από τότε που ίσχυσε η ως άνω τροποποιούμενη διάταξη, ως εξής:

«Το φυσικό πρόσωπο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού και αποκτά πραγματικό εισόδημα που προκύπτει στην Ελλάδα, υποχρεούται να υποβάλει μαζί µε τη δήλωση φορολογίας του εισοδήματος του,

βεβαίωση από την αρμόδια φορολογική αρχή του κράτους στο οποίο δηλώνει κάτοικος από την οποία να προκύπτει ότι είναι φορολογικός κάτοικος αυτού του άλλου κράτους

ή αντίγραφο της εκκαθάρισης της φορολογίας εισοδήματος

ή, ελλείψει εκκαθάρισης, αντίγραφο της δήλωσης που υπέβαλε στο άλλο κράτος.

Η βεβαίωση αυτή χορηγείται από τη φορολογική αρχή ή από οποιαδήποτε άλλη δημόσια ή δημοτική ή άλλη αναγνωρισμένη αρχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα συνάδελφοι, για όσους ξενυχτάμε,θα ήθελα να σας πληροφορήσω για το φορολογικό πιστοποιητικό , που τόσο μας έχει ταλαιπωρήσει ψάχνοντας να βρούμε τα έντυπα,σήμερα πήγα στην ΔΟΥ κατοίκων εξωτερικού με το αντίγραφο της δήλωσης του που μου έστειλε με email από ΚΑΝΑΔΑ έτους διαχ.2011  και μου το δεχτήκανε αφού το πρωτοκόλησα μαζί με το αντίγραφο της δήλωσής του διαχ.2011. που υπέβαλα στην Ελλάδα.Και μάλιστα δεν χρειάστηκε να το μεταφράσω.ΤΟΣΟ ΑΠΛΑ. Καλό σας βράδυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

 

Να κάνω μία ερώτηση γιατί έχω μπερδευτεί?

Ας υποθέσουμε ότι μόνιμος κάτοικος εξωτερικού δεν έχει τίποτα στην Ελλάδα ούτε τεκμήρια ούτε τόκους καταθέσεων κτλ.

Υποχρεούται φέτος λόγω του 659 να υποβάλλει δήλωση?

Το ρωτάω γιατί στον κωδ.659 γράφει:συντάξεις αλλοδαπής προέλευσης που φορολογούνται μόνο στην αλλοδαπή.

 

Αν έχει κατοικία πρέπει να υποβάλει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν έχει κατοικία πρέπει να υποβάλει...

Καλησπέρα,

 

Ευχαριστώ για την απάντηση.Δεν έχει κανένα δικαίωμα σε κανένα ακίνητο στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και απο εμένα,

 

Έλληνας φορολογούμενος δούλεψε στην Νότιο Αφρική όλο το 2012.Οικογένεια και ακίνητο ιδιόκτητα στην Ελλάδα. Για το 2012 θα του υποβάλλω κανονικά δήλωση με συμπληρωμένα τους κωδικούς μισθοί αλλοδαπής και παρακράτηση φόρου στην αλλοδαπή .Με την Νότιο Αφρική υπάρχει ΣΑΔΦ. Χρειάζεται να κάνω κάτι άλλο? Τα ποσά της βεβαίωσης αποδοχών είναι σε ξένο Νόμισμα.Πως τα καταχωρώ ? Με ισοτιμία 31/12?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 month later...

Μια επιβεβαίωση παρακαλώ : Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας που έχει στην κατοχή του ημιτελές κτίσμα (στο στάδιο του σκελετού) στην Ελλάδα πρέπει να κάνει κανονικά δήλωση ?

Έχω το ίδιο ερώτημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρθρο    61  ....... ΟΛΟΙ  κανουν   δηλωση ,  εφ  οσον  εχουν    ελληνικη  υποκοοτητα   ....  εστω και  μηδενικη         ΚΑΛΗΜΕΡΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα

Η άποψή μου είναι ότι άτομο που δηλώνει κάτοικος εξωτερικού, δεν αποκτά εισόδημα στην Ελλάδα και έχει στην κατοχή του μόνο μια ημιτελή κατοικία, χωρίς την πραγματοποίηση δαπανών του άρθρου 17 στη χρήση του 2012, δεν υποχρεούται σε υποβολή δήλωσης εισοδήματος, καθώς στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν δαπάνες ούτε του άρθρου 16.

Σε αντίθεση και εφόσον έχουν πραγματοποιηθεί τέτοιου είδους δαπάνες, τότε υποχρεούται σε δήλωση και ας εμπίπτουν σε απαλλαγή. (άρθρο 18).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δική μου άποψη πάλι είναι να κάνει δήλωση έστω και μηδενική.

 

Να έχει όλες τις χρονιές υποβληθείσες δηλώσεις για μελλοντική ανάλωση σε περίπτωση που χρειαστεί....αφού λογικά και πάλι θα το τελειώσει το σπίτι στο μέλλον. Όπως επίσης λογικά...όλο και κάμποσα λεφτά παραπάνω θα είχε φέρει όταν πρωτο δήλωσε την ανέγερση οικοδομής...

 

Εφόσον το σύστημα τον αφήνει ως κάτοικο εξωτερικού να υποβάλλει μηδενική χωρίς να ορίσει κατοικία ή φιλοξενούμενος....ας υποβάλλει....και Ε2 με το ημιτελές στη 2η σελίδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...