Προς το περιεχόμενο

ΕΝΑΡΞΗ ΜΙΝΙ MARKET ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ - ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα θα μπορουσε να μου πει καποιος που εχει ασχοληθει με το θεμα ποια η διαδικασια εναρξης για mini market?

Τροφιμα - τσιγαρα κλπ

Απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να εινια πολυ χρονοβορο και δυσκολο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι φιλε δεν ειναι δυσκολο,αυτο που χρειαζεσαι extra από μια κανονική έναρξη είναι η προεγκριση αδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος(τρόφιμα κ.λ.π) και η άδεια πώλησης τσιγάρων από τον αρμόδιο δήμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Α,καλάαα...

οχι φιλε δεν ειναι δυσκολο,αυτο που χρειαζεσαι extra από μια κανονική έναρξη είναι η προεγκριση αδειας υγειονομικού ενδιαφέροντος(τρόφιμα κ.λ.π) και η άδεια πώλησης τσιγάρων από τον αρμόδιο δήμο.

Tίποτα το σπουδαίο δηλαδή.......σαν να αγοράζεις πασατέμπο. Ρε θα μας τρελάνετε.........!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εστειλαν απο τον δημο τα δικαιολογιτικα:

Οικοδομικη αδεια

Σχεδιαγραμματα μηχανικου

Βεβαιωση καταλληλοτητας ηλεκτρολογικου-μηχανολογικου εξοπλισμου

Πιστοποιητικο πυροπροστασιας

Χωροθετηση απο αρχιτεκτονικη επιτροπη(πολεοδομια)

Εγκριση απο υπουργειο πολιτισμου (το λιγοτερο 3-4 μηνες)

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρώτα στο δήμο που θες να γίνει η δραστηριότητα υπάρχουν αποκλίσεις στο τί δικαιολογητικά χρειάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόφιμα και τσιγάρα δεν πάνε μαζί να σημειώσω....

Εκτός αν πουλάς μόνο τυποποιημένα (όχι τυριά κτλπ).

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόφιμα και τσιγάρα δεν πάνε μαζί να σημειώσω....

Εκτός αν πουλάς μόνο τυποποιημένα (όχι τυριά κτλπ).

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει αυτό

Eχεις δικιο αυτο ισχυει...

Μου το ειπαν και απο τον δημο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαμορφώνεις χώρο και πουλάς κανονικά τα πάντα...Η προέγκριση δουλειά του μηχανικού που θα υπογράψει τοπογραφικά..Οπότε πραγματικά δεν την λές και μεγάλη την διαδικασία..Σε λίγες ώρες είσαι τελειωμένος....Δυστυχώς πίσω απο το αγενέστατο σχόλιο (ρε θα μας τρελάνετε) δεν υπάρχει κάποιο όνομα, θα απαντήσω όμως και θα πώ πως η οκνηρία προκαλεί αντιδράσεις τέτοιου τύπου.Καθώς και η παντελής έλλειψη οργάνωσης.Απλά πράγματα.Μισθωτήριο-ΟΑΕΕ-Επιμελητήριο-Δήμος-ΔΟΥ.Τέλος. Αυτά που ζητάνε κυρίως απο τον Δ.ημο για προέγκριση είναι αυτά

Οικοδομικη αδεια-Τοπογραφικό διάγραμμα-Υπ.δήλωσεις.Έγκριση απο Υπ.Πο. δεν υπάρχει.Ο χρόνος που χρειάζεται για να έχουμε στα χέρια μας την προέγκριση είναι όσες μέρες υπολείπονται μέχρι το επόμενο Δημοτικό συμβούλιο( μπορεί και 1 ή 2 , μπορεί και 10 .Αν και έχω κάνει έναρξη σε κατάστημα υγ. ενδιαφέροντος με πρωτοκολλημένη την αίτηση που υπέβαλλα στο δήμο.Δεν πιστεύω να ισχύει ακόμη κάτι τέτοιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εστειλαν απο τον δημο τα δικαιολογιτικα:

Οικοδομικη αδεια

Σχεδιαγραμματα μηχανικου

Βεβαιωση καταλληλοτητας ηλεκτρολογικου-μηχανολογικου εξοπλισμου

Πιστοποιητικο πυροπροστασιας

Χωροθετηση απο αρχιτεκτονικη επιτροπη(πολεοδομια)

Εγκριση απο υπουργειο πολιτισμου (το λιγοτερο 3-4 μηνες)

ΚΑΙ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ

ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΥΤΑ...

παρεμπιπτόντως όλα αυτά αφορούν την άδεια και όχι την προέγκριση αδείας..Οπότε αφορούν τον μηχανικό που θα αναλάβει τον φάκελο..Εμείς με προέγκριση αδείας εκτελούμε εργασίες ενάρξεως επιχείρησης κανονικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρεμπιπτόντως όλα αυτά αφορούν την άδεια και όχι την προέγκριση αδείας..Οπότε αφορούν τον μηχανικό που θα αναλάβει τον φάκελο..Εμείς με προέγκριση αδείας εκτελούμε εργασίες ενάρξεως επιχείρησης κανονικά...

σε ευχαριστω για τις απαντησεις σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια τσιγάρων δε μπορείς να βγάλεις, ουσιαστικά δε βγαίνουν νέες άδειες. Μη σε αγχώνει αυτό, υπάρχει μια γενικότερη ανοχή στο θέμα των τσιγάρων - κοινώς οι πάντες πουλάνε παράνομα.

Πιστοποιητικό πυροπροστασίας δεν χρειάζεται το μίνι μάρκετ - παίρνεις απαλλαγή με μια απλή ΥΔ που συμπληρώνεις στο Δήμο ή από την ίδια την πυροσβεστική (για κάποιους δήμους).

Για προέγκριση χρειάζεσαι ΜΟΝΟ μισθωτήριο, Διάγραμμα κάλυψης περιοχής από την Πολεοδομία, πιθανώς Χρήση Γης (ρώτα το δήμο σου) και ΥΔ του διαχειριστή της πολυκατοικίας όπου θα στεγαστεί το μίνι μάρκετ, ότι οι ένοικοι συμφωνούν μπλα μπλα (το κείμενο θα στο παρέχει ο δήμος). Ο κάθε δήμος ζητάει τα δικά του, όμως ρώτα συγκεκριμένα για προέγκριση τι χρειάζεσαι.

Όταν πάρεις την προέγκριση μπορείς να κάνεις κανονικότατα έναρξη στη ΔΟΥ με αυτήν. ΟΛΑ τα υπόλοιπα δικαιολογητικά κατατίθενται μετά την προέγκριση για να πάρεις την οριστική άδεια λειτουργίας. Εφόσον πάρεις στα χέρια σου την προέγκριση δε θα συναντήσεις πουθενά προβλήματα - μου έχει τύχει έλεγχος από αστυνομία και δήμο σε μαγαζί που λειτουργούσε με προέγκριση και δεν υπήρχε θέμα.

Βέβαια η προέγκριση δεν είναι πανάκεια - απλώς ο δήμος σου δίνει μια "πίστωση" χρόνου να μαζέψεις τα χαρτιά. Δε μπορείς να μείνεις ανοιχτός με την προέγκριση για 1 χρόνο πχ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άδεια τσιγάρων δε μπορείς να βγάλεις, ουσιαστικά δε βγαίνουν νέες άδειες. Μη σε αγχώνει αυτό, υπάρχει μια γενικότερη ανοχή στο θέμα των τσιγάρων - κοινώς οι πάντες πουλάνε παράνομα.

άδεια βγάζεις και σε καφενείο και σε εκκλησιά και όπου θες

αρκεί εκεί γύρο να μην πουλάει άλλος νόμιμα

1 σημείο κάθε 300 άτομα εξαίρεση περνούν τα τουριστικά μέρη

αν δεν υπάρχει σημείο παίρνεις προσωρινή άδεια πώλησης τσιγάρων , μέχρι να βρεθεί κάποιος ανάπηρος που θα διεκδίκηση την άδεια

αν έχεις άδεια ενοικιασμένη από ανάπηρο και μας αφήσει χρόνους έχεις δικαίωμα 1 χρόνο ακομα μέχρι να βγάλεις δικιά σου

άδεια για τσιγάρα βγάζεις από τον δημο

είναι απλό να βγάλεις - ποιο εύκολο βγάζεις άδεια για τσιγάρα πάρα για Μπαρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα θα μπορουσε να μου πει καποιος που εχει ασχοληθει με το θεμα ποια η διαδικασια εναρξης για mini market?

Τροφιμα - τσιγαρα κλπ

Απο οτι εχω καταλαβει πρεπει να εινια πολυ χρονοβορο και δυσκολο...

δεν μπορείς να βγάλεις άδεια για τσιγάρα , πρέπει να περάσουν 4 χρόνια από την έναρξη εργασιών και μετά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άδεια βγάζεις και σε καφενείο και σε εκκλησιά και όπου θες

αρκεί εκεί γύρο να μην πουλάει άλλος νόμιμα

1 σημείο κάθε 300 άτομα εξαίρεση περνούν τα τουριστικά μέρη

αν δεν υπάρχει σημείο παίρνεις προσωρινή άδεια πώλησης τσιγάρων , μέχρι να βρεθεί κάποιος ανάπηρος που θα διεκδίκηση την άδεια

αν έχεις άδεια ενοικιασμένη από ανάπηρο και μας αφήσει χρόνους έχεις δικαίωμα 1 χρόνο ακομα μέχρι να βγάλεις δικιά σου

άδεια για τσιγάρα βγάζεις από τον δημο

είναι απλό να βγάλεις - ποιο εύκολο βγάζεις άδεια για τσιγάρα πάρα για Μπαρ

Στο δήμο (μάλιστα σε δύο δήμους) μου είπαν ότι δεν βγαίνουν πια άδειες ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δήμο (μάλιστα σε δύο δήμους) μου είπαν ότι δεν βγαίνουν πια άδειες ..

ίσως στον δήμο που ίσε να έχουν καλυφθεί η θέσης ανάλογα τον πληθυσμό

ίσως να υπάρχουν αναπηρικές άδειες - έχουν προτεραιότητα

ίσως ο δήμος να μην είναι ενημερωμένος

http://www.1732.syzefxis.gov.gr/UserFiles/File/Dioikitikes/AdiaKapnobiomixanikonProionton.pdf

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για τη διεκπεραίωση της εργασίας είναι τα ακόλουθα:


  1. Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας από την οποία να προκύπτει ότι ο αιτών διαμένει μόνιμα στο Δήμο ή την Κοινότητα που θα ασκήσει το επάγγελμα προ πενταετίας τουλάχιστον από το χρόνο υποβολής της αίτησης. Στην περίπτωση αυτή αρκεί και μια υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986, που είναι ενσωματωμένη στο παρόν έντυπο. Στην Υπεύθυνη Δήλωση ο ενδιαφερόμενος δηλώνει ότι: "διαμένει μόνιμα στο Δήμο ή την Κοινότητα που θα ασκήσει το επάγγελμα προ πενταετίας τουλάχιστον από το χρόνο υποβολής της αίτησης" .

  2. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης του αιτούντος από το Δήμο ή την Κοινότητα όπου είναι εγγεγραμμένος, εφόσον ο αιτών είναι ανάπηρος ή θύμα πολέμου ή ειρηνικής περιόδου (Η αναζήτηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία).

  3. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της άδειας λειτουργίας καταστήματος ψιλικών ειδών, εκδοθείσα από τον οικείο Δήμο ή Κοινότητα (Η επικύρωση γίνεται στην υπηρεσία).

  4. Επικυρωμένη βεβαίωση έναρξης εργασιών από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

  5. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας (Η επικύρωση γίνεται στην υπηρεσία).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ίσως στον δήμο που ίσε να έχουν καλυφθεί η θέσης ανάλογα τον πληθυσμό

ίσως να υπάρχουν αναπηρικές άδειες - έχουν προτεραιότητα

ίσως ο δήμος να μην είναι ενημερωμένος

http://www.1732.syze...onProionton.pdf

Τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για τη διεκπεραίωση της εργασίας είναι τα ακόλουθα:


  1. Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας από την οποία να προκύπτει ότι ο αιτών διαμένει μόνιμα στο Δήμο ή την Κοινότητα που θα ασκήσει το επάγγελμα προ πενταετίας τουλάχιστον από το χρόνο υποβολής της αίτησης. Στην περίπτωση αυτή αρκεί και μια υπεύθυνη δήλωση του Ν. 1599/1986, που είναι ενσωματωμένη στο παρόν έντυπο. Στην Υπεύθυνη Δήλωση ο ενδιαφερόμενος δηλώνει ότι: "διαμένει μόνιμα στο Δήμο ή την Κοινότητα που θα ασκήσει το επάγγελμα προ πενταετίας τουλάχιστον από το χρόνο υποβολής της αίτησης" .

  2. Πιστοποιητικό Οικογενειακής Κατάστασης του αιτούντος από το Δήμο ή την Κοινότητα όπου είναι εγγεγραμμένος, εφόσον ο αιτών είναι ανάπηρος ή θύμα πολέμου ή ειρηνικής περιόδου (Η αναζήτηση γίνεται αυτεπάγγελτα από την υπηρεσία).

  3. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο της άδειας λειτουργίας καταστήματος ψιλικών ειδών, εκδοθείσα από τον οικείο Δήμο ή Κοινότητα (Η επικύρωση γίνεται στην υπηρεσία).

  4. Επικυρωμένη βεβαίωση έναρξης εργασιών από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

  5. Επικυρωμένο φωτοαντίγραφο αστυνομικής ταυτότητας (Η επικύρωση γίνεται στην υπηρεσία).

Ευχαριστώ, θα το κοιτάξω και θα ενημερώσω τι γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισκέπτη Δημητρης

Καλησπέρα έχω ατομική επιχείρηση με παραδοσιακά τρόφιμα στην Πράγα και θέλω να ανοίξω υποκατάστημα στην Αθήνα; Βρίσκω στο διαδίκτυο πληροφορίες για υποκατάστημα ΑΕ και ΕΠΕ όχι για ατομική,χρειάζεται έναρξη κανονικά;πληρώνω ταμείο εμπόρων εκει θα πρέπει να πληρώνω κι εδω;εκει αγοράζω χωρίς ΦΠΑ εμπορεύματα ,για να τα φερω Ελλάδα θα πληρώνω ΦΠΑ;ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...
επισκέπτη ελενη

χρειαζεται να κανεις εναρξη υποκαταστηματος στην δου που ανηκει το υποκαταστημα και γνωστοποιηση στη δου που ειναι το κεντρικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 months later...

καλησπέρα σε όλους, ενδιαφέρομε να ανοίξω κατάστημα ψιλικών στην γειτονιά μου, παραπάνω διάβασα ότι για να μπορείς να πουλάς τσιγάρα απαιτείται άδεια από τον Δήμο, για περιοδικά και εφημερίδες? ευχαριστώ για την οποια απάντηση σας!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρόφιμα και τσιγάρα δεν πάνε μαζί να σημειώσω....

Εκτός αν πουλάς μόνο τυποποιημένα (όχι τυριά κτλπ).

Δεν είμαι ειδικός επί του θέματος αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ισχύει αυτό

Επειδή και εγώ δεν είμαι ειδικός επί του θέματος... γνωρίζει κάποιος αν σε παντοπωλείο που θα πουλάει τυποποημένα τρόφιμα-τσιγάρα- εφημερίδες δημιουργείται πρόβλημα από το υγειονομικό?

Και επ' ευκαιρίας στη λιανική πώληση των γυάλινων μπουκαλιών π.χ. μπύρας , στην ταμιακή 'χτυπάει' ξεχωριστά το περιεχόμενο και ξεχωριστά το μπουκάλι?(τσέκαρα μια απόδειξη από super market και υπάρχει μόνο το 23%) όταν πήγα τα μπουκάλια για επιστροφή μου είπαν οτι δεν παίρνουν και να πάω στην κάβα. Πήγα στην κάβα τα τρία μπουκάλια , μου έδωσε 3*0,14 και τέλος(κανένα παραστατικό). Ποιός θεωρείται οτι είναι ο ενδεδειγμένος χειρισμός???

Σας ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 months later...

Καλημέρα συνάδελφοι,

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάποια ξεχωριστή διαδικασία να ανοίξω ατομική εταιρεία η οποία θα πουλάει τσιγάρα μέσα σε κατάστημα εστίασης? Με την απόφαση Β4Θ46-ΨΚ8 (αφορά τον ν.3919/11) η οποία καταργεί τον περιορισμό πώλησης καπνοβιομηχανιών προϊόντων, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα για την άδεια. Έχει τρέξει κανείς αυτή την διαδικασία να μου πει την άποψη του???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα συνάδελφοι,

Γνωρίζει κανείς αν χρειάζεται κάποια ξεχωριστή διαδικασία να ανοίξω ατομική εταιρεία η οποία θα πουλάει τσιγάρα μέσα σε κατάστημα εστίασης? Με την απόφαση Β4Θ46-ΨΚ8 (αφορά τον ν.3919/11) η οποία καταργεί τον περιορισμό πώλησης καπνοβιομηχανιών προϊόντων, λογικά δεν θα έχω πρόβλημα για την άδεια. Έχει τρέξει κανείς αυτή την διαδικασία να μου πει την άποψη του???

 

 

είναι θέμα καθαρά του Δήμου αν σου εγκρίνουν προσωρινή άδεια πώληση τσιγάρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση τώρα
  • Πλοηγούταν πρόσφατα   0 μέλη

    • Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένοι χρήστες που να βλέπουν αυτή τη σελίδα.
×
×
  • Δημιουργία νέου...