Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΡΧΕΙΟ ΣΕ EUROFASMA - SOS


επισκέπτη ΦΩΦΩ

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω ενα πρόβλημα με το πρόγραμμα Γενικής-Αναλυτικής Λογιστικής Eurofasma V8.95 και παρακαλώ αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει!

Ο Η/Υ όπου είχα το πρόγραμμα χάλασε. Πηρα αντιγραφή όλο το φάκελο EURKBS από αυτον τον Η/Υ σε άλλον. Υπάρχουν 2 ακόμη χρήστες που συνδέονται με το πρόγραμμα , οι οποίοι όμως μετά την μεταφορά δεν μπορουν να συνδεθουν σωστα, και εμφανίζεται το μήνυμα:

"ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ SYS : 5, ΣΗΜΕΙΟ/ΤΥΠΟΣ (FATAL) ΣΦΆΛΜΑ : 0". Έγινε κανονικά αντιστοιχιση δίσκου του νεου Η/Υ στους άλλους σταθμούς αλλά δυστυχως δεν παιζουν. Είναι σιγοιυρα κατι απλό αλλά τι? Μηπως έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να βοηθήσει???

ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως έκανες copy paste και ξεχωριστά υποφακέλους του EURKBS ? Αυτό το μήνυμα συνήθως τότε το βγάζει?

Πότε σου το εμφανίζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η εντολή...

Task=1 (για τον 1ο η/υ)

Task=2 (για τον 2ο η/υ)

...

δεν έχει μπεί στο αρχείο config.nt

που βρίσκεται στον φάκελο .../windows/system32

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποθέτω ότι η εντολή...

Task=1 (για τον 1ο η/υ)

Task=2 (για τον 2ο η/υ)

...

δεν έχει μπεί στο αρχείο config.nt

που βρίσκεται στον φάκελο .../windows/system32

ναι εχω κανει copy paste αλλά δεν θυμαμαι αν το έκανα χωριστά! Οι εντολες στου Η/Υ είναι πραγματο με τα σωστα tasκ, διοτι δεν πειράχθηκαν. Στο config.nt του νεου Η/Υ όπυ είναι παι το eurkbs μπηκα και εβαλα το files=180, buffers=40

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικότερά, όταν κάνεις copy paste στο Εurofasma ξεχωριστά κάποιο φάκελο ή αρχείο, το πρόγραμμα κλειδώνει. Βρίσκεις ποια εταιρία αντέγραψες με αυτό τον τρόπο και πηγαίνεις στο FILE - Αριθμό εταιρίας και βρίσκεις το αρχείο CMPEXTRA.DAT. Με δεξί κλικ του κάνεις edit ή open (Notepad). Επιλέγεις ότι είναι γραμμένο και το σβήνεις, κάνεις save και ξεκλειδώνει το eurofasma.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το FILE το πήρα ολόκληρο αντιγραφή. Εχω πολλές εταιρίες και μέσα στο αρχείο αυτό εχει μια γραμμή ακαταλαβίστικη το μόνο που καταλαβαινω είναι το αφμ της εταιρίας, αλλά αν το σβησω μηπως δημιουργήσω χειρότερο πρόβλημα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ένα backup θα το έχεις.

Άνοιξε νέες εταιρείες και από το backup φόρτωσε (αντίγραψε) σε κάθε μια όλα τα αρχεία εκτός από το cmpextra.dat και τα *.pgf και θα παίξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έκανα αυτο με το αρχείο που λες σε μια εταιρία αλλά το προβλημα επιμενει. Δυστυχως πηρα αντιγραφο του eurkbs και μετα χαλασε το μηχανημα, οποτε δεν εχω προσβαση πια σε αυτον. Παντως πηρα και Singular και ο τεχνικος ψαχνόταν και δεν πηρα απαντηση. Ζορι κατασταση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι ένα backup θα το έχεις.

Άνοιξε νέες εταιρείες και από το backup φόρτωσε (αντίγραψε) σε κάθε μια όλα τα αρχεία εκτός από το cmpextra.dat και τα *.pgf και θα παίξει

μην το φανταζεσαι!!! δυστυχως εχω backup μονο την τελευταια εταιρία, αλλά θα το δοκιμάσω τουλαχιστον να σωσω κατι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει κι εγώ γι αυτό ξέρω!Πάντως ο τεχνικός της singular εμένα μου χρέωσε 2 ώρες και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Έτσι έκανα αυτό που σου περιέγραψα αλλά σε όλες τις εταιρίες στο FILE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΛΛΑΞΕ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ!!!!

ΜΗ ΦΟΒΑΣΑΙ ΤΟ ΝΕΟ , ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΠΡΙΝ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΜΟΥ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην το φανταζεσαι!!! δυστυχως εχω backup μονο την τελευταια εταιρία, αλλά θα το δοκιμάσω τουλαχιστον να σωσω κατι!

Εαν έχεις σε κάθε εταιρεία όλα τα αρχεία ή έστω τα FFLYA*, FFLDA*, FFLPA*, FFLPAG*, FFAITA* θα το σώσεις.

Αν έχεις και τα FFHMEA* και FFPARA* τοσο το καλλίτερο αλλά και να μην τα έχεις τα ξαναδημιουργεί στήνοντας τα παραστατικά και τα ημερολογια.

Αν τα έχεις όλα κάνε αυτό που σου είπα πριν. Αντίγραψέ τα όλα εκτός αυτών των 3 σε κάθε εταιρεία που φτιάχνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έχω πάθει κι εγώ γι αυτό ξέρω!Πάντως ο τεχνικός της singular εμένα μου χρέωσε 2 ώρες και δεν μπόρεσε να κάνει κάτι. Έτσι έκανα αυτό που σου περιέγραψα αλλά σε όλες τις εταιρίες στο FILE

Σε μια εταιρία έσβησα το περιεχομενο του αρχειου αλλά δεν επαιξε. Εσβησα και ολο το αρχειο και παλι δεν επαιξε. Εσυ πως το εκανες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Σε μια εταιρία έσβησα το περιεχομενο του αρχειου αλλά δεν επαιξε. Εσβησα και ολο το αρχειο και παλι δεν επαιξε. Εσυ πως το εκανες?

μην κάνεις άλλα πειράματα και τα χάσεις όλα.

κάνε αυτό που σου είπα και θα το λύσεις ή έστω πριν πειραματιστείς κράτα κάπου όλους τους φακέλλους των εταιρειών όπως είναι στο Eurkbs\file ή καλλίτερα όπως τα πήρες από το προηγούμενο pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε μια εταιρία έσβησα το περιεχομενο του αρχειου αλλά δεν επαιξε. Εσβησα και ολο το αρχειο και παλι δεν επαιξε. Εσυ πως το εκανες?

Όχι!μη σβήνεις όλο το αρχείο μόνο το κείμενο που έχει μέσα! σε κάθε εταιρία μέσα στο file βρίσκεις το αρχείο αυτό και ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙΣ αλλά το ανοίγεις και σβήνεις το κείμενο. Διαφορετικά ξαναφορτώνεις το eurofasma από cd, δημιουργείς νέες εταιρίες και από το παλιό file Που έχεις ανοίγεις κάθε μια εταιρία διαγράφεις τα αρχεία CMPEXTRA.DAT ΚΑΙ ΟΣΑ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΛΗΞΗ PGF και μετά κάνεις select all, copy και paste στο folder της καινούργιας εταιρίας πχ.100 και αντικατάσταση όλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πάρουμε τα γεγονότα από την αρχή:

Μας λες ότι : Ο Η/Υ όπου είχα το πρόγραμμα χάλασε. Πηρα αντιγραφή όλο το φάκελο EURKBS από αυτον τον Η/Υ σε άλλον.

Στον νέο που αντέγραψες τον φάκελο EURKBS το πρόγραμμα πως συμπεριφέρεται ? εργάζεται ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας. Εχω ενα πρόβλημα με το πρόγραμμα Γενικής-Αναλυτικής Λογιστικής Eurofasma V8.95 και παρακαλώ αν μπορεί καποιος να με βοηθήσει!

Ο Η/Υ όπου είχα το πρόγραμμα χάλασε. Πηρα αντιγραφή όλο το φάκελο EURKBS από αυτον τον Η/Υ σε άλλον. Υπάρχουν 2 ακόμη χρήστες που συνδέονται με το πρόγραμμα , οι οποίοι όμως μετά την μεταφορά δεν μπορουν να συνδεθουν σωστα, και εμφανίζεται το μήνυμα:

"ΣΟΒΑΡΟ ΠΡΡΟΒΛΗΜΑ ΑΡΧΕΙΟΥ SYS : 5, ΣΗΜΕΙΟ/ΤΥΠΟΣ (FATAL) ΣΦΆΛΜΑ : 0". Έγινε κανονικά αντιστοιχιση δίσκου του νεου Η/Υ στους άλλους σταθμούς αλλά δυστυχως δεν παιζουν. Είναι σιγοιυρα κατι απλό αλλά τι? Μηπως έχετε κάποια ιδέα που μπορεί να βοηθήσει???

ευχαριστω

=================================================================================================================================================

Υπό την προϋπόθεση ότι τρέχει στον server, το πιο πιθανό είναι ότι υπάρχει θέμα ελλιπών δικαιωμάτων πρόσβασης. ‘Όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν είναι άσχετα και επιβλαβή .

Θα πρέπει στον server να γίνει shared (κοινή χρήση) ο γονικός κατάλογος (parent directory) του EURKBS και να δοθούν full δικαιώματα στον φάκελο EURKBS. Αν δεν γνωρίζετε πώς να το κάνετε, επικοινωνήστε με τον συνεργάτη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

=================================================================================================================================================

Υπό την προϋπόθεση ότι τρέχει στον server, το πιο πιθανό είναι ότι υπάρχει θέμα ελλιπών δικαιωμάτων πρόσβασης. ‘Όλα τα άλλα που αναφέρθηκαν είναι άσχετα και επιβλαβή .

Θα πρέπει στον server να γίνει shared (κοινή χρήση) ο γονικός κατάλογος (parent directory) του EURKBS και να δοθούν full δικαιώματα στον φάκελο EURKBS. Αν δεν γνωρίζετε πώς να το κάνετε, επικοινωνήστε με τον συνεργάτη σας.

Η ΜΑΡΙΑ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ.(ΟΠΩΣ ΠΑΝΤΑ ). ΑΛΛΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΦΗ ΠΩΣ ΤΗΝ ΕΚΑΝΕΣ ? ME CD ? AN THN EKANEΣ ΜΕ CD (ΕΚΤΟΣ ΤΟΥ ΟΤΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ ΤOY PC ΣΟΥ ΝΑ ΕΙΝΑΙ SHARE ME FULL

ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ) ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΚΑΤΙ ΣΕ CD ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ READONLY & ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΤΟ PASTE. ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΝΟΝΙΚΟ ΚΑΝΕ ΔΕΞΙ ΚΛΙΚ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΛΟΓΟ EURKBS KAI ΣΤΗΝ ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΑΝΑΓΝΩΣΗ ΞΕΜΑΡΚΑΡΕ ΤΗΝ ΚΑΙ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΥΠΟΦΑΚΕΛΟΥΣ ΤΟΥ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 weeks later...

Δυστυχώς τίποτα απο τα παραπάνω δεν έπαιξε. Αντιγραφή έκανα μέσω δικτύου από η/υ σε άλλον. Δικαιώματα και λοιπα είναι όλα οκ. Εσκασα ακόμα και ο τεχνικός δεν το βρίσκει. Τι στο καλό εκανα?? απλά ενα copy - paste!!! και στους χρήστες δεν άλλαξε τίποτα (εκτος απο αντιστοιχιση δίσκου φυσικά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Επισκέπτης

Δυστυχώς τίποτα απο τα παραπάνω δεν έπαιξε. Αντιγραφή έκανα μέσω δικτύου από η/υ σε άλλον. Δικαιώματα και λοιπα είναι όλα οκ. Εσκασα ακόμα και ο τεχνικός δεν το βρίσκει. Τι στο καλό εκανα?? απλά ενα copy - paste!!! και στους χρήστες δεν άλλαξε τίποτα (εκτος απο αντιστοιχιση δίσκου φυσικά).

Στον φάκελο C:\windows\system32 θα βρεις το αρχείο autoexec.nt

Το ανοίγεις με notepad και προσθέτεις στην τελευταία γραμμή Task=1 και από κάτω Task=2 αν έχεις και τρίτο pc Task=3.

Επίσης στο config.nt που βρίσκεται στον ίδιο φάκελο άλλαξε files και buffers, με 120 και 60 αντίστοιχα.

Κάνε στη συνέχεια restart και δοκίμασε από σταθμό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 years later...

παιδια επειδη ειμαι νεος στο προγραμμα.εχω φτιαξει μια μικρη εταιρια για εξασκηση..Πως γινεται να μεταφερω την εταιρια σε αλλο pc που εχει ηδη το eurofasma?κανω ενα copy-paste σε ολα τα αρχεια και τελος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια επειδη ειμαι νεος στο προγραμμα.εχω φτιαξει μια μικρη εταιρια για εξασκηση..Πως γινεται να μεταφερω την εταιρια σε αλλο pc που εχει ηδη το eurofasma?κανω ενα copy-paste σε ολα τα αρχεια και τελος?

Copy ολόκληρο το φάκελλο και paste στο C

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Copy ολόκληρο το φάκελλο και paste στο C

paste στο c του νεου υπολογιστη στο ιδιο σημειο που πηρα και απο το αλλο pc τον φακελο εννοεις φανταζομαι..Ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις bacup τα αρχεία της εταιρίας από τις βοηθητικές εργασίες του προγράμματος

και να τα κάνεις restore στο eurofasma του άλλου υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...