Προς το περιεχόμενο

ασφαλιστικες εισφορες συμβολαιογραφων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα

θα ηθελα την αποψη σας αν εχετε χειρισθει τετοιο θεμα

για τους συμβολαιογραφους ως τωρα

ακαθαριστα εσοδα θεωρουσαμε τα καθαρα δικαιωματα χωρις το ταμειο νομικων και το τας

τα οποια και αποτελουσαν τις ασφαλιστικες τους εισφορες.

απο το 2011 για τους επιτηδευματιες ισχυει το παρακατω

Ασφαλιστικές εισφορές: Ποσοστό 10% της δαπάνης αφαιρείται από το φόρο. Η δαπάνη αφορά το ποσό των υποχρεωτικών από το νόμο εισφορών που καταβλήθηκαν μέσα στο 2011 σε ασφαλιστικά ταμεία (Ο.Α.Ε.Ε. κτλ.), καθώς και το ποσό των εισφορών που καταβλήθηκαν στις περιπτώσεις προαιρετικής ασφάλισης σε ταμεία που έχουν συσταθεί με νόμο.

με την λογικη ομως οτι ακαθαριστο εισοδημα για τον συμβολαιογραφο αποτελει το καθαρο δικαιωμα ,οι ασφαλιστικες εισφορες

εκπιπτουν στο συνολο τους απο τα εσοδα τους,μηπως λοιπον και για αυτους για την χρηση 2011

ως ακαθαριστα να λαμβανονται τα μικτα δικαιωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, θα κάνεις ότι γινόταν πάντα. θα ζητήσεις από το ταμείο νομικών και το ταμείο ασφάλισης συμβολαιογράφων βεβαίωση για τις ασφαλιστικές εισφορές που πληρώθηκαν. Προσοχή, δεν το στέλνουν. Το ζητάει ο συμβολαιογράφος. μην ξεχνάς ότι οι ασφαλιστικές εισφορές του συμβολαιογράφου ουσιαστικά πληρώνονατι κατά τη σύνταξη της πράξης από τούς αντισυμβαλλόμενους και αναγράφονται στο συμβόλαιο. νομίζω (δεν το ξέρω σίγουρα) οι συμβολαιογράφοι πληρώνουν τη διαφορά εάν δεν καλυφθεί ένα ελάχιστο ποσό. θα χρησιμοποιήσεις τις βεβαιώσεις αυτές στη δήλωση και θα αφαιρεθεί το 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι, θα κάνεις ότι γινόταν πάντα. θα ζητήσεις από το ταμείο νομικών και το ταμείο ασφάλισης συμβολαιογράφων βεβαίωση για τις ασφαλιστικές εισφορές που πληρώθηκαν. Προσοχή, δεν το στέλνουν. Το ζητάει ο συμβολαιογράφος. μην ξεχνάς ότι οι ασφαλιστικές εισφορές του συμβολαιογράφου ουσιαστικά πληρώνονατι κατά τη σύνταξη της πράξης από τούς αντισυμβαλλόμενους και αναγράφονται στο συμβόλαιο. νομίζω (δεν το ξέρω σίγουρα) οι συμβολαιογράφοι πληρώνουν τη διαφορά εάν δεν καλυφθεί ένα ελάχιστο ποσό. θα χρησιμοποιήσεις τις βεβαιώσεις αυτές στη δήλωση και θα αφαιρεθεί το 10%.

οντως γραφεται στο συμβολαιο και η μικτη αμοιβη μειον τις εισφορες αποτελει την καθαρη αμοιβη που ως τωρα αποτελουσε τα ακαθαριστα εσοδα

ο προβληματισμος μου εχει να κανει ακριβως με αυτο που λες

εκπιπτει το 10% των εισφορων επομενως μηπως πλεον και για τους συμβολαογραφους η μικτη αμοιβη αποτελει τα ακαθαριστα.

διοτι ως τωρα εξεπιπταν απο τα ακαθαριστα τις εισφορες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις στα συμβόλαια στην τελευταία σελίδα γράφουν συνήθως: "..... πληρώθηκε για δικαιώματα συμβολαιογράφου το ποσό χχχχχ πλέον ΦΠΑ χχχχχ, για ταμείο νομικών το ποσό χχχχχχχ κλπ κλπ.......". Εάν δείς στα πρόσθετα βιβλία που έχουν οι συμβολαιογράφοι (βιβλίο τελών και δικαιωμάτων και βιβλίο στατιστικής) τα δικαιώματα αναφέρονται σαν δικαιώματα και τα ταμεία τους (νομικών και συμ/φων) αναφέρονται σαν δικαιώματα τρίτων. Οπότε γιατί να τα συμπεριλάβουμε στην μικτή αμοιβή των συμβολαιογράφων. Θέλω να πω το εξής. Ο συμβολαιογράφος εισπράττει και για λογαριασμό άλλων - τρίτων. Είναι σαν άμμισθος υπάλληλος - ταμίας των ταμείων, του ΤΑΧΔΙΚ, και ότι άλλο είναι τέλος πάντων. Οπότε γιατί αυτά τα ποσά να συμπεριλαμβάνονται στις ακαθάριστες αμοιβές. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι κάτι λάθος ή αν κάνω κάτι λάθος, αλλά νομίζω πως σου δίνω να καταλάβεις τη λογική μου. Ξεκαθαρίζει το συμβόλαιο τι εισπράττει γι' αυτόν και ποιά είναι τα δικαιώματα τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεις στα συμβόλαια στην τελευταία σελίδα γράφουν συνήθως: "..... πληρώθηκε για δικαιώματα συμβολαιογράφου το ποσό χχχχχ πλέον ΦΠΑ χχχχχ, για ταμείο νομικών το ποσό χχχχχχχ κλπ κλπ.......". Εάν δείς στα πρόσθετα βιβλία που έχουν οι συμβολαιογράφοι (βιβλίο τελών και δικαιωμάτων και βιβλίο στατιστικής) τα δικαιώματα αναφέρονται σαν δικαιώματα και τα ταμεία τους (νομικών και συμ/φων) αναφέρονται σαν δικαιώματα τρίτων. Οπότε γιατί να τα συμπεριλάβουμε στην μικτή αμοιβή των συμβολαιογράφων. Θέλω να πω το εξής. Ο συμβολαιογράφος εισπράττει και για λογαριασμό άλλων - τρίτων. Είναι σαν άμμισθος υπάλληλος - ταμίας των ταμείων, του ΤΑΧΔΙΚ, και ότι άλλο είναι τέλος πάντων. Οπότε γιατί αυτά τα ποσά να συμπεριλαμβάνονται στις ακαθάριστες αμοιβές. Δεν ξέρω αν σκέφτομαι κάτι λάθος ή αν κάνω κάτι λάθος, αλλά νομίζω πως σου δίνω να καταλάβεις τη λογική μου. Ξεκαθαρίζει το συμβόλαιο τι εισπράττει γι' αυτόν και ποιά είναι τα δικαιώματα τρίτων.

δεν μιλαω για τα δικαιωματα υπερ τριτων οπως ειναι το ταχδικ ,μιλαω για τα ταμεια που αφορουν αυτον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατάλαβα κλέρυ, αλλά είναι κάτι που εισπράττει ο συμβολαιογράφος κατευθείαν για το ταμείο και το πληρώνει ο πελάτης, δεν αποτελεί μέρος της αμοιβής του. Και τα διπλότυπα για την πληρωμή νομίζω πως ακδίδονται στο όνομα του πελάτη. νομίζω πως έχω δίκιο (κατανοώ τον προβληματισμό και την ερώτησή σου), αλλά θα το κοιτάξω αύριο πιο καλά. Ίσως να μου διαφεύγει κάτι. Κοίτα και λίγο την ΠΟΛ 1118/2.8.2010. Πάντως για να μην μπερδευόμαστε (και μάλλον αυτό συμβαίνει) είναι άλλο το ταμείο νομικών που πληρώνει ο πελάτης (και το οποίο αναγράφεται στο συμβόλαιο ευκρινώς) και άλλο το ταμείο νομικών που πληρώνει ο συμβολαιογράφος και δεν αναφέρεται πουθενά στο συμβόλαιο. Το οποίο είναι 9% επί των δικαιωμάτων του. Αυτό δεν φαίνεται κάπου. Είναι η εισφορά του Συμβολαιογράφου επί των δικαιωμάτων του. Οπότε στην ΔΑΠΥ ή στο συμβόλαιο που θα σου φέρει να του περάσεις, συμπεριλαμβάνεται μέσα στα δικαιώματά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 months later...

οντως γραφεται στο συμβολαιο και η μικτη αμοιβη μειον τις εισφορες αποτελει την καθαρη αμοιβη που ως τωρα αποτελουσε τα ακαθαριστα εσοδα

ο προβληματισμος μου εχει να κανει ακριβως με αυτο που λες

εκπιπτει το 10% των εισφορων επομενως μηπως πλεον και για τους συμβολαογραφους η μικτη αμοιβη αποτελει τα ακαθαριστα.

διοτι ως τωρα εξεπιπταν απο τα ακαθαριστα τις εισφορες

ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΤΕΛΙΚΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΤΑΛΗΞΕΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΙΣΦΟΡΕΣ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΑΝ ΟΝΤΩΝ ΘΑ ΕΚΠΕΣΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ 053, ΤΟ 10%....ΤΟ ΣΥΝΟΛΟ ΤΩΝ ΕΙΣΦΟΡΩΝ ΥΠΕΡ ΤΩΝ ΤΑΜΕΙΩΝ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΗΝ ΔΗΛΩΣΗ?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...