Προς το περιεχόμενο
  • 0

ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ (ΤΕΑΗΕ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑΙΟ ΤΗΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΑΗΕ Η ΣΤΟ ΙΚΑ ?


επισκέπτη lofo

Ερώτηση

ΟΙ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΗΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ (ΤΕΑΗΕ) ΓΙΑ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΜΑΙΟ ΤΗΑ ΚΑΤΑΒΛΗΘΟΥΝ ΣΤΟ ΤΕΑΗΕ Η ΣΤΟ ΙΚΑ ?

ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ 1/5/2008 ΤΟ ΕΠΙΚΟΥΡΙΚΟ ΤΑΜΕΙΟ ΕΝΤΑΧΘΗΚΕ ΣΤΟ ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 90
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters For This Question

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • 0

ΤΕΛΙΑ ΑΠΔ Β'ΤΡΙΜΗΝΟΥ ΠΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ ΙΚΑ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΟΥΜΕ ΜΕ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ;

ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ ΟΙ ΛΕΒΕΝΤΕΣ ΕΚΕΙ ΣΤΟ ΙΚΑ;

25-07-20008

NIKIFOROS

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και μου έδωσαν τις ιδιες οδηγίες

που μας έδωσε η Ιsidora (ευχαριστούμε πολύ) για την ΑΠΔ.

Και δεν αλλάζουμε τον κωδικο του εργαζόμενου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-
Πήγα σήμερα στο ΙΚΑ και μου έδωσαν τις ιδιες οδηγίες

που μας έδωσε η Ιsidora (ευχαριστούμε πολύ) για την ΑΠΔ.

Και δεν αλλάζουμε τον κωδικο του εργαζόμενου .

σου ειπαν τις αναδρομικές εισφορές αν θα τις αποδώσουμε στο ΙΚΑ;

το πιο πιθανό ναι αλλα κάτι πιο σίγουρο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Εμένα σήμερα μου είπαν στο ΙΚΑ Αγ. Κωνσταντίνου, ότι ΑΠΔ θα στείλουμε για όλους τους εργαζόμενους εκτός αυτών που είχαν ΤΕΑΗΕ και στην εγκύκλιο θα δίνεται παράταση έως 29/8 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΑΗΕ) ώστε να σταλεί συμπληρωματική για τους εργαζόμενους που αλλλάζουν ουσιαστικα πακέτο και εισφορές ενδεχομένως. Πάντως μου τόνισε ο ίδιος κύριος να μην στείλω μία ΑΠΔ με τα νέα πακέτα κάλυψης που κυκλοφορούν και που προφανώς θα ισχύσουν μέχρι να δούμε την επίσημη εγκύκλιο.

Επίσης θα υπάρχει παράταση πληρωμής εισφορών για μερικές ημέρες για τις παραπάνω περιπτώσεις. Πάντως κανείς με σιγουριά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, λέγοντας ότι σήμερα-αύριο θα έχει υπογραφεί η πολυσυζητημένη εγκύκλιος.

Τι κάνουμε λοιπόν? Θα πάμε διακοπές με τα laptop στην παραλία και θα στέλνουμε ΑΠΔ μες στον Αύγουστο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εμένα σήμερα μου είπαν στο ΙΚΑ Αγ. Κωνσταντίνου, ότι ΑΠΔ θα στείλουμε για όλους τους εργαζόμενους εκτός αυτών που είχαν ΤΕΑΗΕ και στην εγκύκλιο θα δίνεται παράταση έως 29/8 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΑΗΕ) ώστε να σταλεί συμπληρωματική για τους εργαζόμενους που αλλλάζουν ουσιαστικα πακέτο και εισφορές ενδεχομένως. Πάντως μου τόνισε ο ίδιος κύριος να μην στείλω μία ΑΠΔ με τα νέα πακέτα κάλυψης που κυκλοφορούν και που προφανώς θα ισχύσουν μέχρι να δούμε την επίσημη εγκύκλιο.

Επίσης θα υπάρχει παράταση πληρωμής εισφορών για μερικές ημέρες για τις παραπάνω περιπτώσεις. Πάντως κανείς με σιγουριά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, λέγοντας ότι σήμερα-αύριο θα έχει υπογραφεί η πολυσυζητημένη εγκύκλιος.

Τι κάνουμε λοιπόν? Θα πάμε διακοπές με τα laptop στην παραλία και θα στέλνουμε ΑΠΔ μες στον Αύγουστο?

Είναι τρελοί αυτοί οι ρωμαίοι.... δεν παλεύονται λέμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Εγώ την έστειλα λέμε.... :lol:

Κι εγώ Μαρία. Σιγά μην περίμενα την εγκύκλιο του ΙΚΑ. Με το ΤΑΞΥ να δω τι έχουν να κάνουν οι απίστευτοι.

doctor

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-
Εμένα σήμερα μου είπαν στο ΙΚΑ Αγ. Κωνσταντίνου, ότι ΑΠΔ θα στείλουμε για όλους τους εργαζόμενους εκτός αυτών που είχαν ΤΕΑΗΕ και στην εγκύκλιο θα δίνεται παράταση έως 29/8 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΑΗΕ) ώστε να σταλεί συμπληρωματική για τους εργαζόμενους που αλλλάζουν ουσιαστικα πακέτο και εισφορές ενδεχομένως. Πάντως μου τόνισε ο ίδιος κύριος να μην στείλω μία ΑΠΔ με τα νέα πακέτα κάλυψης που κυκλοφορούν και που προφανώς θα ισχύσουν μέχρι να δούμε την επίσημη εγκύκλιο.

Επίσης θα υπάρχει παράταση πληρωμής εισφορών για μερικές ημέρες για τις παραπάνω περιπτώσεις. Πάντως κανείς με σιγουριά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, λέγοντας ότι σήμερα-αύριο θα έχει υπογραφεί η πολυσυζητημένη εγκύκλιος.

Τι κάνουμε λοιπόν? Θα πάμε διακοπές με τα laptop στην παραλία και θα στέλνουμε ΑΠΔ μες στον Αύγουστο?

εγω παντως που ρωτησα στο ΙΚΑ Αμαρουσίου και στο ΙΚΑ Χαλανδρίου μου εχουν πει οτι πακετο 103 γινεται 101 και οτι 30-31 Ιουλίου θα βγεί η εγκύκλιος.......

τωρα αν αυτοι θέλουν να κανουν διακοπές και δεν βγάζουν μια εγκύκλιο να ξεκαθαρίσουν το τοπίο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
30-31 Ιουλίου θα βγεί η εγκύκλιος.......

Και στις 32 του μήνα να μπορούσαν να την βγάλουν θα το έκαναν οι σαδιστές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Κι εγώ Μαρία. Σιγά μην περίμενα την εγκύκλιο του ΙΚΑ. Με το ΤΑΞΥ να δω τι έχουν να κάνουν οι απίστευτοι.

doctor

Καλημέρα σε όλους ,

και εγώ την έστειλα χθες ,

είπα να περιμένω να βγει η διαταγή , αλλά μ' αρέσει μάλλον η παρανομία. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-
Εμένα σήμερα μου είπαν στο ΙΚΑ Αγ. Κωνσταντίνου, ότι ΑΠΔ θα στείλουμε για όλους τους εργαζόμενους εκτός αυτών που είχαν ΤΕΑΗΕ και στην εγκύκλιο θα δίνεται παράταση έως 29/8 (ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΥΣ ΕΙΧΑΝ ΤΕΑΗΕ) ώστε να σταλεί συμπληρωματική για τους εργαζόμενους που αλλλάζουν ουσιαστικα πακέτο και εισφορές ενδεχομένως. Πάντως μου τόνισε ο ίδιος κύριος να μην στείλω μία ΑΠΔ με τα νέα πακέτα κάλυψης που κυκλοφορούν και που προφανώς θα ισχύσουν μέχρι να δούμε την επίσημη εγκύκλιο.

Επίσης θα υπάρχει παράταση πληρωμής εισφορών για μερικές ημέρες για τις παραπάνω περιπτώσεις. Πάντως κανείς με σιγουριά δεν αναλαμβάνει την ευθύνη, λέγοντας ότι σήμερα-αύριο θα έχει υπογραφεί η πολυσυζητημένη εγκύκλιος.

Τι κάνουμε λοιπόν? Θα πάμε διακοπές με τα laptop στην παραλία και θα στέλνουμε ΑΠΔ μες στον Αύγουστο?

Η εγκύκλιος βγήκε στο site του ΙΚΑ

δεν ειδα να λεει καπου για αναδρομικές εισφορές

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
Η εγκύκλιος βγήκε στο site του ΙΚΑ

δεν ειδα να λεει καπου για αναδρομικές εισφορές

Σε περιπτώσεις αναδρομικών αποδοχών (bonus, αποδοχές Σ.Σ.Ε. κ.λ.π.) σαν μήνας αναφοράς θα καταχωρείται αυτός κατά τον οποίο χορηγήθηκαν οι πρόσθετες αποδοχές (πεδίο 33) με τον αντίστοιχο τύπο αποδοχών. Επίσης απαραιτήτως θα πρέπει να συμπληρώνονται τα πεδία 34 και 35 και με χωριστές εγγραφές μία μέχρι 31/5/08 και άλλη από 1/6/08 και εφεξής με τα ανάλογα πακέτα κάλυψης.

Για μισθολογικές περιόδους μέχρι 31/5/08 για τα υπαγόμενα πρόσωπα που θεωρούνται «παλαιοί ασφαλισμένοι», το ποσοστό ασφ/σης είναι 6% ανεξάρτητα αν υπάγονται στον κλάδο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. ΜΙΚΤΑ ή Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. ΒΑΡΕΑ και θα χρησιμοποιείται ο Κ.Π.Κ. 4241. Για τους «νέους ασφαλισμένους» με ποσοστό ασφ/σης 8% (Ε.Τ.Ε.Α.Μ. ΒΑΡΕΑ) θα καταχωρείται ο Κ.Π.Κ. 4242 και με ποσοστό ασφάλισης 6% (Ε.Τ.Ε.Α.Μ.) ο Κ.Π.Κ. 4241.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0

Για όποιον δυσκολεύτηκε να βρει την εγκύκλιο...

http://www.ika.gr/gr/infopages/memos/EG_62_2008.pdf

Όντως τελικά βγήκε....!!!

Προσοχή όμως στην παράγραφο της Ι. ΠΑΡΑΤΑΣΗ ΥΠΟΒΟΛΗΣ ΑΠΔ Β' ΤΡΙΜΗΝΟΥ 2008 ...η οποία αφορά μόνο τους ηλεκτρολόγους-ηλεκτροτεχνίτες.

Μου μοιάζει σαν παγίδα, διότι δεν γράφει ότι δίνει παράταση στις επιχειρήσεις που απασχολούν τις συγκεκριμένες ειδικότητες και για όλο το προσωπικό, αλλά μόνο στις εισφορές των εν λόγω ειδικοτήτων...έτσι κατάλαβα εγώ τουλάχιστον με το φτωχό μου το μυαλό.

Όπως και να χει....τρεχάτε ποδαράκια μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 0
επισκέπτη Επισκέπτης-Vicky-
Σε περιπτώσεις αναδρομικών αποδοχών (bonus, αποδοχές Σ.Σ.Ε. κ.λ.π.) σαν μήνας αναφοράς θα καταχωρείται αυτός κατά τον οποίο χορηγήθηκαν οι πρόσθετες αποδοχές (πεδίο 33) με τον αντίστοιχο τύπο αποδοχών. Επίσης απαραιτήτως θα πρέπει να συμπληρώνονται τα πεδία 34 και 35 και με χωριστές εγγραφές μία μέχρι 31/5/08 και άλλη από 1/6/08 και εφεξής με τα ανάλογα πακέτα κάλυψης.

Για μισθολογικές περιόδους μέχρι 31/5/08 για τα υπαγόμενα πρόσωπα που θεωρούνται «παλαιοί ασφαλισμένοι», το ποσοστό ασφ/σης είναι 6% ανεξάρτητα αν υπάγονται στον κλάδο Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. ΜΙΚΤΑ ή Ι.Κ.Α. – Ε.Τ.Α.Μ. ΒΑΡΕΑ και θα χρησιμοποιείται ο Κ.Π.Κ. 4241. Για τους «νέους ασφαλισμένους» με ποσοστό ασφ/σης 8% (Ε.Τ.Ε.Α.Μ. ΒΑΡΕΑ) θα καταχωρείται ο Κ.Π.Κ. 4242 και με ποσοστό ασφάλισης 6% (Ε.Τ.Ε.Α.Μ.) ο Κ.Π.Κ. 4241.

οκ το ειδα κ εγω στην εγκυκλιο

οποτε αναδρομικές εισφορές στο ΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.

×
×
  • Δημιουργία νέου...